Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Constantin said:

Hipotetički...jel mora da bude objavljeno u Službenom glasniku ?

 

Pa ja nisam pravnik, pretpostavljam  da treba da bude formalno objavljeno negde jer se time skida odgovornost sa drzave, a neko ko se oglusi o to postane i krivicno odgovoran. Da je objavila drzava bi skinula odgovornost sa sebe je li tako?

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...onako izdaleka ispada da se mi građani ne  pridržavamo

onih najjeftinijih mjera,socijalnih razmaka,opčenito druženja.

I kad vrag krene po svoje  kritizirmo državu i u situacijama

kad takove događaje u proteklim vremenima nitko nije mogao

predvidjeti

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Plavi Golub said:

 

U pravu si, sad sam pogledala brojke. Izvinjavam se.

 

Sad cuo na BBC radiju; "ohrabrujuce vijesti, u Italiji poceo opadati broj zarazenih. Jos je rano da izvlacimo zakljucke ali..."

 

 

Link to comment
Share on other sites

 



"Prvo što sam pomislio kada je uvedeno vanredno stanje bilo je: da li je to uvod u institucionalizovanu diktaturu, teror koji je zakonski ozvaničen? Mislim da je to vidljivo u teško skrivenom zadovoljstvu vlasti što sada mogu, pod izgovorom borbe protiv bolesti, da urade bilo šta", rekao je Marković u intervjuu za novi broj nedeljnika NIN.

"Samo što je to", dodao je Marković, "a bojim se da oni to polako shvataju, dvosekli mač".

"Setite se 5. oktobra (2000.) koji je Miloševića koštao glave. On je došao kao posledica rata iz koga je Srbija izašla poražena i osramoćena. Sada situacija po diktatora nije manje opasna. Ovo je proći i šta će ostati? Pustoš. I ekonomska, i psihološka, i politička", rekao je Marković.

"Biće to za ovu vlast sasvim druga situacija. Oni će ili stvari dovesti do kraja, do otvorenog terora, ili ća pasti", naglasio je Marković.

Uporedjujući vreme kada je pripremao film "Variola vera" sa sadašnjim, on je rekao da im je zajedničko skrivanje istine o epidemiji.

"Evo sada je isplivalo kako se za koronu već znalo u trenutku kad su se aktivisti SNS-a okupljali i spremali strategiju za naredne izbore. To skrivanje, u cilju očuvanja vlasti po svaku cenu, isto je i onda i kao i sada", rekao je Marković.

Kako je naglasio, različita je organizacija borbe protiv pandemije.

"U vreme variole postojala je jedna velika, snažna država, a sada nas od korone spasavaju Brnabićka, koja se izdire na gradjane, i Lončar, koji tvrdi da ćemo mi očas napraviti vakciju(?!). U tome je bitna razlika, ono su bili profesionalci, a ovo su najobičniji diletanti", rekao je Marković.

 

 

Goran Marković. 

  • Like 8
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Azazelkg said:

Sad ti nateraj sebe da sediš u kući, a neko tamo nije mogao da natera sebe da mu propadne unapred uplaćen turistički aranžman iako zna da se na taj način izlaže ozbiljnom riziku jer putuje tamo gde je već krenula korona...

 

delimicno dobro primeceno

medjutim radi se samo o zdravom razumu, npr.ako si pri zdravom razumu, nece ti pasti na pamet da se setas svetom, malo ces da se primiris

 

ako si prosecno zdravog razuma, cekaces nekakvu Drzavu i drzavnike da ti kazu da li da putujes

jer ako ti ne kazu - ti ces u sred pandemije da smislis da se vencas na baliju (ovo kazem jer je do juce normalan par upravo to resio)...ili ces pozeleti da bas tada vidis madrid (i ovo kazem jer su me do juce potpuno normalni ljudi zvali da me pitaju oko madrida i nekog restorana, ja bila zapanjena a oni jos vise sto nisam htela ni da razgovaram o gluposti nasilnog bespotrebnog putovanja)

 

znaci potpuno ludilo, neobavestenost ili bezobrazluk iz gluposti je u pitanju

 

pa jos polovinom februara sam ovde napisala da u iranu umiru od ovoga - ali nekome je iran daleko a bali ili madrid blizu

 

mislim pa sta ako se drljava vlast na pocetku smejala virusu, ako nije jos tada zabranila sve sto se moze zabraniti

to ne znaci da odmah ides da kupis kartu da malo proputujes svejedno iz kog razloga

 

toliko ovakvih primera imam da se stvarno granici sa ludilom, cekali da im razne drzave saopste da nije dobro ici na put,

cekali da im ukinu letove pa da ne lete...cekali da se vucic uplasi pa da se i oni uplase inace dok se smejao virusu oni se pakovali za razne destinacije

 

pritom bar da su njegovi ljubitelji nego ni to. Ali zato slusaju, ne svoj zdrav razum koji nemaju, vec cekaju da im neko diriguje.

 

Posle se ljute.

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

ma kako opada kad je ovo najveci broj od 21.3.
Realno opada jer sad je procentualno povećanje u odnosu na prethodni dan dosta manje. Imali su povećanje od 4000 dnevno na 20 000 obolelih, sad je 6000 na 80 000

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li neko razmišlja šta će da bude za mesec dana? Ne u smislu progresa epidemije, broja zaraženih i umrlih, nego u socijalnom smislu. Koliko ljudi će u tom momentu biti nekih 45-50 dana udaljeno od poslednjeg priliva novca u kućni budžet. Koliko njih će iscrpeti i poslednja sredstva. Koliko njih će praviti sačekušu nekom iza ugla da mu otme ceker sa namirnicama upravo kupljenim u Maksiju. Koliko njih će izaći u pola noći i pokušati da obije piljaru ili neki mali SUTR da bi došli do nekog zalogaja. Koliko njih će se udružiti i opustošiti Aman u kraju. Hoće li svaki Maksi ili Vero ili Lidl morati da imaju naoružanu stražu i da li će naoružana straža biti dovoljna da spreči one iz prethodne rečenice....:classic_ninja:

  • Like 13
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mama_mia said:

 

delimicno dobro primeceno

medjutim radi se samo o zdravom razumu, npr.ako si pri zdravom razumu, nece ti pasti na pamet da se setas svetom, malo ces da se primiris

 

ako si prosecno zdravog razuma, cekaces nekakvu Drzavu i drzavnike da ti kazu da li da putujes

jer ako ti ne kazu - ti ces u sred pandemije da smislis da se vencas na baliju (ovo kazem jer je do juce normalan par upravo to resio)...ili ces pozeleti da bas tada vidis madrid (i ovo kazem jer su me do juce potpuno normalni ljudi zvali da me pitaju oko madrida i nekog restorana, ja bila zapanjena a oni jos vise sto nisam htela ni da razgovaram o gluposti nasilnog bespotrebnog putovanja)

 

znaci potpuno ludilo, neobavestenost ili bezobrazluk iz gluposti je u pitanju

 

pa jos polovinom februara sam ovde napisala da u iranu umiru od ovoga - ali nekome je iran daleko a bali ili madrid blizu

 

mislim pa sta ako se drljava vlast na pocetku smejala virusu, ako nije jos tada zabranila sve sto se moze zabraniti

to ne znaci da odmah ides da kupis kartu da malo proputujes svejedno iz kog razloga

 

toliko ovakvih primera imam da se stvarno granici sa ludilom, cekali da im razne drzave saopste da nije dobro ici na put,

cekali da im ukinu letove pa da ne lete...cekali da se vucic uplasi pa da se i oni uplase inace dok se smejao virusu oni se pakovali za razne destinacije

 

pritom bar da su njegovi ljubitelji nego ni to. Ali zato slusaju, ne svoj zdrav razum koji nemaju, vec cekaju da im neko diriguje.

 

Posle se ljute.

:pera:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:

@Mama_mia

 

A sta drzavu sprecava da izda formalnu preporuku intelektualno linitiranim od vlasnicima njenog drzavljanstva?

 

Zasto ne i preporuka pravnim i fizickim licima kako se resavaju pravno obligacioni odnosi otkazivanjem aranzmana?

 

da li me ozbiljno ovo pitas?

 

pa moj post se upravo odnosio na to da zdravom razumu i koliko-tolikoj obavestenosti nije potrebno drzavno saopstenje,

posebno ne saopstenje drzave kojoj ne veruju, da bi znali sta da rade. Jos je smesnije kada ne verujes drzavi

e onda ces kao bas da ispostujes njihovu preporuku. Uradices suprotno. Sve je u inatu i gluposti.

 

Link to comment
Share on other sites

Čekao sam danas sat i kusur vremena ispred jedine apoteke u kraju, koja je danas dobila maske. Hebiga, one višekratne molerske milion puta prane, pa sam morao za tih bednih pet komada da obnovim, jer bukvalno i za izbacivanje đubreta moraš da staviš masku. Ispred mene pristojan svet, razmak i preko tri metra. Iza mene lik, koga sam više puta ljubazno i jedanput u fazonu "sastaviću te sa zemljom ako mi se još jednom približiš" jer mi se lepio na manje od metar. Krenem ukoso ne bi li malo povećao razmak, majmun odmah za mnom kao da će brže da dođe na red ako mi se prilepi. Da nisam promenio kompletno svoju ličnost i uputio mu delotvorniji apel, taj bi mi se još popeo na grbaču. Iza njega još gore, klinci, nekih 25 godina, trojica, stoje zajedno bez maski i čavrljaju, iza njih red sa razmakom od uglavnom metar i manje. Što dalje udaljen red od apoteke, to gora situacija. Valjda ove, što su kasnije došli, uhvatila panika da neće doći do maski, pa misle ako se nekom nalepe da su im veće šanse.

 

U proseku, 50% ljudi pristojni i obazrivi, 50% majmuni. Sreća da je bar ispred mene bio pristojan svet. Plus, likovi, koji su nevezano za red prolazii ulicom (u kojoj gotovo da uopšte nema saobraćaja) su i pored širine ulice od oko 4 metra baš svi redom morali da prolaze na pola metra od reda, gotovo uz dodir laktom iako vide da ljudi pokušavaju da se sklanjaju od njih. Jesmo stoka grdna, pa to ti je.

 

Pošto na žalost, nemam Lucille (onu divnu palicu sa bodljikavom žicom), moraću za svaku nabavku da izađem sa planinarskim štapovima za hodanje i da ih razvučem na max. dužinu i držim ispred i iza sebe, a po potrebi i bočno.

 

Za hipermarkete i nije tako strašno, odvija se to pristojnije, ali redove pred apotekama sa traženom robom treba izbegavati.

 

Proleće 2020 u Beogradu. Da se nikad ne ponovilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SamoFlacko said:

Kod nas u CG je jutros na 40 uzoraka bilo 14 pozitivnih a veceras na 78 uzoraka samo 2 pozitivna, sto bi moglo znaciti da ce sirenje u Tuzima biti zaustavljeno tj. da nije doslo do katastrofe.

nije sigurno to, inkubacija je najcesce 5-7 dana, ali moze i posle 14 dana da krenu simptomi. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...