Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, zoe Bg said:

Izasla sam u nabavku danas posle nedelju dana, i stvarno mi je prijalo to malo setnje i sunca ali brate dragi dok se vratim u kucu i dezinfukujem sebe i stvari, izgubim volju da izlazim opet danima, kako se ljudima uopste hoce napolje jbt. 

 

Zato sto ti ides u nabavku a oni na bleju pa im nije tesko...a i boli ih rac da se dezinfikuju, njih to ne pogadja, jaci su od sudbine.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Klotzen said:

 

Ali situacija danas nije produkt današnjeg dana nego pre 10-20 dana šta smo radili.

 

 

kao i sto ce za 10-20 dana ono sto smo DANAS radili biti produkt upravo danasnjeg dana.

 

naravno, sve ovo o cemu se prica,  nebitno je za jednog fatalistu

 

Link to comment
Share on other sites

Vidim da i nasi ali i strani "statisticari" racunaju smrtnost kao kolicnik "preminulih" i "ukupno obolelih". 

U nasem slucaju 10/659 = 1.517%

 

Zar ne bi trebalo da se racuna u odnosu na "zatvorene" slucajeve, koji imaju ishod "izlecen" i "preminuo".

I da bude onda "ukupan broj zatvorenih slucajeva" = "izleceni" + "preminuli" a da procenat smrtnosti bude "preminuli" / "ukupan broj zatvorenih slucajeva"

 

S tim sto kod nas nema broj "izlecenih"... 

 

Zasto?

 

image.thumb.png.ebcbb7f244eb1e8715f31bc030cbbf97.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, realno *w said:

Pa što je to čudno? Negde sam čitao da se procenjuje da ima 700.000 dijabetičara u Srbiji, što mu dođe kolko, svaki osmi stanovnik?

 

 

Nije procena, Srbija ima registar obolelih od dijabetesa sigurno je preko 700k. 

 

Moja sestra je na pumpi, vrlo zdrava inace, sportista i ima 30 godina pa je letos zaglavila na intenzivnoj cetiri dana zbog upale grla, dijabeticari su ozbiljno rizicna kategorija. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MetalHead said:

Vidim da i nasi ali i strani "statisticari" racunaju smrtnost kao kolicnik "preminulih" i "ukupno obolelih". 

U nasem slucaju 10/659 = 1.517%

 

Zar ne bi trebalo da se racuna u odnosu na "zatvorene" slucajeve, koji imaju ishod "izlecen" i "preminuo".

I da bude onda "ukupan broj zatvorenih slucajeva" = "izleceni" + "preminuli" a da procenat smrtnosti bude "preminuli" / "ukupan broj zatvorenih slucajeva"

 

S tim sto kod nas nema broj "izlecenih"... 

 

Zasto?

 

image.thumb.png.ebcbb7f244eb1e8715f31bc030cbbf97.png


Nema izlecenih jer bolest traje par nedelja, ali ce taj broj da raste. 
prava smrtnost je ustvari broj umrlih/ broj zarazenih, ali tek na kraju kad se pod uce crta. 
 

sad mozemo samo da nagadjamo, jer broj smrtnih slucajeva danas je rezultat broja obolelih pre dve nedelje...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jel stvarno tolika frka od izlazaka napolje? Ja izlazim svaki dan (vama koji imate makar jedno dete koje nije saksija a sedite kuci sve vreme svaka cast) u setnju po 10ak km. Kad nekoga sretnem javim se, nema rukovanja, nema setnje u grupi. I to kao spada u rizicno ponasanje.

Danas sam se zajebao i otisao na adu i vIdeo show: milion ljudi, ali su panduri vozili i trazili da se ljudi razdvoje. Samo sam se okrenuo, jebes setnju bez sume, ona ada jedino ima smisla kad je lose vreme.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kido from Junkovac said:

prava smrtnost je ustvari broj umrlih/ broj zarazenih, ali tek na kraju kad se pod uce crta. 

 

Da, na kraju svega je ukupan broj obolelih = ukupnom broju zatvorenih slucajeva = izleceni + preminuli. Ali tek na kraju svega. Zato sada ne moze tako da se racuna nego moraju da se gledaju samo oni koji su "zavrseni" slucajevi. 

 

2 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Nema izlecenih jer bolest traje par nedelja, ali ce taj broj da raste. 

Ima, proslo je dovoljno vremena od prvog zarazenog, valjda je bila vest da je on izasao... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sreta-steta said:

Jel stvarno tolika frka od izlazaka napolje? Ja izlazim svaki dan (vama koji imate makar jedno dete koje nije saksija a sedite kuci sve vreme svaka cast) u setnju po 10ak km. Kad nekoga sretnem javim se, nema rukovanja, nema setnje u grupi. I to kao spada u rizicno ponasanje.

Danas sam se zajebao i otisao na adu i vIdeo show: milion ljudi, ali su panduri vozili i trazili da se ljudi razdvoje. Samo sam se okrenuo, jebes setnju bez sume, ona ada jedino ima smisla kad je lose vreme.

Nisi ti rizičan, ali ljudi uglavnom ne idu sami

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se tako brzo leče i umiru, jer ih otkrivaju tek u u drugoj nedelji bolesti.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk


Pa to i hoću da kažem, nisu hteli da primaju a ni testiraju do sad ljude dok nisu imali bas tezu kliničku sliku, tako su ih otkrivali u drugoj nedelji a onda je i za lečenje dosta kasno.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, wrach said:

Dakle, ja sam 14og Marta dosao u Srbiju iz Bugarske. Niko mi nikakvo resenje od samoizolaciji do dana danasnjeg nije dao.

Od 24 marta do danas sam pricao sam 5 razlicitih osoba, sto volontera, sto policijskih sluzbenika i dobio prilicno zbunjujuce informacije.

Volonter 1: "mozda je 14, mozda 28, mozda od 14og, mozda od 24og, zvace te neko"

Volonter 2: "mislim da je 28 jer je moguce da Bugarska prikriva broj obolelih"

Sluzbenik 1:"14 je, slobodan si 28og"

Volonter 3"trebalo bi da je 14, ali proverite na internetu"

Sluzbenik 2(danas)"i dalje ste na spisku, nemamo informaciju da li je 14 ili 28, pratite medije. Nije im jasno kako nisam dobio resenje"

 

Jel mogu imbecili nesposobni da potraze savete cuvenog Struke(s obzirom da je to odgovor na svako pitanje, pa i na ono da li ce crkva snositi sankcije) da ih taj Struka posavetuje kako da posalju jebeno pismeno obavestenje ili bar naprave stranicu gde mogu na osnovu maticnog broja da proverim svoj status? Mozda bi mogli i da se posavetuju kako se organizuje call centar, s obzirom da su brojevi instituta za javno zdravlje zauzeti vec 4 dana.

 

 

Quote

Свим грађанима Републике Србије, као и странцима са боравишном дозволом, који су у земљу ушли 14. марта и касније, продужава се обавезна мера кућне самоизолације са 14 на 28 дана.

Ово практично значи да свима који су при уласку у земљу добили усмено или писмено решење о кућној самоизолацији у трајању од две недеље, изолација аутоматски наставља да тече још две недеље.

Продужена самоизолација и забрана кретања викендом

Link to comment
Share on other sites

Šta smo imali do sad: jeftino politikanstvo na konferencijama gde mu nije ni vreme ni mesto, glupa novinarska pitanja gde iz dana u dan nadmašuju sebe i narod (mahom u bg-u) koji je teže uterati u kuću nego mu naplatiti porez... Danas sam prolazio kroz Prokuplje, Blace, Trstenik.... Nema nikakvih okupljanja, jedino se vide ljudi ispred prodavnica gde strpljivo čekaju na propisan način....

Što se dosadašnjih primenjenih mera tiče: kako ih ocenjujete? I uopšte i u odnosu na druge države? Preslabe, prejake ili primerene? Da li ima nešto što nismo uradili a trebalo je, da li je nešto uvedeno a nije trebalo?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ridji said:

Preteruje se sa jastucima, kući ljudi da izvuku sopstvene iz jastucnicu mnogi neće izgledati ništa drugačije od ovih

Ovo je ono sto je vojska imala sad momentalno da izvuce i to je to, nemaju oni nista drugo da izvuku u roku od 7 dana.

Medjutim, preko jedne humanitarne organizacije je moja firma radila donaciju za neke stanove za izbeglice. To je bilo prosle godine i cena duseka u nabavci je bila 21 euro bez pdva. Znaci hiljadu duseka 20.000 eura. U Srbiji ima jako puno firmi koje prave duseke i ovo se za sve ove  hale (cca 5-6 hiljada) moze napraviti za sedam dana. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Azazelkg said:

 

Što se dosadašnjih primenjenih mera tiče: kako ih ocenjujete? I uopšte i u odnosu na druge države? Preslabe, prejake ili primerene? Da li ima nešto što nismo uradili a trebalo je, da li je nešto uvedeno a nije trebalo?

 

Opipavas puls foruma? 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, zoe Bg said:

Izasla sam u nabavku danas posle nedelju dana, i stvarno mi je prijalo to malo setnje i sunca ali brate dragi dok se vratim u kucu i dezinfukujem sebe i stvari, izgubim volju da izlazim opet danima, kako se ljudima uopste hoce napolje jbt. 

 

Vrlo jednostavno, ne dezinfikujemo se posle izlaska.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...