Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Magia said:

Sta sad raditi, neku obdukciju traziti i posle tuziti bolnicu ili mislite da nema vajde?

 

mrzi me da tražim tekst u Vremenu ili NIN-u,  a ko te ne mrzi guglaj...


U Srbiji se nameštaju/šteluju obdukcije smrtnih slučajeva u saobraćaju, da ne bi ispalo da vozimo kršine po lošim putevima, nego da se umire od srca i sličnih nepredvidjenih okolnosti...   ja sam bio zapanjen kad sam to čitao,  do kojih detalja se šteluje stvarnost., pa me stoga ne bi čudilo da kad se završi ova korona ne ispostavi da smo imali 2-3 slučaja preminulih od Korone, a ostalo je sve manje više normalna smrtnost.

Link to comment
Share on other sites

I u Stockholmu se priprema improvizovana bolnica, na sajmu u Älvsjö u juznom delu grada. Politicari na nivou regiona (okrug) Sthlm drze upravo konferenciju za stampu na gradilistu. Nemaju maske i rukavice, ali imaju gradjevinske slemove na glavi, kao da su upravo sisli sa skele 😀
Opisuju stanje u regionu kao oluju cija snaga se i dalje povecava i ne zna se kada ce dostici maksimum i krenuti da se stisava. Pozivaju nas koji zivimo u gradu da za predstojeci uskrs zaboravimo na vikendice i skijaske centre u ostatku zamlje. Drugim recima, i dalje smo slobodni da se setamo po gradu, pazarimo po trznim centrima, idemo u restorane i na posao... Medjusobno mozemo do mile volje da prenosimo virus jedni drugima, samo da ne napustamo grad i ne prenosimo ga onima u ostatku zemlje.

Sad se pitam kako cemo na taj nacin postici onaj imunitet krda, i o cemu se tu uopste radi? Ako smo krdo, onda bi valjda trebalo da bude ili svi ili niko.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

U cemu su manje striktni, policijski cas?

Sloboda kretanja im je takodje ogranicena,ali na drugaciji nacin. Zabranjeno je napustanje mesta prebivalista.
Vremensko ogranicenje slobode kretanja nemaju,ali svi mediji vode kampanju #ostani doma..apeluje se masovno da se bez preke potrebe ne ide van.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crni Bombarder said:

Sloboda kretanja im je takodje ogranicena,ali na drugaciji nacin. Zabranjeno je napustanje mesta prebivalista.
Vremensko ogranicenje slobode kretanja nemaju,ali svi mediji vode kampanju #ostani doma..apeluje se masovno da se bez preke potrebe ne ide van.

Dovoljno je da nemaju svaki dan ili svaki drugi nastupe AV i mnogo im je lakse

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, vilhelmina said:

I u Stockholmu se priprema improvizovana bolnica, na sajmu u Älvsjö u juznom delu grada. Politicari na nivou regiona (okrug) Sthlm drze upravo konferenciju za stampu na gradilistu. Nemaju maske i rukavice, ali imaju gradjevinske slemove na glavi, kao da su upravo sisli sa skele 😀
Opisuju stanje u regionu kao oluju cija snaga se i dalje povecava i ne zna se kada ce dostici maksimum i krenuti da se stisava. Pozivaju nas koji zivimo u gradu da za predstojeci uskrs zaboravimo na vikendice i skijaske centre u ostatku zamlje. Drugim recima, i dalje smo slobodni da se setamo po gradu, pazarimo po trznim centrima, idemo u restorane i na posao... Medjusobno mozemo do mile volje da prenosimo virus jedni drugima, samo da ne napustamo grad i ne prenosimo ga onima u ostatku zemlje.

Sad se pitam kako cemo na taj nacin postici onaj imunitet krda, i o cemu se tu uopste radi? Ako smo krdo, onda bi valjda trebalo da bude ili svi ili niko.

Pa vas Stockholm su pustili niz vodu. Zato vam i kazu da ne idete na periferiju i da i njih ne zarazite.
Ne testiraju, steluju mrtve kao ovi iz Tuzle ili u Nisu, nema razloga panici im je poruka ali ipak nema periferija za svaki slucaj.

Link to comment
Share on other sites

Posto ne gledamo predsednikova izlaganja, citam sad po netu sta je pricao, pa da li moze neko da potvrdi da je ovo, zaista, rekao:"Uvek mi se nekako dopadala ta uloga lošeg policajca koji mora najteže i najlošije vesti da saopštava, da se bori."

 

Nama se s njim ovakvim, s koronom ili bez korone, ne pise dobro....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Posto ne gledamo predsednikova izlaganja, citam sad po netu sta je pricao, pa da li moze neko da potvrdi da je ovo, zaista, rekao:"Uvek mi se nekako dopadala ta uloga lošeg policajca koji mora najteže i najlošije vesti da saopštava, da se bori."

 

Nama se s njim ovakvim, s koronom ili bez korone, ne pise dobro....

 

Ne ljuti se, ali iskreno se nadam da ovo nisi tek sada skapirao...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Magia said:

Covid 19 upao u bolnicu u Tuzli, medicinska sestra ga donela kojoj muz radi kao vozac u Italiji i danas su vec prvi preminuli, cak i ljudi koji nisu bili u nimalo kriticnom stanju. 

 

1 hour ago, Magia said:

Naravno, doktori javili da je osoba preminula od srca.

 

Sta sad raditi, neku obdukciju traziti i posle tuziti bolnicu ili mislite da nema vajde?

 

Imas li neki link ili izvor odakle je dosla ova informacija?

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, 29.05.1991 said:

 

Ne znam gde živiš i da li imaš tu opciju ali kod mene imaju laboratorije koje šalju ljude na kućnu adresu da ti izvade krv a kasnije ti donesu i rezultate. 

 

Raspitaj se malo, možda i u tvom kraju ima takva mogućnost.

 

 

 

Zvala, dolaze sutra.

Problem je sto u privatnim laboratorijama INR proveravaju vadjenjem krvi iz vene, a lekari na Internom koji odredjuju terapiju ne prihvataju te nalaze, jer se na transfuziji vadi iz prsta.... ali, u ovom slucaju cemo morati na nesto da se oslonimo, druge opcije nema. 

 

@Eddard

Zvala apoteke, nemaju CoaguCheck, kazu skup je, pa ga ne drze. 

3 minutes ago, Klipan said:

 

Ne ljuti se, ali iskreno se nadam da ovo nisi tek sada skapirao...

 

Ne zivim u Srbiji, trudim se da sto manje pratim vesti iz Srbije.... ovo je prvi put nakon 20 godina "vani" da sam ovde prisiljena da pratim vesti manje-vise svakodnevno i tek sad shvatam nivo ludila

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Prije manje od sat vremena sam se uputio u supermarket nedaleko od mene i nikad nije sablasnije izgledalo; nigdje zive duse. Nije ovdje nikad neka guzva ali uvijek ima nekoga ili barem automobila. Jutros pustinja, fali samo onaj kotrljajuci zbun...

 

v7FB5yS.jpg

 

Ispred supermarketa je bio kratak red, ljudi drze odstojanje, sve je pristojno...

 

LOErvHw.jpg

 

(Sat im nije tacan, ovo je friska slika od maloprije) 

 

Nisam cekao ni 2 minuta, unutra nije bilo guzve i osim brasna i ovsenih pahuljica, cini se da je svega drugog bilo. Ja sam pokupio zadnjih par pakovanja najjeftinijeg brasna, integralana, organic i slicne gotive su ili razgrabljene ili nisu ni dosle. Prazne su police jos nekih artikala ali nisam stajao da vidim cega to nema. 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

Imas li neki link ili izvor odakle je dosla ova informacija?

 

 


U pitanju je ova bolnica - https://mib.institute/
 Izvor je nazalost najblizi moguci, baka je umrla mojoj devojci.

Od vesti trenutno ovo ali ne poklapaju se price u potpunosti: https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/direktor-kc-tuzla-vahid-jusufovic-o-sirenju-koronavirusa-centar-za-srce-je-primjer-kako-ne-treba-raditi-543847

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Magia said:


U pitanju je ova bolnica - https://mib.institute/
 Izvor je nazalost najblizi moguci, baka je umrla mojoj devojci.

Od vesti trenutno ovo ali ne poklapaju se price u potpunosti: https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/direktor-kc-tuzla-vahid-jusufovic-o-sirenju-koronavirusa-centar-za-srce-je-primjer-kako-ne-treba-raditi-543847

 

 

Zao mi je za baku, primite moje saucesce. :classic_sad:

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Plavi Golub said:

Mislis li da ce raditi tako za sve, tj da je izvodljivo? 

 

patolozi u pravilu znaju svoj posao, dakle izvodljivo je. da li ce se tako raditi sa svim slucajevima gdje postoji sumnja da je neko umro od koronavirusa u samoizolaciji, drugo je pitanje. ne znam odgovor na to pitanje.

 

...

 

nego da ti kazem nesto, kao dobroj forumskoj kolegici, znajuci da me neces pogresno shvatiti. meni je pomalo tesko pratiti postove na ovom threadu i na osnovu njih donositi smislene zakljucke o realnoj situaciji u Srbiji. postoji ta famozna sklonost ka megalomanskom pretjerivanju (i u dobru i u zlu) kod svih epskih nacija u regiji (jos od Kralja Matijasa i Kraljevica Marka, a mozda i ranije), medjutim moje mi iskustvo u posljednjih 30ak godina zivota na ovim palanackim prostorima (+ iskustvo proucavanja raznih izvora historijske faktografije iz 1. i 2. svj.rata) govori da su u toj disciplini Srbi sampioni. a to ne valja. za vas ne valja. imamo dakle situaciju da epidemiolosko stanje jeste posve ozbiljno, i da vlade & krizni stozeri (ne samo u Srbiji) jesu uplaseni, a ponekad i uspaniceni. medjutim, kao da to nije dovoljno, onda se na to jos kalemi katastroficarski mentalitet raje (pretpostavljam da se na taj nacin ventiliraju stresovi, ne znam, nisam psihijatar). hajde, u redu za nekog nepismenog seljaka / cobana na vrhu Durmitora (tamo kad drmne grom on to uistinu i osjeti, dakle on protiv prirodnih sila uistinu jeste bespomocan). ali ja od vas (prvenstveno od sebe) ocekujem kriticki um i samodisciplinu, a ne kukala nam crna majka nema nam spasa carsafe za neku buducu antologiju epske poezije 21. stoljeca.

 

ne pisem ovo licno tebi, nemoj se please naljutiti (ali morao sam napisati).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tragedija u Bergamu: Preminuo bivši prvak Evrope

Bivši prvak Evrope u boksu Anđelo Rotoli preminuo je od posledica koronavirusa.

List Tutosport preneo je da je 61-godišnji Rotoli izgubio bitku sa koronavirusom u bolnici u Begamu.

Da tragedija bude veća dve nedelje ranije zbog pandemije izgubio je majku i brata.

 

Rotoli je bio nekadašnji šampion Italije i Evrope u kruzer kategoriji, a 1987. godine osvojio je WBC pojas.

Tokom karijere imao je 35 borbi, pobedio je u 30, uz tri poraza i dva remija.

 

izvor

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Zna li neko da li ljudi iz drugih država tipa CG, BIH, sa boravišnom dozvolom u Srbiji, ako prodju u svojoj državi izolaciju i odluče da se odmah nakon toga vrate u Srbiji zbog posla, prolaze i u Srbiji karantin ili im može važiti neka potvrda iz CG, BIH da su to već prošli?

Pretpostavka je da ide nova izolacija.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, SamoFlacko said:

Zna li neko da li ljudi iz drugih država tipa CG, BIH, sa boravišnom dozvolom u Srbiji, ako prodju u svojoj državi izolaciju i odluče da se odmah nakon toga vrate u Srbiji zbog posla, prolaze i u Srbiji karantin ili im može važiti neka potvrda iz CG, BIH da su to već prošli?

Pretpostavka je da ide nova izolacija.

Nova izolacija 28 dana...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

08db53efb806228df199aa5cd9527ce2.jpg

 

Edited by Constantin
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U Sloveniji su d danas obavezne maske (može šal, marama,... važno, da prekriva usta i nos) i rukavice kad se uđe u trgovinu, poštu, banku, apoteku,...

 

 

Maska nema ni za lek (kao i dezinfek. sredstava za ruke i suvog kvasca). Rukavice se još dobiju, ali sve teže.

 

Tako, da znate šta trebate nabaviti/ sašiti.

 

 

 

 

Edited by Asterion
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Vjekoslav said:

patolozi u pravilu znaju svoj posao, dakle izvodljivo je. da li ce se tako raditi sa svim slucajevima gdje postoji sumnja da je neko umro od koronavirusa u samoizolaciji, drugo je pitanje. ne znam odgovor na to pitanje.


Znam da znaju. Vise me je interesovalo da li je to fizicki moguce u slucaju velikog pritiska.

 

16 minutes ago, Vjekoslav said:

ne pisem ovo licno tebi, nemoj se please naljutiti (ali morao sam napisati).


Nista se ja ne ljutim. Ja ne zivim u Srbiji dovoljno dugo, primarna porodica zivi. Sto ce reci njihovi prakticni problemi su i moji. 
Sa jedne strane imam potpuno drugaciji mentalni sklop od tog koji si opisao, sa druge strane razumevanje onoga sto se tamo desava na nacin kako ti ne mozes da razumes. Ne mogu u detalje, pa ti ostaje da mi verujes na casnu rec.

 

Ima prilicno istine u tvom komentaru, ali ono sto je bitna razlika odnosu na delove bivse zemlje koji su imali srece i pre svega pameti da se nadju u EU  je da se situacija sa koronom koja je generalno katastrofalna nakalemila na jednu drugu katastrofu koja ljudima na mnogo nacina slabi imuni sistem vec nekoliko generacija. Koliko su sami krivi za to, neki i jesu, ali mnogi i ne, pa opet isto. 
 

Treba vise od par pristojnih godina da se ljudima vrati optimizam i nada. U Srbiji se zivi mentalno iscimano. I na sve ova globalna katastrofa. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Vjekoslav said:

 

patolozi u pravilu znaju svoj posao, dakle izvodljivo je. da li ce se tako raditi sa svim slucajevima gdje postoji sumnja da je neko umro od koronavirusa u samoizolaciji, drugo je pitanje. ne znam odgovor na to pitanje.

 

...

 

nego da ti kazem nesto, kao dobroj forumskoj kolegici, znajuci da me neces pogresno shvatiti. meni je pomalo tesko pratiti postove na ovom threadu i na osnovu njih donositi smislene zakljucke o realnoj situaciji u Srbiji. postoji ta famozna sklonost ka megalomanskom pretjerivanju (i u dobru i u zlu) kod svih epskih nacija u regiji (jos od Kralja Matijasa i Kraljevica Marka, a mozda i ranije), medjutim moje mi iskustvo u posljednjih 30ak godina zivota na ovim palanackim prostorima (+ iskustvo proucavanja raznih izvora historijske faktografije iz 1. i 2. svj.rata) govori da su u toj disciplini Srbi sampioni. a to ne valja. za vas ne valja. imamo dakle situaciju da epidemiolosko stanje jeste posve ozbiljno, i da vlade & krizni stozeri (ne samo u Srbiji) jesu uplaseni, a ponekad i uspaniceni. medjutim, kao da to nije dovoljno, onda se na to jos kalemi katastroficarski mentalitet raje (pretpostavljam da se na taj nacin ventiliraju stresovi, ne znam, nisam psihijatar). hajde, u redu za nekog nepismenog seljaka / cobana na vrhu Durmitora (tamo kad drmne grom on to uistinu i osjeti, dakle on protiv prirodnih sila uistinu jeste bespomocan). ali ja od vas (prvenstveno od sebe) ocekujem kriticki um i samodisciplinu, a ne kukala nam crna majka nema nam spasa carsafe za neku buducu antologiju epske poezije 21. stoljeca.

 

ne pisem ovo licno tebi, nemoj se please naljutiti (ali morao sam napisati).

 

Vjeko, ovo sto ja trenutno vidim ovde su, otprilike, dva stava: "boli me ona stvar, nece mene, etc...." i "gotovo je, umiremo, nema nam spasa, ne promaljajte nos ni kroz prozor kuce".

 

Nit mozes jedne "malkic" (sto bi ti rekao) zabrinuti, nit drugima objasniti da ne uskace korona kroz prozor kuce i nije u dvoristu/basti. Vrlo je malo onih racionalnih, koji razumeju situaciju, bar ovo sto ja vidjam 😞

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Vjeko, ovo sto ja trenutno vidim ovde su, otprilike, dva stava: "boli me ona stvar, nece mene, etc...." i "gotovo je, umiremo, nema nam spasa, ne promaljajte nos ni kroz prozor kuce".

 

Nit mozes jedne "malkic" (sto bi ti rekao) zabrinuti, nit drugima objasniti da ne uskace korona kroz prozor kuce i nije u dvoristu/basti. Vrlo je malo onih racionalnih, koji razumeju situaciju, bar ovo sto ja vidjam 😞


A zamisli da godinama slusas gaslighting kome su izlozeni, pa onda sacuvaj racio i budi pod libelu.  Odlican ti ovaj opis ili oteraju sve u lepu ili ne disu. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...