Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, RatzenStadt said:

I kod mene u Rumenki velike guzve. U piljarnici radnice vode racuna o broju ljudi koji su u objektu u istom trenutku, ali u Univeru katastrofa. Najgore od svega je sto niko ne postuje odstojanje.

Kakve su prognoze za danas? Budu li izbacili porast novoobolelih dva dana za redom, mislim da to znaci da imamo uvod u 24-casovni policijski cas.

 

Pa juce nije bio porast, ako me pamcenje ne vara - zar nismo imali manje nego prethodni dan, kad je bilo 131? 

Juce je bilo 82

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ZiS said:

Sto se brojki tice...opet ponavljam...najrealnija slika Nemacka..ako se uzme u obzir i broj testiranja i sve ostalo...to je taj procenat mortaliteta...oko 2% max...

Pod uslovom da ima dovoljno medicinskog osoblja, kreveta I respiratora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Plavi Golub said:


Znam da znaju. Vise me je interesovalo da li je to fizicki moguce u slucaju velikog pritiska.

 


Nista se ja ne ljutim. Ja ne zivim u Srbiji dovoljno dugo, primarna porodica zivi. Sto ce reci njihovi prakticni problemi su i moji. 
Sa jedne strane imam potpuno drugaciji mentalni sklop od tog koji si opisao, sa druge strane razumevanje onoga sto se tamo desava na nacin kako ti ne mozes da razumes. Ne mogu u detalje, pa ti ostaje da mi verujes na casnu rec.

 

Ima prilicno istine u tvom komentaru, ali ono sto je bitna razlika odnosu na delove bivse zemlje koji su imali srece i pre svega pameti da se nadju u EU  je da se situacija sa koronom koja je generalno katastrofalna nakalemila na jednu drugu katastrofu koja ljudima na mnogo nacina slabi imuni sistem vec nekoliko generacija. Koliko su sami krivi za to, neki i jesu, ali mnogi i ne, pa opet isto. 
 

Treba vise od par pristojnih godina da se ljudima vrati optimizam i nada. U Srbiji se zivi mentalno iscimano. I na sve ova globalna katastrofa. 

 

ma znam da se ne ljutis. a prozivljavas u biti slicno onome sto prozivljava moja zabrinuta sestra koja zivi u Ceskoj (odnosno blokirana je tamo, a zeljela bi pomoci svom ocu).

 

vidi ovako. ja gospodina Aleksandra Vucica ne mogu slusati duze od 30 sekundi. testirao sam se na Vucica jos prije nekoliko godina (kad su bile one velike poplave / popustanja savskog nasipa), i rezultati su kristalno jasni. 10 sekundi = nervoza, 20 sekundi = podrhtavanje (fizicko), 30 sekundi = prekid. testove sam napravio u sterilnim uvjetima (resetirao memoriju na tabulu rasu, odnosno eliminirao Vucicevu ulogu u ratovima 90ih). dakle sto se toga tice, ja tu imam apsolutno razumijevanje za (istinske) patnje koje prolaze iole civilizirani / normalni gradjani Srbije na Vucicevim 24/7/365 press konferencijama. tako sta ne postoji nigdje u regiji i nisam siguran da bih ja to mogao izdrzati. u biti siguran sam, ne bih to mogao izdrzati, i informacije od Vlade i Kriznih stozera pronalazio bih zaobilaznim kanalima (ili iskljucivo u pisanom obliku). u svakom slucaju, smanjio bih tu kolicinu informacija na totalni minimum.

 

sa druge strane, kada govorimo o mentalnoj iscimanosti, depresiji, i pesimizmu, te u tom konteksu poredimo situaciju u EU i van EU, ne moze ova pandemija i ovakva drasticna ogranicenja kretanja teze padati mojoj familiji u Beogradu nego sto pada prezivjelim Vukovarcima, ili ako hoces, mom starom (1938. godiste), koji je proveo rat u Osijeku, pa u podrumu svaku vecer preskakao preko konopca ne bi li ostao u kondiciji. i on i pokojna mama isli su na posao (i sa posla) pod granatama, pocevsi od prve, u junu 1991. do posljednje, u maju 1995. to znaci pune 4 godine 24/7 straha za vlastiti zivot + strah za zivot njihovog jedinca, koji je bio u vojsci. i sve tamo do neke 1998. godine svi Osjecani (vojni obveznici + oni kojima je odredjena radna obveza) morali su traziti posebne dozvole da bi, prvo, uopce izasli iz Osijeka (do maja 1992.), a zatim i putovali u inostranstvo (posao, sport, itd.). takve zabrane npr. nikada nisu vrijedile za Zagrepcane, ili Rijecane. dakle iskustva Osjecana su neusporediva s iskustvima mojih Beogradjana, i sto se gubitaka (psiholoskih + materijalnih) i sto se kolicine stresa iz devedesetih tice. PTSP i jeste prerano pokopao moju majku, odnosno bio glavni triger i za rak pluca i za Alzheimerovu bolest (druga je stvar sto se o PTSP-u kod civila u Hrvatskoj uopce ne govori). isto tako, ako pricamo o ekonomskoj situaciji, i nekim perspektivama, Slavonija jeste u EU, medjutim Slavonija nikada u povijesti nije bila u ovakvoj banani. Slavonija je, danas, najsiromasnija regija u Hrvatskoj, i upravo iz Slavonije ljudi najvise bjeze na Zapad. i tako ce potrajati jos minimum 2 decenije, dok se situacija ne stabilizira. to su, rekao bih, fakti.

 

pa opet, ja kod Slavonaca ipak ne pronalazim (a pratim, vjeruj mi da pratim) toliku kolicinu kukala nam crna majka katastroficarstva kao na ovom topiku, ili pak generalno, po srbijanskim portalima. pricamo ovdje o EU, pa smo iskljucili Sarajlije, i Tuzlake, i Mostarce, i Biscane (gradjane Bihaca), i generalno stanovnike BiH. pa kako je tek njima?! moze li neko (ja recimo ne mogu) uopce zamisliti kako je nekome ko je prezivio opsadu Sarajeva da danas ponovno prozivljava slicne strahove? i sto je s njihovim ekonomskim, i bilo kojim drugim, perspektivama? sto je s njihovim oslabljenim imunitetima? doduse, ni Vukovarci, ni Osjecani, ni Sarajlije, ni Tuzlaci, ni Mostarci, ni Biscani, a bogami ni Banjalucani, nemaju jednog Aleksandra Vucica. to je, takodjer, rekao bih, fakat.

 

ukratko, bratjo Srbijanci :classic_biggrin: (i sestre Vojvodjanke :wink2:), nema vam (dakle ako iz jednadzbe izbacimo Vucica) opravdanja za kukanje! ostanimo negativni (u smislu testiranja na koronarivus), crni scenariji vanka iz glave, pamet u glavu, i glave gore!  pobijedit cete vi i koronu i jebenog Vucica! ako budete pametni.

  • Like 13
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

Pod uslovom da ima dovoljno medicinskog osoblja, kreveta I respiratora.

Iskreno, mislim da ce i u Svedskoj biti slican procenat bez obzira na drugaciji pristup...ali opet, ne zna niko dok se ne zavrsi...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, realno *w said:

622/44

 

Više nego dobro.

 

9 minutes ago, RatzenStadt said:

Mislio sam da ce da fingiraju brojke tako da se pokaze porast danas i sutra.

 

Mislim da je ovo do toga sto sada testiraju sve koji slete na aerodrom u Beogradu. I npr. juce je sleteo avion iz Dubaija...ako je to 150 ljudi..dva takva aviona...moguce da ne budu zarazeni i onda ispada da brojke nisu fingirane. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ZiS said:

Sto se brojki tice...opet ponavljam...najrealnija slika Nemacka..ako se uzme u obzir i broj testiranja i sve ostalo...to je taj procenat mortaliteta...oko 2% max...

 

Zar nije po DE onda debelo ispod 1%....ili sam nesto prevideo??? 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Vjekoslav said:

moze li neko (ja recimo ne mogu) uopce zamisliti kako je nekome ko je prezivio opsadu Sarajeva da danas ponovno prozivljava slicne strahove?

odlican primer za ovo mozemo videti na tviteru Faruka Sehica, pisca iz Sarajeva. On bas ovih dana pise kako ne moze vise da podnese paniku niti izolaciju, pa planira da se otisne negde u selo, da peca i bavi se poljoprivredom. Nakupi se te muke u coveku, pa nema gde vise da stane 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ras kass said:

 

Zar nije po DE onda debelo ispod 1%....ili sam nesto prevideo??? 

Doci ce to na nivo preko...neko je vec napisao...period inkubacije, neki jos nisu razvili tezu klinicku sliku...Isto kao sto ni brojke iz Italije i Spanije nisu realno stanje stvari...svakako je procenat veci ali nije 10% ili priblizno sigurno...

Edited by ZiS
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Referent said:

Koliko se čeka na rezultate testa? Izgleda da mi mama ide na testiranje u 4. 

Vidim neki u karantinu na Kosutnjaku su se pobunili sto im nisu stigli rezultati jos uvek a testirali su se u petak. Obecali su im rezultate danas, tako da to moze biti neki reper.

Edited by Cavani
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...