Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Sunshine State said:

Sta ovaj sad rece?!? Ne razume ljude koji su u poslednja 3 meseca otisli negde na odmor, dok se sve ovo desavalo, kad se jos od pocetka godine znalo za ovaj virus??

 

Pa majku vam, pre 3 nedlje ste se smejali virusu, sad vam krivi ljudi koji su u januaru isli negde!!!

Nisi ga baš razumeo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Sta ovaj sad rece?!? Ne razume ljude koji su u poslednja 3 meseca otisli negde na odmor, dok se sve ovo desavalo, kad se jos od pocetka godine znalo za ovaj virus??

 

Pa majku vam, pre 3 nedlje ste se smejali virusu, sad vam krivi ljudi koji su u januaru isli negde!!!

 

Ja nesto mislim da je ovaj virus kod nas bio prisutan jos u januaru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljiv clanak :

 

How the Pandemic Will End

The U.S. may end up with the worst COVID-19 outbreak in the industrialized world. This is how it’s going to play out.

izvor: https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/03/how-will-coronavirus-end/608719/

 

Mada se odnosi pre svega na stanje u USA, ima implikacije za ostatak sveta.

Clanak je podugacak, pa cu citirati samo zakljucne pasuse:



The lessons that America draws from this experience are hard to predict, especially at a time when online algorithms and partisan broadcasters only serve news that aligns with their audience’s preconceptions. Such dynamics will be pivotal in the coming months, says Ilan Goldenberg, a foreign-policy expert at the Center for a New American Security. “The transitions after World War II or 9/11 were not about a bunch of new ideas,” he says. “The ideas are out there, but the debates will be more acute over the next few months because of the fluidity of the moment and willingness of the American public to accept big, massive changes.”

One could easily conceive of a world in which most of the nation believes that America defeated COVID-19. Despite his many lapses, Trump’s approval rating has surged. Imagine that he succeeds in diverting blame for the crisis to China, casting it as the villain and America as the resilient hero. During the second term of his presidency, the U.S. turns further inward and pulls out of NATO and other international alliances, builds actual and figurative walls, and disinvests in other nations. As Gen C grows up, foreign plagues replace communists and terrorists as the new generational threat.

One could also envisage a future in which America learns a different lesson. A communal spirit, ironically born through social distancing, causes people to turn outward, to neighbors both foreign and domestic. The election of November 2020 becomes a repudiation of “America first” politics. The nation pivots, as it did after World War II, from isolationism to international cooperation. Buoyed by steady investments and an influx of the brightest minds, the health-care workforce surges. Gen C kids write school essays about growing up to be epidemiologists. Public health becomes the centerpiece of foreign policy. The U.S. leads a new global partnership focused on solving challenges like pandemics and climate change.

In 2030, SARS-CoV-3 emerges from nowhere, and is brought to heel within a month.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Laki John Terry said:

@Constantin

Prvo, to je svojstveno nasem narodu, sad svi krive tu jednu zenu i gastarbajtere, iako je drzava nespremna,ali toga nema na dnevniku.

 

Drugo, meni ovo daje nadu, jer ako je zarazena bila u kontaktu sa svojom porodicom u nekom duzem intervalu, a ne na par minuta kako se nama predstavlja da je dovoljno za zarazu, to znaci da virus nije bas tako lako dobiti, jer joj otac nije zakacio. To je dobar znak.

 

Za to krivim iskljucivo magarce na vlasti: ljudi su jednostvano navikli da imaju neke protivnike, pa kako im je Djilas umakao ajmo redom:

- Svi stariji od 65 koji nemaju pametnija posla pa ceo dan pipkaju hleb ne bi li se mi normalni razboleli; 

- Gastarbajteri koji su dosli u medicinsku velesilu Srbiju da se dzabe lece; 

- Ovi sto sede pokaficima i zvacu kasicice ceo dan; 

- Idioti koji ne znaju sta ce sa parama pa vodaju kucice po ulici; 

 

Pustite forum, pogledajte komentare... kolicina besa koju oni izazivaju je neverovatna: prvo bi gastose na vrbe, pa lapot za penzionere. Ne znam koliko je do naroda, mislim da je veliki vodja tu ipak glavni mucak. Isao sam do grada ovih dana i ulazio u par prodavnica: ljudi se ponasaju neverovatno razumno, barem za srbe. U radnje pustaju po 1-2, svi drze rastojanje, vecina je sa maskama... Ljudi se pridrzavaju pravila.

 

Inace se sam znacaj karantina precenjuje: karantin NECE resiti koronu vec ce je USPORITI. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni se cini da mere daju rezultate, jer nekako sam ocekivao da cemo biti katastrofa, medjutim sa ovim pocetkom testiranja na vecem procentu dolazi do smanjenja sto se tice procenata zarazenih naspram testiranih... Uglavnom su ljudi ozbiljno shvatili celokupnu situaciju ako govorim generalno, i msm da pocinju da shvataju da zrtve nisu samo penzosi kako se to mislilo, ako to ima ikakve veze, jer ipak je ljudski život u pitanju... 

Nadam se da ce se ceo svet resiti ove posasti cim pre. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Hmmm...Mislis da je to dobro, lose, ili da nije realno?

 

Ja bih cak rekao da je ovaj procenat zarazenih/testiranih neocekivano mali kada se uzme u obzir da su do sada testirali uglavnom samo one sa izuzetno izrazenim svim simptomima.

Realno je ocekivati da je broj stvarno zarazenih znacajno veci od zvanicnog.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, JohnnyDragon said:

Meni se cini da mere daju rezultate, jer nekako sam ocekivao da cemo biti katastrofa, medjutim sa ovim pocetkom testiranja na vecem procentu dolazi do smanjenja sto se tice procenata zarazenih naspram testiranih... Uglavnom su ljudi ozbiljno shvatili celokupnu situaciju ako govorim generalno, i msm da pocinju da shvataju da zrtve nisu samo penzosi kako se to mislilo, ako to ima ikakve veze, jer ipak je ljudski život u pitanju... 

Nadam se da ce se ceo svet resiti ove posasti cim pre. 

Ovo sto ja vidim u mom gradu, ljudi su stvarno disciplinovani, besnog kera nema na ulici, u prodavnice/apoteke po 1 ili 2....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Molim prevod, prihvaticu mogucnost da nisam....covek je upravo tako rekao

Pošto je čovek. moj Nišlija, biće da govorimo istim dijalektom, pa sam ga ja ukapirao. Tačno je tako rekao, a to znači, "gde ste zapucali po svetu (Bali i neka druga ostrva) kad tamo divlja virus".....a ja bih dodao i to d aja ne razumem ljude koji su početkom marta krenuli na ove turističke destinacije, a i takvih je bilo, kad je već počelo kod nas. Ja te ne bih sad vraćao i slao avione po njih, ali "naši" su pa eto. Međutim, svima bi naplatio karantin, kao što to sada rade Kinezi, ali ne tako suptilno kao oni.

Link to comment
Share on other sites

Drugar kaze da je otac njegovog drugara u Nisu umro, a nije u ovih 7 objavljenih. Inace, taj isti mi je javio jos jutros da je 3 novih umrlo, sto se ispostavilo kao tacno. Podaci se, ocigledno, saopstavaju usporeno, da bi sok bio manji valjda.

 

Ne zelim da pravim strah, izvinjavam se, ali mislim da ove brojke nisu dobre. A za stanje u KC Nis ne znam kakvo je, nemam direktan info, ali s obzirom na to kako smo kao narod neorganizovani i u normalnim uslovima, bojim se da je sad samo panika.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Pošto je čovek. moj Nišlija, biće da govorimo istim dijalektom, pa sam ga ja ukapirao. Tačno je tako rekao, a to znači, "gde ste zapucali po svetu (Bali i neka druga ostrva) kad tamo divlja virus".....a ja bih dodao i to d aja ne razumem ljude koji su početkom marta krenuli na ove turističke destinacije, a i takvih je bilo, kad je već počelo kod nas. Ja te ne bih sad vraćao i slao avione po njih, ali "naši" su pa eto. Međutim, svima bi naplatio karantin, kao što to sada rade Kinezi, ali ne tako suptilno kao oni.

Nije tako rekao, odslusaj ako ima negde, stvarno - rekao je da mu nije jasno zasto su ljudi putovali negde u prethodna 3 meseca, kad se situacija s virusom zna jos od nove/pocetka godine

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sreta-steta said:

 

Inace se sam znacaj karantina precenjuje: karantin NECE resiti koronu vec ce je USPORITI. 

Osim sto se ne precenjuje. Niko nije rekao da ce karantin i samoizolacija da resi koronu nego bas to da se uspori.
#flattenthecurve bas to znaci nikakvo resavanje korone vec usporavanje zbog kapaciteta bolnica i ljudskih resursa u istim.
Da resis Koronu moraces da uvedes Kineski karantin sa kineskim senzorima na javnim mestima, sa kineskim policajcima koji idu od stana do stana da proveraju svakog. A to se ovde (u zapadnom svetu) nece desiti.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

Ovo sto ja vidim u mom gradu, ljudi su stvarno disciplinovani, besnog kera nema na ulici, u prodavnice/apoteke po 1 ili 2....

 

Ja bio do apoteke jutros po maske, naravno, u punoj opremi. Ljudi gotovo svi nose maske i drzi se odstojanje cak i vece od 2 metra. Ceka se napolju, ulaze samo po 2 osobe (rade dva saltera poveca apoteka). Kupio sta imam i otisao kuci.

 

Inace sam vec 11. dan u karantinu, ne idem nigde, niko nam ne dolazi, ja odem do radnje i apoteke 1-2 puta nedeljno u punoj opremi i to je to. Imamo bebu koja je sesti mesec pa nam nije dosadno 🙂

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Osim sto se ne precenjuje. Niko nije rekao da ce karantin i samoizolacija da resi koronu nego bas to da se uspori.
#flattenthecurve bas to znaci nikakvo resavanje korone vec usporavanje zbog kapaciteta bolnica i ljudskih resursa u istim.
Da resis Koronu moraces da uvedes Kineski karantin sa kineskim senzorima na javnim mestima, sa kineskim policajcima koji idu od stana do stana da proveraju svakog. A to se ovde (u zapadnom svetu) nece desiti.

 

Tako je, i hajde da makar to svi skapiramo. Dakle, ako potraje duze, manje ce biti ljudi odjednom na bolnickom lecenju, sistem ce biti manje opterecen, a samim tim i manje smrtnih slucajeva. Dakle, manje smrtnih slucajeva, ne manje zarazenih, je ono sto se karantinom dobija. To je cela smisao. Ne preopteretiti zdravstveni sistem, ne dozvoliti da se i lekari razbole jer onda smo najebali kao Italijani. Kod njih ljudi umiru jer nema ko da ih tretira, ogroman ih je broj odjednom. U Italiji smrtnost 10%, uzasno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

Nije tako rekao, odslusaj ako ima negde, stvarno - rekao je da mu nije jasno zasto su ljudi putovali negde u prethodna 3 meseca, kad se situacija s virusom zna jos od nove/pocetka godine

Pa, ja mislim, da je mislio uopšte u svetu, ne u Srbiji. 

Link to comment
Share on other sites

U kontekstu putovanja, pouzdano znam da je ovaj jedan slučaj što je zabeležen u Staroj Pazovi lik koji je otišao da provede 8.mart u Milanu. Kum mi reče da po viber grupama kruži snimak kako dezinfikuju kuću i okolinu kuće. Proveravaju sve kontakte koje je ostvario.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Pa, ja mislim, da je mislio uopšte u svetu, ne u Srbiji. 

 

To zna se ne znaci nista. Aktivnosti, poslovna i privatna putovanja se prekidaju onda kad drzava to saopsti. A putovanja uplacuju par meseci unapred. Zato drzava u smislu uprave i postoji. Sta da se odbije poslovni put, jer se "zna" da je negde virus. Znalo se nesto u medicinskim i to istrazivackim institucijama.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Knipex said:

U kontekstu putovanja, pouzdano znam da je ovaj jedan slučaj što je zabeležen u Staroj Pazovi lik koji je otišao da provede 8.mart u Milanu. Kum mi reče da po viber grupama kruži snimak kako dezinfikuju kuću i okolinu kuće. Proveravaju sve kontakte koje je ostvario.

Budala!

 

A sto se putovanja tice, pa vecina ljudi iz Zapadne Evrope je bezbrizno isla na skijanja u februaru, niko nije toliko ozbiljno shvatao situaciju u Kini....sto se da videti po brojkama sad

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...