Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, Azazelkg said:

Znači, ispada da su glavni problem kod korone demokratska društva....


Pa da, izbezobrazilo se to pa hoce da zivi do 90+.

Fuj za lekara koji moze onako nesto da kaze! Svi ti jadni ljudi ne samo sto su umrli prerano, nego su umrli (i jos uvek umiru) potpuno sami, bez porodice ili bilo koga da ih utesi. Da ih je strefio slog ili da su im otkazali bubrezi, stagod, bar bi tamo bio neko blizak da se od njih oprosti. Nije isto, definitivno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, NMX said:

Je l neko ispratio pitanje Konu na KZS u vezi sa pouzdanoscu testova koje imamo? Jer koliko sam skapirao, nisu svi isti i nisu svima stepeni pouzdanosti isti? 

 

Gde, koliko kapiram, može da se desi da se testiraš kao negativan a da test ima lažan nalaz (iako si već zaraza, ne period kada je inkubacija pa nisi). 

 

Vidim da Španci i Česi vraćaju neka kineska smeća od testova koji su koliko kapiram katastrofalni.

 

Bas sam hteo da otvorim ovu temu veceras. Kon je u principu iskulirao to pitanje i nije dao odgovor na njega. Mislim da to nije slucajno, isto kao sto nije slucajno ni namerno umanjivanje broja obolelih i umrlih o cemu sam vec pisao, a sve vise dokaza za to se pojavljuje.

 

Problem sa kineskim testovima je velik i u sve vise zemalja se otvoreno govori o tome. Spanija je vratila veliki broj testova, 80% testova u Cesko su neispravni, ali i u Turskoj i Filipinima, koji se u nasim medijima ne spominju. Ako se ne varam postoje dva proizvodjaca testova u Kini i oba su sumnjiva, ali onaj iz Senzena posebno. Sve vise se govori i o problemima sa drugom opremom koja dolazi iz Kine. Objavljeno je u Holandiji da je 50% maski koje su dosle iz Kine fals i da uopste ne odgovaraju nameni, takve vesti dolaze i iz drugih zemalja. To sve dovodi do teorije zavere da je epidemija izmakla kontroli u onim zemljama koje su se oslonile na kinesku pomoc i kinesku tehnologiju, dok su one koje su odbile kinesku pomoc ili se oslonile na druge resurse uspesno prebrodile  ili se uspesno bore sa epidemijom. U tome ima istine, Italija i Spanija su se oslonile na kinesku pomoc i tehnologiju, dok je npr Juzna Koreja odbila kinesku pomoc. E sad, vreme ce pokazati da li su te stvari povezane ili samo koincidencija. Ja sam trenutno misljenja da to ima uticaja, ali minimalnog, no videcemo.

 

Mi smo potpuno za sada oslonjeni na kinesku pomoc. Naravno nikada nije dobro zavisiti samo od jednog izvora i neophodno je biti oprezan. Iskustva mnogih zemalja nisu pozitivna sa kineskom opremom. Da li neko zna, da li se kod nas koriste i testovi iz drugih zemalja? Neki mediji su pisali da Rusija salje 15 hiljada testova, ali nisam ispratio da li je ta vest tacna, u startu mi je delovala sumnjivo. Nisam protiv saradnje sa Kinom, ali treba biti oprezan i kontrolisati testove i opremu koju oni salju. E tu ce biti najveci problem, jer ocigledno se tu neko dobro utalio. Predstavlja se da roba koju Kina salje dolazi kao humanitarna pomoc, ali sve je jasnije da mi to ustvari kupujemo i da je pomoc veoma mali deo onoga sto je stiglo. To je cak i Vucic indirektno potvrdio na jednoj konferenciji. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites



sta kae nemacka medecina


Ne, nemacka medicina to ne kaže, prestani da dovlačiš kojekakve, već hiljadu puta diskreditovane zaverologe.

Zna se šta kaže nemačka medicina.

Nego, gde je ona studija koju sam ti tražio?
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, A sad said:

 

Bas sam hteo da otvorim ovu temu veceras. Kon je u principu iskulirao to pitanje i nije dao odgovor na njega. Mislim da to nije slucajno, isto kao sto nije slucajno ni namerno umanjivanje broja obolelih i umrlih o cemu sam vec pisao, a sve vise dokaza za to se pojavljuje.

 

Problem sa kineskim testovima je velik i u sve vise zemalja se otvoreno govori o tome. Spanija je vratila veliki broj testova, 80% testova u Cesko su neispravni, ali i u Turskoj i Filipinima, koji se u nasim medijima ne spominju. Ako se ne varam postoje dva proizvodjaca testova u Kini i oba su sumnjiva, ali onaj iz Senzena posebno. Sve vise se govori i o problemima sa drugom opremom koja dolazi iz Kine. Objavljeno je u Holandiji da je 50% maski koje su dosle iz Kine fals i da uopste ne odgovaraju nameni, takve vesti dolaze i iz drugih zemalja. To sve dovodi do teorije zavere da je epidemija izmakla kontroli u onim zemljama koje su se oslonile na kinesku pomoc i kinesku tehnologiju, dok su one koje su odbile kinesku pomoc ili se oslonile na druge resurse uspesno prebrodile  ili se uspesno bore sa epidemijom. U tome ima istine, Italija i Spanija su se oslonile na kinesku pomoc i tehnologiju, dok je npr Juzna Koreja odbila kinesku pomoc. E sad, vreme ce pokazati da li su te stvari povezane ili samo koincidencija. Ja sam trenutno misljenja da to ima uticaja, ali minimalnog, no videcemo.

 

Mi smo potpuno za sada oslonjeni na kinesku pomoc. Naravno nikada nije dobro zavisiti samo od jednog izvora i neophodno je biti oprezan. Iskustva mnogih zemalja nisu pozitivna sa kineskom opremom. Da li neko zna, da li se kod nas koriste i testovi iz drugih zemalja? Neki mediji su pisali da Rusija salje 15 hiljada testova, ali nisam ispratio da li je ta vest tacna, u startu mi je delovala sumnjivo. Nisam protiv saradnje sa Kinom, ali treba biti oprezan i kontrolisati testove i opremu koju oni salju. E tu ce biti najveci problem, jer ocigledno se tu neko dobro utalio. Predstavlja se da roba koju Kina salje dolazi kao humanitarna pomoc, ali sve je jasnije da mi to ustvari kupujemo i da je pomoc veoma mali deo onoga sto je stiglo. To je cak i Vucic indirektno potvrdio na jednoj konferenciji. 


Sve 5 za post, samo me zanima, znamo li kada je pomoć krenula da dolazi iz Kine u ŠPA/ITA?

 

Ako se dobro sećam, barem što se Italije tiče, prvi avion sa onim lekarima i pomoći je stigao uveliko nakon što su krenule stotine mrtvih i nakon karantina po gradovima. Isto valjda i za Španiju.

 

Mislim da je ovde teorija zavere isključena, nonsens je jer cui bono? Ovde je, verovatno, do poslovičnog (ne)kvaliteta pojedinih kineskih proizvoda i olakog oslanjanja na njih zbog mogućnosti masovne proizvodnje i brze logistike. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, n4l1m said:

sta kae nemacka medecina

Nemacka medicina kaze da u Evropi upravo ona najbolje "vlada" situacijom,koliko sam upoznat i koliko sam shvatio.

A ovaj prvi klip joji si postavio govori o tome da le taj magarac jedan sharlatan,potpuno neuverljiv lik koji ne zna da razlikuje simptome gripa od simptoma COVID.. inace upravo taj video ovih dana na drustvenim mrezama dele odredjena anti-vakserska udruzenja iz Srbije,poput "Gradjanske inicijative za neobaveznu vakcinaciju" :twak: Sad..drustvene mreze ovakve sadrzaje jos dopustaju,a ja smatram da ovaj forum to ne bi trebao.

Stoga ocekujem reakciju moderacije.
Da se odjebe vise sa ovakvim sadrzajima!

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:


Ne muvaju nista, otvoreno su rekli da vise nece raditi ni onoliko testova koliko se do sada radilo, a radilo se vrlo malo. Kazu da nema svrhe kad je vec odluceno da se radi kao i do sada, znaci bez ikakvih propisanih mera, samo uz preporuke za ponasanje gradjana. To znaci da se ljudi sa simptomima koji ne zahtevaju bolnicko lecenje ne testiraju i ne registruju, vec samo ozbiljni slucajevi. Sto se broja umrlih tice, treba znati da se ljudi koji se razbole u starackim domovima ne vode u bolnicu i takodjer ne  registruju, bez obzira na ishod. Tako da brojke koje ovih dana stizu i stizace iz Svedske, treba uzimati s rezervom. Ni zvanicni organi ne tvrde da su realne u smislu da odrazavaju ukupan broj obolelih, ali takva je odluka.

 

E da su ovako svi pristupili problemu korona bi bila bitna koliko je bio i SARS i ostalo sto je proslo, obican covek to ne bi osetio i zivot bi isao dalje, a ovako "veliki vozd" je upravo najavio da ce tokom sledece nedelje uvesti dvadesetcetverocasovni policijski sat, drugim recima totalni pakao. Prica se o demokratiji, a ovde imamo klasicno nasilje manjine nad vecinom i nikom nista.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Eddard said:


 

 


Ne, nemacka medicina to ne kaže, prestani da dovlačiš kojekakve, već hiljadu puta diskreditovane zaverologe.

Zna se šta kaže nemačka medicina.

Nego, gde je ona studija koju sam ti tražio?

 

zbog cega diskreditovani, daj dokaz?

 

tamo gde sam ti i rekao.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Crni Bombarder said:

Nemacka medicina kaze da u Evropi upravo ona najbolje "vlada" situacijom,koliko sam upoznat i koliko sam shvatio.

A ovaj prvi klip joji si postavio govori o tome da le taj magarac jedan sharlatan,potpuno neuverljiv lik koji ne zna da razlikuje simptome gripa od simptoma COVID.. inace upravo taj video ovih dana na drustvenim mrezama dele odredjena anti-vakserska udruzenja iz Srbije,poput "Gradjanske inicijative za neobaveznu vakcinaciju" :twak: Sad..drustvene mreze ovakve sadrzaje jos dopustaju,a ja smatram da ovaj forum to ne bi trebao.

Stoga ocekujem reakciju moderacije.
Da se odjebe vise sa ovakvim sadrzajima!

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crni Bombarder said:

A ovaj prvi klip joji si postavio govori o tome da le taj magarac jedan sharlatan,potpuno neuverljiv lik koji ne zna da razlikuje simptome gripa od simptoma COVID...

 

"Ukinite testiranje i korona ce nestati"...Pa, da u Cernobiljsku nuklearku nisu doneli jaci brojac, Djatlov bi bio u pravu. Problem je sto to verovatno niko u Evropi ne bi mogao da proveri, jer bi drmnula jos jaca eksplozija zbog koje bi celi kontitnent bio radioaktivna pustara jedno pola miliona godina. Eto, i ovaj gospon je mozda u pravu kao Djatlov onomad.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, n4l1m said:

sta kae nemacka medecina

 

 

Ma da, ono se Italijanima i Spancima (i ostalima) prividjaju mrtvi i ljudi koji se bukvalno guse i 2 dana umiru guseci se. Samo da prestanu da testiraju i ta halucinacija ce da nestane! More, ovu dvojicu bih ja zarazila namerno corona virusom, pa im onda uskratila medicinsku pomoc - nek idu kuci i preleze bolest kao obican grip (a u starosnoj dobi su u kojoj ovo nije bas maciji kasalj).:furious:

 

Elem, sto se tice opreme, ovih dana je bilo vise reportaza o mesetarenju na trzistu medicinske opreme i materijala. Od (cini mi se) januara do danas su npr. cene maski porasle za nekih 3000% (3 hiljade). Neki su pokupovali nekakve kontejnere zaliha i sad ucenjuju one kojima treba (a moze im se jer je sva proizvodnja, zbog cene, prebacena u Kinu i Indiju). Pored toga nude se proizvodi simnjivog kvaliteta. U Nemackoj se sada prica o tome kako je moglo da se dozvoli da zemlja postane toliko zavisna o ovim osnovnim potrepstinama, kljucnim u vreme ovakve zdravstvene krize. Bilo je reportaza o firmama koje su se malo preorijentisale u proizvodnji da bi obezbedile ovo sto je nuzno. Jedna firma sad proizvodi materijal koji dobro filtrira vazduh, potreban za izradu maski, ali nema niko u Nemackoj ko moze da sasije te maske, te ih oni sad salju u Vijetnam, pa ce se videti koliko ce maski sasivenih od toga zavrsiti u Nemackoj. Bio je prilog o inzenjerima na Univerzitetu u Ahenu koji 3D stampaju neke maske za disanje (koje nisu odobrene po propisima, ali kad zagusti mogu da pomognu), o jednoj medicinskoj sestri koja sije maske za kolege (u manje rizicnim delovima bolnice), o jednoj firmi koja sad pravi one zastitne vizire.

 

Danas sam cula i jednog profu (s Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg) koji kaze da bi sada imalo smisla da ljudi na ulicama pocnu da nose maske (izradjene u sopstvenoj reziji, da ne bi medicinskom osoblju, kojima je potrebnije, oduzimali one prave, medicinske): argumentuje to time da je sada solidan broj stanovnistva zarazen (a mnogi nisu ni svesni toga) pa da bi se ovim maskama sprecilo kapljicno prenosenje virusa pri kasljanju ili pricanju (ja stitim tebe - ti stitis mene princip).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

"Ukinite testiranje i korona ce nestati"...Pa, da u Cernobiljsku nuklearku nisu doneli jaci brojac, Djatlov bi bio u pravu. Problem je sto to verovatno niko u Evropi ne bi mogao da proveri, jer bi drmnula jos jaca eksplozija zbog koje bi celi kontitnent bio radioaktivna pustara jedno pola miliona godina. Eto, i ovaj gospon je mozda u pravu kao Djatlov onomad.

analogija nidje veze..

by the way, kad se vec prate statistike, danas je umrlo 143k ljudi, 2,8k koji su imali koronu i vise od 27k od gladi #samokaem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ja bih ovo definisao kao "povredu na radu" koja je 100%. Realno.
Ruku na srce, nemački Berufsgenossenschaft (državno osiguranje za povrede na radu) je pre par dana doneo odluku po kojoj se infekcija Covid-19 kod zdravstvenih radnika ne smatra povredom na radu... Ne kažem da je ispravno, samo konstatujem.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

..

niko ne kaze da se ljudi ne razbole, radi se o preagresivnom lecenju nametnutog od who-a

2 minutes ago, Eddard said:
7 minutes ago, realno *w said:
 
Ja bih ovo definisao kao "povredu na radu" koja je 100%. Realno.

Ruku na srce, nemački Berufsgenossenschaft (državno osiguranje za povrede na radu) je pre par dana doneo odluku po kojoj se infekcija Covid-19 kod zdravstvenih radnika ne smatra povredom na radu... Ne kažem da je ispravno, samo konstatujem.

i sta nam to govori?

Edited by n4l1m
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Romantik said:

 

E da su ovako svi pristupili problemu korona bi bila bitna koliko je bio i SARS i ostalo sto je proslo, obican covek to ne bi osetio i zivot bi isao dalje, a ovako "veliki vozd" je upravo najavio da ce tokom sledece nedelje uvesti dvadesetcetverocasovni policijski sat, drugim recima totalni pakao. Prica se o demokratiji, a ovde imamo klasicno nasilje manjine nad vecinom i nikom nista.

 

 

A kakav je to pakao? Ta zabrana se nigde ne odnosi na apsolutno neizlazenje ni zbog čega. Privreda radi, moze da se ode jednom dnevno do prodavnice... Postoji dvorište, terasa... Uostalom, tamo gde je uvedena ova mera, prizvali su je degeni koji i dalje u grupama paradiraju ulicama i parkovima.  More ko im klati koske. Takve je trebalo sve snimiti pa posle kad prođe epidemija, a jednom mora, i kad se ukinu sve te zabrane, za njih da ostanu. Besposličari. To su oni koji izglasaju razne vučiće, sve u nadi da će im ovi dati džabe pare, pa posle kad ih dotični izneveri, izglasaju nekog još goreg. E baš je lepo da neko skloni već jednom tu bagru sa ulica. Ovako je bolje. Umesto dranja te bagre, čuju se ptice.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...