Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Valjevu već pet dana nema povećanja broja zaraženih jer

 

Quote

Reporterka N1 Milena Kuzmanović kaže da poslednjih dana stoji isti broj na sajtu Ministarstva zdravlja - 50 registrovanih u Valjevu. To je zato, kaže, jer se u ovom gradu već četiri, pet dana ne vrši uzorkovanje, jer laboratorija Zavoda za javno zdravlje u tom mestu ne radi i taj posao treba da preuzmu službe Doma zdravlja u Valjevu.

 

Vest sa http://rs.n1info.com/Vesti/a583769/U-Valjevu-56-medicinara-izolovano-gradjani-lagali-o-kontaktima-sa-zarazenima.html

 

Da parafraziram jednu staru rusku, "nema čoveka testiranja, nema problema." :smiley7:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

Trenutno u NYC 67 hiljada zarazenih, 1200 mrtvih, bolnice pune, lekari nemaju opremu, Tramp ukinuo lockdown i eto zabave. Gledaju valjda gde ce se sledece smestiti. 

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8167815/Help-Navy-hospital-ship-USNS-Comfort-docks-New-York-harbor.html

 

spacer.png

 

spacer.png

Ma kakav lockdown, kakve mere.... A ugroženost ljudskih prava, a ekonomija... Neka virusa nek divlja, da mi zaštitilo ekonomiju i osnovno ljudsko pravo na kretanje, a kad se završi radiće oni koji ne obole...

I onda za par dana kad vide da je vrag odneo šalu, pljušte kazne... 500, 1000, 2000..... evra/dolara... Odjednom su nebitna ljudska prava, daj da sačuvamo živote... Zbog kašnjenja u reakcijama došlo se do 786.607 zaraženih i 37.832 preminulih...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam primetio da u zadnje vreme pominju neko zagušenje na Torlaku tako da se na rezultate sada čeka i do nedelju dana. To znači da ove cifre koje mi danas čitamo nisu od danas niti od pre par dana nego su to samo pristigli rezultati u toku zadnjih 24h a ko zna kada su uzeti brisovi za testiranje.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

 

Pa neka masa i dalje pljesce doktorima, a 90% njih ne bi ni pljeskalo da ne vidi masu oko sebe da radi to isto.

U pravu si, treba narod da uzme da bije doktore i sestre kao onaj zarazeni u Kragujevcu. Oni su krivi i sto kucici moraju da piske u pelene ili na terase jer nemoj da se mi deranziramo, krivi su sto poljska bolnica Sajam nije kao Hilton, sto  kod testiranja imaju prioritet tesko bolesni pacijenti ili oni sa visokim rizikom, a oni sa manjim cekaju par dana jer jednostavno Torlak moze da obradi samo odredjeni broj testova dnevno. 

Koga boli uvo sto oni rizikuju zivote svojih roditelja, svoje dece jer nekad nemaju svu zastitnu opremu (nemaju ni u ostalim zemljama cak i najbogatijim), sto su smene sve duze i duze a najveci broj pacijenata se tek ocekuje. Ne treba im aplaudirati to se slazem, jer ti koji najvise aplaudiraju obicno i krse pravila samoizolacije.

Zdravstvene radnike zabole za aplauz jer kad ovo prodje za par nedelja, kad budu svi pali na nos od visemesecnog posla, kad bude veliki broj nas zarazenih e tada ce doci pacijent koji ce se zaliti sto mora da ceka ispred ambulante pola sata a nije primljen istog sekunda kad je on zamislio. Jebes aplauz.

Edited by drperce
  • Like 23
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, AgroLaki said:

Ma ovo je sve privid stanja, niti testiramo dovoljno, niti testiramo prave ljude, niti smo brzi...

Koliko citam, bilo je dosta testiranja ciji se rezultati cekaju vec para dana, pa me plasi da ce oni svi upasti u brojke danas, sto ce dati pogresnu sliku neposlusnosti gradjana, i dati opravdanje za uvodjenje policijskog casa 24 h!

Link to comment
Share on other sites

Just now, BojanaCZV said:

Ne znam zasto pojedice toliko plasi taj policijski cas.

 

Pa zar nije bolje dve nedelje tako, nego jos dva meseca ovako.

 

I u tih 24 sata sigurna sam da ce biti dozvoljen neki vid izlaska.

 

Drzite se Perce!

 

Dve nedelje? Tesko da ce se bilo sta "resiti" za dve nedelje.

Plase me ta 24 sata, jer to nigde u svetu nije uvedeno, pa ne vidim zasto bi i kod nas.

Izvinite, ali ljudi u mom malom gradu se pridrzavaju sadasnjih mera, nema gomile ljudi na ulici, ne rade kladionice, i ne vidim razlog da nas kaznjavaju zbog neposlusnih 8 %. Ako je Bg problem - ok, izoluj ga, ne daj nikom van/unutra, i drzi 24 h policijski cas.

 

  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, BojanaCZV said:

Ne znam zasto pojedice toliko plasi taj policijski cas.

 

Pa zar nije bolje dve nedelje tako, nego jos dva meseca ovako.

 

I u tih 24 sata sigurna sam da ce biti dozvoljen neki vid izlaska.

 

Drzite se Perce!

 

Ma bice to dobro na kraju, ali da je potrebna maksimalna disciplina stanovnistva potrebna je - nije ni cudo sto ljudi sa Dalekog istoka najmanje lose prolaze u ovakvoj situaciji. Neki ljudi kao sa Marsa da su pali, visestruko bogatije zemlje i zdravstveni sistemi su popucali po svim savovima, a mi kod kojih je zadnja bolnica izgradjena dok je Tito bio ziv se za sada drzimo. Ja ne smatram da je to zbog neke nase srece vec zbog struke koja je za sada uradila dobar posao, sta ce biti videcemo. Kad ti cela porodica uljucujuci i matorce koji su pred penzijom rizikuje svoje zdravlje u bolnicama svaki dan tesko ti padne kad te ubedjuje da je najteze blejati u svom stanu mesec dana ili pocistiti za svojim kucetom. Ali to je moja losa procena - ipak se najpametniji i najinteresantniji ljudi skupljaju na pdf-u kosarka , gornji sprstovi su uvek bili "specificni"

 

Edited by drperce
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, drperce said:

U pravu si, treba narod da uzme da bije doktore i sestre kao onaj zarazeni u Kragujevcu. Oni su krivi i sto kucici moraju da piske u pelene ili na terase jer nemoj da se mi deranziramo, krivi su sto poljska bolnica Sajam nije kao Hilton, sto  kod testiranja imaju prioritet tesko bolesni pacijenti ili oni sa visokim rizikom, a oni sa manjim cekaju par dana jer jednostavno Torlak moze da obradi samo odredjeni broj testova dnevno. 

Koga boli uvo sto oni rizikuju zivote svojih roditelja, svoje dece jer nekad nemaju svu zastitnu opremu (nemaju ni u ostalim zemljama cak i najbogatijim), sto su smene sve duze i duze a najveci broj pacijenata se tek ocekuje. Ne treba im aplaudirati to se slazem, jer ti koji najvise aplaudiraju obicno i krse pravila samoizolacije.

Zdravstvene radnike zabole za aplauz jer kad ovo prodje za par nedelja, kad budu svi pali na nos od visemesecnog posla, kad bude veliki broj nas zarazenih e tada ce doci pacijent koji ce se zaliti sto mora da ceka ispred ambulante pola sata a nije primljen istog sekunda kad je on zamislio. Jebes aplauz.

Perce, doktorima i osoblju koje radi u ovim nenormalnim uslovima - svaka cast.

Kome nije jasno - nek` ode da volontira na neku od klinika, pa nek` prica o tome.

Od mene osoblje na klinikama ima samo najdublji naklon za sve sto rade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hajde da se dogovorimo oko toga o cemu pricamo kad trazimo da nema 24 policijskog casa - meni ti "slobodni sati" do 17 h ne znace da imam slobodu da setam, sedim u kaficu, druzim se sa milion ljudi..... znaci mi da mogu, ako zatreba, da izadjem do apoteke, prodavnice, bez potrebe za nekim dozvolama, ausvajsima, i bez straha da ce da me hapse jer sam promolila nos van svog dvorista na pustu ulicu.

 

 

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi od totalnog policijskog casa svrsishodnija i dugorocno korisna bila nemacka kaznena praksa za ove koji bi da se socijalizuju, po dzepu. Da se napravi razlika izmedju fizicke aktivnosti koju ne treba sprecavati, setnja je zdrava ali blejacina vala mora da saceka. 

  • Like 15
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Hajde da se dogovorimo oko toga o cemu pricamo kad trazimo da nema 24 policijskog casa - meni ti "slobodni sati" do 17 h ne znace da imam slobodu da setam, sedim u kaficu, druzim se sa milion ljudi..... znaci mi da mogu, ako zatreba, da izadjem do apoteke, prodavnice, bez potrebe za nekim dozvolama, ausvajsima, i bez straha da ce da me hapse jer sam promolila nos van svog dvorista na pustu ulicu.

 

 

 

To bi tako svi trebalo da shvate i imali bismo kraj pandemije do kraja aprila. A ovako...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki John Terry said:

Jel ste skontali da ponovo rade kladionice, i ima li to ikakvog smisla? Ocigledno je u pitanju kriminal... jebem ti kladionice.


 

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2020&mm=03&dd=30&nav_id=1671121


 

Sto bi rekla komentatorka:

 

Dakle, kockari ne mogu da trpe apstinenciju, a psi mogu fiziološku potrebu?
(Programerka, 30. mart 2020 19:35) 

 

Nadrealno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sprivel said:

Jel moguce da u niskoj bolnici zaposlenima prodaju maske za 100 dinara?

 

U Sloveniji ...evo neki od mog oca prijatelj zove po telefonu... pozna lika koji prodaje...pazi to... 3 maske po 25 eur. 😄

 

 

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi od totalnog policijskog casa svrsishodnija i dugorocno korisna bila nemacka kaznena praksa za ove koji bi da se socijalizuju, po dzepu. Da se napravi razlika izmedju fizicke aktivnosti koju ne treba sprecavati, setnja je zdrava ali blejacina vala mora da saceka. 
Za nemačku praksu ti je potreban i nemački mentalitet... [emoji57]

Ima i ovde izuzetaka i neposlušnih koji bleje po parkovima, ali je u poslednje dve nedelje manje više i to regulisano bez policijskog časa, zabranjeno više od 2 osobe na istom mestu (200eur), razmak manji od 2m - 200eur, ako uđeš u bolnicu, a nemaš tamo šta da tražiš - 250eur...itd. I to naravno kod Nemaca radi, disciplinovan i kulturan narod, shvatili su priču. Ali jebiga, to je već pitanje mentaliteta, a to ne možeš da promeniš za nedelju dana.

Ali, slažem se da je 24h zabrane ubistveno.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Moj najdrazi drug mi pise:

 

"MERE U ZABRANI KRETANJA OD 24 SATA: Osnovne namirnice donose vojska, policija i volonteri".

 

Ne razumem; sta sad, ja nazovem nekog majora ili pukovnika i kao diktiram mu sta da mi kupe u Maksiju i onda on posalje nekog vodnika da mi to donese?

 

😄

Edited by Sunshine State
  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Moj najdrazi drug mi pise:
 
"MERE U ZABRANI KRETANJA OD 24 SATA: Osnovne namirnice donose vojska, policija i volonteri".
 

Ne razumem; sta sad, ja nazovem nekog majora ili pukovnika i kao diktiram mu sta da mi kupe u Maksiju i onda on posalje nekog vodnika da mi to donese?

To bi teoretski (ako baš odluče da ga uvedu) moglo da se reši online narudžbinama u supermarketima, a pustiš vojsku i policiju da vrši dostavu [emoji41]
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...