Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Jedna od novoproklamovanih referentnih laboratorija (nisam zapamtila koja je) koja sada može da radi PCR ima kapacitet za obradu 200 uzoraka, što je malo. Ne znam koliko se dnevno uzoraka sliva u centre, ali čini se da nije problem samo nedostatak testova, već i sam rad (ne dovodim u sumnju odbijene rezultate). Neko je ostavio link za članak u Danas-u o qPCR aparatu, koji je zver i obezbeđuje rad na puno uzoraka odjednom koliko vidim. Ne znam uopšte da li je neko rukovao prethodno aparatom i prošao obuku za korišćenje.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

Jel opet il ono od sinoć?

 

Bilo i sad malo, ali mislim i na ono sinoc i uopsteno, "hvala" RTS sto mozemo uzivo da vidimo sve ove sto sede na konferencijama kako se znoje dok im se postavljaju takva pitanja. Ja mislim da im heartrate skoci za 20 kad u ruke uzme mikrofon npr. Zaklina. A to sto ni na jedno takvo pitanje nisu dali odgovor, to je pa posebna prica. More, nek' se znoje...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, JohnnyDragon said:

Interesantno kako niko ne želi da pita zašto je smrtnost naspram zarazenih među ako ne i najveća u Evropi, i da pita da li i dalje samo Torlak radi analizu uzoraka. 

Mi smo kompletno jedno posrnulo, staro na ivici opstanka društvo u svakom segmentu, evo kada se krene od ovih novinara, pa preko zdravstva i da ne pricam gde i preko cega sve to ide, gde pocinje i završava. 

Jedna tužna slika sveukupno, celog društva i države. 

 

Kako je smrtnost "među ako ne i najveća u Evropi"?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, zoe Bg said:

Prosireni obim testiranja ili "masovno" nece jos, rece Kon vrv jos 7 dana :smiley33:

 

 

Pa moguce da jednostavno mi nismo normalni i da smo mislili da PCR metodu moze da radi samo Torlak i da ce to biti dovoljno. Na stranu što je Torlak jedno raspalo smeće od instituta u koji se kunemo kao da je Kembridž a, nažalost, odavno to nije, on nema kapacitete za ovo što oni hoće. 

 

I nikome nije palo na pamet da osposobi druge ambulante PRE početka epidemije nego ćemo to U SRED epidemije. I onda kapiram da zato čekaju još 7 dana dok osposobe i ostale. 


Tako da kapiram da je Kon zbog toga malo ispizdeo. Jer ovih 305, ponavljam, bukvalno nama ništa ne govore ako to nije 305 od juče u 15h, a nije. Kumulativnih 305, malo od ponedeljka, malo od utorka, malo od srede i četvrtka a neki i od prošlog vikenda...to nije ništa valjano. 

Edited by NMX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, zoe Bg said:

Prosireni obim testiranja ili "masovno" nece jos, rece Kon vrv jos 7 dana :smiley33:

 

 

Ako će za 7 dana, onda nam i ne treba više.

Počinjem da mislim da što više kažu da su spremni i zategnuti, to će veće sranje da bude.

Link to comment
Share on other sites

Danas sam umesto redovnog trcanja uzeo bajs i malo prospartao dalje od kuce...Pa mi idemo u ponor, za sat vremena sam video 10 penzionera od preko 70 godina, 10 skupova od preko 5 ljudi koji piju pivo ispred avlije, 10 raspaljenih rostilja, 3 gradilista koji vrve od radnika bez adekvatne zastite...nismo normalni definitivno...

PS: Novi Sad (pitomi) je u pitanju...

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

I ja sam danas registrovao dosta vise ljudi nego inace:prodavnice,mesara,apoteke..pekare..pripisujem to ovoj najavi vikend-karantina. Sutra prepodne ce tek da se naprave guzve.

 

Ja sam danas video više ljudi, ali svi su bili u nabavci i nosili više nego obično. Ludaci su uspeli da poseju paniku, što je očigledno. Nisam video nikoga da roštilja u društvu (OK, urbano naselje, toga ionako nema), nisam video da neko igra fudbal ili košarku niti da se okuplja uz pivo.

 

Penzionere viđam sporadično, ali samo kod prodavnica ili apoteka, što je i normalno. Moraju ljudi da jedu i da se leče, a Veliki Vođa im ionako nije obezbedio snabdevanje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

preko 800 hospitalizovanih, jesam dobro čuo? 
 

Ocekicano, sad valjda svi koji imaju virus su hospitalizovani, svaki nivi ide il na sajam il u bolnicu, nema vise kucnog lecenja, bar sam ja tako razumeo, na kucnom ostaje samo onaj ko je vec zapoceo to

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ZiS said:

Danas sam umesto redovnog trcanja uzeo bajs i malo prospartao dalje od kuce...Pa mi idemo u ponor, za sat vremena sam video 10 penzionera od preko 70 godina, 10 skupova od preko 5 ljudi koji piju pivo ispred avlije, 10 raspaljenih rostilja, 3 gradilista koji vrve od radnika bez adekvatne zastite...nismo normalni definitivno...

PS: Novi Sad (pitomi) je u pitanju...

U Rumenki isto tako. Svaka STR vrvi od ljudi. Primetio sam i da 50% ljudi ne nosi masku. 

Utisak danasnjih pustolovina iz nabavke poznanik, taksista inace u ranim cetrdesetim, sepuri se u piljarnici bez maske, sa cinicnim osmehom gleda ljude oko sebe, govori kako je sve ovo izmisljotina (tj obican grip), citira Volfganga Vodarga (valda se tako zove) i preporucuje svima njegov video. 3-4 devojke sto rade tamo sve samo potvrdjuju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

Evo imbecil Nestorović na B92, citiram

 

ETO VIDITE DA DEMOKRATIJA I SUZBIJANJE EPIDEMIJE NE IDE ZAJEDNO I DA ZEMLJE KOJE VIŠE DAJU NA LJUDSKA PRAVA LOŠIJE PROLAZE

 

:frusty::frusty::frusty::frusty:

Onda nek uporedi  Nemce i Kineze pametnica...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

Evo imbecil Nestorović na B92, citiram

 

ETO VIDITE DA DEMOKRATIJA I SUZBIJANJE EPIDEMIJE NE IDE ZAJEDNO I DA ZEMLJE KOJE VIŠE DAJU NA LJUDSKA PRAVA LOŠIJE PROLAZE

 

:frusty::frusty::frusty::frusty:

Ono jes', brat Kim je tu veoma uspešan sa nula slučajeva.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

A ovaj voditelj sa B92 ima harizmu kao nosorogovo gowno.

Zaljubljen je u sebe skoro kao Vucic :classic_biggrin: moze da se organizuje drinking game svaki put kaze "da jos jednom ponovimo/razjasnimo". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 



Plan je da štrajk započnu sutra jer, pored ostalog, od nedelje nemaju nikakvu informaciju u vezi sa testiranjima, a rezultate, odnosno nove testove čekaju već deset dana, tvrde smešteni na Sajmu.

"Odgovorni epidemiolog Božidar Ljubić negira bilo kakvu odgovornost i ne želi da priča sa pacijentima, pa ne pronalazimo drugi način da dobijemo mogućnost ponovnog testiranja. Dodatno, nikada nam zvanično nisu rečeni rezultati prethodno urađenih testova, niti smo ih dobili napismeno", navode u apelu medijima. 

Kako napominju, u privremenoj bolnici na Sajmu ima i starijih ljudi, hroničnih bolesnika, kako kažu i jedno dete, a uslovi, navode, nisu najbolji za njihov oporavak.

"Iako je ovo privremena bolnica, ne postoje kartoni pacijenata ni odgovarajuća terapija. S druge strane, veliki broj ljudi nema nikakve simptome", dodaje se u apelu.  

Podsećaju da je najavljeno da će u Sajam dolaziti novotestirani sa lakim simptomima, ali se to, kako kažu, ne dešava, pa su tamo smešteni samo putnici i ljudi koji su prethodno bili lečeni u bolnici.

Na kraju apela navode da se zahvaljuju ostalom prijatnom osoblju Sajma.  

Kada je reč o uslovima kažu da su oni poboljšani, odnosno da su dobili montažne tuševe i toplu vodu. 

 

Jednu stvar nisu u stanju da odrade kako treba... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, NMX said:

Evo imbecil Nestorović na B92, citiram

 

ETO VIDITE DA DEMOKRATIJA I SUZBIJANJE EPIDEMIJE NE IDE ZAJEDNO I DA ZEMLJE KOJE VIŠE DAJU NA LJUDSKA PRAVA LOŠIJE PROLAZE

 

:frusty::frusty::frusty::frusty:

 

On je jos i dobar. Sta je juce u toj emisiji nalupetao neki mladi profesor prava je tek za nepoverovati. U kratkim crtama:
- Amerika pokazuje svoju nemoc u ovakvim situacijama
- Kina s druge strane bas suprotno pokazuje da se desio (i i dalje se desava) pomeraj u moci ka dalekom istoku
- Srbija donacijama okolnim zemljama dokazuje jos jednom da je lider u regionu (istorijski, tradiocionalno, kulturoloski)

- Ne treba da se priklanjamo nikome nego da furamo svoju pricu i ostvarimo hegemoniju u regionu (da, zaista je upotrebio tu rec iako je rekao da zvuci grubo i nediplomatski)

- Ulaganje u vojsku treba da bude prioritet broj jedan, jer mozemo da se izdignemo i vise od pozicije lidera na Balkanu gde se sad nalazimo.

itd. itd..

 

Cak nisam ni gledao emisiju od njenog starta....ko zna sta je sve napricao pre toga.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...