Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Uživajte u tvitovima ispod.

 

Damir Okanović, koji se trudi i zaista radi na tome da se podiže svest o bezbednosti u saobraćaju...laaagano opravdava pričešće istom kašikom...

 

 

Ispod ovog tvita ima još većih bisera..samo skrolujte :frusty:

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Charlie Foxtrot said:

Nek idu brate, nek se pričešćuju istom kašikom...ali da se pribeleži sve jedan koji je prisustvovao obredu  i onda, when push comes to shove,  neka medicinski resursi budu usmereni ka nekom drugom. 

 

A pazi..sve i da je to ok a naravno da nije...šta ćemo sa obavezujućom preporukom da se drži razdaljina od dva metra?

 

Popovi kupuju one zajebancija kapšike od dva metra sa aliexpressa?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam pre neki dan da se i u mom mestu jedna osoba zarazila. Nema je nigde u spiskovima, niti ima u listi moje mesto. Ona je od kolege dalja rođaka tako da imam pouzdane informacije. Nije odvežena na infektivnu, kako su prvo rekli, nego u Sremsku Mitrovicu pa u Novi Sad. Sutradan, pošto je odvežena, su zvali iz policije neke njene rođake i najavili se da će doći. Niti su došli, niti su se više javljali i nisu nikoga do sada testirali.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Svedjani nesto muvaju nisu juce izbacili brojke a danas samo 5 nastradala, smrdi tu nesto.


Ne muvaju nista, otvoreno su rekli da vise nece raditi ni onoliko testova koliko se do sada radilo, a radilo se vrlo malo. Kazu da nema svrhe kad je vec odluceno da se radi kao i do sada, znaci bez ikakvih propisanih mera, samo uz preporuke za ponasanje gradjana. To znaci da se ljudi sa simptomima koji ne zahtevaju bolnicko lecenje ne testiraju i ne registruju, vec samo ozbiljni slucajevi. Sto se broja umrlih tice, treba znati da se ljudi koji se razbole u starackim domovima ne vode u bolnicu i takodjer ne  registruju, bez obzira na ishod. Tako da brojke koje ovih dana stizu i stizace iz Svedske, treba uzimati s rezervom. Ni zvanicni organi ne tvrde da su realne u smislu da odrazavaju ukupan broj obolelih, ali takva je odluka.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, AgroLaki said:

 

Kakva govna.

Ladno ih vataju na foru bolovanja, iako je ocigledno da ovo nije klasicno bolovanje.

 

Mogu misliti kolike dnevnice stancuju za sebe sada Vulin i ostali. Sigurno ima neka stavka koju su nasli, mada to njima i ne treba

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

Quote

Ruski patrijarh vernicima: Uzdržite se od odlaska u crkvu

Ruski patrijarh Kiril je tokom nedeljne liturgije u Crkvi Hrista Spasitelja u Moskvi pozvao vernike da se uzdrže od odlaska u crkvu, da ostanu kod kuće i slušaju uputstva zdravstvenih vlasti, prenela je pres služba Ruske pravoslavne crkve.

"Crkva vas danas poziva, pre nego neko umre u našim porodicama, da preuzmete odgovornost i strogo pratite uputstva zdravstvenih vlasti Rusije. Primer Marije Egipćanke nam govori da se, čak i bez odlaska u crkvu, možete spasiti... Najvažnije je da se sačuvate, a ne, oprostite mi, izigravate budale, kao što čine oni koji vreme provode napolju, uživajući u roštilju i muzici, misleći da je ovo poklonjeni praznik. Država je to uvela radi koncentrisanja misli, mira i reorganizacije vaših života", rekao je on.

"Ceo život sam posvetio ovom pozivu i nadam se da razumete koliko mi je teško danas da vam kažem: uzdržite se od odlaska u crkvu", poručio je.

 
 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Je l neko ispratio pitanje Konu na KZS u vezi sa pouzdanoscu testova koje imamo? Jer koliko sam skapirao, nisu svi isti i nisu svima stepeni pouzdanosti isti? 

 

Gde, koliko kapiram, može da se desi da se testiraš kao negativan a da test ima lažan nalaz (iako si već zaraza, ne period kada je inkubacija pa nisi). 

 

Vidim da Španci i Česi vraćaju neka kineska smeća od testova koji su koliko kapiram katastrofalni.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

Je l neko ispratio pitanje Konu na KZS u vezi sa pouzdanoscu testova koje imamo? Jer koliko sam skapirao, nisu svi isti i nisu svima stepeni pouzdanosti isti? 

 

Gde, koliko kapiram, može da se desi da se testiraš kao negativan a da test ima lažan nalaz (iako si već zaraza, ne period kada je inkubacija pa nisi). 

 

Vidim da Španci i Česi vraćaju neka kineska smeća od testova koji su koliko kapiram katastrofalni.


Dok sam ja gledao, Kon je uredno iskulirao ovo pitanje. Ne znam da li su mu kasnije ponovili pitanje.

 

Mada koliko sam ja shvatio, veca je verovatnoca da test pokaze lazno pozitivan rezultat, a ne lazno negativan, jer su dosta osetljivi testovi. Izvinjavam se ukoliko sam pogresno shvatio to oko laznih rezultata testa.

Edited by Klipan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lupetam, zar ne moze crkva nekako ovo da odlozi ili sta znam. Ne znam kako idu te  religijske procedure, crkvi sta god dirnes to im je najsvetije i ne sme da se dira.Rekli su da se ne ljube ikone a pricesce ne moze?  Odlozena su valjda i krstenja. Kazem ne razumem se al je li to pricesce neki top prioritet ili sta vec?
Stavljao je Drop neki tekst, ali nisam bas shvatio, sve je okruglo pa na cose.

Zna li neko kako je u drugim crkvama, pogotovo u Italiji i Spaniji? Em su dosta religiozni, em su najvise pogodjeni. Ne bi da spekulisem, ali...
Verujem da i oni furaju  svoje dogme ali mozda rade nesto drugacije.

Poenta je da li se moze prepisati neko resenje ako se ne moze nista pametnio smisliti?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

Je l neko ispratio pitanje Konu na KZS u vezi sa pouzdanoscu testova koje imamo? Jer koliko sam skapirao, nisu svi isti i nisu svima stepeni pouzdanosti isti? 

 

Gde, koliko kapiram, može da se desi da se testiraš kao negativan a da test ima lažan nalaz (iako si već zaraza, ne period kada je inkubacija pa nisi). 

 

Vidim da Španci i Česi vraćaju neka kineska smeća od testova koji su koliko kapiram katastrofalni.

Dr Kon i lekari koji sede na KZŠ ne mogu da odgovore na pitanja vezana za testove, jer se time ne bave. Tu mora da sedi i čovek koji se bavi laboratorijskom medicinom, uža oblast PCR dijagnostika. Tačno je da nisu svi testovi iste osetljivosti i specifičnosti, a sada se na tržištu svašta valja. Ima kineskih i dobrih i manje dobrih testova.

Link to comment
Share on other sites

@NMX
 

Sad videh da su u Spaniji ti testovi bili navodno bas slabo osetljivi, i da su zato vraceni. Navodno, to su neki testovi koje su nabavili preko posrednika od nekih neregistrovanih proizvodjaca u Kini. Ko ce ga znati sta je istina.

 

Ovaj deo oko preosetljivosti je bio za neke druge testove, ali verovatno je istina ovo sto pise zakkturbo.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Oštricom brijača said:

Moje izvinjenje ako je već bilo reči o ovome, jer ne pratim redovno, ali ako može neko nešto više da kaže o ovome i koliko je pouzdana vest.
 

https://www.danas.rs/svet/riciardi-korona-je-stvarni-uzrok-smrti-kod-malog-broja-ljudi-u-italiji/

 

Pa verovatno je tako, ali da nije bilo korone kao okidaca, ljudi bi jos poziveli...Jedan dan, mesec, godinu, pet godina...I da im je ukrala sat zivota - tragedija je.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...