Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, Doc Holiday said:

interesantna stvar je da i procenat smrtnosti kod zatvorenih slucajeva varira od zemlje do zemlje

 

Pitanje je možda glupo, ali šta je zatvoren slučaj?

 

Usput, ja sam nekako ubeđena da je zet preležao koronu- tri nedelje je bio bolestan, groznica, temperatura, kašalj...nije radio, a pre toga je bio na aerodromu ( radi kao taksista ) i odmah posle toga kod zubara..i zubar je bio prehlađen. Sestra i deca su bili prehlađeni pre njega, ali su imali blaže simptome. 

 

Ne volim teorije zavere, ali mi je neverovatno da je u Srbiji tek juče, prekjuče otkriven prvi slučaj zaraženog korona virusom.

 

I kako to da u Beogradu nema korone, a u poseti su bili Kinezi- turisti, AV šeta tamo vamo, kija, kašlje na KZŠ...I ništa. 

 

  

Link to comment
Share on other sites

Pola Beograda je bilo bolesno u periodu Novembar - početak Januara...žena, sin i ja smo imali neki suvi kašalj koji je trajao 20ak dana, ali bez temperature, samo kašalj i slivanje iz sinusa. Neke kolege su imale temperaturu i kašalj sa šlajmom. Ko će ga znati koji su sve virusi bili (i još uvek su) u opticaju... meni je isto čudno da se korona tek sada pojavljuje pored ovolikog broja Kineza kod nas. Prosto je neverovatno da neko od nosilaca virusa nije došao u Srbiju još u Decembru, pre karantina, a da nije ni znao da ima virus...možemo samo da nagađamo.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Doc Holiday said:

 

 

ovo gledam sa https://www.worldometers.info/coronavirus/  

 

koliko je precizno ne znam...

sasvim precizno, do u broj.

16 hours ago, Pletilja said:

Da se lepo pozdravimo pa da se odjavim: em sam matora, em imam hronicnu bolescinu  em mi je vec 20 godina telesna temperatura u proseku 35, 7 C...pa dok dobacim do 38 C bicu mrtav covek. Najgore mi je sto cu penziju da ostavim ovim skotovima u penzionom fondu! 

da se ljubimo 🙂

moje zalihe tariguza ostavljam prvom "like" na postu...

Link to comment
Share on other sites

@Cyber hvala za link.... podatak koji pokazuje zasto je vazno biti odgovoran i zastititi stariju populaciju:

 

National Health Institute chief Silvio Brusaferro said the average age of patients who have died was over 81. They were prevalently male and more than 80% had more than two underlying health conditions.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

and more than 80% had more than two underlying health conditions.

koliko navedeno nema smisla, oh wait.. ja imam tačno - jedno stanje, zdravstveno ko ga ima dva taj je šizofren, ili...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

koliko navedeno nema smisla, oh wait.. ja imam tačno - jedno stanje, zdravstveno ko ga ima dva taj je šizofren, ili...

Sta je pisac hteo da kaze?

 

Naravno da postoji vise  underlying health conditions: diabetes, kardiovaskularna oboljenja, COPD, astma, kancer, etc...

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

Sta je pisac hteo da kaze?

 

Naravno da postoji vise  underlying health conditions: diabetes, kardiovaskularna oboljenja, COPD, astma, kancer, etc...

 

 

ako se zezamo sve je okay, ali ukoliko mislimo ozbiljno da jopet citiram:

 

Quote

 underlying health conditions: diabetes, kardiovaskularna oboljenja, COPD, astma, kancer, etc...
 


to je sasvim moguće, ali je nevezano za temu, mislim da OP nije mislio na navedeno, kad je postavio temu.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

Ja sam sve ubedjenija da je moja mama u februaru imala coronu - muz je krajem januara bio poslovno u Belgiji, s njim na sastancima lik iz Hong Konga koji je bio prilicno bolestan, ali ipak prisustvovao celodnevnim treninzima. Muz se vratio za Srbiju, redovan kontak s mojom mamom; ona je kasljala 3 nedelje toliko, da kako je sama rekla u jednom trenutku pozelela samo da zaspi - nocima nije spavala od kaslja, gusenja.....isla na svakodnevne inhalacije, dobijala kortikosteroide, antibiotike....jedva zivu hlavu izvuka. Niko ni pomislio da je testira na virus.

Inace, pocetkom sezone se vakcinisala protiv gripa, a i sama kaze da ovo sto je prezivela uopste nije licilo na klasicni grip.

Ja tek sad, retroaktivno, razmisljam o celoj situaciji...i meni nije, dok se borila s tim, padala corona na pamet, prosto jer jos nije bila tako "aktuelna" u Evropi

2 hours ago, implant said:

Pola Beograda je bilo bolesno u periodu Novembar - početak Januara...žena, sin i ja smo imali neki suvi kašalj koji je trajao 20ak dana, ali bez temperature, samo kašalj i slivanje iz sinusa. Neke kolege su imale temperaturu i kašalj sa šlajmom. Ko će ga znati koji su sve virusi bili (i još uvek su) u opticaju... meni je isto čudno da se korona tek sada pojavljuje pored ovolikog broja Kineza kod nas. Prosto je neverovatno da neko od nosilaca virusa nije došao u Srbiju još u Decembru, pre karantina, a da nije ni znao da ima virus...možemo samo da nagađamo.

 

Nije to ovo. To je bio obican, sezonski grip. U Vojvodini su cak i skole bile obustavile rad: https://www.blic.rs/vesti/drustvo/zbog-gripa-u-vojvodini-zatvorene-skole-i-vrtici-do-21-februara/nm2v6x4

 

Ovo je zajebanija boljka, da je tad to bilo ovaj virus, a posto se siri geometrijskom progresijom, do sad bi imali ko zna koliko zarazenih.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Slab im nesto karantin.

Evo me na aerodromu, avion iz Milana sleteo u 12:39, a polece za Milano u 13:20. 

 

To mogu da budu i putnici u tranzitu, koji su imali vezane letove preko Milana, a da pri tome nisu napustali aerodrom. Pretpostavljam da ima dosta takvih, ranije rasprodatih letova, i pitanje je ko bi snosio troskove ako bi se svi oni otkazali. Karantin moze da vazi za okolne gradove, ciji stanovnici u tom slucaju ne mogu da stignu do aerodroma, a da se ovi letovi nastave. Bar dok same kompanije ne otkazu letove, ako sve potraje, jer im se ne isplati da lete s polupraznim avionima.

SAS je vec pre nekoliko dana doneo takvu odluku i otkazao sve letove za severnu italiju do 16.marta. Sada ce je svakako produziti, bar dok karantin traje. Veci problem imaju manje kompanije, posebno loukosteri, jer njima otkazivanje letova znaci sigurnu propast, a i ko ne bi iskoristio ovu zlatnu priliku kad veliki otkazuju letove, pa putnicima ostaju samo oni.

Link to comment
Share on other sites

Jedan drug sinoc doletio iz Genove. OK, nije Lombardija ali nije ni daleko. Trebao je doci kod mene sinoc na veceru sa aerodroma ali sam mu rekao da ne dolazi. 
A covek samo hteo domaceg 'leba..

Mogao si mu namazati sa malo corone od gore, samo prstohvat

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

Jedan drug sinoc doletio iz Genove. OK, nije Lombardija ali nije ni daleko. Trebao je doci kod mene sinoc na veceru sa aerodroma ali sam mu rekao da ne dolazi. 

 

Jadničak, možda je morao da ode u pab da nešto pojede i popije. Već zamišljam šta je naručio:

 

corona_extra_24pack_m2.png

🤣

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sunshine State said:

Ja sam sve ubedjenija da je moja mama u februaru imala coronu - muz je krajem januara bio poslovno u Belgiji, s njim na sastancima lik iz Hong Konga koji je bio prilicno bolestan, ali ipak prisustvovao celodnevnim treninzima.

 

19 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Usput, ja sam nekako ubeđena da je zet preležao koronu- tri nedelje je bio bolestan, groznica, temperatura, kašalj...nije radio, a pre toga je bio na aerodromu ( radi kao taksista ) i odmah posle toga kod zubara..i zubar je bio prehlađen. Sestra i deca su bili prehlađeni pre njega, ali su imali blaže simptome. 

 

Morate imati u vidu da taj grip (bilo pa proslo!) ne bi ostao anoniman u slucaju da nije bio samo ”obican” grip. Rizik da bi na (barem) nekog preslo je prilicno veliki, osim u slucaju da pacijent ne zivi sasvim izolovano. A onda bi puklo na sva zvona i to ne bi vise bio privatni kalamitet iz februara meseca.

 

Naravno, ne treba iskljuciti (ne)verovatnocu da se sve desilo u okolini koja je skroz imuna na ovaj aktuelni virus. 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

17:20: 1,492 new cases and 133 new deaths in Italy.

 

ESmzYFgWAAA5zhm.jpg

 

Na maltene isti broj obolelih, Koreja ima 7 puta manje mrtvih...jezivo šta se Žabarima dešava...

 

Koreja je na vreme identifikovala onu neku hrišćansku sektu kao nultog pacijenta i sad primenjuju iskustva iz kine, prilično rigidna, na toj maloj grupi.

 

A šta su žabari uradili, juče NAJAVILI karantin...i ljudi bukvalno bežali iz Lombardije, snimci jbt kako hvataju poslednje vozove/buseve....ovo su danas jezive cifre za Italiju, za jedan dan. Jezive....

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Atreid said:

 

Nije to ovo. To je bio obican, sezonski grip. U Vojvodini su cak i skole bile obustavile rad: https://www.blic.rs/vesti/drustvo/zbog-gripa-u-vojvodini-zatvorene-skole-i-vrtici-do-21-februara/nm2v6x4

 

Ovo je zajebanija boljka, da je tad to bilo ovaj virus, a posto se siri geometrijskom progresijom, do sad bi imali ko zna koliko zarazenih.

U Wuhanu, gradu od 11 milina stanovnika, bilol je par desetina hiljada obelilih - sto nije ni priblizno 1 % populacije!??!?! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa bilo bi mnogo gore u Vuhanu da onakve drakonske mere nisu uvedene i da kinezi nemaju taj mentalitet da slusaju sta im gazda kaze...

 

Elem, rezultati karantina u Kini su vise nego jasni...Kina je sada u riziku ne od virusa u Kini (jer prolazi za koji dan) već u riziku od ljudi koji se vraćaju u Kinu i potencijalno donose virus

 

Inace, kako je bilo a kako je sada, uz mere karantina:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Kina je sada u riziku ne od virusa u Kini (jer prolazi za koji dan) već u riziku od ljudi koji se vraćaju u Kinu i potencijalno donose virus

 

Tacno. Zato je Peking na toj mapi i dalje u tamnocrvenoj jer se virus iz svijeta vraca nazad.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...