Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, Ječmendo said:

Poprilično neobična statistika o zaraženim i umrlim širom svijeta postavlja brojne dileme. Svi odgovori do sada rješavaju tek po neki dio puzzle-a ne dajući konačan odgovor. Najgore prolaze, pomalo začuđujuće, bogate zemlje Zapadne Evrope i USA. Priča o pokretljivosti stanovništva i posljedično lakšem prenosu virusa teško može da objasni, u najmanju ruku, čudne razlike. Takođe, razlike u nivou medicinske zaštite ne mogu da objasne eventualno 10-ostruko veću smrtnost (moderna medicina je globalizovana, uređaji, lijekovi, medicinske procedure i protokoli su manje-više standardizovani na nivou cijelog svijeta, pogotovo ovog bogatog). Eventualne genetske razlike (broj odgovarajućih receptora na koje se kači korona virus) takođe ne daju smislen i konzistentan odgovor. Na kraju, čisto statistički (korelacijski) stvarnost najbolje opisuje ova teorija o BCG-vakcini. Nažalost, ona ne daje nikakvo naučno objašnjenje kako vakcina protiv jedne bakterije utiče (i da li?) na imunitet u slučaju korona virusa, ali sa pomalo nevjerovatnom tačnošću korelira sa stanjem na terenu. Recimo, pomenuti Ekvador je jedina zemlja Južne Amerike bez obavezne BCG vakcinacije, gornji snimci su užasavajući i izgleda da ih ima samo kod njih. Ima tu još mnogo neobičnih situacija, kao primjer Portugala koji je na njihovu sreću imao BCG vakcinaciju obaveznu do 2017, za razliku od susjedne Španije koja je od iste odustala još 1981, dok Italilja nikada nije ni imala obavezan ovaj tip vakcinacije - u stvarnosti daleko bolje prolazi od svojih kulturološki (genetski, klimatski...) bliskih naroda. Signifikanta je razlika između Istočne i Zapadne Njemačke, ili recimo Slovenije i Hrvatske u odnosu na susjednu Italiju, i uopšte između Zapadne i Istočne Evrope u cjelini. Zanimljivo da je u Kini obavezna BSG vakcinacija uvedena 1978, neke provincije (uprvo Hubei, sa Wuhanom) su imale lošu penetraciju, kod Pekinga i Šangaja procijepljenost je bila velika, a posljedice od ove epidemije male. Ovdje je statistički obrađena ova ''teorija'', uz sve manjkavosti pristupa i nedostatka naučno utemeljenog kauzaliteta, ali nekako mi se čini da ideja o vakcinaciji BCG-om za one koji nijesu vakcinisani nije loša. Srećom, po nas sa ovih prostora situacija stoji dobro, pa ako u svemu ima makar malo istine, prilično smo bezbjedni. 

Evo jos: https://www.jsatonotes.com/2020/03/if-i-were-north-americaneuropeanaustral.html?fbclid=IwAR3JrHTR-Q69yuYpvkIL7E0hPK5CtW4PtLkB9iyKNim279NLtFH2liUMBpM&m=1

To se ja prepirem sa ljubi ga majka doktorom, landara po supermarketima da nabavi sta treba za nas matore samo sa maskom, bez rukavica. Kada sam ga upozorila da BCG stiti ograniceno i da treba da se cuva, napisao mi je da "Nisu u pitanju antitela ciji titraj opada sa godinama vec modulatorne celije...."  tako nesto....jos je rekao da su nase vakcine BCG bile jako dobre i da - ne brinem? Kao da ja brinem za sebe.....

Mozda je ovo objasnjenje sto deca, hvala Bogu, ne oboljevaju mada su nosioci.....

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pletilja said:

Evo jos: https://www.jsatonotes.com/2020/03/if-i-were-north-americaneuropeanaustral.html?fbclid=IwAR3JrHTR-Q69yuYpvkIL7E0hPK5CtW4PtLkB9iyKNim279NLtFH2liUMBpM&m=1

To se ja prepirem sa ljubi ga majka doktorom, landara po supermarketima da nabavi sta treba za nas matore samo sa maskom, bez rukavica. Kada sam ga upozorila da BCG stiti ograniceno i da treba da se cuva, napisao mi je da "Nisu u pitanju antitela ciji titraj opada sa godinama vec modulatorne celije...."  tako nesto....jos je rekao da su nase vakcine BCG bile jako dobre i da - ne brinem? Kao da ja brinem za sebe.....

Mozda je ovo objasnjenje sto deca, hvala Bogu, ne oboljevaju mada su nosioci.....

 

"I am not a medical expert and this is just a hypothesis"

 

Ne deluje kao obecavajuci pocetak...

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, handys said:

 

"I am not a medical expert and this is just a hypothesis"

 

Ne deluje kao obecavajuci pocetak...

...a od medical experts imamo nesto pametnije? Od necega mora da se poccne a dostupna statistika je dobra baza jer boljeg nema, za sada.  Uzgred, procitala sam gorepomenuti protokol za lecenje i kontraindikacije i odlucila da mi to ne treba.....kao ni respirator, potpisujem. Ja to mogu sebi da dozvolim, to je prednost 65+😄

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Evo jos: https://www.jsatonotes.com/2020/03/if-i-were-north-americaneuropeanaustral.html?fbclid=IwAR3JrHTR-Q69yuYpvkIL7E0hPK5CtW4PtLkB9iyKNim279NLtFH2liUMBpM&m=1

To se ja prepirem sa ljubi ga majka doktorom, landara po supermarketima da nabavi sta treba za nas matore samo sa maskom, bez rukavica. Kada sam ga upozorila da BCG stiti ograniceno i da treba da se cuva, napisao mi je da "Nisu u pitanju antitela ciji titraj opada sa godinama vec modulatorne celije...."  tako nesto....jos je rekao da su nase vakcine BCG bile jako dobre i da - ne brinem? Kao da ja brinem za sebe.....

Mozda je ovo objasnjenje sto deca, hvala Bogu, ne oboljevaju mada su nosioci.....

 

 

https://www.msn.com/en-in/news/science/coronavirus-update-tb-vaccine-in-childhood-may-offer-covid-19-protection-researchers/ar-BB11WzBJ?li=AAgfYGb

 

Bice zanimljivo sta ce istrazivanja pokazati. Na putu je trial program u Australiji na medicinskim radnicima. Negde sam videla mapu zemalja koje je koriste i od kada. Recimo na Mediteranu u Italiji i Spaniji nije davana ili nije obavezna dok u Portugaliji jeste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Re BCG i Covid-19, postoji klinicka studija, mozete videti na sajtu klinickih studija:

 

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04327206

 

Brief Summary:
Open label, two-group, phase III randomised controlled trial in up to 4170 healthcare workers to determine if BCG vaccination reduces the incidence and severity of COVID-19 during the 2020 pandemic.
Healthcare workers are at the frontline of the coronavirus disease (COVID-19) pandemic. Participants will be healthcare workers in Australian hospital sites. They will be randomised to receive a single dose of BCG vaccine, or no BCG vaccine. Participants will be followed-up for 12 months with regular mobile phone text messages (up to weekly) and surveys to identify and detail COVID-19 infection. Additional information on severe disease will be obtained from hospital medical records and government databases. 
 
Dakako, ovo se ne radi zato sto je neko sanjao da treba, vec zato sto su uspostavljenje neke korelacije (prema trenutnim brojkama) izmedju broja zarazenih / severity izmedju drzava koje redovno vakcinisu i onih koje ne vakcinisu. Gornje pomenita studija ce trajati godinu dana, tako da neke zvanicne naucne podatke i potvrde mozemo ocekivati tek kad se studija zavrsi....ili ce se desiti kao sa hlorokvinom - emergency use, off label use..
Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislio sam ovo na zajebanciju gde mu je realno mesto, ali sam odlučio ovde.

 

JELENA FUCKIN' ĐOKOVIĆ ŠERUJE VIDEO TEORIJE ZAVERE GDE SE 5G MREŽA DOVODI U VEZU SA PANDEMIJOM KORONA VIRUSA

 

https://www.kurir.rs/sport/tenis/3439465/jelena-djokovic-podelila-teoriju-o-korona-virusu-supruga-najboljeg-tenisera-sveta-izazvala-razlicite-reakcije-video

 

Znači, devojko, kucaj mi Lacio iz iksa i ćuti, jebem ti život glupi :frusty:

 

edit...mama puni cevi rekama svud po Srbiji a ćera šeruje 5G teorije zavere....nije mi dobro 

Edited by NMX
  • Like 21
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Tamburinjo said:

Mogla bi Brankica Stankovic da pozove mentora Bebu Popovica da se zalozi kod svog sefa za pritvorenu novinarku.

Vise ce ucinka imati nego da se tviter solidarise i pravi satro emisije. Jos jedna prodana dusa.

 

tebratore, post ti je jak na toliko nivoa

zašto je brankica prodana duša i kako su to njene emisije šatro?

 

ajde ovo oko pozivanja bebe da reši stvari valjda nema smisla da komentarišem

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, uini said:

 

tebratore, post ti je jak na toliko nivoa

zašto je brankica prodana duša i kako su to njene emisije šatro?

 

ajde ovo oko pozivanja bebe da reši stvari valjda nema smisla da komentarišem

 

Jel si ti gledao njen intervju sa Vucicem?

Ili sa Bebom Popovicem? Primer namestenih intervjua.

 

Ili emisiju o ubistvu Djindjica i politickoj pozadini, gde samo sto nisu rekli da je licno Kostunica povukao okidac. Nigde Cede Jovanovica koji vadi iz zatvora ubice Zorana Djindjica, nebitna cinjenica izgleda, ali zato ima ko je sta rekao i cuo po hodnicima.

 

A sta kaze poceo rat protiv novinara 😄 8 godina Brane sine... 8 godina...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Jel si ti gledao njen intervju sa Vucicem?

Ili sa Bebom Popovicem? Primer namestenih intervjua.

 

Ili emisiju o ubistvu Djindjica i politickoj pozadini, gde samo sto nisu rekli da je licno Kostunica povukao okidac. Nigde Cede Jovanovica koji vadi iz zatvora ubice Zorana Djindjica, nebitna cinjenica izgleda, ali zato ima ko je sta rekao i cuo po hodnicima.

 

A sta kaze poceo rat protiv novinara 😄 8 godina Brane sine... 8 godina...

 

 

okej, hvala, mislio sam da nisam u toku, tj da se zaista dogodilo nesto 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inače ona devojka je puštena iz tvorza a brnabić je nešto u fazonu da je ona neodgovorna i glupa, nije predsednik kriv

5 minutes ago, djura.net said:

Ja se pitao gde je Dejan Mihajlov, a on se sakrio iza nicka tamburinjo, pa samo fercera  🙂

 

pazi, igrao sam po jednom basket odvojeno protiv obojice

a gledao sam i lost highway, gde jazz muzičar nestane iz zatvorske ćelije a umesto njega se u njoj nađe automehaničar

 

hoću da kažem, čudnije su se stvari događale

 

(mojne da se ljutiš fendere, zezamo se a i bolje igraš 'sket od mihajlova, ako ti nešto znači : ))

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, uini said:

 

okej, hvala, mislio sam da nisam u toku, tj da se zaista dogodilo nesto 

 

Slobodan si napisati gde gresim 🙂

 

Ovo move along people ja mislio nesto ozbiljno nije ti bas neki argument. Osim sto je arogantno. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tamburinjo said:

 

Slobodan si napisati gde gresim 🙂

 

Ovo move along people ja mislio nesto ozbiljno nije ti bas neki argument. Osim sto je arogantno. 

 

ma nisam u fazonu da zvučim arogantno, niti da dubim priču

 

stvarno me je zanimalo da nisam propustio nešto kada već bacaš tako oštre lajne

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...