Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

47 minutes ago, Angelia said:

 

Edit: kritikujete ovde Vucica za dizanje panike i dramu, a onda Trampa kritikujete zbog nedovoljno panike i drame....a zakljucak je "ma oni su isti". Meni to nelogicno.

 

Treba Trampu verovati ako se on koristi kao sedativ. Meni je veca panika kada vidim kako lupeta te o lekovima, te o napadima na lekare kako eto odjednom traze mnogo opreme, te o napadima na guvernere i drzavama kojima nece da pomogne jer mu se oni ne svidjaju... Mislim, nije mi dobro cim zine jer znam da ide neka strasna i moguce opasna glupost. 

Ne znam da li me hvata vise panika od trenutne neorganizovanosti ili da kada sve ovo prodje svi moramo u jedan kalup u stilu Severne Koreje. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, CLakiSH said:

Lupetam, zar ne moze crkva nekako ovo da odlozi ili sta znam. Ne znam kako idu te  religijske procedure, crkvi sta god dirnes to im je najsvetije i ne sme da se dira.Rekli su da se ne ljube ikone a pricesce ne moze?  Odlozena su valjda i krstenja. Kazem ne razumem se al je li to pricesce neki top prioritet ili sta vec?
Stavljao je Drop neki tekst, ali nisam bas shvatio, sve je okruglo pa na cose.

Zna li neko kako je u drugim crkvama, pogotovo u Italiji i Spaniji? Em su dosta religiozni, em su najvise pogodjeni. Ne bi da spekulisem, ali...
Verujem da i oni furaju  svoje dogme ali mozda rade nesto drugacije.

Poenta je da li se moze prepisati neko resenje ako se ne moze nista pametnio smisliti?

 

Oni su Katolicke crkve, mnogo drugacije od Srpske Pravoslavne, koja je najzatucanija od svih crkava.izgleda

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJ_Vasa said:

 

A šta kažu za zemlju kao ravnu ploču, CIA, masone i iluminate?

Pomalo je vec dosadno uz svaki post koji se ne svidja pisati isto o CIA, masonima, iluminatima, ravnim plocama,...

Vec nekoliko posteva ovde smo imali da se objavi neka vest i posle sat-dva se ispostavi da je fake. Meni je to isto kao i ovo sto je postavio n4l1m

Link to comment
Share on other sites

Pa eno papa se sam moli na trgu sv Petra. Nego u vezi ovdasnjih lizaca kasika. Izgleda da je njima poruka poslata, samo ne otvoreno, da ne bi ispalo kako napadaju crkvu i narodne obicaje, zato sto im trebaju glasaci, koji su tu jos zatucaniji od crkve. Na nivou ispod pokojne Koko gorile. Nema sanse da u komunistickim medijima bez dozvole odozgo prodje ovakav tekst, i da objavljivanje ovakvog teksta nema skriveno znacenje (a to je "u kucicu" ) 😁

 

Link

 

"Smatramo da je kompletan čin ‘tradicionalne’ pričesti, u kojoj veliki broj ljudi liže istu čašu i istu kašičicu, a sve podsticano od strane vrha SPC-a, jedan od najjezivijih zločina prema sopstvenim vernicima i sopstvenom narodu. Samo potpuni neljudi, moralne nakaze i čudovišta, mogu insistirati na praksi koja sasvim izvesno i očigledno uvećava rizike", ocenjuje se u saopštenju.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

 

Pa ceo svet koristi 14 dana, a oni imaju naucnih saznanja da treba 28? :classic_blink: Napredna ta SR.

 

Ne vidim u cemu je problem sa 28 dana? Dodjes kuci sa punovanja, nisi odmah bolestan, nemas simptome, ali se pojave posle 5 dana. Za to vreme se vec prenosilac zaraze, onda ti treba najmanje 7 dana da se izlecis to je vec 12 dana, i onda dodaj na to jos 14 dana kao i dalje potencijalni prenosilac zaraze.

 

@Sunshine State Zao mi je zbog tvoje majke, nadam se da joj se neci nesta desiti dok ne prodje ova korona.

Ni u Francuskoj ne bi mogla da ode na taj pregled, jednostavno nigde ne primaju pacijente u bolnice.

Na TV objavljuju da se ne rade neki rizicni poslovi kod kuce ( upotreba motorne testere, i nekih drugih alata koji mogu da izazovu povrede) jer ih niko nece primiti u neku zdravstvenu ustanovu. 

 

Nema mi logike u svemu tome, jer kako ovima koji su zarazeni od korone virusa treba pomoc, tako treba i ovima koji imaju druge teze i teske zdravstvene probleme.

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

Ne dramite puno oko 24h karantina. Nacin kako je to izgovorio pokazuje da plasi ljude a da ne misli ozbiljno. Ne mogu se zatvoriti prodavnice, moralo bi se dozvoliti da se izlazi jednom u 1-2 dana. Cela prica koju on prica je sviranje... cim si zatvorio javni prevoz, kafice, trzne centre, poste... ti si onemogucio glavne izvore zaraze. Ali virus je tu, nece otici, plus ocigledno su se cifre umanjile na pocetku i to mora da se kompenzuje. Jos na to preuredjuju i pionir sto meni govori da oni znaju nesto sto mi ne znamo.

Ono sto sam ja cuo je da iako bi veliki vodja ili strukajebalagastruka to mozda voleo/la, mi nemamo resurse da to sprovedemo. To zahteva sledeci nivo organizovanosti, nivo koji da imamo zvali bi se Svajcarska a ne Srbija. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Plus, ovih pola "zaposljenih" u EPS i slicnim preduzecima koji sad ne rade, ne vidim da nema struje zbog toga. Sve funkcionise i bez njih. Mozda bi mogli na trajni odmor, a, da ne sisaju vise budzet? Sta ce da rade, pa neka smisle, kao svi ostali. ne mora bas da se sisa drzavno vime. A niko nije ni umro sto mora da sedi kuci sa svojom porodicom umesto da se dere na ulici. Naprotiv  neki (vecina? ) sad prvi put imaju priliku da upoznaju sopstvenu decu. Sto je ne iskoriste?

 

Mozda zato sto nemamo decu.

Jedno je sedeti u kuci s porodicom a nesto sasvim drugo u uzasnom malom stanu koji je i bio uzet kao nuzni smestaj za krac vrmenski period i u kom nije  bilo predvidjeno da se provede vise od 3-4 sata dnevno plus spavanje. Jedno je  napraviti zalihe i jesti kad si na normalnoj ishrani, nesto sasvim drugo kad moras da zivis na posebnom rezimu, a pri tome nemas ni zamrzivac da mozes da popunis kakve takve zalihe pa izlazak jednom nedeljno u nabavku je gori od zatvorske presude.

Neverovatno je koliko se ljudi ovde raduje logorskim uslovima i svakoj novoj zabrani, ocito u ovom narodu ima mnogo toga sadistickog.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Manje-vise za brasno, ali moja mama mora redovno da kontrolise jedan parametar kao prevenciju mozdanog udara. Zvala sam bolnicu, kazu ne moze, nikog ne primaju, njen lekar kaze "pa nek izvadi negde krv" - gde, kad ne date penzionerima nos da promole van kuce?
I sad cu je cuvati od corone, a ne daj Boze moze umreti od sloga....
 
Ovo je vezano za zakljucavanje penzionera u kuce, uopsteno
 
INR?

Ako jeste, i u Srbiji mora da ima ovo:

http://www.coaguchek.com/coaguchek_patient/landing

da se kupi.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Romantik said:

 

Mozda zato sto nemamo decu.

Jedno je sedeti u kuci s porodicom a nesto sasvim drugo u uzasnom malom stanu koji je i bio uzet kao nuzni smestaj za krac vrmenski period i u kom nije  bilo predvidjeno da se provede vise od 3-4 sata dnevno plus spavanje. Jedno je  napraviti zalihe i jesti kad si na normalnoj ishrani, nesto sasvim drugo kad moras da zivis na posebnom rezimu, a pri tome nemas ni zamrzivac da mozes da popunis kakve takve zalihe pa izlazak jednom nedeljno u nabavku je gori od zatvorske presude.

Neverovatno je koliko se ljudi ovde raduje logorskim uslovima i svakoj novoj zabrani, ocito u ovom narodu ima mnogo toga sadistickog.

Pa kakvi ste vi Englezi... Da se srbadija nije onoliko drala i ludela po ulicama, decenijama, beslovesno ignorisuci svet oko sebe i baveci se samo svojim infantilnim vidjenjem sveta iz zablje perspektive i odbijajuci apsolutno sve sto ima veze sa bilo kakvom promenom bilo cega, mozda sad zlim sadistima ne bi prijala tisina i sto nema ludjenja. Nema zakrcenih trotoara bahato parkiranim autombilima, manje vise nema uglavnom nicega od "svega sto je srpsko" a sto je to naprasno to postalo posle 1989.

 

I sta im fali? Kolko vidim zivi su, znaci mogu i bez toga. Neka trpe golgotu sto za promenu moraju malo da se neko vreme ponasaju razumno. Tako se gradi karakter. Mozda ne mora bas da se zbog par procenata kompletnih idiota svima uvodi zabrana kretanja non stop, mozda bi umesto toga te konkretne idiote trebalo da poseti Neko Ko Treba, ali ovo kako je sad, nista tu ne treba dirati ni kad prodje epidemija.

 

U vezi konkretnih zamerki, ne bih se bavio tudjim licnim problemima, ali osim posebne ishrane, ako je bas toliko posebna, pa ne mogu da je na par nedelja zamene npr musli, zbog skladistenja bez zamrzivaca, samo kao primer, ovo ostalo mi ne deluje tako strasno.

 

Bar je ovde jos uvek ovako.... sloboda, pa moze lagano da se napuni Kindle ili telefon stotinama knjiga. Bili bi bolje da odavno nije tako, ali jeste, pa, iskoristite to umesto sto se dzabe nervirate, ovi koji se nerviraju. Nije uopste bitan vucic. Ko je uopste od njega bilo sta ocekivao. Shvatite da je ovo elementarna nepogoda, prirodna sila, i nista ne mozete da uradite osim da cekate da prodje.

 

Kad sam onomad gledao trejler za Planeta Zemlja 2, imao sam religiozno iskustvo kakvo verovatno imaju pravi vernici, ne ovi sto lizu kasike. Dobro, taj trejler je i napravljen da tako deluje, posebno muzika doprinosi utisku, a imao sam "epiphany" koliko je priroda velicanstvena, a koliko smo mi ljudi i nasi "problemi" beznacajni.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Crni Bombarder said:

Znaci,od utorka 24h lockdown?
Krasno! 

Rečeno je, bude li bilo potrebe (tj.ako ljudi i dalje budu nedisciplinovani) biće karantin od 24h... Još nije sigurno i zvanično. Meni je ličilo da samo pokušava da uplaši narod tom pretnjom više nego što su uopšte spremni da uvedu tu meru...

Link to comment
Share on other sites

Vec sam pisala pre neki dan - u Hrvatskoj i Sloveniji su prvi slucajevi otkriveni skoro nedellju dana pre nego u Srbiji, imamo skoro isti broj zarazenih, a opet u Srbiji duplo vise umrlih nego u Hrvatskoj i vise umrlih nego u Sloveniji - da li smo, generalno, losijeg zdravstvenog stanja, da li je zdravstvena nega neadekvatnija, da li ....?

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sunshine State said:

Vec sam pisala pre neki dan - u Hrvatskoj i Sloveniji su prvi slucajevi otkriveni skoro nedellju dana pre nego u Srbiji, imamo skoro isti broj zarazenih, a opet u Srbiji duplo vise umrlih nego u Hrvatskoj i vise umrlih nego u Sloveniji - da li smo, generalno, losijeg zdravstvenog stanja, da li je zdravstvena nega neadekvatnija, da li ....?

 

 

 

1. U odnosu na Sloveniju imamo više smrtnih ishoda ali je Srbija skoro 3.5 puta veća od Slovenije

2. Imamo, generalno, lošije zdravstveno stanje, veću gojaznost, manje kretanja, više pušača, više stresa

3. Hrvatska se, čini mi se, za sada odlično drži. Nemaju striktne mere kao mi a ok rezultate, za sada. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

da li smo, generalno, losijeg zdravstvenog stanja, da li je zdravstvena nega neadekvatnija

 

U odnosu na Sloveniju sasvim sigurno zbog ishrane i manje fizicke aktivnosti (a i oni su se najvecih stresova resili '91), u odnosu na Hrvatsku ne mogu da procenim. Mislim da se ljudi koji zive uz more kudikamo zdravije hrane. Ljudi tu zive u stresu koji po sinusoidalnoj funkciji. Ono sto sam je parimetila je mnogo losije zdravstveno stanje nasih boomera u odnosu na generaciju njihovih roditelja  koje je je po meni rezultat  stresova od '91.

 

Just now, NMX said:

Nemaju striktne mere kao mi a ok rezultate, za sada.

 

U cemu su manje striktni, policijski cas?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

da li je zdravstvena nega neadekvatnija


Naravno da jeste,  slušam od ljudi koji su po bolnicama sad, qq ll brate mili.


Inače,  državne službe se ovde kod mene ponašaju kao da je situacija normalna, izvršavaju svoje dnevne zadatke, šalju se opomene, naplaćuju se porezi, svašta nešto...  pa su i zli privatnici počeli laganica svoje radnje zatvorene  da otvaraju,  jer treba zlatno doba namiriti.

 

https://prnt.sc/rpafss

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, NMX said:

 

1. U odnosu na Sloveniju imamo više smrtnih ishoda ali je Srbija skoro 3.5 puta veća od Slovenije

2. Imamo, generalno, lošije zdravstveno stanje, veću gojaznost, manje kretanja, više pušača, više stresa

3. Hrvatska se, čini mi se, za sada odlično drži. Nemaju striktne mere kao mi a ok rezultate, za sada. 

Ovo pod 1. bi imalo smisla da imamo 3 put vise zarazenih - ovako, na (zvanicni) broj zarazenih koji je slican, i na nedelju dana kasnjenja s prvim zarazenim, imamo vise umrlih ... kod nas mnogo brze i mnogo vise umiru, sta god da je razlog. Danas ce brojka biti jos veca - eno i onaj pop umro

Link to comment
Share on other sites

Mi pripremamo Bemax Arenu 

 

74578bb088902c7d4fbcc4e6ffb466af.jpg

 

Na ovom linku stanje u CG, baš mi je nejasna ova "krivulja", možda i o ovi naši nešto znaju što mi ne znamo. Pripremaju se kao da nas čeka ozbiljna zajebancija a za sad ne izgleda tako.

Očigledno gašenje kafića i škola nedelju dana prije prvog slučaja daje neke rezultate.

 

https://datastudio.google.com/u/0/reporting/542decb0-1696-40c5-a8ca-fabfea770a0b/page/nC9JB

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na Vucicevim izlivima besa, koje on zove kzs, izgleda niko nema hrabrosti ili barem niko ne smatra da je sada bitno podsetiti ga na groteskni smeh pri vec cuvenim recima najsmesniji virus u istorji i slobodno soping marlboro suziki. 

Kako od toga dodjosno do nemamo grobljanskih kapaciteta? 

 

Ne znam sta je bio okidac da narod glasa protiv Slobe ali u optimisticnim vizijama buducnosti sledi pobedili smo NATO=pobedili smo koronu, jasemo na izbore na tom talasu i sve sta posle toga sledi... samo ovaj put sa 6. Oktobrom i sto je jos vaznije sa otudjivanjem nelegalno stecenih para. 

Dzabe ti njemu zabranis javnu funkciju i osudis kao lazova kad on zivi ko grof narednih decenija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...