Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, Sprivel said:

Jel moguce da u niskoj bolnici zaposlenima prodaju maske za 100 dinara?


Ukoliko je ovo tacno, za ovakve bih preskocio i ono Skajp sudjenje. Najgori oblik ljudske vrste...samo rigorozno

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BojanaCZV said:

Ne znam zasto pojedice toliko plasi taj policijski cas.

 

Pa zar nije bolje dve nedelje tako, nego jos dva meseca ovako.

 

I u tih 24 sata sigurna sam da ce biti dozvoljen neki vid izlaska.

 

Drzite se Perce!

 

Zato što pojedinci znaju i svesni su da u ovoj državi ne funkcioniše ni javni prevoz, a neeki bi ste se igrali da vam ova nesposobna država obezbedjuje hranu i lekove.

 

Konstantin već drugi put kači sliku kako sindikalka u niškoj bolnici prodaje maske za oko 100 dinara, ona priča sa babom kojoj su rekli da umre ( šetanje telefonima) i onda pitanje: pa šta fali malo da naš zatvore na 14/28 dana to je za naše dobro...

 

Super je ova Korona stvar, valjda će se nekima malo otvoriti oči da vide ili da osete u kakvoj kloaci od zemlje žive.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Danas sam bio u malom obilasku Zemuna. Metro, Idea, Maxi, Roda, Piljarnice, Apoteke, Lidl - svuda guzva ispred. Banke isto. Neki postuju distancu, neki ne. Svi stoje mirno u redu, ali cini mi se da mora da se racuna sa bar pola sata cekanja za vece markete, dok u lokalnim piljarnicama moze da se zavrsi brze, ali je sve skuplje (sem ovog osnovnog sto ne smeju da diraju). Ne znam kako je u drugim delovima grada, ali to nije bas idealna situacija. Dostave su sve bukirane 7 dana unapred, a i nemaju ih svi veliki marketi.

Link to comment
Share on other sites

Ovde imamo najbolji primer sta se desi kad imas tkz. odliv mozgova.

Najveci problem je neorganizovanost i sprovodjenje cak i ovakvih skrnavih procedura koje imamo.

Zato i dolazi do ovoga da se zove po dva dana pedeset telefona, da se desava da neki doktori i sestre padaju od posla a neki doktori ne znaju sta da rade.

Cinjenica je da se ovo na ovom nivou prvi put desava pa su zatecene i mnogo organizovanije zemlje od nas.

Medjutim tu trebaju ljudi koji znaju da razmisljaju, prilagodjavaju se datom stanju i rade.

Postoje procedure za ovakve stvari ali garantujem da su jos iz doba SFRJ i da je tu bilo mozda nekog minimalnog updatea.

Vojska ima svoje procedure koje su jako krute koje takve su takve iz razloga da se ne razmislja puno i da se reaguje brzo. To daje narodu osecaj sigurnosti da se zna sta se radi. E sad, mi imamo katastrofalna kadrovska resenja na svim nivoima, tj. partijske poslusnike koji su tu gde jesu da im prodje vreme i da se slikaju kada se otvaraju semafori.

Svi su zateceni ali svi se prilagodjavaju. Ako smo vec takvi kakvi jesmo daj bar da prepisemo.

Npr. izvodjenje pasa sa SMS porukama, nista komplikovani ali efikasno. Posaljes poruku, dobijes odgovor, ima datum i vreme kolko je dozvoljeno u slucaju kontrole.

Karantin 24/7, nema sanse da funkcionise sa dostavam hrane od strane vojske i policije i volontera, oni i ne trebaju to da rade, potrebniji su na drugim mestima, medjutim izgleda da ga ne znaju drugacije organizovati. Snabdevenost radnji je dobra, ne treba raditi dodatni pritisak na narod. Neka varijanta sa kucnim listama, dozvolama za odlazak u prodavnicu, apoteku, pomoc starijima je jedino suvislo resenje.

Nije ni to problem prepisati, ali je problem sto se to treba sprovesti na lokalnom nivou. I tu dolazi do na naplatu partijsko kadriranje. 
Tj. u nasem slucaju Darwin dolazi po svoje.

  • Like 13
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nemanjaol said:

Jel ume neko da objasni zašto nam nad glavom lete vojni avioni u niskom letu?

 

Šta radi ova budala Vulin

Stavljaju nam do znanja da nam je nebo sigurno i da smo podigli nivo pripravnosti. Mala pokazna vezba.

Edited by RatzenStadt
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, drperce said:

 

Ma bice to dobro na kraju, ali da je potrebna maksimalna disciplina stanovnistva potrebna je - nije ni cudo sto ljudi sa Dalekog istoka najmanje lose prolaze u ovakvoj situaciji. Neki ljudi kao sa Marsa da su pali, visestruko bogatije zemlje i zdravstveni sistemi su popucali po svim savovima, a mi kod kojih je zadnja bolnica izgradjena dok je Tito bio ziv se za sada drzimo. Ja ne smatram da je to zbog neke nase srece vec zbog struke koja je za sada uradila dobar posao, sta ce biti videcemo. Kad ti cela porodica uljucujuci i matorce koji su pred penzijom rizikuje svoje zdravlje u bolnicama svaki dan tesko ti padne kad te ubedjuje da je najteze blejati u svom stanu mesec dana ili pocistiti za svojim kucetom. Ali to je moja losa procena - ipak se najpametniji i najinteresantniji ljudi skupljaju na pdf-u kosarka , gornji sprstovi su uvek bili "specificni"

 

 

Ovakve kvalifikacije se ovde nece deliti. Ovog puta opomena, ako nastavis morace da ide i neka strozija mera. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, handys said:

Danas sam bio u malom obilasku Zemuna. Metro, Idea, Maxi, Roda, Piljarnice, Apoteke, Lidl - svuda guzva ispred. Banke isto. Neki postuju distancu, neki ne. Svi stoje mirno u redu, ali cini mi se da mora da se racuna sa bar pola sata cekanja za vece markete, dok u lokalnim piljarnicama moze da se zavrsi brze, ali je sve skuplje (sem ovog osnovnog sto ne smeju da diraju). Ne znam kako je u drugim delovima grada, ali to nije bas idealna situacija. Dostave su sve bukirane 7 dana unapred, a i nemaju ih svi veliki marketi.

 

Lokalne prodavnice su sada najbolje resenje, robe ima,  jeste skuplje ali ispadne jeftinije nego da se zarazis. Redovi su izvor zaraze, nema veze kolika je distanca. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, momohyoideus said:

 

Lokalne prodavnice su sada najbolje resenje, robe ima,  jeste skuplje ali ispadne jeftinije nego da se zarazis. Redovi su izvor zaraze, nema veze kolika je distanca. 

 

ja samo kupujem preko veze i kod likalnog frajera,  dva minuta:

dobar dan, hleb mleko jogurt, stripovi nistu stigli, dobro vidimo se sutra Vlade, pozdrav Stondi pozdravi tvoje i ti tvoje ćao će...

bukvalno 2 minuta, a ne verujem koliko smo disciplinovani da bukvalno kad god sam bio nije bilo više od jedne mušterije unutra, druga čeka ispred :lala2:

Link to comment
Share on other sites

I kod mene je slicno...nisam prisao nekom velikom marketu 15 dana...lokalna piljarnica, nema guzve, in and out za 2 minuta...i cini mi se da bolje funkcionisemo tako, svi u kraju, svi se poznaju, cuvaju jedni druge, bas se postuje socijalno distanciranje...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, drperce said:

U pravu si, treba narod da uzme da bije doktore i sestre kao onaj zarazeni u Kragujevcu. Oni su krivi i sto kucici moraju da piske u pelene ili na terase jer nemoj da se mi deranziramo, krivi su sto poljska bolnica Sajam nije kao Hilton, sto  kod testiranja imaju prioritet tesko bolesni pacijenti ili oni sa visokim rizikom, a oni sa manjim cekaju par dana jer jednostavno Torlak moze da obradi samo odredjeni broj testova dnevno. 

Koga boli uvo sto oni rizikuju zivote svojih roditelja, svoje dece jer nekad nemaju svu zastitnu opremu (nemaju ni u ostalim zemljama cak i najbogatijim), sto su smene sve duze i duze a najveci broj pacijenata se tek ocekuje. Ne treba im aplaudirati to se slazem, jer ti koji najvise aplaudiraju obicno i krse pravila samoizolacije.

Zdravstvene radnike zabole za aplauz jer kad ovo prodje za par nedelja, kad budu svi pali na nos od visemesecnog posla, kad bude veliki broj nas zarazenih e tada ce doci pacijent koji ce se zaliti sto mora da ceka ispred ambulante pola sata a nije primljen istog sekunda kad je on zamislio. Jebes aplauz.

Sve te sto se bune treba bodljikavom žicom po guzici. Pazi boga ti, ne valja mu krevet, a i kuvano jaje je previse rovito. Ili, kaze, moze samoizolacija, ali oni sami da izaberu. Pa ja ne sumnjam da ce oni koji su glasali za milosevica, kostunicu, tadica, tomu nikolica, vucica itd i glasace opet, koji nedaju kocoBa, svetinje i ostala ognjišta, koji neće u NATO, pale se na anticivilizaciju i antiamerikanizam i komunjizam, koji drndaju o zaverama i o mrskom kapitalizmu itd, ne sumnjam da ce takvi izabrati pravu stvar. A to je da dobiju bodljikavom žicom po guzici. Užarenom. Evo moglo bi da se pocne od ovih sto se hvale svojim divljastvom, kao u nekim postovima sto je citirano, za primer, TV da prenosi. To je prava stvar.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Japan, Nagoya. Malopre sam bio u supermarketu, legitimni izlazak (još ničime ograničen) za nabavku hrane. Svega ima, toalet papira. Utisak je, sa tako malo kupaca, kao da si otišao u supermarket u Bg kada je neka važna utakmica na TV.

Što se same epidemije tiče, Japan još uvek prolazi dosta "jeftino" u poređenju sa drugim zemljama.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

Dzaba vam sve to, kad ima pametnijih od sviju. 

 

aAZYzRl.jpg

Ja predlazem da ovakvi budu pokupljeni, pa ubaceni u neku arenu sa čoporom agresivnih pasa, i to isto TV da prenosi. Taman bi privuklo ostale koji ne mogu nekoliko nedelja da ne štrokave ulice da ostanu kući i gledaju šou program.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Sve te sto se bune treba bodljikavom žicom po guzici. Pazi boga ti, ne valja mu krevet, a i kuvano jaje je previse rovito. Ili, kaze, moze samoizolacija, ali oni sami da izaberu. Pa ja ne sumnjam da ce oni koji su glasali za milosevica, kostunicu, tadica, tomu nikolica, vucica itd i glasace opet, koji nedaju kocoBa, svetinje i ostala ognjišta, koji neće u NATO, pale se na anticivilizaciju i antiamerikanizam i komunjizam, koji drndaju o zaverama i o mrskom kapitalizmu itd, ne sumnjam da ce takvi izabrati pravu stvar. A to je da dobiju bodljikavom žicom po guzici. Užarenom. Evo moglo bi da se pocne od ovih sto se hvale svojim divljastvom, kao u nekim postovima sto je citirano, za primer, TV da prenosi. To je prava stvar.

Možda grešim, ili imam neke predrasude, ali mislim da baš ovi neće da se bune, jer su ovce, a ovce idu u stado, a stado predvodi ovan predvodnik. Njih gledam, ustvari slušam po našoj lokalnoj TV, kako suze rone za preCednikom, kome čak i u ovim teškim vremenima ni brata ne pošteđuju, a on se čovek bori za ovu našu izmučenu Srbijicu i skoro plačući moli da ga poslušamo, i savete koje nam daje....zbog nas, nije mu za  njega.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...