Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, zakkturbo said:

Pitala je Kona zašto je otišao juče sa KZŠ pod izgovorom da zaseda Krizni štab, a kasnije je gostovao ne privatnoj Tv (ne znam na kojoj, nemam živaca da ih slušam). Zašto su pušteni ljudi iz karantina u kome su bili 4-5 dana, doputovali su i niko ih nije testirao? Šta je sa Ćuprijom? I tako, malo su više sedeli na vrućoj ringli dok su odgovarali.

I sta je 🐴 odgovorio??? 

Link to comment
Share on other sites

''Ona je napomenula da prvi i najbolji odgovor na strah građana od situacije da budu dobro informisani, te da SMS poruka koju je Krizni štab poslao sinoć nije mogao da izazove strah.

"Svi mi znamo šta se dešava u zemljama u kojima postoji visok stepen transmisije virusa. To je sitacija sa kojom se mi suočavamo već mesec dana i to nije ništa novo što bi bilo faktor rizika za iznenadni strah i paniku", ocenila je ona.

Govoreći o najavi policijskog časa od 24h, Miloševićeva je rekla da ta mera ne sme da plaši građane, jer ima za cilj zaštitu javnog zdravlja.

"Čak i ako bude doneta ta mera, ona nije razlog za strah"

 

Sad mi tek nista nije jasno. Sad bi vest da je uhapsen ovaj sto je sirio vest od 24h zabrani kretanja. Onda SMS kriznog staba, iako je bar jednako katastrofican 'nije mogao da izazove strah' (naravno!), a povrh toga, ni ova mera nije razlog za strah. Pa kako utvrdjuju da je doticni sirio paniku ako je rekao nesto sto nije razlog za strah? A pritom evo i botovi na sajtovima i lekari na televizijama govore kako je 24h zabrana sasvim u redu? Onda ovaj nije uhapsen zato sto je sirio paniku vec zato sto je pogresno napisao kad ce biti uvedeno? Koji je to tacno delikt? Pa Informer ima 400 laznih vesti na naslovnim stranama u 365 dana pa pokupi sa Alo sve fondove tamo gde se raspisuje za novine...

Neka se samo dogovore kad treba da panicimo, cisto da znamo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vi se koncentrisete na relativno irelevantne probleme u ovom slucaju. Evo ja cu vam dati malo optimizma:

Kao prvo - konacno je uradjem solidan broj testova - preko 800 u jednom danu. Dakle blize se cifri od 1000 testova dnevno. Drugo , broj zarazenih u odnosu na broj testova: do sada je bio oko 25-30 posto, danas je i pored 160 novo zarazenih, spao na oko 20%!. Trece, gleda se procenat novozarazenih u odnosu na ukupno zarazene - cilj je spustiti na ispod 10%. To bi bio znak da epidemija ne raste eksponencijalno, sto je cilj. Dalje, cilj je ne potpuno suzbiti epidemiju jer je to nemoguce, vec " flattenig the curve" tako da broj obolelih ne naraste odjednom toliko da preoptereti zdravstveni sistem! I onda ljudi umiru ne zato sto je bolest neizleciva, vec sto nema doboljno kapaciteta! Jedino sto trenutno zabrinjava je relativno veliki broj umrlih u odnosu na broj zarazenih.

Cini mi se da ce u Srbiji sve ispod 10 000 zarazenih i 200- ak umrlih biti uspeh!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darth Bane said:

Vi se koncentrisete na relativno irelevantne probleme u ovom slucaju. Evo ja cu vam dati malo optimizma:

Kao prvo - konacno je uradjem solidan broj testova - preko 800 u jednom danu. Dakle blize se cifri od 1000 testova dnevno. Drugo , broj zarazenih u odnosu na broj testova: do sada je bio oko 25-30 posto, danas je i pored 160 novo zarazenih, spao na oko 20%!. Trece, gleda se procenat novozarazenih u odnosu na ukupno zarazene - cilj je spustiti na ispod 10%. To bi bio znak da epidemija ne raste eksponencijalno, sto je cilj. Dalje, cilj je ne potpuno suzbiti epidemiju jer je to nemoguce, vec " flattenig the curve" tako da broj obolelih ne naraste odjednom toliko da preoptereti zdravstveni sistem! I onda ljudi umiru ne zato sto je bolest neizleciva, vec sto nema doboljno kapaciteta! Jedino sto trenutno zabrinjava je relativno veliki broj umrlih u odnosu na broj zarazenih.

Cini mi se da ce u Srbiji sve ispod 10 000 zarazenih i 200- ak umrlih biti uspeh!

 

Problem ce biti prezentovanje tih brojki, jer ovo nece biti prezentovano kao:"Dobro je, procenat zarazenih na broj testiranih je manji danas nego juce", vec ce biti:"Stoko, sto ne sedis u kuci, vidite sta radite, juce je bilo 115, danas je 160!"

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Posle Žaklininog pitanja, a tome trebe dodati i da je uveče bio na RTS, u Kona više nemam nikakvog poverenja. Klasičan SNS trol je postao.

 

Što se tiče statistike ona više ništa ne znači jer mi ne znamo od kog dana su ti testovi. Drugo treba da se razdvoje preventivni testovi od onih koji su testirani po kriterijuma koji važe od prvog dana (još uvek nisu menjali, Kon je to i danas potvrdio). Tada bismo ove druge testove mogli da poredimo iz dana u dan pa da nam oni nešto govore. Ovi preventivni testorovi normalno da imaju manji procenat otkrivenih novoobolelih tako da oni verovatno i služe da se smanji procenat otkrivenih u odnosu na testirane. Ali kao što rekoh u prvoj rečenici sve to opet pada u vodu kada mi ne znamo na koje dane se današnji rezultati odnose.

 

Jedina konstanta je broj umrlih i to je jedino na osnovu čega možemo da se poredimo sa drugima.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Većina preminulih je zaražena početkom meseca, tj. u prvih deset dana marta. Istina je da su se građani neodgovorno ponašali, neki još uvek, ali neodgovorno se ponašala i vlada, odnosno "struka". Izgleda da se nisu baš najbolje informisali kod braće kineza. Ovo sada što se dešava je posledica toga. Mere koje su uveli će dati rezultate tek kroz dve nedelje. Mislim na globalne mere zabrane kretanja i okupljanja. O sprovođenju procedura, testiranju, lečenju,...je izlišno govoriti. Čuvajte sebe i svoje bližnje koliko možete. Budite odgvorni prema svojoj okolini. U državu se nemojte uzdati jer od nje nema leba.

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Problem ce biti prezentovanje tih brojki, jer ovo nece biti prezentovano kao:"Dobro je, procenat zarazenih na broj testiranih je manji danas nego juce", vec ce biti:"Stoko, sto ne sedis u kuci, vidite sta radite, juce je bilo 115, danas je 160!"

Postoji neka teorija da je u ovakvim situacijama "overreaction - the best reaction" - kako se stvari ne bi prepustile stihiji - jer onda bi imali talijanski ili spanski scenario! Ali slazem se da treba narodu dati i malo optimizma. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darth Bane said:

Vi se koncentrisete na relativno irelevantne probleme u ovom slucaju. Evo ja cu vam dati malo optimizma:

Kao prvo - konacno je uradjem solidan broj testova - preko 800 u jednom danu. Dakle blize se cifri od 1000 testova dnevno. Drugo , broj zarazenih u odnosu na broj testova: do sada je bio oko 25-30 posto, danas je i pored 160 novo zarazenih, spao na oko 20%!. Trece, gleda se procenat novozarazenih u odnosu na ukupno zarazene - cilj je spustiti na ispod 10%. To bi bio znak da epidemija ne raste eksponencijalno, sto je cilj. Dalje, cilj je ne potpuno suzbiti epidemiju jer je to nemoguce, vec " flattenig the curve" tako da broj obolelih ne naraste odjednom toliko da preoptereti zdravstveni sistem! I onda ljudi umiru ne zato sto je bolest neizleciva, vec sto nema doboljno kapaciteta! Jedino sto trenutno zabrinjava je relativno veliki broj umrlih u odnosu na broj zarazenih.

Cini mi se da ce u Srbiji sve ispod 10 000 zarazenih i 200- ak umrlih biti uspeh!

 

 

Ovo je netacno, jer je to samo broj rezultata testova koji je danas saopsten, a koji su ko zna od kada i ko zna iz koliko dana.

I sam Kon je to prakticno priznao. Cak je i rekao  da je u Narodnog fronta testirano tridesetak radnika, ali da jos nemaju rezultate.

Edited by Klipan
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Postoji neka teorija da je u ovakvim situacijama "overreaction - the best reaction" - kako se stvari ne bi prepustile stihiji - jer onda bi imali talijanski ili spanski scenario! Ali slazem se da treba narodu dati i malo optimizma. 

 

Ne mora cak ni optimizam - realizam i pristojno obracanje.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Problem ce biti prezentovanje tih brojki, jer ovo nece biti prezentovano kao:"Dobro je, procenat zarazenih na broj testiranih je manji danas nego juce", vec ce biti:"Stoko, sto ne sedis u kuci, vidite sta radite, juce je bilo 115, danas je 160!"

Samo sto nije juce bilo 115 a danas 160, iako ce tako da se predstavi. Niz 73, 71, 131, 82, 44, 115, 160 je potpuno sumanut i nema veze sa zivotom. Moze nekako da se ispegla ako se uzme sedmodnevni prosek, sto nam daje lep eksponencijalni rast.

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klipan said:

 

 

Ovo je netacno, jer je to samo broj rezultata testova koji je danas saopsten, a koji su ko zna od kada i ko zna iz koliko dana.

I sam Kon je to prakticno priznao. Npr. rekao je da su u Narodnog fronta testirano tridesetak radnika, ali da jos nemaju rezultate.

Dobro , ali ovo je do sada najveci broj testova objavljenih za 24 casovni period

Juce je bilo 600+ , prekjuce 400+. Jos uvek malo, slazem se , ali ide na gore. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, momohyoideus said:

Samo sto nije juce bilo 115 a danas 160, iako ce tako da se predstavi. Niz 73, 71, 131, 82, 44, 115, 160 je potpuno sumanut i nema veze sa zivotom. Moze nekako da se ispegla ako se uzme sedmodnevni prosek, sto nam daje lep eksponencijalni rast.

Slazem se, relevantnijinpodatak je sedmodnevni period. Jos jedan podatak dobar za uporedjenje je za koliko dana se duplira broj obolelih. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne mora cak ni optimizam - realizam i pristojno obracanje.

 

 

Ovo je clanak od pre neki dan.
 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=28&nav_category=12&nav_id=1670620

 

A ovo komentar na isti sa zapazanjima koje sam i ja primetila onako za sebe.

 

 

Nema kod nas kulture, cak i ljudi cenjeni u svojoj struci, pa dozvoljavaju sebi da druge ljude grde i slicno. To je prevazidjeno u savremenoj komunikaciji. Jedan profesor i naucnik iz Engleske mi je jednom rekao da je na osnovu nasih mladih naucnika koje srece video opste mesto, a to je da nasi ljudi ulaze u direktne konfrontacije sa drugima, da odmah govore sa cime se ne slazu, da nemaju takta. I zaista, kultura ophodjenja nam je na nezavidnom nivou. A kako bi i bila bolja kada imamo politicare koji prete, ne obracaju se gradjanima sa postovanjem vec kao da su nam tate ili nas veliki brat. Postovanje drugih ljudi je nesto sto se uci od malih nogu, ali kod nas ljudi odmah grizu za vrat, nervozni su i lako se istresu na nekoga, cak i nepoznatog. Postovanje ako postoji sprecava ruzno ophodjenje. 

Dakle, evo objasnjenja za mnoge koji su danas bili napolju: ljudi imaju zelju da protegnu noge. Voze bajs, rolere, setaju se, to ne mora da znaci da medjusobno komuniciraju nebezbedno. Svuda je dozvoljeno izaci napolje iz rekreativnih razloga, samo kod nas ne psotoji razumevanje za tu osnovnu potrebu coveka. Kod nas zabrane penzionerima da izlaze, a onda ih puste od 4 do 7 prosle nedelje kada je bila cica zima da se smrzavaju cekajuci ispred prodavnica. Moze li neko kod nas ko donosi odluke da ne bude mizantrop i da pokaze malo vise humanosti uz iste posledice mera koje se donose?
(Masha, 28. mart 2020 23:35) 

# Link komentara

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne mora cak ni optimizam - realizam i pristojno obracanje.

 

Bas se vidi da ne zivis ovde.

Cicvu se vec par godina obraca ovako. 
On nikad gori narod nije imao. Ovako skrnav narod ne zasluzuje ovako dobrog predsednik. Ovaj narod je odbacio njegov predlog za Kosovo koji niko nikad nije video. Ovaj narod se brine za zmije. pacove, narkomane u Savamali a ne za napredak. I tako dalje...

Zasto bi sada bilo sta promenio? Jos ima priliku da ide na next level sa grobljima, kaznama, izolacijama. Dok on pomaze malim kinezima da montiraju respiratore ovaj odbratni narod hoce da seta kucice umesto da ih cuva za 15 dan izolacije pa da ih pojede.( po savetu kineskih eksperata)

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

Nove mere: Zatvaraju se kladionice, kockarnice, fizerski i kozmetički saloni, teretane...

 

E bes mi sve ako nije bilo da se teretane zatvaraju pre dve nedelje. A i ovo drugo svaka tri dana zatvaraju. Mogli su da prepisu aplikaciju za smart karantin a oni iste mere vrte skoro tri nedelje. 

 

Edit: 'Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednica Vlade Ana Brnabic održaće sastanak sutra u 18 sati u Palati Srbija sa oba krizna staba'

 

Da spremimo cepice za usi?

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

CNN, reportaza iz Izraela: ultra ortodoksni Jevreji ne postuju mere vlade, kazu: njih Bog cuva itd. Iako oni cine 15% populacije (cini mi se da rekose u jednoj bolnici) cine 60% obolelih. Vidim da policija privodi neposlusne a vlast odbija da "zakljuca" oblast da ih ne naljuti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...