Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, Ridji said:

Rekao bih da Slovenija radi odličan posao. Iako stvari nisu delovale tako u nekim trenucima.

Slovenci su zvanično prvi slučaj registrovali 4. marta, znaci dan, dva pre nas. Posle 10 dana imali su 181 slučaj, mi poredjenja radi 57, takodje nakon 10 dana.
Posle 20 dana 480, u Srbiji 457. Nakon još 5 dana, 730 u Sloveniji Vs 900 kod nas. Slovenci su iskontrolisali situaciju mnogo bolje, pa se do danas tj za još 4 dana u njihov slučaju, broj popeo na 897, a u našem slučaju za još 2 dana na 1171 obolelih.

Do danas u 15h, 27 dana od kako je registrovan prvi slučaj, Srbija je ukupno testirala 5008 osoba. U Sloveniji je za 10 dana testirano 5369!!

Slovenija je manja oko 3 ipo puta.

 

I, na stranu razlika u zdravstvenom sistemu, kao i u opštem zdravstvenom stanju populacije, ali eto najboljeg pokazatelja koliko je u početku bitno masovno testiranje. Dok smo se mi lagali malim brojem zaraženih, a virus se slobodno širio, Slovenci su dobar deo zaraženih i nosilaca zaraze ‘pohvatali’. Obe zemlje su manje više posle istog vremena počele da uvode slične mere, a Slovenija je čak nakon tih 10 dana, i obavljenih skoro 5500 testiranja (za populaciju Srbije to bi trebalo da bude ~ 16000), donela odluku da prekine sa masovnim proverama - da se testiraju samo očigledni slučajevi. Medjutim i taj njihov smanjeni broj testova sveo se na 700 - 1000 testova narednih dana. 
 

Već sam pomenuo razliku u veličini pa je onda i normalno da imamo veći broj obolelih, stoga idalje razlika 897 Vs 1171 ne izgleda loše po nas, ali opet sira slika - Slovenija je mnogo bliza realnijoj cifri obolelih zbog ogromne razlike u odredjenim testovima, dalje njima 2 dana duže traje epidemija (a s obzirom kakvi su naši poslednji dani to je još 250 - 300 plus zvanično obolelih) i ono sto je najbitnije - njihov skok je danima dosta manji. 
 

 

Kad je neko ozbiljan u svakom pogledu tako to ide

 

Pa, gledajući brojeve, rekao bih da je Hrvatska radila bolji posao, znatno više stanovnika, neznatno više zaraženih, znatno manje umrlih.

 

Country, Total New Total New Total Active Serious, Tot Cases/ Deaths/
Other Cases Cases Deaths Deaths Recovered Cases Critical 1M pop 1M pop
Serbia 1,171 111 31 3 42 1,098 81 134 4
Colombia 1,161 96 19 2 55 1,087 50 23 0.4
Argentina 1,133   34 2 256 843   25 0.8
Singapore 1,049 49 4 1 266 779 24 179 0.7
UAE 1,024 210 8   96 920 2 104 0.8
Croatia 1,011 48 7 1 88 916 34 246 2
Algeria 986 139 86 28 61 839   22 2
Qatar 949 114 3 1 72 874 37 329 1
Ukraine 897 103 22 2 19 856   21 0.5
Slovenia 897 56 17 2 70 810 31 431 8
Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa on već nekoliko puta pominje kako 'neki' pripisuju smrtne ishode od korone drugim uzrocima, kako bi smanjili ukupan broj. S obzirom da je juče ishvalio Austriju i Sloveniju kako rade dobar posao, a ne kao neki, pa onda opet ponovio priču o fingiranju, cenim da u smislu rezultata jedino Hrvatska može toliko da ga žulja i da je tu mislio na njih.

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Knipex said:

To je podatak od pre 3 dana. Danas su dobili rezultate još neki koji su testirani juče i prekjuče. Ima preko 30 zaraženih. Ovo je proverena informacija jer je jedna od zaraženih kuma mog šuraka. Narednih dana bi trebali da testiraju sve koji rade u frontu pa će broj zaraženih, verovatno, dodatno da poraste.

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a584994/Nacelnica-porodilista-Narodni-front-Povecava-se-broj-zarazenih.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije samo stvar države, ima i do građana.

U CG su uvedene mjere na vrijeme, upozoravali su ljude ali ljudi nisu slušali.

Evo baš jutros pričaju da je jedan klaster krenuo sa sahrane, i da je tu zaraženo 40 ljudi, pa se preselilo i u druge gradove.

Rekoh ja davno da će nas saučešća koštati.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Pa, gledajući brojeve, rekao bih da je Hrvatska radila bolji posao, znatno više stanovnika, neznatno više zaraženih, znatno manje umrlih.

 

 

Country, Total New Total New Total Active Serious, Tot Cases/ Deaths/
Other Cases Cases Deaths Deaths Recovered Cases Critical 1M pop 1M pop
Serbia 1,171 111 31 3 42 1,098 81 134 4
Colombia 1,161 96 19 2 55 1,087 50 23 0.4
Argentina 1,133   34 2 256 843   25 0.8
Singapore 1,049 49 4 1 266 779 24 179 0.7
UAE 1,024 210 8   96 920 2 104 0.8
Croatia 1,011 48 7 1 88 916 34 246 2
Algeria 986 139 86 28 61 839   22 2
Qatar 949 114 3 1 72 874 37 329 1
Ukraine 897 103 22 2 19 856   21 0.5
Slovenia 897 56 17 2 70 810 31 431 8

 

Moguce, nisam ispratio Hrvatsku, nesto malo u pocetku. 
Sloveniju sam uzeo za primer jer sam u jednom trenutku, posle prvih nekoliko dana, pomislio da ce bas lose da prodju.

Kad smo kod Hrvatske je l ima podataka koliko su oni ljudi testirali?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, VoodooDerina said:

 

Države se najmudrijim rukovodstvom (Nemačka, Švedska) i balansiraju tako da se uspostavi neki konstantan broj novozaraženih koje zdravstveni sistem može da podnese, a da se opet ide ka sticanju opšteg imuniteta populacije.

 

Svedi su bukvalno najveci kreteni u evropi.Sve i da ih ovog momenta zakljucas na 14 dana kuci, ne mogu izbeci katastrofu i stotine mrtvih koje ce imati dnevno.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ridji said:

 

Moguce, nisam ispratio Hrvatsku, nesto malo u pocetku. 
Sloveniju sam uzeo za primer jer sam u jednom trenutku, posle prvih nekoliko dana, pomislio da ce bas lose da prodju.

Kad smo kod Hrvatske je l ima podataka koliko su oni ljudi testirali?

Slovenci se super drze, imaju preko 150 slucajeva iz gerontoloskih domova a znamo kakve je to posledice prouzrokovalo u Italiji i Spaniji, jedan deo je osoblje ali to jos treba pratiti.

 

Wiki kaze da je broj testiranih 8300.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoe Bg said:

Wiki kaze da je broj testiranih 8300.

 

Znaci opet bolje nego mi. Jos ako su u startu testirali vise... 

Dobro se i mi drzimo s obzirom sta nas je sve zadesilo u odnosu na druge, a pre svega mislim na nesposobnu i samoreklamirajucu vlast, i na izuzetno veliki broj ljudi koji su dosli u Srbiju bez ikakve provere, pracenja i/ili izolacije. Opet ti ljudi naravno nisu niti krivi niti problem sami po sebi, vec ta nesposobna vlast kojoj je prva 'mera' bilo 'Molimo vas da se ne vracate u Srbiju'. 
Kad se doda opste zdravstveno stanje nacije, i stanje zdravstvenog sistema, plus strucni kadar koji je u prvom planu i kome je bitnije da izladje na KZS i prica kako sefu odgovara...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zoe Bg said:

Slovenci se super drze, imaju preko 150 slucajeva iz gerontoloskih domova a znamo kakve je to posledice prouzrokovalo u Italiji i Spaniji, jedan deo je osoblje ali to jos treba pratiti.

 

Wiki kaze da je broj testiranih 8300.

 

U Hrvatskoj :

Trenutno je devet oboljelih policajaca, a među zdravstvenim djelatnicima zaraženo je 57 liječnika, 10 stomatologa, 53 medicinskih sestara i tehničara, šest ljekarnika i osam administrativnih radnika.

što je slično kao kod nas i što je jako loše, veliki broj zdravstvenih radnika je zaraženo. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CLakiSH said:

Hrvatska je imala i onaj zemljotres gde je neminovno bilo vise bliskog kontakta i sirenja virusa.

To je bilo valjda 25.3. dakle sad da proverimo 8.4. koliki je skok u zaraženim. Taman da izmerimo efikasnost mera.

Link to comment
Share on other sites

Plasim se da bi najveci haos mogao da ispadne u zdravstvu zbog IMBECILNE odluke da premestaju osoblje iz jedne ustanove u drugu, cime doprinose potencijalnom sirenju. Menja se raspored na nedeljnom nivou, ljudi sa KCS idu u Misovic i na Zvezdaru i slicno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kako profesor Drosten nemacki vodeci virusolog (ako gresim u vezi zvanja neka me @wwww ili @Eddard  isprave) razmislja

 

Quote

Nauka ne može i ne sme raditi jednu stvar i jednu stvar nauka nema, naime nauka nema demokratski mandat. Naučnik nije političar, nije izabran i ne mora da podnese ostavku. Nijedan naučnik uopšte ne želi da kaže takve stvari kao: ova politička odluka je bila ispravna. Ili je ta politička odluka bila pogrešna. Ili se ta politička odluka mora doneti sledeća. Nećete čuti ovo ni od jednog ozbiljnog naučnika.



Dok Kon, koji izigrava vodeceg epidemiologa Srbije u ovoj krizi, prica ovako
 

Quote

Bolnica na Sajmu je apsolutno najbolje rešenje koje je Srbija mogla da donese.

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

 

Znaci opet bolje nego mi. Jos ako su u startu testirali vise... 

Dobro se i mi drzimo s obzirom sta nas je sve zadesilo u odnosu na druge, a pre svega mislim na nesposobnu i samoreklamirajucu vlast, i na izuzetno veliki broj ljudi koji su dosli u Srbiju bez ikakve provere, pracenja i/ili izolacije. Opet ti ljudi naravno nisu niti krivi niti problem sami po sebi, vec ta nesposobna vlast kojoj je prva 'mera' bilo 'Molimo vas da se ne vracate u Srbiju'. 
Kad se doda opste zdravstveno stanje nacije, i stanje zdravstvenog sistema, plus strucni kadar koji je u prvom planu i kome je bitnije da izladje na KZS i prica kako sefu odgovara...

Mi u stvari ne znamo kako se drzimo, masa ljudi je bukvalno terana iz klinike po principu 'nije ti nista', danima nije moglo da se telefonira i prijavi slucaj, o mizernom broju testiranih da ne pricam. Tek nama sledi 'situacija' kad pocne ozbiljnije testiranje.

U UK se nadaju da ce od sledece nedelje biti po 100k testova DNEVNO, sto ja ne mogu da zamislim da cemo mi ikada moci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

5 minutes ago, djura.net said:

Mi u stvari ne znamo kako se drzimo, masa ljudi je bukvalno terana iz klinike po principu 'nije ti nista', danima nije moglo da se telefonira i prijavi slucaj, o mizernom broju testiranih da ne pricam. Tek nama sledi 'situacija' kad pocne ozbiljnije testiranje.

U UK se nadaju da ce od sledece nedelje biti po 100k testova DNEVNO, sto ja ne mogu da zamislim da cemo mi ikada moci.

 


Nisam imao na umu broj testiranih, vise sam mislio na broj smrtnih slucajeva, on je mnogo realniji pokazatelj stanja. Mada i to pada u vodu kad vidimo koliko se smrtnih slucajeva javlja a da su pod velikom sumnjom da se ne vode kao posledica korone

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, djura.net said:

Mi u stvari ne znamo kako se drzimo, masa ljudi je bukvalno terana iz klinike po principu 'nije ti nista', danima nije moglo da se telefonira i prijavi slucaj, o mizernom broju testiranih da ne pricam. Tek nama sledi 'situacija' kad pocne ozbiljnije testiranje.

U UK se nadaju da ce od sledece nedelje biti po 100k testova DNEVNO, sto ja ne mogu da zamislim da cemo mi ikada moci.

Najjača mi je izjava Prvorođenog juče na konferenciji da ljudi ne treba da čekaju da dođu u ozbiljno stanje već odmah da se prijave.On nas definitivno zajebava.Kako da se prijave kad nije bilo testova?!Ljudi mole da budu testirani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledam ovo izvestavanje RTS o stanju u drugim drzavama. Svuda raspad a u US najgrdje. Naravno da nije tako i da oni uzimaju sta njima odgovara, ali ajde i da je tako, odakle te informacije? Od novinara i zdravstvenih radnika koji iznose realno stanje i nismo culi da je neko uhapsen. To se zove sloboda medija i nezavisno novinarstvo. Ovde imamo hapsenje novinarke koja je iznela ono sto Je Vucic iznosio na vecini svojih performansa za novinare. Nema respiratora, nema maski, nema opreme...

I ovde dolazimo do najgoreg virusa koji nas odavno unistava. Monopol na sve. Ja mogu reci da je nebo plavo ali Djilas i Solak lazu da je nebo plavo da bi unistili srpsku nejac. Kojom izolacijom protiv tog naseg virusa.

Btw. Novinarka je pisala o KCV koji je nova zgrada i koji je za bolnice po vecini Srbije svemirski centar. 

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

 

Znaci opet bolje nego mi. Jos ako su u startu testirali vise... 

Dobro se i mi drzimo s obzirom sta nas je sve zadesilo u odnosu na druge, a pre svega mislim na nesposobnu i samoreklamirajucu vlast, i na izuzetno veliki broj ljudi koji su dosli u Srbiju bez ikakve provere, pracenja i/ili izolacije. Opet ti ljudi naravno nisu niti krivi niti problem sami po sebi, vec ta nesposobna vlast kojoj je prva 'mera' bilo 'Molimo vas da se ne vracate u Srbiju'. 
Kad se doda opste zdravstveno stanje nacije, i stanje zdravstvenog sistema, plus strucni kadar koji je u prvom planu i kome je bitnije da izladje na KZS i prica kako sefu odgovara...

Pa upravo je iz svih tih razloga koje ti ovde pominjes, najbolja ako ne i jedina odbrana za stanovnistvo u Srbiji bilo - sedeti kuci! Prosli bi bar malo bolje.

Ali sta ces kad je Srbija puna "pametnjakovica" i "strucnjaka" koji sve znaju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, wrach said:

Plasim se da bi najveci haos mogao da ispadne u zdravstvu zbog IMBECILNE odluke da premestaju osoblje iz jedne ustanove u drugu, cime doprinose potencijalnom sirenju. Menja se raspored na nedeljnom nivou, ljudi sa KCS idu u Misovic i na Zvezdaru i slicno.

 

 

Primer neorganizovanosti i stihijskog delovanja. Jeste da je prvi put u ovom obimu u celom svetu i da svi padaju na nekim poljima ali radnje koje se provode samo da bi sw dobio efekat da se nesto radi su kontraproduktivne. Npr. dzaba svi respiratori ako se sestre i doktori ne obuce da rade sa njima sada, odmah. Ogroman broj se sretao sa tim nikad jer po samoj prirodi posla nije im trebalo. Za sada funkcionise sve to ali je ivica jako blizu i treba se razmisljati barem deset dana unapred a ne samo do sledece KZN.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...