Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Charlie Foxtrot said:

 

Ostavim cipele/patike  ispred stana, ono što unesem ostavim da stoji nekoliko sati i ne diram. Odmah operem ruke...mislim da je sve preko toga preterivanje. 

@Akiroi moja supruga se ne slazu sa ovim.

Edited by CLakiSH
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Azazelkg said:

 

Što se dosadašnjih primenjenih mera tiče: kako ih ocenjujete? 

Sve mere podrzavam, jedino smatram da se sa vecinom kasnilo, od 2-10 dana, kako koja. Stanju u kome nam je zdravstvo I drzava generalno je druga prica, naravno.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Ridji said:


Pa to i hoću da kažem, nisu hteli da primaju a ni testiraju do sad ljude dok nisu imali bas tezu kliničku sliku, tako su ih otkrivali u drugoj nedelji a onda je i za lečenje dosta kasno.

Kako izgleda lečenje pacijenata obolelih od covid-19 kada još uvek nema leka za konkretnu bolest? Ozbiljno pitam. Kontrolisanje povišene temperature? Ne mislim na pacijente na respiratoru, nego ove lakše, zbog kojih će se smrtnost smanjiti jer su na sajmu i rano testirani, a ne kući i prekasno? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

 

Ostavim cipele/patike  ispred stana, ono što unesem ostavim da stoji nekoliko sati i ne diram. Odmah operem ruke...mislim da je sve preko toga preterivanje. 

Naocare da briskas kad se vratis :classic_biggrin: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Kako izgleda lečenje pacijenata obolelih od covid-19 kada još uvek nema leka za konkretnu bolest? Ozbiljno pitam. Kontrolisanje povišene temperature? Ne mislim na pacijente na respiratoru, nego ove lakše, zbog kojih će se smrtnost smanjiti jer su na sajmu i rano testirani, a ne kući i prekasno? 

Daju im se oni lekovi za malariju I antibiotici, kad ih imaju. Prati se stanje, meri temp I to zapisuje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

drugari, nemam ja mnogo vremena da trazim po net-u vesti o novostima vezanim za istrazivanja po pitanju lekova,vakcine i td  , posto sam u toku dana dobila info. tj. sms poruku da ima neceg obecavajuceg u rusiji, dali je neko nesto video ili procitao.ako jeste stavite ovde da vidim. HVALA

 

 

 

 

 

dakle, trenutno se lece simptomi infekcije ....posto leka iliti vakcine za uzrok nema.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vanjabarsa said:

drugari, nemam ja mnogo vremena da trazim po net-u vesti o novostima vezanim za istrazivanja po pitanju lekova,vakcine i td  , posto sam u toku dana dobila info. tj. sms poruku da ima neceg obecavajuceg u rusiji, dali je neko nesto video ili procitao.ako jeste stavite ovde da vidim. HVALA

 

 

 

 

 

Nema potrebe da pretrazujes net za tako nesto, dovoljan je zdrav razum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, zoe Bg said:

 

Da.. I onda ja zovem policijsku stanicu kako bih dobio JEBENU pismenu potvrdu. Jel to previse?! Otkud ja znam da li ce nekom da se digne i za 5 dana da me zove i kaze, nije 28 nego 21 ili 50.

Necu bre da se informisem putem medija, muka mi je od medija, posaljite mi resenje.

 

Da ne pricam koliko je imbecilna ova odluka da je 14 mart prelomna tacka. Znam vise osoba koje su dosle iz Italije i Spanije u periodu od 1og do 14og marta i njima je jelte izolacija 14 dana(odnosno vec istekla).

 

Samoizolujem se sad do maja, svojevoljno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, vanjabarsa said:

drugari, nemam ja mnogo vremena da trazim po net-u vesti o novostima vezanim za istrazivanja po pitanju lekova,vakcine i td  , posto sam u toku dana dobila info. tj. sms poruku da ima neceg obecavajuceg u rusiji, dali je neko nesto video ili procitao.ako jeste stavite ovde da vidim. HVALA

 

 

 

 

 

dakle, trenutno se lece simptomi infekcije ....posto leka iliti vakcine za uzrok nema.

 

http://fmbaros.ru/press-tsentr/novosti/detail/?ELEMENT_ID=38052

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, vanjabarsa said:

drugari, nemam ja mnogo vremena da trazim po net-u vesti o novostima vezanim za istrazivanja po pitanju lekova,vakcine i td  , posto sam u toku dana dobila info. tj. sms poruku da ima neceg obecavajuceg u rusiji, dali je neko nesto video ili procitao.ako jeste stavite ovde da vidim. HVALA

 

 

 

 

 

dakle, trenutno se lece simptomi infekcije ....posto leka iliti vakcine za uzrok nema.

Ima u Kuriru i Informeru, a u pravim medijima nema.

Navodno nesto na bazi antimalarijskog leka meflokvina.

Ponavljam, Informer i Kurir.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ridji said:

Ovi kriminalci su počeli sve manje da daju podatke o preminulima.
Eventualno ako je neko preko 60 god.
I svima nakačise dijabetis. Cela nacija secerni bolesnici...

 

Srbija zaista ima dosta dijabeticara.

 

Ljudi ne vode racuna o svom zdravlju, jedu nezdravu hranu, puse, piju.

 

Druga je stvar sto kada Vucic kaze "mi necemo kao neki da lazemo o broju umrlih" (osim sto je vrhunac bezobrazluka koristiti sve za kampanju) on prakticno najavljuje da ce to da radi.

 

1 hour ago, NMX said:

 

Za tebe si ti odgovoran valjda, ne država. Ja za sebe i tako dalje. Kapiram šta hoćeš da kažeš ali uz sve te bilmeze koje pominješ, ako ti država jasno i nedvosmisleno kaže ostani u kući i ne zajebavaj se...ti izađeš. Do mentaliteta je, kakva crna država. Svaka prethodna vlast bi se susrela sa istim problemom.

 

U Italiji je isto bilo, možda i gore. A ipak je malo ozbiljnija država bez imbecila pod mač bato koji rade za državu. Do naroda je. 

 

Kaze ti i lekar da ne konzumiras gazirano, da ne pijes, ne pusis, da se zdravije hranis, pa mnoge bas briga.

 

Ako ljude bas briga da li ce da postanu srcani bolesnici ili da zakace kancer (i jedno i drugo je znatno losija varijanta od dobijanja virusa), kako ocekujete da ce sad naprasno da paze na sebe.

 

Recicete, pazice na druge. Pa tek na druge nece da paze, ako ista u ovo zemlji prolazi to je narodna "dok jednom ne smrkne, drugom ne svane". Da ljudi stvarno hoce da misle na druge, da li bi toliki broj prihvatao da botuje za izmisljene poslove, da li bi toliki broj smatrao da su korupcija i mito sasvim normalne pojave?

 

Ti ljudi su toliko maloumni, koliko su maloumni sto nece da se odreknu nezdravog nacina zivota iako im je jasno da ce doci do posledica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, NMX said:

Ko misli da Kina nije krila (eufemizam za bezočno lagala) za broj obolelih/mrtvih, taj je lud. Isto kao što je Maja Divac luda jer, kao ipak ozbiljan novinar, prenosi ovakve budalaštine. Svako ko je imao 2g karticu kod nas, menjao je istu za 3g. Valjda se sećate toga (3g na 4g nije bilo potrebe jer su maltene isti tipovi mreže). Sada su sami telefoni drugačiji kao i protokoli, plus 5G telefoni koji imaju 5G čip, ako im turiš 4G karticu, radiće normalno ali samo 4G.

 

Pritom...21milion...aman....dajte malo zdravog razuma.

 

Toliki broj mrtvih jeste bio u Kini ... za vreme WW2.

 

Zabranjivao bih ljudima pristup twitteru za objavljivanje takvih budalastina. Objasnjenje, tezak si kreten, siris kretenluk, e pa ne moze. Kao sto su Seselju ukinuli nalog.

 

Sa druge strane, naravno da su brojke u Kini znacajno smanjene. Da je to stvarno tako, to bi znacilo ili da se Kinezi nigde ne krecu ili da virus uopste nije toliko zarazan. Znamo da i jedno i drugo nije tacno.

Edited by goldberg
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, Asterion said:

 

 

Vrlo je interesantna ova pandemija...

 

...najviše umiru stariji
 

Ja koliko znam ne postoji predator, a virusi to svakako jesu, od koga stradavaju najjjači članovi grupe, nego svi predatori "targetiraju" najslabije i najnemoćnije, a jake članove grupe napadaju samo u krajnjoj nuždi ili u krajnjem očaju. Ovi kojima imuni sistem preterano reaguje su isto na neki način slabiji, jer ne bi tako trebalo da im funkcionise telo. Ne kažem da je neko 100% bezbedan, samo kažem zbog čega najšešće umiru stariji ili slični.

  

1 hour ago, Azazelkg said:

Da li ima nešto što nismo uradili a trebalo je...

Ima. Ono mlaćenje po guzici podebljim prutovima kao u Indiji nije uvedeno, a treba da bude uvedeno, za ove što pišu ljudi da i pored svega idu u špacirung. Ozbiljno.

 

BTW, nešto malo za pušače. Ja sam bivši pušač, dobro, ponekad i sada zapalim uz kafu, mada retko, jer nema više cigareta koje sam voleo, a bio sam fan Gauloises Caporal koje se odavno ne proizvode, pa mi ostalo bljak. A često koristim i tablete za uspavljivanje pa mi stalno suv nos, plus i zbog klima uređaja, i rekoh da probam nešto. Čuo sam odavno za onaj čaj od crnog luka, koji kao  treba da razređuje sluz u nosu i u plućima, pa se koristi protiv kašlja ili zapušenog nosa, ali nikad nisam probao. Uglavnom zato što osim običnih nazeba preko 20 godina nisam ni imao grip ili slično što tera na kašalj :classic_smile:  I probao sam juče ovo sa lukom, i stvarno deluje. U svakom slučaju ne može da šteti, pa ko hoće može da proba, da olakša malo plućima izbacivanje sluzi, pa možda i koji virus, ako se pojavi :classic_smile:

 

 

11 minutes ago, Asterion said:

 

Pa i to je ponekad razumljivo. Neki stariji ljudi se toliko uvošte, da im se više i ne dele ćelije, pa ih ništa ne hvata :lol_2:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...