Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, Constantin said:

Međutim, nema ga u statistici ???

Lično ne verujem toj statistici uopšte.Jedno je šta se objavljuje,a sasvim drugo je realno stanje.

Navodno svi koji su bili u kontaktu sa zaraženim idu u izolaciju,medjutim od toga nema ništa.Kod mene na poslu ima dosta zaraženih,ali se radilo do danas sasvim normalno.Zaposleno je preko 1500 radnika.Plašim se da će tek uslediti ludilo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Constantin said:

Međutim, nema ga u statistici ???

Nema mnogih... Nisu ni pomenuli Koroziju koga sam vec spominjao ranije.

Da li je ovaj nesrecni covek o kome Banana govori vlasnik MM tursa?

Edited by berti
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, berti said:

Nema mnogih... Nisu ni pomenuli Koroziju koga sam vec spominjao ranije.

To nije ???   :

 

 

Spoiler

 

In memoriam: Miroslav Mitković Nam

Autor:J. V.Izvor:Južne vesti
nam
 

U Nišu je 27. marta preminuo pesmik Miroslav Mitković Nam koji će ostati upamćen po brojnim zbirkama i Festivalu dijalekatske poezije i proze “Preobražansko pojanje”, čiji je pokretač.

 

 

Link to comment
Share on other sites

I jos nesto. Koliko god da je istina da je dosta ljudi nesavesno, vlast za neodgovornost ne moze da opere i da jos hiljadu puta ponove  'ljudi, da li ste vi normalni ostanite kod kuce'.

Samo zele da skinu odgovornost sa sebe starim receptom, targetiranjem i pravljenjem podela. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Constantin said:

To nije ???   :

 

 

  Reveal hidden contents

 

In memoriam: Miroslav Mitković Nam

Autor:J. V.Izvor:Južne vesti
nam
 

U Nišu je 27. marta preminuo pesmik Miroslav Mitković Nam koji će ostati upamćen po brojnim zbirkama i Festivalu dijalekatske poezije i proze “Preobražansko pojanje”, čiji je pokretač.

 

 

Nije

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites




-nameca se prica kako respiratori zlate vrede, a realno stanje je da se teski slucajevi koji zavrse na respiratoru u 54% slucajeva zavrsavaju smrtnim ishodom, dok teski slucejevi sa intezivnom negom se zavrsavaju sa smrtnoscu od 46%


Izvor? A da nije onaj makedonski klip sa nekim infektologom.
Link to comment
Share on other sites

Danas je minisatar imao jedan interesantan odgovor. Postavilo se pitanje da se prikriva broj mrtvih time što se ljudi proglašavaju da su umrli od nekih drugih bolesti. Ministar kaže da ako neko umre a nije mu utvrđen korona virus on se ne piše kao žrtva virusa u smislu ovoga što objavljuju svaki dan. Da li to znači da autopsiju ne može da utvrdi prisustvo virusa ili da su oni u autopsiji utvrdili da nije zaražen od korone ?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Da li to znači da autopsiju ne može da utvrdi prisustvo virusa ili da su oni u autopsiji utvrdili da nije zaražen od korone ?


Nemaju mogucnosti oni da rade autopsiju za svakog umrlog. Skupo (zastita), personal i logisticki, defakto neizvodljivo.
 

Kome je registrovana ranije tada mogu da je vide.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

Danas je minisatar imao jedan interesantan odgovor. Postavilo se pitanje da se prikriva broj mrtvih time što se ljudi proglašavaju da su umrli od nekih drugih bolesti. Ministar kaže da ako neko umre a nije mu utvrđen korona virus on se ne piše kao žrtva virusa u smislu ovoga što objavljuju svaki dan. Da li to znači da autopsiju ne može da utvrdi prisustvo virusa ili da su oni u autopsiji utvrdili da nije zaražen od korone ?

 

U stvari najinteresantnije je to sto nije dao nikakav odgovor, vrdao je i petljao nesto a nista konkretno nije rekao, sve dok nije "ukopcao" da je pitanje postavio novinar Juznih vesti, e onda je krenula klasicna spika rezervisana za medije koje oni ne kontrolisu, "nemojte sad da nas pljujete i da kreirate takve neistine itd".

Edited by Laki21 koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, n4l1m said:

slabije pratim poslednjih par dana, al bih bacio par random teza..

-nameca se prica kako respiratori zlate vrede, a realno stanje je da se teski slucajevi koji zavrse na respiratoru u 54% slucajeva zavrsavaju smrtnim ishodom, dok teski slucejevi sa intezivnom negom se zavrsavaju sa smrtnoscu od 46%

 

 

A kolika je smrtnost tih teških slučajeva ako nemaš respirator za njih? 90% ili više? Hipotetički, ako ti 1000 ljudi završi na respiratoru i oni spasu njih 450, to znači da oni ne menjanju stvar previše?

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moj sugradjanin pise:

 

"Blagi osvrt na optužbe o građanskoj/narodnoj nedisciplini:
Odmah da se ogradim, živim u gradiću od oko 45k stanovnika i danas sam proveo jedan i po sat u šetnji po istom.
Šta sam video? Gužvu? Ne...
U memorijalnom parku Spomen groblje su klupe na svakih, recimo 50m i na svakoj od tih klupa je sedelo po dvoje ljudi, većinom mladi parovi. Na keju, pored Save, ista priča. Samo u dva navrata sreo sam grupu veću od dvoje i bilo ih je TROJE. U samom centru jedan mladić/volonter koji sredovečnoj gospođi toči dezinfekciono sredstvo iz kanistera predviđenog za to i još 5-6 ljudi u radijusu od 200m...
Kad sam stigao kući čuo sam da smo neozbiljni i neodgovorni te da će se ograničiti kretanje vikendom od 15h.
Ja sad zaista ne znam kako je u drugim gradovima i kako to treba da izgleda ali meni ova mitrovačka slika uopšte nije izgledala neodgovorno."

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, realno *w said:

 

A kolika je smrtnost tih teških slučajeva ako nemaš respirator za njih? 90% ili više? Hipotetički, ako ti 1000 ljudi završi na respiratoru i oni spasu njih 450, to znači da oni ne menjanju stvar previše?

 

Ma respiratori su zlata vredni, ne samo za borbu protiv koronavirusa vec i generalno, jedina dobra stvar je sto ce kad sve ovo prodje (a hoce) nas zdravstveni sistem (po svemu sudeci) imati jedan sasvim solidan fond novih respiratora. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Moj sugradjanin pise:

 

"Blagi osvrt na optužbe o građanskoj/narodnoj nedisciplini:
Odmah da se ogradim, živim u gradiću od oko 45k stanovnika i danas sam proveo jedan i po sat u šetnji po istom.
Šta sam video? Gužvu? Ne...
U memorijalnom parku Spomen groblje su klupe na svakih, recimo 50m i na svakoj od tih klupa je sedelo po dvoje ljudi, većinom mladi parovi. Na keju, pored Save, ista priča. Samo u dva navrata sreo sam grupu veću od dvoje i bilo ih je TROJE. U samom centru jedan mladić/volonter koji sredovečnoj gospođi toči dezinfekciono sredstvo iz kanistera predviđenog za to i još 5-6 ljudi u radijusu od 200m...
Kad sam stigao kući čuo sam da smo neozbiljni i neodgovorni te da će se ograničiti kretanje vikendom od 15h.
Ja sad zaista ne znam kako je u drugim gradovima i kako to treba da izgleda ali meni ova mitrovačka slika uopšte nije izgledala neodgovorno."

 

Kod mene ista situacija. Bio sam na kanalu, bilo ljudi da šetaju, sporadično, par roditelja sa decom, nigde gužve, nigee okuljanja, ništa.

 

Jutros u Maksiju dosta ljudi, ali solidno raspoređeni. Na kasi ljudi zaista drže razmak. 

U Lidlu preko kolica kontrolišu broj ljudi unutra.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, Constantin said:

Uh...to nije dobro...:smiley33:

Ne mora to da znači ništa katastrofično, i da će im se bolest vraćati. Npr, kad se leči helikobakter, još dve - tri godine ili duže postoje tragovi bakterije, ako se vrše testovi na osnovu analize krvi, samo su sve manji. Meni su rezultati na osnovu analize krvi prošle godine u ovo vreme rezultati bili na donjoj granici detekcije helikobakter pilori, a skoro tri godine pre toga sam lečio čir na želucu. Ove godine nisam još radio analizu krvi, niti ću, dok ovo ne prođe  :lol_2: ali verovatno će biti detektovana HP samo u još manjem nivou. Možda je i taj test sličan, jer i on se valjda radi analizom krvi, pa se verovatno tragovi virusa detektuju još dugo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...