Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Baby said:

 

Ja ne znam o kojim ti snimcima iz bolnice govoris, ja sam stavila vest o dolasku vojnog medicinskog broda i ljudi na ulicama NY koji posmtraju u guzvi sve to. Tu se jasno vidi da su slike iz Njujorka. Ne znam tacno za sta me optuzujes. Mozda nisam trebala da stavim njujorsku nonsalanciju da ne bi dizala paniku ili sta, kakvo ulje na vatru? Sto meni prebacujes sta neki drugi mediji rade i kakve ja veze imam sa time sta je rekao B92 ili bilo ko drugi koga licno nisam citirala? 

 

ma ne optuzujem tebe ne znam odakle ti.
Ja nista za tvoj post nisam rekao sem toga da ako nisi u NYC moj stav je da je glupo prenositi sta neki mediji kazu jer ima dosta neistina.
Zatim kako bih "ilustrovao" napisah da je (nesam siguran) NBC koristio snimak iz ITA a pstavili da je NY. Ponav;ljam nema nista u tvom postu na sta sam se ja naslonio, sem dobronamernog komentara da se valja proveriti verodostojnost podataka, bez ulazenja u to da li su "tvoji" validni. 

Ako vec moram da uzimam Blok 5, okidac za moj post je bio sto vec danima citam kako je havarija u NY a drugaica zivi tamo i culi smo se 6,7 x u zadnjih 10 dana i veli da ona ne vidi taj haos o kom se prica

Tako da ako mozes normalno mi se "obracaj", a ako ne nema potrebe da mi replic. Imass blokic i cozdra. Ja ne mogu tebi da prebacim jer ti nisi deo medija, tako da izmakni se 2metra pa pogledaj opet post, mozda ga neces shvatiti lichno

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Azazelkg said:

Možemo i mi napolje (još uvek) između 5 i 17h, samo što mi se čini da se to previše zloupotrebljavalo i nije shvatano ozbiljno da je bitno održati to socijalno distanciranje... Kao što je već dosta njih napisalo, u manjim mestima toga nema... Mahom je to slučaj u bg-u... Danas je u kg policija je u centru grada megafonom ljude upozoravala da, u redu u kome su čekali da natoče neko dezinfekciono sredstvo, drže propisanu distancu....

Koliko sam ja shvatila ne mozete svi oni 65+ ne mogu uopste - sto je tek idiotluk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

@wwwwmozes li da napises kako se u Nemackoj ophode prema onima koji ne postuju mere? Spominjala si novcane kazne u nekom rasponu..kako ih odredjuju tacno? Uopste,dopisi ako ima vremena nesto vise o ovome

Napisat cu ti ja za Francusku. Ovde treba da imas papir ako hoces da ides negde.

Pre dve nedelje sam isao do prodavnice, sa papirom, niko me nije zaustavio, ni policiju nisam video nigde. Ima nekih 3km do prodavnice, prolazi se kroz grad. Prosle nedelje sam isto isao, poostrene mere su ali isto se uz papir ide. Opet nigde policije. Pored toga na drugom mestu prijatelji kazu da ih je policija zaustavila kad su isli izbaciti smece. Znaci sve zavisi od slucaja do slucaja. Mozda bi mogao proci bez papira, ali ne treba reskirati jer ako te uhvate bez papira, onda placas kaznu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

Napisat cu ti ja za Francusku. Ovde treba da imas papir ako hoces da ides negde.

Pre dve nedelje sam isao do prodavnice, sa papirom, niko me nije zaustavio, ni policiju nisam video nigde. Ima nekih 3km do prodavnice, prolazi se kroz grad. Prosle nedelje sam isto isao, poostrene mere su ali isto se uz papir ide. Opet nigde policije. Pored toga na drugom mestu prijatelji kazu da ih je policija zaustavila kad su isli izbaciti smece. Znaci sve zavisi od slucaja do slucaja. Mozda bi mogao proci bez papira, ali ne treba reskirati jer ako te uhvate bez papira, onda placas kaznu.

 

A taj papir odštampaš sam kod kuće? Šta rade oni koji nemaju štampač? U Srbiji je to odokativno 80% domaćinstava.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dropkick Murphys said:

sta jedan uini zna o istoriji hriscanstva i pricescivanja?

 

evo, napisao je u jednom postu i ispostavilo se da pojma nema ni o cemu i da je uopste bezpredmetno i napisati odgovor.

 

30 godina (15 godina posveceno)? :lol_2: pa ne znam da li je veca glupost napisati ovo,  udariti plus na ovaj post, kao sto su mnogi ili uopste odgovoriti.

 

bolje da nisi ni pokusavao da umaras prste za ovo pisanje

 

posto je to sve off topic, ne moramo da nastavljamo (mozda nekad na nekoj drugoj temi), jer to nije bitno za ovo o cemu pisemo.

 

ja sam rekao - zabrana pricescivanja moze biti samo pokusana, ali ce se obavljati one way or another. sa zabranom av-a ili bez nje. 

 

Da, glupost je napisati to što je uini napisao, glupost je udariti plus na to, ali nije glupost tvrditi da se za lizanje istog predmeta od strane više ljudi traži, pazi sad, naučni dokaz da to može dovesti do zaraze? Pa wtf druže? To ti je, otprilike, kao da kažeš, ok, zemlja jeste okrugla, ali daj mi naučni dokaz da je okrugla i nedeljom u 3 popodne.

 

Ovde smo komentarisali sve moguće vidove društvene interakcije i mogućeg uticaja na širenje pandemije. Zašto misliš da nemamo pravo da komentarišemo i ponašanje ljudi prilikom odlaska u crkvu?

 

I na kraju, mnogo toga se zabranjuje ili ograničava, mnogo stvari koje su određenim ljudima ili određenoj grupi ljudi izuzetno važni, ili od životne važnosti. I? Ljudi se prilagođavaju novim okolnostima. Trpe. Žrtvuju nešto što im je bitno zbog nečeg što je bitnije. Zašto je onda problem da se malo prilagode i crkva i vernici? Zašto je problem da se i pričešće obavlja na higijenski prihvatljiviji način, na način koji nosi manje rizika da se ljudi zaraze?

 

Ne znam zašto ne možeš da shvatiš da je tvrdoglavo održavanje rizičnih aktivnosti i kurčenje kako to jednostavno mora tako, najpogrešnija moguća stvar koju u ovo vreme možeš da uradiš?

  • Like 18
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Arsenije Pesic said:

 

Da, glupost je napisati to što je uini napisao, glupost je udariti plus na to, ali nije glupost tvrditi da se za lizanje istog predmeta od strane više ljudi traži, pazi sad, naučni dokaz da to može dovesti do zaraze? Pa wtf druže? To ti je, otprilike, kao da kažeš, ok, zemlja jeste okrugla, ali daj mi naučni dokaz da je okrugla i nedeljom u 3 popodne.

 

Ovde smo komentarisali sve moguće vidove društvene interakcije i mogućeg uticaja na širenje pandemije. Zašto misliš da nemamo pravo da komentarišemo i ponašanje ljudi prilikom odlaska u crkvu?

 

I na kraju, mnogo toga se zabranjuje ili ograničava, mnogo stvari koje su određenim ljudima ili određenoj grupi ljudi izuzetno važni, ili od životne važnosti. I? Ljudi se prilagođavaju novim okolnostima. Trpe. Žrtvuju nešto što im je bitno zbog nečeg što je bitnije. Zašto je onda problem da se malo prilagode i crkva i vernici? Zašto je problem da se i pričešće obavlja na higijenski prihvatljiviji način, na način koji nosi manje rizika da se ljudi zaraze?

 

Ne znam zašto ne možeš da shvatiš da je tvrdoglavo održavanje rizičnih aktivnosti i kurčenje kako to jednostavno mora tako, najpogrešnija moguća stvar koju u ovo vreme možeš da uradiš?

 

Protestanti imaju jedan zanimljiv pogled na veru. Verujes i molis se za sebe, sam pred Bogom, a Bog ce znati sta ti je u srcu. Ne treba da gurnes svesteniku crvenu u dzep, ne treba ti kasicica da bi napravila razliku izmedju spasenja i pada. To je pogled osciscen od svih paganskih i institucionalnih primesa. Uzdrzavanje od kasicice u ovo doba jednako je razumno kao i odbijanja da ti pustaju krv kad si bolestan. Ako se virus prenosi kapljicno i kapljice ostaju na kasicici, ne treba nikakva cohort studija, to je 2+2=4.

  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Da, glupost je napisati to što je uini napisao, glupost je udariti plus na to, ali nije glupost tvrditi da se za lizanje istog predmeta od strane više ljudi traži, pazi sad, naučni dokaz da to može dovesti do zaraze? Pa wtf druže? To ti je, otprilike, kao da kažeš, ok, zemlja jeste okrugla, ali daj mi naučni dokaz da je okrugla i nedeljom u 3 popodne.

 

Ovde smo komentarisali sve moguće vidove društvene interakcije i mogućeg uticaja na širenje pandemije. Zašto misliš da nemamo pravo da komentarišemo i ponašanje ljudi prilikom odlaska u crkvu?

 

I na kraju, mnogo toga se zabranjuje ili ograničava, mnogo stvari koje su određenim ljudima ili određenoj grupi ljudi izuzetno važni, ili od životne važnosti. I? Ljudi se prilagođavaju novim okolnostima. Trpe. Žrtvuju nešto što im je bitno zbog nečeg što je bitnije. Zašto je onda problem da se malo prilagode i crkva i vernici? Zašto je problem da se i pričešće obavlja na higijenski prihvatljiviji način, na način koji nosi manje rizika da se ljudi zaraze?

 

Ne znam zašto ne možeš da shvatiš da je tvrdoglavo održavanje rizičnih aktivnosti i kurčenje kako to jednostavno mora tako, najpogrešnija moguća stvar koju u ovo vreme možeš da uradiš?

da ne ulazim u prvi deo posta jer je to klasicno ateisti vs vernici vidjenje stvari i nema poente, nije ni vreme ni mesto. 

 

evo, crkve ce biti zatvorene uskoro (nekima je vec stigao dopis da ne primaju vernike na liturgiju), svestenici ne idu od kuce do kuce za svecenje vodice. znaci, odredjene stvari su odradjene i "zrtvovane" kako si se ti izrazio. prekid pricesca bi sam po sebi bio poraz crkve i celog ucenja koje traje koliko traje. sve ono sto je ovde postovano i ismevano prethodnih dana, sto vama koji ne verujete nema smisla i smesno je, da ne upotebim druge izraze koji su bili pisani. ne vidim da sam bilo kako dosad nagovestio da neko nema pravo da pise sta mu je po volji. (glupost je ono napisano za 30 (15 godina) ).

 

ja sam napisao kako ce biti, znaci ne pisem svoje misljenje, vec prekid/odlaganje jednostavno nije moguce i obavljace se onako kako izgleda oduvek. 

 

ako bude suprotno od onoga sto kaze spc, vezano za mogucnost zaraze, kapiram da ce se pokazati  i utvrditi da su ljudi zarazeni tako sto su "lizali jednu istu kasiku" i da ce krivicno odgovarati oni koji nisu sprecili to.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dropkick Murphys said:

prekid pricesca bi sam po sebi bio poraz crkve i celog ucenja koje traje koliko traje

 

Da li bi krstio jednomesecnu bebu u zimsko vreme da vlada epidemija boginja? Ili bi sacekao da prodje peoblematican period po cenu da je sto je moguce bolje sacuvas? Krstenje je sveta tajna isto kao i Pricesce, pa opet ne bi bio nikakav poraz sacekati. Isto i sa odlaganjem crkvenog vencanja, na primer. Vernici imaju mnogo nacina da budu bliski Hristu. Najvisa vrednost je ljubav, a ako volite sebe i svoje bliznje, ucinicete sve da ne rizikujete da se razbole. Ako radi toga odustajete od pricesca na neko vreme, to nije poraz vec afirmacija hriscanskog ucenja.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dropkick Murphys said:

(glupost je ono napisano za 30 (15 godina) )..

 

 

vec sam ti dodatno pojasnio na sta sam mislio, kao da ti nije bilo jasno prvi put

ali to je ono sto zulja izgleda, sada bi valjda svi iz ovih krajeva voleli da postoji ta teza kako smo oduvek radili ovo i ono

 

evo za tvoju informaciju, ja nisam ateista, samo ne verujem u crkvu, niti imam potrebu za svim tim ritualima

 

medjutim, ovo uopste nema veze sa religijom

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

 

Da li bi krstio jednomesecnu bebu u zimsko vreme da vlada epidemija boginja? Ili bi sacekao da prodje peoblematican period po cenu da je sto je moguce bolje sacuvas? Krstenje je sveta tajna isto kao i Pricesce, pa opet ne bi bio nikakav poraz sacekati. Isto i sa odlaganjem crkvenog vencanja, na primer. Vernici imaju mnogo nacina da budu bliski Hristu. Najvisa vrednost je ljubav, a ako volite sebe i svoje bliznje, ucinicete sve da ne rizikujete da se razbole. Ako radi toga odustajete od pricesca na neko vreme, to nije poraz vec afirmacija hriscanskog ucenja.

Kao sto rekoh, ja ne odlucjem o ovome, samo pisem kako ce biti, jer imam takve informacije. Crkva i vernici smatraju da se ne mogu zaraziti pricescem. Ako se zaraze i time zaraze i druge ljude (evidentno bi se to desilo)...napisao sam, odgovarace za to. 

 

Da ne idemo u off jos vise.

Link to comment
Share on other sites



Crkva i vernici smatraju da se ne mogu zaraziti pricescem. Ako se zaraze i time zaraze i druge ljude (evidentno bi se to desilo)...napisao sam, odgovarace za to. 
 
Da ne idemo u off jos vise.


A da se zaista naučno i dokaže, što je u uslovima pandemije ekstremno teško i crkva to zna, da se ljudi jesu zarazili kašičicom - da li misliš da bi crkva to zaista i priznala? How yes no.
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:


 

 


A da se zaista naučno i dokaže, što je u uslovima pandemije ekstremno teško i crkva to zna, da se ljudi jesu zarazili kašičicom - da li misliš da bi crkva to zaista i priznala? How yes no.

 

Pa nema sta da priznaje, ako se dokaze, u zatvor svi koji su ucestvovali u sirenju zaraze, s priznanjem ili bez. A naravno da nije lako dokazati, slazem se, samo mislim da bi bar neki dokaz bilo masovno obolevanje svestenika koji se uvek pricescuju poslednji. Evo, jedan episkop vec ode...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, momohyoideus said:

Vidim siri se panika i preko SMSa. Zvanicno.

 

"Situacija je dramaticna. Priblizavamo se scenariju iz Italije i Spanije. Molimo vas da ostanete kod kuce." :classic_blink:

Ovo su verovatno Kinezi savetovali da se posalje

U stvari mozda je i Vucko, isti djavo

Edited by CLakiSH
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...