Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Cavani said:

Sta mu je znacilo ono da je preko 20k gastarbajtera uslo zarazenih ako sam ga razumeo, gde su svi ljudi sada?


Da me ne shvatis pogresno, ali sta mu je znacilo bilo sta sto je danas rekao?


Pripremao se dva dana, nagutao valijuma/bensedina/sta god ga radi, nije bilo zakline, doveo tesku artiljeriju od “novinara” ukljucujuci i DJV, taman poleteo u visine...ali jbg, patosira ga lik na kraju sa Cuprijom i njegovim najavama 24h. Mislim da se ziv jede sto je onako pun sebe trazio jos dva pitanja. 
 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Cavani said:

Sta mu je znacilo ono da je preko 20k gastarbajtera uslo zarazenih ako sam ga razumeo, gde su svi ljudi sada?

Rekao je da su radili testiranja na uzorku od 1000 gastosa iz razlicitih  drzava iz kojih su dolazili  i da su  dobili brojku od oko 7-8 % zarazenih. Tako je od 400k dosao do 20k zarazenih, sto je ipak  30k.

A gde su sad? Medju nama!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, handys said:

Nestorovic na Pinku:

 

"Za 85 odsto ljudi on ne nosi nikakvu opasnost, onog koga pogodi, može da mu ostavi velike posledice - rekao je on."

 

Da li ovaj covek ima gram mozga?

 

Zasto se trudite da nadjete neki smisao u celoj ovoj rasomonijadi, narocito kad nam njeni odjeci stizu sa Pinka? U zgradi Pinka smisao umire u onoj UV komori na ulazu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ras kass said:

Francuska 1355 mrtvih danas.... uh

Gde si nasao tu cifru? a da vidim ali nije to bas tako - danas 471 regularno da kazem a plus su izbrojali koliko je do sada ukupno umrlo u starackim domovima - to do sada nisu racunali, ove cifre do sada su samo oni koji su umrli u bolnici; znaci danas su zbrojili sve koji su od pocetka umrli po domovima starih i njih je 884 - zato je cifra tolika

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

Gde si nasao tu cifru? a da vidim ali nije to bas tako - danas 471 regularno da kazem a plus su izbrojali koliko je do sada ukupno umrlo u starackim domovima - to do sada nisu racunali, ove cifre do sada su samo oni koji su umrli u bolnici; znaci danas su zbrojili sve koji su od pocetka umrli po domovima starih i njih je 884 - zato je cifra tolika

2116 new cases and 1355 new deaths in France, including 884 fatalities in nursing homes that occurred over a period of several weeks and that were announced only today. NOTE: If and when the French government determines the correct distribution of these additional deaths over time, we will adjust historical data accordingly    [source] [source]

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Prvi slučaj koronavirusa na Vrelima ribničkim

"U utorak veče, nešto prije 12 ponoći sa pozvao Hitnu, i kada sam im rekao da imam dijareju i temperaturu, rečeno mi je da mi je da će me proći jer mi je to od pasulja i da treba da se istuširam da bi mi prošla temperatura", rekao je B.B.
April 2, 2020
 
 Autor: admin
  HronikaVijesti 
Pregleda 1,163

Na Vrelima ribničkim potvrđen je prvi slučaj infekcije koronavirusom, saopšteno je nakon sjednice Nacionalnog koordinacionog tima. Radi sprečavanja širenja infekcije naložena hitna izolacija objekta u kojem je infekcija otkrivena.

Portal RomaNet saznaje da je B.B. (39), otac dvanaestoro djece inficiran i da je ranije tražio pomoć od Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, ali da nijesu imali, kako kaže, razumijevanja. “U utorak veče, oko ponoći sam pozvao Hitnu, i kada sam im rekao da imam dijareju i temperaturu, rečeno mi je da mi je da će me proći jer mi je to od pasulja i da treba da se istuširam da bi mi prošla temperatura”, rekao je B.B. na telefonskom pozivu novinaru portala RomaNet.

B.B. je cijelu noć imao stomačne bolove. “Nisam mogao da spavam. Pored bolova sam razmišljao o tome kako da zaradim neki dinar za djecu jer ne radim nigdje, a ne primam ni socijalnu pomoć”, priča B.B. i dodaje da u posljednih deset dana je aktivno tražio posao kako bi prehranio porodicu.

“Žena nije izlazila nigdje, osim do narodne kuhinje odakle uzimamo jedan obrok dnevno”, objašnjava Bećaj. On je ispričao kako je došao do saznanja da je inficiran.

“Juče (u srijedu) je prolazila policija pored naših zgrada i jedan komšija ih je zaustavio da ih zamoli da mi pomognu. Došli kod mene i ispitivali me kako se osećam. Nakon njih došli su doktori, pretpostavljam iz Instituta za javno zdravlje i dali mi dvije inekcije da mi prestane dijareja. Uzelki su mi bris i rekli da će mi javiti rezultate. Danas su me zvali da mi kažu da sam pozitivan na virus i da će doći da mi uzmu i cijelu porodicu”, objasnio je B.B.

Njemu i njegovoj porodici je određena kućna izolacija, a ostalim članovima porodice uzeti su brisevi kako bi se testirali na virus.

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Klotzen said:

Suština je sledeća sada ćemo mi moliti penzionere da trknu do radnje i kupe nam nešto vikendom 🙂

 

Nadam se samo da sad oni nama ne počnu da naplaćuju kao oni SNS-ovci pre par nedelja 🙂

 

To njegovo zakljucavanje ljudi gde ne moze uopste da se izadje iz kuce - to mora da su ga napalili kinezi, to je samo kod njih bilo, u Evropi - evropskoj uniji preciznije to nigde nema i to je zabranjeno ustavom a ustav se postuje, ljudima je uglavnom preporuceno i objasnjeno da ne izlaze i sem kad je neophodno sto znaci da se kupi hrana, proseta kuce, setnja ili jogging zbog zdravlja, obaveljanje nekih hitnih adminisitrativnih ili slicnh poslova i zabranjeno druzenje i blejanje zajedno - i ljudi to postuju jer ih je strah od korone i jer postoje kazne koje se naplacuju. A zakljucavanje tipa srpskog postoji i policijski cas to je bilo u Wuhanu, i nigde drugo, tako da mora da su kinezi objasnili Vucicu da to tako treba. nadajmo se da ce evropljani i ameri da mu objasne da to tako ne moze i ne treba.

 

edit : kako je u CG ? Bosni? Cujem da je u hrvatskoj sve na nivou preporuke cak nemaju ni papir koji mi u Francuskoj imamo, ali takodje cujem da se postuje

 

 

Edit - vezano za tu temu videla sam odlican tekst - pise o 65+ ali odnosi se na sve po mnogo stvari

 

https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/mi-od-65/

Edited by ciao
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jest da nije vezano za koronu ali lepo za videti:

 

Quote

90 SUSPECTS IDENTIFIED IN MAJOR ONLINE CHILD SEXUAL ABUSE OPERATION

31 March 2020
Press Release
 
Police around the world have taken down a global child abuse ring with links to over 40 countries through a Belgian investigation supported by Europol. 4 suspects have been convicted today by a Belgian court.

https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/90-suspects-identified-in-major-online-child-sexual-abuse-operation

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zizu said:

Rekao je da su radili testiranja na uzorku od 1000 gastosa iz razlicitih  drzava iz kojih su dolazili  i da su  dobili brojku od oko 7-8 % zarazenih. Tako je od 400k dosao do 20k zarazenih, sto je ipak  30k.

A gde su sad? Medju nama!

Da je to istina sada bi imali preko 50k zarazenih minimum, u bolnicama bi imali hiljade ljudi.. Kakav lazov

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, wwww said:

 

Problem kod podataka o zarazenima svih zemalja je sto se ne zna koliko je slucajeva proslo "ispod radara" (osim mozda kod Juzne Koreje jer su pohvatali sve rano). U Nemackoj se to zove Dunkelziffer (brojke u tami, skrivene brojke). Dunkelziffer je problem jer ti ljudi prenose zarazu a ne znaju da to rade. Mada, ako je ovih mnogo onda je i broj ljudi s antitelima veliki.

 

Broj preminulih je stoga realisticniji za poredjenje (mada bi verovatno trebalo da se normira prema broju stanovnika), ali on kasni neke 3-4 nedelje u odnosu na trenutak zaraze. Neki procenjuju da je ova brojka (Dunkelziffer ) nekih 7-10 puta veca od broja identifikovanih ...

 

 

ovo je stravicna cifra, nadam se da nije u tom opsegu.

Ne vidim kako bi Kinezi onda zaustavili epidemiju.

 

Link to comment
Share on other sites

Ova epidemija više ne može da se zaustavi već mora da se "preleži", cilj je da se minimizuje gubitak ljudskih života.

Države se najmudrijim rukovodstvom (Nemačka, Švedska) i balansiraju tako da se uspostavi neki konstantan broj novozaraženih koje zdravstveni sistem može da podnese, a da se opet ide ka sticanju opšteg imuniteta populacije.

Kako bude rastao broj ljudi sa antitelima virus će imati sve manje prostora dok na kraju ne "otupi" dovolno da postane neprimetan.

 

Ogroman problem je ako se ispostavi da antitela nisu "večna" odbrana i da već sledeće sezone ista osoba može ponovo da oboli, u tom slučaju jedini spas je vakcina.

Edited by VoodooDerina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, BojanaCZV said:

12 medicinskih radnika zarazeno u Narodnom Frontu, gde nije naglaseno da li u tih 12 ulazi i onih 7 od pre dva dana.

To je podatak od pre 3 dana. Danas su dobili rezultate još neki koji su testirani juče i prekjuče. Ima preko 30 zaraženih. Ovo je proverena informacija jer je jedna od zaraženih kuma mog šuraka. Narednih dana bi trebali da testiraju sve koji rade u frontu pa će broj zaraženih, verovatno, dodatno da poraste.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Dosta slicnosti izmedju Srbije ( 7 miliona stanovnika) i British Columbia-e (5 miliona stanovnika) ............... 

 

Zarazeni ..... Srbija 1171 British Columbia 1121

 

Preminuli .... Srbija 31 British Columbia 31

 

I jedna ogromna razlika ..... 

 

Testirani ...... Srbija 5.000 .......... British Columbia 46.000 

 

Inace u Torontu od sutra ukoliko se dvoje ljudi na ulici ili u parku nadju na udaljenosti manjoj od 2 metra A NE ZIVE NA ISTOJ ADRESI - 750 dolara kazna. Ukoliko se prekrsaj ponovi 5000 $.

 

drive-thru COVID-19 testing

 

spacer.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Inace u Torontu od sutra ukoliko se dvoje ljudi na ulici ili u parku nadju na udaljenosti manjoj od 2 metra A NE ZIVE NA ISTOJ ADRESI - 750 dolara kazna. Ukoliko se prekrsaj ponovi 5000 $.

 

drive-thru COVID-19 testing

 

spacer.png

Kod nas samo $100

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Za 100$ se ne isplati kuci sedeti :roflmao:

:classic_cool: znam. I nemam pojma kako misle da sprovedu to, posto nije na 2 metra, nego ako si izasao za non-essential potrebe.

Napisacu sebi opravdanje.... tipa nema TP u mojoj prodavnici.

 

 

edit: Ups, ovo nije tema za to. Denise!!!

 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...