Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

jel bilo? 

 

But some Wuhan residents who had tested positive earlier and then recovered from the disease are testing positive for the virus a second time. Based on data from several quarantine facilities in the city, which house patients for further observation after their discharge from hospitals, about 5%-10% of patients pronounced "recovered" have tested positive again.

 

https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2020/03/27/822407626/mystery-in-wuhan-recovered-coronavirus-patients-test-negative-then-positive

Link to comment
Share on other sites

Poslednji put sam izašao vani pre 6, 7 dana kada je bilo ono zahlađenje i tada i je vrlo malo ljudi bilo na ulicama. Pomislio sam dozvali se pameti i ne izlaze napolju zbog virusa. Ali sam se grdno prevario jer je to tako bilo isključivo zbog lošeg vremena. Danas sam morao da izađem silom prilika i bio sam blago rečeno zatečen onim što sam video. Kamara ljudi. Prodavnice pune(ne postoji nikakav red), ispred benzinske red automobila, naručuju se kafe, park i klackalice, ćaska se...Ali ono što me je najviše šokiralo koliko sam dece video. Od 10 do 20 godina. Trotineti, bicikli, basket teren prepun. Tuga jednom rečju. Gde su roditelji da malo edukuju tu decu, da im zabrane izlazak?! Maske nose isključivo radnici i stariji ljudi, mlađima ne može da se dopre do mozga.

 

EDIT: Sad tek citam prethodne postove i ocigledno moje mesto nije izuzetak nazalost.

Edited by MrTripleDouble
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

jel bilo? 

 

But some Wuhan residents who had tested positive earlier and then recovered from the disease are testing positive for the virus a second time. Based on data from several quarantine facilities in the city, which house patients for further observation after their discharge from hospitals, about 5%-10% of patients pronounced "recovered" have tested positive again.

 

https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2020/03/27/822407626/mystery-in-wuhan-recovered-coronavirus-patients-test-negative-then-positive

Uh...to nije dobro...:smiley33:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

tako su ih otkrivali u drugoj nedelji a onda je i za lečenje dosta kasno.

Kako da ih leče?

Čime?

U bolnicu se odlazi isključivo ako postoji funkcionalna smetnja=opežano disanje.

Do tog trenutka se sedi u kući u izolaciji ili Sajam.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

Ova vlast blage veze nema ...

 

Evo sad zatvaraju i pijace po celoj Srbiji... i skracuju vreme za nabavku...  I samo ce dovesti do toga da se u kratkom vremenskom periodu svi nabiju u preostale prodavnice ili vece markete...   veca opasnost nego da ima vise prodajnih mesta gde ce biti manje ljudi...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

pazi se @wrach, a narocito se pazi ako si imao nekih aktivnosti protiv vladajuce stranke ...

 

Quote

Dvadesetčetvorogodišnja Jovana Popović iz Kikinde nalazi se u pritvoru u Zabeli nakon što je pre tri dana uhapšena zbog navodnog kršenja mere karantina o kojoj je, tvrdi, niko nije obavestio - niti je dobila zvanično rešenje o kućnoj izolaciji. Iz Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM) kažu da im se obratilo više građana koji su sličnoj situaciji.

 

https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=623

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Doc Holiday said:

Ova vlast blage veze nema ...

 

Evo sad zatvaraju i pijace po celoj Srbiji... i skracuju vreme za nabavku...  I samo ce dovesti do toga da se u kratkom vremenskom periodu svi nabiju u preostale prodavnice ili vece markete...   veca opasnost nego da ima vise prodajnih mesta gde ce biti manje ljudi...

Kod nas u Nišu, pijace su zatvorene već nedelju dana...i eto, živi smo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Kod nas su sve te pijacne aktivnosti preveli u home-delivery ili drive-through delivery.

Pripreceno je Marshal-law, ako se drustvo ne pridrzava smernica. Cak su i parkove zatvorili, da ne pominjem jezera i national-parks koji su vec pocetkom meseca zatvoreni.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, MrTripleDouble said:

Poslednji put sam izašao vani pre 6, 7 dana kada je bilo ono zahlađenje i tada i je vrlo malo ljudi bilo na ulicama. Pomislio sam dozvali se pameti i ne izlaze napolju zbog virusa. Ali sam se grdno prevario jer je to tako bilo isključivo zbog lošeg vremena. Danas sam morao da izađem silom prilika i bio sam blago rečeno zatečen onim što sam video. Kamara ljudi. Prodavnice pune(ne postoji nikakav red), ispred benzinske red automobila, naručuju se kafe, park i klackalice, ćaska se...Ali ono što me je najviše šokiralo koliko sam dece video. Od 10 do 20 godina. Trotineti, bicikli, basket teren prepun. Tuga jednom rečju. Gde su roditelji da malo edukuju tu decu, da im zabrane izlazak?! Maske nose isključivo radnici i stariji ljudi, mlađima ne može da se dopre do mozga.

 

ja sam se prvi put za ove dve nedelje prosetao zbog obaveza na potezu kalenic pijaca - crkva sv marka bulevarom i vratio se njegosevom / oko 11h

bilo je prilicno prazno, bas sam bio prijatno iznenadjen. ali vidim ovde svi imaju drugacija iskustva

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Kod nas su sve te pijacne aktivnosti preveli u home-delivery ili drive-through delivery.

Pripreceno je Marshal-law, ako se drustvo ne pridrzava smernica. Cak su i parkove zatvorili, da ne pominjem jezera i national-parks koji su vec pocetkom meseca zatvoreni.

 

priznaces da je to u srbiji teze izvodljivo...  samo ce ih sve dovesti u markete od 7 do 12

6 minutes ago, Constantin said:

Kod nas u Nišu, pijace su zatvorene već nedelju dana...i eto, živi smo.

 

 a u marketima guzve ??  produzavanjem policijskog casa bice sigurno..

 

 

poenta je u vise prodajnih mesta sa normalnim rokom kupovine... da ne bude u nekoliko preostalih guzve...  manji rizik za kupce a pogotovo manji rizik za prodavce

Edited by Doc Holiday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Doc Holiday said:

 

 

 

 a u marketima guzve ??  produzavanjem policijskog casa bice sigurno..

Ne nešto preterano, ali ima na hiljade manjih marketa, piljara, dragstora.....nekoliko ljudi čeka, na pristojnoj udaljenosti i rekao bih, da je ova mera postigla svrhu. Problem prave mamlazi koji igraju fudbal po parkovima, šetaju po keju, po "glavnoj" ulici..(kao da nešto radi(...i ovi kreteni, kao u onom video-klipu gore koji divljaju pešačkom zonom, kolima, u vreme policijskog časa. Šteta je što policijski čas ne traje duže,....ja bih uveo totalnu zabranu kretanja, a snabdevanje samo u najbližem marketu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je objava Branislava Jovanovića - Banane....poslanika u gradskoj Skupštini i bivšeg narodnog poslanika (možda je i sada ne znam, ali msm da nije) Znači, po meni, čovek koji se ne bi zajebavao s ovim stvarima i njegova objava od pre 3-4 sata na fb.

 

spacer.png

 

Inače reč je o preminulom Milanu Andrejiću iz MM Tursa iz Niša , starog  41 godinu.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Doc Holiday said:

priznaces da je to u srbiji teze izvodljivo...  samo ce ih sve dovesti u markete od 7 do 12

Svakako! Medjutim, ja i dalje govorim o bezbednosti. Jedino sto sigurno znamo je da je distanciranje na oko 2m rastojanja preventivno delovanje. Ostalo se sve nagadja. Ups, pranje ruku je takodje majka Jana.

Sta god bilo, ili ce se tako raditi, ili nece mnogo ostati od Srbije, ili Califronije. Dok ne resimo i nadjemo protivotrov, nista nije sigurno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

Ovo je objava Branislava Jovanovića - Banane....poslanika u gradskoj Skupštini i bivšeg narodnog poslanika (možda je i sada ne znam, ali msm da nije) Znači, po meni, čovek koji se ne bi zajebavao s ovim stvarima i njegova objava od pre 3-4 sata na fb.

 

spacer.png

 

Inače reč je o preminulom Milanu Andrejiću iz MM Tursa iz Niša , starog  41 godinu.

Ne sumnjam uopšte... Jadan čovek.. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

jel bilo? 

 

But some Wuhan residents who had tested positive earlier and then recovered from the disease are testing positive for the virus a second time. Based on data from several quarantine facilities in the city, which house patients for further observation after their discharge from hospitals, about 5%-10% of patients pronounced "recovered" have tested positive again.

 

https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2020/03/27/822407626/mystery-in-wuhan-recovered-coronavirus-patients-test-negative-then-positive

Jos pre 15 dana da je jedna sa Kruzera posle mesec dana popila virus po 2 put
Inace:

 

Edited by LayupFromTheMidget
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ne sumnjam uopšte... Jadan čovek.. 

To je to,i onaj iz Sapca slicna prica,i posle sto bi se neko cimao kad procita ovako nesto?Sad su uzeli da testiraju i da salju i ove sa blagim simptomima,tada nisu i eto,dva zivota izgubljena dok se nesposobna drzava organizuje sta treba i kako.

 

Jebem im mater.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovdje virus kao maljem tuce: samo danas 260 umrlih. Juce 181, a ukupno do sad 1019.  

 

I dalje se krivulja penje, ode u nebo. :classic_ninja:

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki21 koji lebdi said:

 

 

 

Quote

 

Porodice pitaju zašto se ne objavljuje da su im najbliži umrli zbog korone, Lončar im obećao istinu

 

Prema podacima lekara niškog Kliničkog centra u još 9 slučajeva postoje sumnje da su pacijenti preminuli od korone. Ministar kaže da bi nekoga proglasili da je umro od virusa korona moraju se ispuniti određeni uslovi. Koji su tačno, ne precizira, ali kaže da građani ne treba da sumnjaju u lekare koji se svakodnevno bore za ljudske živote.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

slabije pratim poslednjih par dana, al bih bacio par random teza..

-nameca se prica kako respiratori zlate vrede, a realno stanje je da se teski slucajevi koji zavrse na respiratoru u 54% slucajeva zavrsavaju smrtnim ishodom, dok teski slucejevi sa intezivnom negom se zavrsavaju sa smrtnoscu od 46%

-ako posmatramo brojeve iz kine, namecu se dva zakljucka da ili su lazni ili nisu, ako nisu onda bi jedan od razloga takvog stanja bilo upravo  to sto pacijente nisu lecili agresivno(preko respiratora), a sto nije slucaj u evropi..

-ne kazem da kina nema dobre namere, al deluju kao strateski poteze, sto vecini zemalja malo poklanjaju, malo prodaju respiratora.. al to je opet mala sira tema, koja bi mogla pod neku zaveru da se podvede..:sleep:

-ne sumnjam da su sns tj vucic dobre pare oprali na tim respiratorima, predstavljajuci kao najbitniju stvar posedovanja istih, sto uopste nije slucaj u stvarnosti za lecenje covida19..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...