Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Nemackoj je aktuelna prica da se proveri ko je vec prelezao (tiho) virus, pa da se njima ukinu mere i da ti ljudi mogu nazad na posao. Sto je u principu u redu. Medjutim za sada je registrovano samo nekih 4000  "ozdravljenih" (ovo se nije proveravalo, mislim da se ova brojka odnosi samo na one koji su bili u bolnicama). Ne zna se koliko ih je prelezalo kod kuce u samoizolaciji, a koliko "na nogama". Tako da se najpre mora obaviti testiranje sirih razmera, pa tek onda mogu da se neki puste "s lanca". Sto znaci da je potreban test na antitela. Za sada ne postoji validiran brzi test za masovno testiranje (moze se u laboratoriji u pojedinacnim slucajevima proveriti, ali to traje suvise dugo da bi se primenilo masovno). Proces validiranja testova je u toku.

Ovde je jos jedan faktor bitan: ako se infekcija ne prosiri dovoljno nema previse smisla raditi opste testiranje narodnih masa posto ce "uspesnost operacije" biti mala, tj. naci ce relativno mali broj imunih ljudi. Tako da ne verujem da ce ovo testiranje poceti pre maja, a i onda prvo onih koji su neophodni za bazicno finkcionisanje drustva.

 

Jedna zanimljivost: Univerzitet u Bonu je zapoceo studiju o Heinsbergu (mestu na granici Nemacke i Holandije, blizu Ahena, koje je prakticno zapocelo epidemiju u NRW). Ideja je da posto je mesto relativno malo (cela opstina ima oko 250000 stanovnika) i izolovano (za razliku od ostalih hotspotova) onda ce lakse da prate kontakte medju stanovnistvom i da provere neke hipoteze. Do sada su proveravali koncentraciju virusa u vazduhu (nema ga), na kvakama (ima ga ali je mrtav) itd. Nadaju se da ce moci da procene koliko je onih koji su tiho prelezali virus, pa da to onda ekstrapoliraju na Nemacku, kao i da probaju da izvedu zakljucak zasto se neki nisu zarazili.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Ko misli da Kina nije krila (eufemizam za bezočno lagala) za broj obolelih/mrtvih, taj je lud. Isto kao što je Maja Divac luda jer, kao ipak ozbiljan novinar, prenosi ovakve budalaštine. Svako ko je imao 2g karticu kod nas, menjao je istu za 3g. Valjda se sećate toga (3g na 4g nije bilo potrebe jer su maltene isti tipovi mreže). Sada su sami telefoni drugačiji kao i protokoli, plus 5G telefoni koji imaju 5G čip, ako im turiš 4G karticu, radiće normalno ali samo 4G.

 

Pritom...21milion...aman....dajte malo zdravog razuma.

 

Nego, jebeš Kineze....zanima me od ekipe iz Nemačke @Eddard i @wwww zna li se metodologija (ako smem tako, laički, da se izrazim) za definisanje slučaja smrtnog ishoda od korone u Nemačkoj? Npr. pacijent ima hronični dijabetes, teži oblik. Oboli od korone, premine. Da li ga nemačko zdravstvo vidi kao preminulog od korone ili pripisuju njegovoj teškoj bolesti? 

 

edit...typo

 

 

Edited by NMX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, NMX said:

Nego, jebeš kineze....zanima me od ekipe iz Nemačke @Eddard i @wwww zna li se metodologija (ako smem tako, laički, da se izrazim) za definisanje slučaja smrtnog ishoda od korone u Nemačkoj? Npr. pacijent ima hronični dijabetes, teži oblik. Oboli od korone, premine. Da li ga Nemačko zdravstvo vidi kao preminulog od korone ili pripisuju njegovoj teškoj bolesti?

Na osnovu dosadasnjih izvestavanja - racunaju ga kao zrtvu corona virusa (pre sedmicu-dve, kada je bilo manje smrtnih slucajeva, su zaista pominjali da je preminuo 80+- godina star pacijent koji je imao istoriju: isao na dijalizu, dijabetes, lecio se od raka itd.).

Evo ovde ima timeline desavaja u NRW:

https://en.wikipedia.org/wiki/2020_coronavirus_pandemic_in_North_Rhine-Westphalia

valjda je neko prikupio podatke iz novina.

 

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Da li neko ima informaciju (da li moze da potvrdi) da od ponedeljka 12 drzava EU ukida mere karantina? I koje su to?
Ja to nigde nisam nasao,a malopre mi jedan poznanik poslao takvu poruku.

Kada se to desi, saznaćeš na praktično svim portalima koji prenose vesti. Poznanika pitaj gde je to saznao, pa ako kaže da je pročitao na fejsbucima, tviterima, instagramima ili pentagramima, ili ako je to saznao od kuma čija svastika poznaje šurnjaju čistačice nečije zaove čiji komšija dostavlja brzu hranu u neku agenciju EU, slobodno mu reci da ne priča bajke.

 

Ne zameraj na zezanju, ali takve vesti će se vrteti na svim medijima. Doduše, tačno je da će ukinuti karantin, samo se ne zna kada.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

Na osnovu dosadasnjih izvestavanja - racunaju ga kao zrtvu corona virusa (pre sedmicu-dve, kada je bilo manje smrtnih slucajeva, su zaista pominjali da je preminuo 80+- godina star pacijent koji je imao istoriju: isao na dijalizu, dijabetes, lecio se od raka itd.).

Evo ovde ima timeline desavaja u NRW:

https://en.wikipedia.org/wiki/2020_coronavirus_pandemic_in_North_Rhine-Westphalia

valjda je neko prikupio podatke iz novina.

 

 

Hvala.

 

Ako se onda ovaj trend zadrži do kraja i sve smrtnosti u Nemačkoj budu na nivou na kome su sada, onda zaista Nemačkoj 3 kape do poda i veliki naklon za rezultate. :Hail:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJ_Vasa said:

Kada se to desi, saznaćeš na praktično svim portalima koji prenose vesti. Poznanika pitaj gde je to saznao, pa ako kaže da je pročitao na fejsbucima, tviterima, instagramima ili pentagramima, ili ako je to saznao od kuma čija svastika poznaje šurnjaju čistačice nečije zaove čiji komšija dostavlja brzu hranu u neku agenciju EU, slobodno mu reci da ne priča bajke.

 

Ne zameraj na zezanju, ali takve vesti će se vrteti na svim medijima. Doduše, tačno je da će ukinuti karantin, samo se ne zna kada.


Ja mislim da ce zbog trenutnog lockdown svi bajpasovati do uskrsnje nedelje, ionako je ona vecini sluzila za odmor.

 

Za EU bi euronews trebalo relevantan izvor i nadam se vidljiv tu.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Jesam li ja to odobravao ?

Evo drugog dela mog posta:  "...S tim sto ipak ne bih peporucio uzimanje pricesca iz iste case I kasicice! To su ovi poppovi "ludi  ko struja" kada tako nesto predlazu…"

Nisam nigde napisao  … " slobodno se pricescujte ljudi, samo tako nastavite!" !!!

Niko nije rekao da si odobrio, vec da si napisao glupost. Takvom nepaznjom mozes dovesti nekoga u zabludu. Receno je da se ne pisu podaci, zakljuci, informacije ako prethodno nisu proverene.

 

Link to comment
Share on other sites

Juce je jedna doktorka iz klinike blizu Stutgarta rekla da sada imaju i pacijente u 30-tim i 40-tim godinama, bez ikakve istorije, inace potpuno zdravi i u punoj snazi, od kojih su neke morali da intubiraju. Ovo je potvrdio i sef intenzivne iz bolnice kod Ahena. Ne znaju zasto i ovi ljudi sada imaju tezi oblik bolesti. Doduse, kazu da oni imaju vece sanse da prezive od starijih zbog opsteg boljeg zdravstvenog stanja.

 

3 minutes ago, NMX said:

Ako se onda ovaj trend zadrži do kraja i sve smrtnosti u Nemačkoj budu na nivou na kome su sada, onda zaista Nemačkoj 3 kape do poda i veliki naklon za rezultate. :Hail:

Ne znam koliko dugo ce moci da se zadrzi ova mala smrtnost. Prema podacima o starosnoj strukturi zarazenih ispada da je velika vecina onih mladjih od 59 godina, koji u vecem procentu prezivljavaju. Prosle sedmice je virus bio usao u jedan Staracki dom u Würzburgu, umrlo je 12 starijih, 44 je zarazeno, 32 osoblja: https://www.merkur.de/bayern/coronavirus-pflegeheim-wuerzburg-seniorenheim-bayern-tot-konsequenzen-evakuierung-zr-13612953.html 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, wwww said:

Juce je jedna doktorka iz klinike blizu Stutgarta rekla da sada imaju i pacijente u 30-tim i 40-tim godinama, bez ikakve istorije, inace potpuno zdravi i u punoj snazi, od kojih su neke morali da intubiraju. Ovo je potvrdio i sef intenzivne iz bolnice kod Ahena. Ne znaju zasto i ovi ljudi sada imaju tezi oblik bolesti. Doduse, kazu da oni imaju vece sanse da prezive od starijih zbog opsteg boljeg zdravstvenog stanja.

 

Ne znam koliko dugo ce moci da se zadrzi ova mala smrtnost. Prema podacima o starosnoj strukturi zarazenih ispada da je velika vecina onih mladjih od 59 godina, koji u vecem procentu prezivljavaju. Prosle sedmice je virus bio usao u jedan Staracki dom u Würzburgu, umrlo je 12 starijih, 44 je zarazeno, 32 osoblja: https://www.merkur.de/bayern/coronavirus-pflegeheim-wuerzburg-seniorenheim-bayern-tot-konsequenzen-evakuierung-zr-13612953.html 

 

Koliko shvatam, jaki organizmi mogu da budu u problemu zbog jakog odgovora imunog sistema. Ali valjda zavisi koja varijacija virusa ga zakaci, cini mi se da su vec identifikovali osam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, NMX said:

Svako ko je imao 2g karticu kod nas, menjao je istu za 3g. Valjda se sećate toga (3g na 4g nije bilo potrebe jer su maltene isti tipovi mreže). Sada su sami telefoni drugačiji kao i protokoli, plus 5G telefoni koji imaju 5G čip, ako im turiš 4G karticu, radiće normalno ali samo 4G.

 

Pritom...21milion...aman....dajte malo zdravog razuma.

Nisam razumio ovaj dio. Moze li drugim rijecima.

Link to comment
Share on other sites

Glede prekida karantina od ponedeljka u EU - u Fra su restrikcije prvo uvedene u ponedeljak 16 og marta na dve nedelje medjutim juce su produzene na jos (najmanje) dve nedelje

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Quote

Global condom shortage looms as coronavirus shuts down production

World’s biggest producer says lockdown has already caused shortfall of 100m condoms

 

 

Vrlo je interesantna ova pandemija...

 

....palo zagađenje

...fali kondoma

...najviše umiru stariji

...ljudi ne kompliciraju više, kad uđu trgovinu

...nema gužvi u trgovini, ulicama, cestama

...stanovi, kuče,ljudi nikad čistije/i

 

Edited by Asterion
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, laki pepe said:

Nisam razumio ovaj dio. Moze li drugim rijecima.

Da je ono što je Divac objavio o nestanku 21 miliona mobilnih korisnika, da su to korisnici koji su prešli na 5G mrežu, i da su samo zamenili kartice, kao što je bilo sa 2G na 3G. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Zizu said:

Niko nije rekao da si odobrio, vec da si napisao glupost. Takvom nepaznjom mozes dovesti nekoga u zabludu. Receno je da se ne pisu podaci, zakljuci, informacije ako prethodno nisu proverene.

 

Cinjenica da se istorijski taj obred bas tako odvijao : desetine ljudi primaju pricesce iz iste case i iste kasicice. I zaista , ja nisam cuo za slucaj neke masovne zaraze zbog toga. 

Sto ne znaci da ja odobravam da i u ovoj situaciji to tako rade. Ali istorijski su to tako radili a jedno od objasnjenja zasto nije bilo nekih vecih problema je - sto je posudje srebrno! Inace bi koristili neke druge materijale. 

Znaci - pozvao sam se na neka istorijska iskustva ali ne kazem da to treba primeniti i danas obzirom na opasnost od korona virusa. 

Cak smatram da je van pameti i da bi od sada i ubuduce, i kad prodje coronavirus, taj obicaj trebalo ukinuti. Ne pricesce - vec da se ne uzima iz iste kasicice. Vec radije- koliko pricesnika = toliko kasicica! 

Link to comment
Share on other sites

Ana Ivanovic preko Unicefa nabavi 50 respiratora, Djokovic preko onog svog blentavog strica takodje. 
Vucko zove Arkana na Kipar da angazuje Jasona Stejtema da isporuci kofere sa parama El Capovom kartelu koji ce proslediti pare Trijadama za respiratore a onda ce Kavacki klan da to dopremi u Jajince.

R.R. Martine , gledaj i uci se.

#nekamojasema

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 24
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Cinjenica da se istorijski taj obred bas tako odvijao : desetine ljudi primaju pricesce iz iste case i iste kasicice. I zaista , ja nisam cuo za slucaj neke masovne zaraze zbog toga. 

Sto ne znaci da ja odobravam da i u ovoj situaciji to tako rade. Ali istorijski su to tako radili a jedno od objasnjenja zasto nije bilo nekih vecih problema je - sto je posudje srebrno! Inace bi koristili neke druge materijale. 

Znaci - pozvao sam se na neka istorijska iskustva ali ne kazem da to treba primeniti i danas obzirom na opasnost od korona virusa. 

Cak smatram da je van pameti i da bi od sada i ubuduce, i kad prodje coronavirus, taj obicaj trebalo ukinuti. Ne pricesce - vec da se ne uzima iz iste kasicice. Vec radije- koliko pricesnika = toliko kasicica! 

U vreme Kuge u XIV veku niko nije znao za bakterije i viruse, vec se verovalo da je to kazna od Boga za gresnu pastvu.:default_coffee:

  • Like 1
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Asterion said:

 

 

Vrlo je interesantna ova pandemija...

 

....palo zagađenje

...fali kondoma

...najviše umiru stariji

...ljudi ne kompliciraju više, kad uđu trgovinu

...nema gužvi u trgovini, ulicama, cestama

...stanovi, kuče,ljudi nikad čistije/i

 

 

Manje udesa na ulicama; manje ubijenih zivotinja; vise procitanih knjiga...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Asterion said:

spacer.png

Quote

 

Kina je Italiji,  dva miliona maski, i čak 10.000 respiratora, kao i 20.000 zaštitnih odela...

 

Dok je epidemija covida-19 pustošila zajednice na severu Italije, u pomoć je stigla grupa kineskih medicinskih stručnjaka, sa 31 tone neophodnih potrepština i opreme, uključujući respiratore, zaštitna odela, maske i lekove, piše Dojče Vele.

 

I Rusija je poslala u Italiju 15 aviona sa opremom, stručnjacima i sanitetskim mterijalom. Ruski virolozi i epidemiolozi trebalo da započnu misiju u Bergamu, prenosi Tas.

 

 

Bravo za maske iz EU, a posebno me dirnula vest da su Francuzi i Nemci poslali više maski nego Kina. To je u ovom trenutku najbitnije.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Gledam ove uslove na sajmu, iskreno uopste mi ne deluje loše. Pregrade, police, česme, tv, punjači, menza.

Kapiram da su duseci katastrofa, ali piše da može da se ponese i svoja posteljina.

 

Ja sam 13.03. imao operaciju ramena u Kg, (RIP basketu), nisu imali ni jastuk da mi daju, morala žena sve da mi šalje. Srećom, izašao sam pre eskalacije korone, pa sad svakako sedim kući na bolovanju kao što sam i planirao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Asterion said:

 

 

:bravo:

 

Ljudi primenjuju srpcki sistem i ide im do jaja.

 

1 hour ago, Sunshine State said:

Sad mi drug kaze, on, zena i cerka se vratili iz Slovenije 8.marta, samo njega zvali 25.marta da bude u izolaciji, a zenu i cerku ne 

 

Koji su kriterijumi, sam Bog zna

 

Ne postoje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...