Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Tuga,jad i uzas

 

Spoiler

KC Vojvodine pred pucanjem: Bez zaštite za medicinske sestre

  • Podeli:
  •  
  •  
  •  
  •  
DRUŠTVOAutor:Ana Lalić01. Apr. 202015:42 > 16:53
 
Podeli:
  •  
  •  
  •  
  •  
 
VEC_1462-01-725x483.jpeg
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Svaki peti oboleli od koronavirusa u Vojvodini je, prema zvaničnoj izjavi predsednika vojvođanske Vlade Igora Mirovića, medicinski radnik. U prilog tome ide i informacija da je u novosadskom Kliničkom centru sedam sestara sa Infektivne klinike u izolaciji, a jedna od njih i pod visokom temperaturom.

Mada je medicinsko osoblje izloženo najvećem riziku od zaraze COVID 19, sagovornici Nova.rs napominju da su medicinari virusu podložniji ne samo zbog kontakta sa obolelima, već zbog hroničnog nedostatka osnovne opreme i potpuno haotičnim
uslovima rada u vreme pandemije.

“U subotu uveče medicinske sestre koje rade u takozvanom Korona centru su se pobunile i nisu htele da uđu kod pacijenata jer nije bilo zaštitne opreme. Posle par sati je stiglo nešto malo”, kaže lekar KCV (ime poznato redakciji) za Nova.rs, napominjući da je nestašica opreme najveći problem za osoblje koje radi u Korona centru, kao i za ostale koji rade sa potencijalnim pacijentima.

“U petak je koleginica, specijalista urgentne, bez ikakve zaštitne opreme, dakle bez maske, kape, mantila, intubirala pacijenta sa obostranom pneumonijom, koji je visokorizičan. Kolege su očajne, posebno anesteziolozi i infektolozi koju su
praktično gurnuti u prvi plan i stalno dežuraju”, kaže naš sagovornik.

Tri operacije sa jednom maskom

Zaposleni na Urgentnom centru i intenzivnoj nezi, uključujući i one u operacionim salama, imaju prava na jednu zaštitnu masku dnevno.

“Kod vođe smene se upisuješ da si preuzeo jednu masku za naredna 24 sata. Ja sam danas sa jednom maskom uradio tri operacije”, kaže lekar sa Urgentnog centra KCV.

On je istakao da uprkos svem haosu i opravdanom strahu većina njegovih kolega radi savesno, ali da razume i one koji neće svesno da se izlažu riziku, jer im nije omogućen ni minimum zaštite.

“Nakon nekoliko sati provedenih u trijaži, dve sestre su otišle na kratku pauzu da ručaju. Posle 15 minuta su se vratile i za njih više nije bilo maski, a trebalo je da odrade još dobar deo smene”, kaže lekar.

Naši sagovornici kažu da dodatni haos osim nedostatka opreme u KCV vlada i zbog potpunog izostanka sprovođenja protokola i organizacije. Na snazi je, kako kaže lekarka za Nova.rs (ime poznato redakciji), “više improvizacija, nego organizacija”.

“Zbog pandemije su na Infektivnu kliniku i Korona centre povučene i sestre sa drugih odeljenja, koje nisu nikada imale susret sa ovakvim bolesnicima jer mi, nažalost, nemamo tu praksu rotacije među sestrama. Tako imate sestru koja je 15 godina radila na rehabilitaciji ili dermatologiji, a koja sada treba da se snađe sa intubiranim pacijentima. Naravno da to nije njihova krivica i one daju sve od sebe, ali ove okolnosti prosto prevazilaze njihovo znanje i iskustvo”, kaže naša sagovornica.

Većina ne zna protokol

On je istakao i da jedan deo zaposlenih nije prošao LZO obuku, odnosno obuku korišćenja i ispravnog oblačenja i korišćenja lične zaštitne opreme.

Takođe, susreću se i sa tehničkim poblemima, jer većini u KCV još nije jasan protokol ponašanja.

“Koleginica sa Urgentne je išla u pratnju pacijenta na Infektivnu kliniku (fizički odvojenu zgradu). Jedva se obukla kako treba, a kada su stigli do Infektivne, niko nije znao da joj kaže na koja vrata da uđe. Po predaji pacijenta, umesto da tamo odbaci i kontaminiranu opremu sa sebe, oni su je poslali na Urgentni i rekli da se tamo skine i baci, na Urgentnom je pak vratili na Infektivnu…”, priča treća sagovornica Nova.rs, medicinska sestra na Urgentnom centru, ističući da su čak i postojeći protokoli u KCV teško sprovodivi – i zbog nesporazuma između specijalnosti koja će šta da radi i neobučenosti osoblja.

Trijaža u KCV se obavlja u zgradi Urgentnog centra, gde je fizički odvojen prostor za “sumnjive” slučajeve, odakle se dalje, u zavisnosti od dijagnoze, šalju u Korona centar ili na druga odeljenja. Međutim, ni ovde se ne poštuje protokol o zaštiti niti zaposlenih, niti pacijenata.

“Svi koji dolaze na Urgentni centar, i zaposleni i bolesnici ulaze na isti ulaz u zgradu, odnosno na glavni ulaz, jer je službeni zaključan posle 7 časova ujutro”, kaže sagovornica Nova.rs, lekarka.

Na naše pitanje zašto se barem osoblju ne dozvoli da koriste drugi ulaz obrazloženje je da “nemamo na raspolaganju dve osobe koje će meriti temperaturu prilikom ulaska”, kažu naši sagovornici, zaključujući da sve nabrojano sigurno objašnjava zašto je svaki peti pacijent u Vojvodini medicinski radnik.

Nova.rs je pokušala da dobije komentar zvaničnika Kliničkog centra Vojvodine, kao i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo na navode zaposlenih u KCV, ali niko od njih nije odgovorio na pitanja.

U KCV se trenutno leči 54 pacijenta obolelih od koronavirusa, od kojih se šestoro nalaze u izuzetno teškom stanju i njihovo lečenje zahteva primenu mehaničke ventilacije.

https://nova.rs/drustvo/kc-vojvodine-pred-pucanjem-bez-zastite-za-medicinske-sestre/

  • Like 1
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, CLakiSH said:

Bas se vidi da ne zivis ovde.

Cicvu se vec par godina obraca ovako. 
On nikad gori narod nije imao. Ovako skrnav narod ne zasluzuje ovako dobrog predsednik. Ovaj narod je odbacio njegov predlog za Kosovo koji niko nikad nije video.

Secas se kad je konstatovao da mu je krivo sto narod ne cita Vebera, jer bi tada razumeli koliko se on bori za ovu zemlju.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fancy said:

Možda nekog interesuje prepiska sa ortakom koji je već dugo godina u Kini:

 

 

Pošto je meni Kina jedna ogromna, nepregledna mutna površina na mapi i veze nemam gde je šta, jbg, pitao sam ga (po 76ti put verovatno) gde je tačno, pa sledi:

 

 

Dođosmo i do policijskog časa, pa kaže:

 

 

 

Eto, to je kineska priča našeg ITjevca iz prve ruke, od sinoć. 🙂

 

 

 

E 'vako je po LA vec 3 nedelje. Vidi se da je frka neka al' nista sto bi unelo neku paniku. Pola kafica radi, vecina restorana rade take out i delivery...
U prodavnicama, sve sem WC papira se stabilizovalo. 
 

A srpski mediji svaki dan metnu USA kao apokalipticno mesto za danas...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ryu said:

Secas se kad je konstatovao da mu je krivo sto narod ne cita Vebera, jer bi tada razumeli koliko se on bori za ovu zemlju.

Da jebote, imao je i taj momenat kad se furao intenzivno na Vebera, spominjao ga je svaki dan.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ovo je clanak od pre neki dan.
 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=28&nav_category=12&nav_id=1670620

 

A ovo komentar na isti sa zapazanjima koje sam i ja primetila onako za sebe.

 

 

Nema kod nas kulture, cak i ljudi cenjeni u svojoj struci, pa dozvoljavaju sebi da druge ljude grde i slicno. To je prevazidjeno u savremenoj komunikaciji. Jedan profesor i naucnik iz Engleske mi je jednom rekao da je na osnovu nasih mladih naucnika koje srece video opste mesto, a to je da nasi ljudi ulaze u direktne konfrontacije sa drugima, da odmah govore sa cime se ne slazu, da nemaju takta. I zaista, kultura ophodjenja nam je na nezavidnom nivou. A kako bi i bila bolja kada imamo politicare koji prete, ne obracaju se gradjanima sa postovanjem vec kao da su nam tate ili nas veliki brat. Postovanje drugih ljudi je nesto sto se uci od malih nogu, ali kod nas ljudi odmah grizu za vrat, nervozni su i lako se istresu na nekoga, cak i nepoznatog. Postovanje ako postoji sprecava ruzno ophodjenje. 

Dakle, evo objasnjenja za mnoge koji su danas bili napolju: ljudi imaju zelju da protegnu noge. Voze bajs, rolere, setaju se, to ne mora da znaci da medjusobno komuniciraju nebezbedno. Svuda je dozvoljeno izaci napolje iz rekreativnih razloga, samo kod nas ne psotoji razumevanje za tu osnovnu potrebu coveka. Kod nas zabrane penzionerima da izlaze, a onda ih puste od 4 do 7 prosle nedelje kada je bila cica zima da se smrzavaju cekajuci ispred prodavnica. Moze li neko kod nas ko donosi odluke da ne bude mizantrop i da pokaze malo vise humanosti uz iste posledice mera koje se donose?
(Masha, 28. mart 2020 23:35) 

# Link komentara

 

 

Golubice ovaj bold govori da nisamo FAKE.. Cuj odmah govore sa cime se ne slazu. Ne nego cu da se smeskam i cutim kao mulac, i samo vicem yeeaah, niiiceee, oh greeeaaat.
Kaze to je prevazidjeno. Znaci prevazisli su iskrenost. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Belgrade said:

Vezano za SMS-ove, evo kako to rade u UAE:

 

EUhiR_jXQAAbOF4 (946×2048)

 

To su vidis, pametni i moderni ljudi.

 

A nas premijer, Boris Johnson, koji je toliko glup da je i sam fasovao coronavirus, rukujuci se sa zarazenima, pa onda valjda lizao prste, dirao lice, sta li, sada salje pismo svakom domacinstu u UK da nam kaze da se nada da ce izginuti samo 20,000, a najvise 500,000 ali da on uopste nije kriv ni za sta. Osim sto jeste kriv, jer je  na sva upozorenja samo odmahnuo rukom i preporucio da se imuniziramo metodom krda. Uopste ne sumnjam, da pomaze u tome tako sto lizne i svaku markicu prije je zalijepi na kovertu. Tako ce nam potrositi jos desetak miliona funti na budalastinu, umjesto da je svakom telefonskom korisniku poslao sms, jebeni, korumpirani moron.

Edited by Honey Badger
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, CLakiSH said:

Evo ga Anuska digitalizovala ko hoce da se oproba

 


Ovo mi zvuci kao zamka: dobijes rezultat da je moguce da imas virus (za nekih 4-7 dana, dok tim lekara to izanalizira), i stize ti na vrata neki Mr Wolf.

 

A tek mogu da zamislim kako u praksi izgleda taj tim lekara koji ovo nadgleda, kada je i u real time-u po svim bolnicama haos i ne znaju ljudi sta i kako da rade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lekar iz Freiburga kaze da je respirator potreban pacijentima s corona virusom u proseku 11-14 dana (duze nego ostalim pacijentima s problemima na plucima), po pravilu posle 7 dana mogu da predvide kako ce se slucaj zavrsiti (smrt ili prezivljavanje).

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Para mi uši nešto što se već dva dana provlači po vestima. Ljudi koji su u karantinu tvrde da im se rezultati testiranja saopštavaju usmeno - ti si negativan, ti pozitivan. To je, sa stanovišta lab ispitivanja, a i sa svakog drugog, nedopustivo. Na stranu što postoje očigledni organizacioni problemi za izvođenje analiza.   

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klipan said:


Ovo mi zvuci kao zamka: dobijes rezultat da je moguce da imas virus (za nekih 4-7 dana, dok tim lekara to izanalizira), i stize ti na vrata neki Mr Wolf.

 

A tek mogu da zamislim kako u praksi izgleda taj tim lekara koji ovo nadgleda, kada je i u real time-u po svim bolnicama haos i ne znaju ljudi sta i kako da rade.

Pa posto je manjak lekara za pocetak ce Nadica da analizira.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 Da se diskutuje sa bezumnicima o tome da li se treba ponasati razumno pa smanjivati mogućnost za prenošenje bolesti na minimum?

Bežbre!

 

 Vucic je nebitan i uopste me ne interesuje sta on radi i zbog cega to radi. Ustalom, ne radi nista sto mu nije preporuceno sa strane, i sto ne rade i drugi. Ali ove koji ne postuju preporuke za socijalno distanciranje*, nego ližu kašike, igraju košarke, roštiljaju, idu u špacirung i jedu, jedu, jedu... kad za par nedelje počnu da padaju kao snoplje, oni ili neko ih njihovog legla, njih ne treba primati u bolnice, lepo im je poručila neka doktorka u Španiji.

 

pa evo, ja non stop nekoga, a uglavnom su svi sa kojima se cujem neka vrsta kriticara ovih `jos nevidjenih nehumanih i rigoroznih mera`

i moram da pitam da li stvarno misle da je fenomen vucic sve te mere sam smislio i sproveo...i ovde sam to pitala

 

mislim, cak i da jeste, koji je predlog protiv toga? prkos? ne mogu da verujem da se jos uvek neko iscudjava vucicevim nastupima u doba krize, pa to je njegovo vreme, on to koristi jer niko nema drugi predlog, a i da ima, sta? i tako je sve prepisao od drugih pa ovde primenio, iskreno mi je zao sto se od svih sjajnih politicara bas on nasao na tom mestu da nas leci od epidemije, ali sta sada da radim osim da stalno ponavljam da bih licno izabrala da je Z.Dj. ziv i da mene/nas, on leci? ali to ipak ne bi bilo sasvim normalno.

 

a opet mislim, pa mozda to i jeste svojevrsna gradjanska neposlusnost, anti-avtiranija,  ali nesto je mala pa ih nahvataju u setnji policijskim satom...ponekad sa iznajmljenim psom...ili ona gospodja sto je na pitanje gde ide kad joj je zabranjeno, rekla: na cas engleskog

ponekad izgleda kao da neki ljudi jos nisu culi sta se desava napolju, tek izgamizali iz vekovnog sna pa resili da se aktiviraju bas sada

 

da ne ispadne da stariji ne bi trebalo da uce jezike i da se krecu, ali prvo neka prezive ovo da i ovi mladji mogu da odahnu posle da jure u sumu i na sport, u park, tamo vamo...

pa onda neka upisu pet stranih jezika i teretanu, do tada moze neke vezbice na terasi, pored prozora...ma kakvi, oni vicu da nisu zarazni i hoce napolje, hvata depresija...pa kad je vec tako neka idu, neka setkaju, neka lizu te kasike i gelendere... ni samoubici ne mozes nista ako sam odluci, osim na silu da ga zaustavis u skoku s mostu ako si u prilici

 

I kako onda i starim i mladim da se ne obratis kao onaj grubijan larry david :lol_2:

kaze u stilu: ej vi tamo idioti, mrs kuci

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, wwww said:

Lekar iz Freiburga kaze da je respirator potreban pacijentima s corona virusom u proseku 11-14 dana (duze nego ostalim pacijentima s problemima na plucima), po pravilu posle 7 dana mogu da predvide kako ce se slucaj zavrsiti (smrt ili prezivljavanje).

Holandjani su sad u problemu, kazu, jer su ocekivali da ce jedan pacijent biti na respiratoru oko 10 dana, a ispostavilo se da u proseku bude 23 dana!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

Dok se cekaju rezultati za Italiju...vidim Nemacka danas skoro 4k novozarazenih jbt...kako bre

 

Pa izgleda da su uspeli da krenu u pad, i to lep, imali su skoro 7K, vec 4 5 dana im je broj novozarazenih u padu

Link to comment
Share on other sites

Just now, djurava said:

Pa izgleda da su uspeli da krenu u pad, i to lep, imali su skoro 7K, vec 4 5 dana im je broj novozarazenih u padu

 

Uh, da...preskočio sam tih par dana kada su imali po 7k slučajeva pa mi se ovo učinilo kao skok. Super...samo da nastave onda.

 

Italija danas opet više nego juče, 4782 i 727.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Squabbit said:

Golubice ovaj bold govori da nisamo FAKE.. Cuj odmah govore sa cime se ne slazu. Ne nego cu da se smeskam i cutim kao mulac, i samo vicem yeeaah, niiiceee, oh greeeaaat.
Kaze to je prevazidjeno. Znaci prevazisli su iskrenost. 🙂


Ne, ne govori to. Nego govori da ne umemo da prepoznamo cvrst i konzistentan stav u mirnoj diplomatskoj komunikaciji. Stvar vaspitanja. Nisu ni drugi fake, ali se neslaganje izrazava na drugi nacin, a nama je threshold postavljen visoko. I da ako neslaganje izrazis drugacije ne znaci da si soft da ne upotrebim nasu ulicnu terminologiju.


Zato se ovaj i dernja. Da bi ga shvatili ozbiljno.
 

I to vecina nas ne razume jer je vaspitana drugacije. Nismo ni mi uvek TRUE, kod nas ima poluorjentalnog dupeuvlacenja koliko hoces. Jer da nije tako ne bismo blejali koje kuda, a i drustvo iz koga poticemo bi bilo bolje od tolikog TRUE i manjka onog FAKE.

 

Treba ti jos malo vremena i jos malo iskustava sa kulturama sem USA pa da to razlucis. Veruj mi na rec.

 

Troll zavrsen

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, NMX said:

 

Uh, da...preskočio sam tih par dana kada su imali po 7k slučajeva pa mi se ovo učinilo kao skok. Super...samo da nastave onda.

 

Italija danas opet više nego juče, 4782 i 727.

 

Ja nekako mislim da je to vrzino kolo. Nemaju dovoljno ventilatora, onda cekaju da neko bude totalno kritican da ga stave na ventilator, a nekog drugog ko bi mozda preziveo skinu sa ventilatora. Tako ustvari ugroze obe grupe i povecaju broj smrtnosti, tj. nikako da ispeglaju malo tu krivulju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Grupa od 138 programera, inzenjera, epidemiologa iz 8 evropskih zemalja radi (besplatno) na razvoju aplikacije protiv sirenja virusa, koja ce obavestavati vlasnike mobilnih da su bili u kontaktu s nekim ko je inficiran i da treba da idu da se testiraju. Aplikacija bi se instalirala na dobrovoljnoj bazi, zasniva se na bluetooth tehnologiji, a trebalo bi da bude u saglasnosti s evropskim normama o privatnosti podataka. Ideja se manje-vise zasniva na resenju iz Singapura (ali moraju malo da prilagode da bude u saglasnosti s EU propisima). Od prilike to izgleda ovako: svako moze da dobrovoljno downloaduje aplikaciju. Ukljuci se bt i kada mobilni prepozna drugog korisnika aplikacije (koji je anonimizovan) na rastojanju manjem od definisanog i da se u toj oblasti zadrzao duze od definisanog vremena njegov ID se pribelezi lokalno na mobilnom (oba) korisnika. Ovi podaci se pamte lokalno nekih 21 dan, nece se pamtiti lokacije (znaci korisnik aplikacije nece znati gde se potencijalno zarazio, niti ko ga je zarazio). Kada se neki od korisnika aplikacije testira pozitivno na virus, unese taj podatak u aplikaciju, aplikacija salje poruku svim ostalim korisnicima koji su se, prema prethodnim kriterijuma, nalazili u rizicnom podrucju da odu da se testiraju.

Trebalo bi da aplikacija prepozna da li je neka fizicka prepreka bila izmedju dva korisnika (prema jacini signala), u smislu da ne salje poruku da si se zarazio a radi se o tome da ste ti i komsija (dok vas deli zid dva stana) sedeli dugo "vazdusnom linijom" blizu jedan drugog. Ili ako su dva korisnika aplikacije bili u dva auta koja paralelno voze jedan pored drugog. Itd. Aplikacija jos nije gotova, racunaju da bi prva verzija mogla da bude gotova posle Uskrsa, a nemacka Vlada je razmatra kao jednu od mogucih mera za suzbijanje sirenja virusa.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...