Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts


Raspada se EU, tamo svako svakog mrzi, a Kinezi ce pokazati da su jaci i pomoci ce tim drzavama. Srbija kao naibolji Kineski brat ce biti glavna u tome

 

Ako je falilo ovog narativa o raspadu EU, 

evo sazetoo, prima se na Srbe jace od korone. Fale Rusi, ali pojavice se kasnije, smekerski. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, handys said:

 

Koliko shvatam, jaki organizmi mogu da budu u problemu zbog jakog odgovora imunog sistema.

Ali valjda zavisi koja varijacija virusa ga zakaci, cini mi se da su vec identifikovali osam.

verovatno. (izgleda da ne valja biti ni previse zdrav :classic_biggrin: )

ovo je interesantno, mozda nadju neku korelaciju.

 

postoji neka inicijativa da se modelovanjem pronadje idealan protein koji ce neutralisati virus:

https://foldingathome.org/

https://foldingathome.org/covid19/
 

Quote

 

Folding@home is a project focused on disease research. The problems we’re solving require so many computer calcul­ations – and we need your help to find the cures!

The Folding@home software allows you to share your unused computer power with us – so that we can research even more potential cures.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Asterion said:

 

 

Vrlo je interesantna ova pandemija...

 

....palo zagađenje

...fali kondoma

...najviše umiru stariji

...ljudi ne kompliciraju više, kad uđu trgovinu

...nema gužvi u trgovini, ulicama, cestama

...stanovi, kuče,ljudi nikad čistije/i

 

 

i vrlo interesantno zapazanje😕

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 ako jos neko nije video ovih dana, iz Na Drni cuprija

 

Quote

Za tih dvadeset i pet godina iz sredine XIX veka dva puta je u Sarajevu morila kuga i jednom kolera. U tim slučajevima kasaba se pridržavala uputstava koja je, prema tradiciji, još Muhamed dao svojim vernicima za njihovo držanje u slučaju zaraze: »Dok bolest vlada u nekom mestu, ne idite tamo, jer se možete zaraziti, a ako ste u mestu gde bolest vlada, ne idite iz tog mesta jer možete zaraziti druge.« A kako se ljudi ne pridržavaju ni najspasonosnijih uputstava, čak ni kad potiču od božjeg Poslanika, ako nisu »silom vlasti« primorani na to, vlast je prilikom svake »morije« ograničavala ili potpuno obustavljala putnički i poštanski saobraćaj... Nestajalo je građana, zaposlenih i dokonih, zamišljenih ili raspevanih, a na pustoj sofi sedela je opet, kao u vreme buna i ratova, straža od nekoliko zaptija... Primali su poštu od konjanika, ali sa svim merama predostrožnosti... Zaptije bi prihvatile kleštima svako pojedino pismo i okadile ga na dimu... Ali glavni posao nije bio sa pismima, nego sa živim ljudima. Svakog dana naiđe po nekoliko putnika, trgovaca, pismonoša, skitnica. Kod samog prilaza ka mostu dočekuje ih zaptija i već izdaleka daje rukom znak da se dalje ne može. Putnik zastaje ali počne da pregovara... A svaki od njih smatra da je neophodno potrebno da ga puste u varoš, i svaki uverava da je zdrav kao dren i da nema nikakve veze sa kolerom koja je — »daleko joj lepa kuća« — tamo negde u Sarajevu... Tu se u razgovor umešaju i ostale zaptije... A viču već i stoga što sedeći na kapiji zaptije po vas dan pijuckaju rakiju i jedu beli luk... jer se veruje da su obe te stvari dobre protiv zaraze: a oni se tim pravom obilno služe.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Constantin said:

Kina je Italiji,  dva miliona maski, i čak 10.000 respiratora, kao i 20.000 zaštitnih odela...

 

Dok je epidemija covida-19 pustošila zajednice na severu Italije, u pomoć je stigla grupa kineskih medicinskih stručnjaka, sa 31 tone neophodnih potrepština i opreme, uključujući respiratore, zaštitna odela, maske i lekove, piše Dojče Vele.

 

I Rusija je poslala u Italiju 15 aviona sa opremom, stručnjacima i sanitetskim mterijalom. Ruski virolozi i epidemiolozi trebalo da započnu misiju u Bergamu, prenosi Tas.

 

 

41 minutes ago, Constantin said:

Bravo za maske iz EU, a posebno me dirnula vest da su Francuzi i Nemci poslali više maski nego Kina. To je u ovom trenutku najbitnije.

 

 

.

 

Ne pravi se razlika izmedju pomoci  i prodaje najcesce...Sva pomoc je manje vise simbolicna...

 

Ogromna je razlika kad ti zabranis izvoz , zatvoris trziste i odseces svaku mogucnost za nabavku preko potrebnih proizvoda, komponenti itd...Neka me neko ispravi ako gresim, ali nisu li Nemacka i za njom Francuska 11.03 i 13.03 stavili rampu na izvoz,  ...Tek posle nedelju dana je usledila reakcija...

 

 

 

 

"Germany and France are among the EU countries to have imposed limits on the export of protective medical equipment, while China has offered to sell Italy 1,000 lung ventilators, 2m masks, 20,000 protective suits and 50,000 swabs for coronavirus tests".

 

“Today, this means Italy; tomorrow, the need could be elsewhere. Italy has already asked to activate the European Union mechanism of civil protection for the supply of medical equipment for individual protection. But unfortunately not a single EU country responded to the commission’s call. Only China responded bilaterally. Certainly this is not a good sign of European solidarity.”....Maurizio Massari ...

 

 

 

Dva i po miliona maski je pomoc Brazila naprimer...Ali to ne resava problem ako je potreba 100 miliona mesecno, ..taj problem je resen ugovorom sa kineskom kompanijom...tekst ispod videa:

 

 

https://video.corriere.it/cronaca/coronavirus-maio-firmato-accordo-20-milioni-mascherine-settimana/4a83e8dc-6cdc-11ea-ba71-0c6303b9bf2d?refresh_ce-awe_video&counter=2

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice dozvola za kretanje koje firme izdaju i zasto se izdaju na dnevnom nivou...svakodnevno se uplacuje neka taksa (jos malo parica da se izvuce)...bar je mom rodjaku tako organ vlasti(milicija) rekao kad ga je zaustavio...uz reci "reci sefu da ti ovaj papir nista ne vredi, to treba i da se plati"...Spada u informacije "rekla-kazala" ali nista me ne bi iznenadilo...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

verovatno. (izgleda da ne valja biti ni previse zdrav :classic_biggrin: )

ovo je interesantno, mozda nadju neku korelaciju.

 

postoji neka inicijativa da se modelovanjem pronadje idealan protein koji ce neutralisati virus:

https://foldingathome.org/

https://foldingathome.org/covid19/
 

 

 

https://www.9news.com.au/technology/coronavirus-world-s-faster-supercomputer-identifies-chemicals-that-could-stop-spread/cd5510b7-9550-4b7a-bdc4-612870da29b7

 

I AI je u igri.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje.

U jednoj od Dormeo kupovina dobio sam neki djavo, kobajagi pegla na paru. U stvari bokal koji greje vodu i ima par rupica gde izlazi para.

Moze li se to koristiti za neki pokusaj sterilizacije ovih maski, sto jednokratnih sto nekih pamucnih sto imam? Ima li to nekog efekta?

Link to comment
Share on other sites

Just now, CLakiSH said:

Pitanje.

U jednoj od Dormeo kupovina dobio sam neki djavo, kobajagi pegla na paru. U stvari bokal koji greje vodu i ima par rupica gde izlazi para.

Moze li se to koristiti za neki pokusaj sterilizacije ovih maski, sto jednokratnih sto nekih pamucnih sto imam? Ima li to nekog efekta?

 

.

 

Nisam siguran..mislim da je @wwww  u gomili korisnih postova, imala post u kome neko strucniji od nas predlaze rernu na 60-70 stepeni...samo sam zaboravio koliko dugo ih drzati tako)...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@CLakiSH Prokuvavanjem ces sigurno sterilisati masku, tu pamucnu. Ali ona opet nije 100% odbrana od virusa, iz razloga sto su rupice u tkanini daleko vece od velicine virusa. Ali to vec znas, siguran sam. Moze da se prokuvava, korisno je i iz razloga sto ti maska nece smrdeti, je li...ako bi je nosio nekoliko dana.

 

E sad, mene nesto zanima. bez ikakve namere da stigmatisem bilo koga, sinoc mi palo napamet, nije li cudno sto se nigde ne pominje pusenje kao rizicni faktor za ljude, obzirom da samo pusenje smanjuje kapacitet pluca, pa imas situaciju da nije isto da li je neko pusac ili nije kada dobije upalu pluca?

Sta mislite, zasto je to tako, da li iz razloga sto ne zele da oduzimaju ljudima taj "antistres" efekat drzanja cigara, ili nesto drugo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki John Terry said:

@CLakiSH Prokuvavanjem ces sigurno sterilisati masku, tu pamucnu. Ali ona opet nije 100% odbrana od virusa, iz razloga sto su rupice u tkanini daleko vece od velicine virusa. Ali to vec znas, siguran sam. Moze da se prokuvava, korisno je i iz razloga sto ti maska nece smrdeti, je li...ako bi je nosio nekoliko dana.

 

E sad, mene nesto zanima. bez ikakve namere da stigmatisem bilo koga, sinoc mi palo napamet, nije li cudno sto se nigde ne pominje pusenje kao rizicni faktor za ljude, obzirom da samo pusenje smanjuje kapacitet pluca, pa imas situaciju da nije isto da li je neko pusac ili nije kada dobije upalu pluca?

Sta mislite, zasto je to tako, da li iz razloga sto ne zele da oduzimaju ljudima taj "antistres" efekat drzanja cigara, ili nesto drugo?

Ma ove pamucne su ono, vise psiholoski momenat bolje ista nego nista. To sam nabavio dok nije bilo ovih u apotekama.

A sto se tice pusenja, mi pusaci imamo naslage katrana  u plucima te virusi nemaju za sta da se uhvate i samo skliznu i prodju kroz pluca. U stvari taj plucni katran ima ista svojstva kao srebro.

  • Like 4
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Pitanje.
U jednoj od Dormeo kupovina dobio sam neki djavo, kobajagi pegla na paru. U stvari bokal koji greje vodu i ima par rupica gde izlazi para.
Moze li se to koristiti za neki pokusaj sterilizacije ovih maski, sto jednokratnih sto nekih pamucnih sto imam? Ima li to nekog efekta?


Pricali su da maske mogu u rernu na 70 stupnjeva 20 minuta.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ZiS said:

Sto se tice dozvola za kretanje koje firme izdaju i zasto se izdaju na dnevnom nivou...svakodnevno se uplacuje neka taksa (jos malo parica da se izvuce)...bar je mom rodjaku tako organ vlasti(milicija) rekao kad ga je zaustavio...uz reci "reci sefu da ti ovaj papir nista ne vredi, to treba i da se plati"...Spada u informacije "rekla-kazala" ali nista me ne bi iznenadilo...

Ne plaća se ništa. Firme ispod 100 zaposlenih moraju na dnevnom nivou da izdaju potvrde, preko 100 zaposlenih na nedeljnom. Malopre sam odštampao potvrde i podelio kolegama u smeni pošto su nam iz ljudskih resursa poslali danas kad su završili oko 12:30.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, CLakiSH said:

Pitanje.

U jednoj od Dormeo kupovina dobio sam neki djavo, kobajagi pegla na paru. U stvari bokal koji greje vodu i ima par rupica gde izlazi para.

Moze li se to koristiti za neki pokusaj sterilizacije ovih maski, sto jednokratnih sto nekih pamucnih sto imam? Ima li to nekog efekta?

 

Ne moras ni pariti, dovoljno je prepeglati vrelom peglom nekoliko puta da nista tu ne prezivi. Ovo sa rernom i 20 minuta mi je malo overkill. 

 

Mada je bolje napraviti onaj vizir od plasticne fascikle A4 i gume od gaca. Vjekoslav je kacio video, ne znam gdje je to sada. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo za maske i pokloni uvoz i to - samo da napomenem da u francuskoj od samog pocetka pa do dan danas nije mogla da se kupi maska za lice ni jedna jedina - vlast je sve vreme insistirala na tome da su maske nekorisne otprilike vise stete nego koristi (jer se ima tendencija da se pipka lice ako se nosi maska itd) medicinsko osoblje kuka nema dovoljno maski - odakle sad ovi pokloni - naravno da sam za pomoc i saradnju a solidarnost ali generalno francuska vlast se pokazala kao poprilicna nula u ovoj epidemiji

Link to comment
Share on other sites

Inace imamo prilicno detaljne mada ne bas lake instrukcije za ponasanje : otprilike - ako imamo blage simptome korone, kasalj, temperatura, to kuliramo medjutim obratiti paznju na sesti dan kada je moguce da se simptomi pogorsaju a to je kratah dah, ne moze da se dise takoreci odjednom ( a vec si primetio one blage simptome pet dana unazad) e ako odjednom ne mozes da dises onda hitno da se zove hitna pomoc jer onda je pomoc neophodna i jako hitna :smiley33:

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, laki pepe said:

Nisam razumio ovaj dio. Moze li drugim rijecima.

 

Pa da to što je ugašeno nekih 21miliiona kartica (pod pretpostavkom da su to tačni podaci) ne znači da tih ljudi više nema nego da te kartice (ne brojeve, nego kartice, što je nonsens) više nema nego je ili zamenjena ili se više ne koristi. A s obzirom da je dobar deo kine (posebno Hubei provincija) prešla sa 4g na 5g, kartice su morale da se zamene. I da je to logično objašnjenje te cifre. 

 

Na stranu maloumnost da neko sakrije smrt skoro 2% svog stanovništva. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...