Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ma pusti ti Italiju, ovde imamo posla sa teškim ludakom.

Naravno da je ludak, ali totalni lockdown bukvalno svega je nemoguc koliki god on kreten bio. I dosad je svasta lupetao pa se ja ne bih bas primao na prvu na njegove izjave

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

92 % gradjana se pridrzava mera, ali zbog onih 8 % ce on morati sve da nas kazni!

 

Ocekujem gradjansku neposlusnost ubrzo!!

 

Njemu bi to verovatno i najvise odgovaralo u ovim okolnostima. 
Dodatno bi mogao da trazi krivce i opravdanje za sebe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Nacionalno koordinaciono tijelo je prihvatilo obrazloženje epidemiologa da inkubacioni period novog korona virusa može biti i duži od 14 dana te da postoje i asimptomatski slučajevi zbog čega je produžetak samoizolacije jedini pravi način zaštite zdravlja građana koji su u samoizolaciji, njihovih porodica i svih građana Crne Gore. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, A sad said:

 

Bas sam hteo da otvorim ovu temu veceras. Kon je u principu iskulirao to pitanje i nije dao odgovor na njega. Mislim da to nije slucajno, isto kao sto nije slucajno ni namerno umanjivanje broja obolelih i umrlih o cemu sam vec pisao, a sve vise dokaza za to se pojavljuje.

 

Problem sa kineskim testovima je velik i u sve vise zemalja se otvoreno govori o tome. Spanija je vratila veliki broj testova, 80% testova u Cesko su neispravni, ali i u Turskoj i Filipinima, koji se u nasim medijima ne spominju. Ako se ne varam postoje dva proizvodjaca testova u Kini i oba su sumnjiva, ali onaj iz Senzena posebno. Sve vise se govori i o problemima sa drugom opremom koja dolazi iz Kine. Objavljeno je u Holandiji da je 50% maski koje su dosle iz Kine fals i da uopste ne odgovaraju nameni, takve vesti dolaze i iz drugih zemalja. To sve dovodi do teorije zavere da je epidemija izmakla kontroli u onim zemljama koje su se oslonile na kinesku pomoc i kinesku tehnologiju, dok su one koje su odbile kinesku pomoc ili se oslonile na druge resurse uspesno prebrodile  ili se uspesno bore sa epidemijom. U tome ima istine, Italija i Spanija su se oslonile na kinesku pomoc i tehnologiju, dok je npr Juzna Koreja odbila kinesku pomoc. E sad, vreme ce pokazati da li su te stvari povezane ili samo koincidencija. Ja sam trenutno misljenja da to ima uticaja, ali minimalnog, no videcemo.

 

Mi smo potpuno za sada oslonjeni na kinesku pomoc. Naravno nikada nije dobro zavisiti samo od jednog izvora i neophodno je biti oprezan. Iskustva mnogih zemalja nisu pozitivna sa kineskom opremom. Da li neko zna, da li se kod nas koriste i testovi iz drugih zemalja? Neki mediji su pisali da Rusija salje 15 hiljada testova, ali nisam ispratio da li je ta vest tacna, u startu mi je delovala sumnjivo. Nisam protiv saradnje sa Kinom, ali treba biti oprezan i kontrolisati testove i opremu koju oni salju. E tu ce biti najveci problem, jer ocigledno se tu neko dobro utalio. Predstavlja se da roba koju Kina salje dolazi kao humanitarna pomoc, ali sve je jasnije da mi to ustvari kupujemo i da je pomoc veoma mali deo onoga sto je stiglo. To je cak i Vucic indirektno potvrdio na jednoj konferenciji. 

 

 

.

 

"Роспотребнадзор уже передал разработанные ФБУН «ГНЦ ВБ «Вектор» тест-системы для проведения более 100 000 исследований на COVID-19 в 13 государств, включая страны-члены Евразийского экономического союза, Содружества Независимых Государств, Иран, Монголию, КНДР. Ожидается поставка в Египет, Сербию и Венесуэлу."

 

https://www.rospotrebnadzor.ru/about/info/news/news_details.php?ELEMENT_ID=14081

 

 

Link na zvanican sait federalne agencije , tekst star deset dana, spisak zemalja kojima su isporuceni test sistemi i kojima ce biti isporuceni...lepo drustvo, probrano))...Znam  da su Iranu predali 50 000 ...Inace , Dacic je jos 16.3. u razgovoru s Lavrovim razgovarao o pomoci, pre nekoliko dana Srbija se i zvanicno obratila Moskvi za pomoc...Ne vidim cime Rusija moze da pomogne osim testovima...

15 000 hiljada je bolje nego nista..ali to je racqu na biciklu...toliko bi trebalo dnevno da se testira...


 

 

 

Pitanje je i koju vrstu testova salju...Licno ne mogu da pratim vise koliko testova u Rusiji ima, prve su izbacili polovinom januara, sad ih je verovatno nekih 5-6...

Poslednji test -sistem koji je izasao pre nekoliko dana je rusko-japanska saradnja, prenosna laboratorija velicine kofera , izotermicki test,  u izjavi za reuters vlasnik firme je najavio skori izlazak na 2-2 500 000 testova nedeljno..

Koliko vidim Singapur je izbacio jos jedan test sistem , i uopste su primer za brobru protiv COVID19...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CLakiSH said:

Naravno da je ludak, ali totalni lockdown bukvalno svega je nemoguc koliki god on kreten bio. I dosad je svasta lupetao pa se ja ne bih bas primao na prvu na njegove izjave

Pa već je napravio brljotine sa penzionerima, skraćivanjem radnog vremena prodavnica, upravo je napravio i sa pijacama i vlasnicima pasa. Uspeo je da stvori uslove da se veliki broj nađe na malom prostoru za kratko vreme, dok lizače kašika nije ni spomenuo. Kako je krenuo, neka slobodno otvori kafane i neka naloži da se svi ljube po tri puta.

Link to comment
Share on other sites

Treba ozbiljna mreza civilne zastite da se izgura totalni policijski cas, veliki broj ljudi iznad 65 zavisi od porodice i komsija a ne volontera, nisam sigurna da imamo kapacitete za tako nesto. Mada nista me ne bi cudilo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoe Bg said:

Treba ozbiljna mreza civilne zastite da se izgura totalni policijski cas, veliki broj ljudi iznad 65 zavisi od porodice i komsija a ne volontera, nisam sigurna da imamo kapacitete za tako nesto. Mada nista me ne bi cudilo...

Pa dobro, vidim da su mnogi zabrinuti da će izaći iz ove situacije sa nekoliko kila viška, tako da je vođa rešio da uklini taj problem: nema hrane, nema gojenja. Sasvim jednostavno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sector said:

 

Nacionalno koordinaciono tijelo je prihvatilo obrazloženje epidemiologa da inkubacioni period novog korona virusa može biti i duži od 14 dana te da postoje i asimptomatski slučajevi zbog čega je produžetak samoizolacije jedini pravi način zaštite zdravlja građana koji su u samoizolaciji, njihovih porodica i svih građana Crne Gore. 

 

Ok to je za CG ali ne sumnjam da se i nasi vode istom logikom, sto je opet kontradiktorno onome sto su pricaju u poslednja 2-3 dana, a upravo Kon insistira, da su posledice danasnjeg broja zarazenih desavanja od pre 5-7 dana, sto prakticno znaci da sada pocinje da prica pricu kako je toliki period inkubacije. 

Link to comment
Share on other sites

Ja imam majku koja zivi sama i zenine roditelje na drugom kraju grada. Svi zive u zgradama i nisu izasli od kako je ovo pocelo. Imaju one basic zalihe za nekih 10 tak dana i niko im dosad nije doneo nista da im pokloni. Ovakvih primera kao moj ima sigurno jos koliko hoces, tako da neka varijanta da zatvori sve prodavnce i da niko ne moze da nos pomoli vani nema sanse da prodje duze od sedam dana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali...

Jovana: Pa gde su do sada bile te pare

ON: Eeeee, pa čuvali smo ih :lol_2:

 

I pobedaaaa

ON: Ja to nikada u vreme kampanje ne radim (obećao 100e svakom građaninu, 4000 penzionerima, 10% medicinskim radnicima, plaćanje minimalca svim preduzećima) *čim prođe vanredno stanje, dolaze izbori*

Edited by Green23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sector said:

 

Nacionalno koordinaciono tijelo je prihvatilo obrazloženje epidemiologa da inkubacioni period novog korona virusa može biti i duži od 14 dana te da postoje i asimptomatski slučajevi zbog čega je produžetak samoizolacije jedini pravi način zaštite zdravlja građana koji su u samoizolaciji, njihovih porodica i svih građana Crne Gore. 

Aha moze da bidne, pa cemo zbog par mogucih zatvoriti par hiljada.

Kao sto rekoh ja ne videh nigde drugde u svetu, jbga bicu pozitivno iznenadjena ako ce balkanci da imaju najuspesniju borbu protiv corone.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CLakiSH said:

Ja imam majku koja zivi sama i zenine roditelje na drugom kraju grada. Svi zive u zgradama i nisu izasli od kako je ovo pocelo. Imaju one basic zalihe za nekih 10 tak dana i niko im dosad nije doneo nista da im pokloni. Ovakvih primera kao moj ima sigurno jos koliko hoces, tako da neka varijanta da zatvori sve prodavnce i da niko ne moze da nos pomoli vani nema sanse da prodje duze od sedam dana.

Slična priča i kod mene, a nosio sam zalihe i roditeljima i tašti. Da bih kupio sve što im treba, proveo sam napolju više vremena nego da sam otišao negde na roštiljanje. Red čekanja kod apoteke, red čekanja za hranu, pa se nakupi. Čak sam i pobegao iz nekog Amana kada sam video da im hleb stoji onako bez ambalaže, a ljudi pipaju li pipaju. Bolje da se lepo izljubim sa onima što su na sajmu, pa da bar znam na čemu sam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, zoe Bg said:

Kako sam vizionarski danas otisla po brasno :18:

U tom slučaju, ja sam Baba Vanga....pre neki dan otišao do sela da odnesem majci ponešto, kad ono u prodavnici džakčići s brašnom od po 25 kg - 1200 din. Uzmem dva, a moja Svetlana ne da mesi....:87:....  na koliko kilograma "žive vage" ću izađem posle ovog karantina, nemam pojma. Valjda ću "preteknem"...:smiley33:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema šanse 24h da bude zabrana kretanja i da ne rade prodavnice. Moraće da daju dozvole za odlazak u nabavku. Ja snabdevam kevu i ćaleta koji nisu izašli od kad je uvedena zabrana kretanja za penzionere. Snabdevam i tetku koja živi sama, ima 78g. Moju porodicu, supruga-sin-ćerka. Samo ja idem po prodavnicama i apotekama. Šalju mi spiskove na telefon. Ako i meni zabrane kretanje ko će da obezbedi sve što treba? Volonteri sns-a koji su uzimali naknadu za svoje usluge? Vezao bih ga za radijator 3 dana i dao mu da jede hleb bez kvasca, pošto istog nema nigde još uvek, ili čim se pojavi nestane brzinom svetlosti. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Manje-vise za brasno, ali moja mama mora redovno da kontrolise jedan parametar kao prevenciju mozdanog udara. Zvala sam bolnicu, kazu ne moze, nikog ne primaju, njen lekar kaze "pa nek izvadi negde krv" - gde, kad ne date penzionerima nos da promole van kuce?

I sad cu je cuvati od corone, a ne daj Boze moze umreti od sloga....

 

Ovo je vezano za zakljucavanje penzionera u kuce, uopsteno

 

Edited by Sunshine State
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...