Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

41 minutes ago, djurava said:

Po kriterijumima po kojima funkcionise svet. Stvarno ne znam sta da ti odgovorim, al da probam u bilo kojoj zemlji sveta ne bi isti tretman imali Željko i nesretnici sa aerodruma, zato sto je on Željko a oni nesretnici sa aerodruma, zilion stvari se ima ovima prigovoriti al ovo je bas smesno. Svet tako funkcionise , ne vaze ista pravila za VIP i za buraniju kao sto smo mi, a Zeljko je ipak VIP , da je u pitanju neka random pevaljka pa i da imas poenu al ovde si stvarno promasio.

Sta je promasio? Koju poentu? Da jedan Zeljko ne treba u karantin jer je on nekakav VIP! Da treba ljude selektirati? Gde je kraj tome? Ko spada u kategoriju VIP- a, a ko ne? Ko odlucuje o tome, ko jeste a ko nije VIP?  I tu titulu  VIP- a je on debelo naplatio. Kako ce se osecati ljudi koji su smesteni u karantine dok ce gospodin " VIP " sa svojom familijom uzivati u nekoj vili na planini.

Nije dovoljno sto je za njega iste sekunde poslat avion, dok su mnogi noci provodili na aerodromima i pozivima molili da neko dodje po njih!

Meni nije jasno kako to nekome moze da bude prihvatljivo!

 

Edited by Zizu
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Referent said:

Možda misle da će bakterije sa ćebadi da pojedu virus.😁

Šta mislite kako izgledaju ćebad koja se svaki dan koriste, ako su ova u rezervi?😁

Što kažeš, kad koronavirus vidi ćebad na Sajmu...

giphy.gif

Edited by MrTripleDouble
  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Zizu said:

Sta je promasio? Koju poentu? Da jedan Zeljko ne treba u karantin jer je on nekakav VIP! Da treba ljude selektirati? Gde je kraj tome? Ko spada u kategoriju VIP- a, a ko ne? Ko odlucuje o tome, ko jeste a ko nije VIP?  I tu titulu  VIP- a je on debelo naplatio. Kako ce se osecati ljudi koji su smesteni u karantine dok ce gospodin " VIP " sa svojom familijom uzivati u nekoj vili na planini.

Nije dovoljno sto je za njega iste sekunde poslat avion, dok su mnogi noci provodili na aerodromima i pozivima molili da neko dodje po njih!

Meni nije jasno kako to nekome moze da bude prihvatljivo!

 

Niko ne kaze da je prihvatljivo, nego da je prosto tako.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Carl Johnson said:

A cime dezinfikovati telefon a da ga ne ostetis?

I plus kad nosim telefon u šetnju sa psom, i imam nameru da ga pipam, tj nije prebacen u airplane mode (nosim ga zbog muzike), pravim uloške od papira koje stavim u gornji džep od jakne, pa u taj ulozak stavim telefon :smiley5: Posle taj ulozak bacim. Znam, ludo burazere, ludo :krstipd4:  Ali korisno, posebno u ovo vreme :classic_smile: Samo predlažem :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CLakiSH said:

Mi kombinujemo sa drugim ultimativnim lekom, belim lukom.

Ja sam vampir :classic_biggrin:

 

BTW u stvari kazu kombinacija Vitamin C, onaj lek za malariju sto Tramp pomenu i jos nesto nesto - sto nisam upamtila.

8 minutes ago, mare80 said:

Nemoj neko da se puca klot limuntusom...🤣

Limuntusa se nisam setila 😂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mare80 said:

Zasto se ljudi podsmevaju upotrebi belog luka?

Jasno je  da nije lek,ali je generalno prilicno zdrava biljcica....

Ja neka jela ne mogu da zamislim bez belog luka a kamoli da mu se podsmevam.

13 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Интравенозно или интрамускуларно?

Loncar razvio primenu kroz nano cestice

Link to comment
Share on other sites

Maši se malo poenta kod Robije. Baš kao VIP, on će verovatno prilično sigurno da se zaključa u svoju kuću. A onih 320.000 "VIP-ova", kojima je samo data instrukcija da se samoizoluju i od kojih je samo jedan delić to sproveo, šta ćemo sa njima? Da je granica mnogo ranije zatvorena za sve ili da su odmah svi sprovođeni prvo dve nedelje u Morović ili druga mesta predselekcije i testirani, mi bismo ovde imali maltene pa normalan život. Njih žalimo jadne, a Robija nam je za sve kriv. On bar sigurno neće da štolcira po kafićima i pijacama i da širi virus. Kako i da nazovemo ove mahere, koji su, kada je Corona u drugim zemljama već debelo harala, krenuli negde na odmor pa sad zaglavili tamo ili na nekim aerodromima bez para? Država o trošku svih nas šalje avione da ih vrate. Na taj način i oni su VIP-ovi. Onima, koji su pre dve-tri nedelje, i pored svih informacija u medijima, krenuli negde na odmor, pa sada očekuju da ih država spašava, bih ispostavio račun za to njihovo spašavanje, može i na rate. Ako izuzmemo priglupe fuzbalere, koji su došli da opale neku starletu, tzv. VIP-ovi a la Nedović i Robija predstavljaju manju opasnost od onih 320.000 VIP-ova i ovih VIP-ova, za koje se šalju specijalni avioni, a i manje su bezobrazni.

 

Da se razumemo, nisam nikakav Robijin fan, cenim ga kao vrhunskog profesionalca, ali ništa više, uostalom on je iz drugog tabora, ali ne vidim po kom osnovu me on ugrožava ili košta para, a kod ovih drugih "VIP-ova" to itekako vidim. Uostalo, on će se teško prošvercpvati da izađe a da ga niko ne vidi, prepozna i prijavi. Ovi drugi se slobodno kreću  i jedva svakog hiljaditog policija nabode i kazni.

 

Nisam pristalica povlastica, ali ako je 320.000 dobilo povlasticu na uvoz Corone direktno do svojih domova i svog bližeg a, na žalost, i šireg okruženja, slabo me dotiče što će ovaj biti pošteđen nekog maltretmana. Ali se toplo nadam, da će se intenzivno testiranje vršiti upravo na tim potencijalnim uvoznicima i njihovom bližem okruženju, pošto valjda stoje na nekoj listi ako su već dobili meru 14 dana samoizolacije.

Edited by Akiro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Laki Six said:

Poenta nije da li je normalno da se "vip" osobe tretiraju drugacije u ovakvim slucajevima drugacije od "normalne" osobe već je poenta da li je to prihvatljivo ili ne.

 

Apsolutno je neprihvatljivo to. 

pogotovo kad vec 10 dana kukas na građane Srbije koji se vracaju iz inostranstva da su  uzročnici epidemije a onda vidimo da neko moze i bez kontrole i karantina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pero_Cameron said:

Za 2,3 dana Italija ce prestici Kinu i po broju obolelih. Par dana nakon toga SAD dolaze na prvo mesto. Po svim procenama i prognozama kod njih se spic ocekuje tek u junu/julu, stravicna brojka ce biti "na kraju". 

brojke iz kine su umanjene jedno 5 minuta, minimum..

Link to comment
Share on other sites

lm, ne zna se ko su veci debili dal politicari u americi koji predlazu da zrtvuju starije na ustrb sistema(tm), ili ti stariji koji puse tu prica, ko da je to pitanje ili ili..

ta prica nema veze sa mozgom... napravio se nekakav mit da su samo stariji ugrozeni, sto nema nikakve veze sa istinom..

oni jesu najugrozeniji, ali daleko od toga da mladi i zdravi ljudi nisu ugrozeni..

pri tom sve i da ima ludaka koji bi se zrtvovali™, time se ne dobija nista(u smislu resavanja virusa).. jer nije uopste poenta izvrsiti pomor medju starijom populacijom, time se kao sto rekoh ne dobija apsolutno nista, vec je poenta u tome da kriticna™ masa prelezi virus..

zdravstveni sistemi ne mogu da ishendluju, ni polukarantine illi potpune karantine, lecheci uslovno mladje, zato se i govori da se stariji trebaju izolovati..

kad se bude podvlacila crta, statisticki ce ispasti da je ovo virus koji je napadao starije, ali istina je da se velika vecina njih uopste nije ni bila pokusavala spasiti, zbog preopterecenja zdravstvenih sistema..

i ona prica o 27 dana ili koliko vec nema veze sa mozgom, sustina je da sto se duze razvuce manje ce biti zrtava, da je virus nastavio slobodno da cirkulise, smirio bi se sam od sebe za nekih mesec i po do dva, ali bi broj zrtava bio malo je reci kataklizmican..

dakle, jedino sto je sada ostalo, je da se kupuje vreme, do pojave vakcine(na cijem polju ima dobrih vesti), al i pored tih dobrih vesti i uz krsenje medjunarodnih zdrastvenih protokola, opet to ne bi bilo brze od nekih 6-7 meseci..

tako da jedina je nada da se neki od ovih postojecih lekova sto se testiraju pokazu efeksnije za covid, u suprotnom, potrajace ovakvo stanje..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, n4l1m said:

brojke iz kine su umanjene jedno 5 minuta, minimum..

 

Ne.

 

Elem kad je otkriven epicentar u Vuhanu nije bilo nikakve najjave zatvaranja grada tj cele regije (oko 60miliona ljudi). Dalje u samom Vuhanu je zabrana kretanja odmah uvedena sem sto su imali pravo na sat vremena do prodavnice i da se malo prosetaju, ovo je vazilo za sve a ne samo da je zabrana za starije. Kasnije je i to zabranjeno.

 

I onda imas Kineze koji dodju npr u Milano i ne mogu da se nacude sta vide DANAS!

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, n4l1m said:

lm, ne zna se ko su veci debili dal politicari u americi koji predlazu da zrtvuju starije na ustrb sistema(tm), ili ti stariji koji puse tu prica, ko da je to pitanje ili ili..

ta prica nema veze sa mozgom... napravio se nekakav mit da su samo stariji ugrozeni, sto nema nikakve veze sa istinom..

oni jesu najugrozeniji, ali daleko od toga da mladi i zdravi ljudi nisu ugrozeni..

pri tom sve i da ima ludaka koji bi se zrtvovali™, time se ne dobija nista(u smislu resavanja virusa).. jer nije uopste poenta izvrsiti pomor medju starijom populacijom, time se kao sto rekoh ne dobija apsolutno nista, vec je poenta u tome da kriticna™ masa prelezi virus..

zdravstveni sistemi ne mogu da ishendluju, ni polukarantine illi potpune karantine, lecheci uslovno mladje, zato se i govori da se stariji trebaju izolovati..

kad se bude podvlacila crta, statisticki ce ispasti da je ovo virus koji je napadao starije, ali istina je da se velika vecina njih uopste nije ni bila pokusavala spasiti, zbog preopterecenja zdravstvenih sistema..

i ona prica o 27 dana ili koliko vec nema veze sa mozgom, sustina je da sto se duze razvuce manje ce biti zrtava, da je virus nastavio slobodno da cirkulise, smirio bi se sam od sebe za nekih mesec i po do dva, ali bi broj zrtava bio malo je reci kataklizmican..

dakle, jedino sto je sada ostalo, je da se kupuje vreme, do pojave vakcine(na cijem polju ima dobrih vesti), al i pored tih dobrih vesti i uz krsenje medjunarodnih zdrastvenih protokola, opet to ne bi bilo brze od nekih 6-7 meseci..

tako da jedina je nada da se neki od ovih postojecih lekova sto se testiraju pokazu efeksnije za covid, u suprotnom, potrajace ovakvo stanje..

U sustini, dok se ne nadje vakcina ili neki lek koji ce malo da ublazi stvar, pomrece svi oni ciji imuni sistem nije sposoban da odgovori na virus kako treba - u kracem ili duzem periodu. Stos je u tome da ako se sve odigra u kracem periodu umrece i oni koji bi inace preziveli uz upotrebu medicinskih mera prosto jer ce taj deo stanovnistva "konkurisati" za jedan fiksni broj aparata/medicinskog osoblja.

Pitanje je da li se i koliko moze "ojacati" imuni sistem nekim merama: "beli luk" varijanta ili "vakcine protiv tuberkuloze/pneumokoka" varijanta (pristup iz Utrechta/preporuka nekih nemackih lekara). Ako moze, onda kupovina vremena moze da spasi jos neki broj ljudi.

(ovo gore je moja interpretacija situacije, niko to kod nas nije rekao javno, a mozda je i poprilicna glupost; samo glasno razmisljam)

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da sam ispratio vest oko Robije do kraja, ali po vašim komentarima bih rekao da je došao i da nije popio karantin?

 

1. Nabijem državu koja je tako nešto odlučila, jer šalje skandaloznu poruku

2. Nabijem tog sanitarnog inspektora na granici koji je pristao na tako nešto i prekršio zakon

3. Željko je dovoljno pametan i odgovoran čovek da će i bez tog papira odrobijati (hehe) svojih 14 dana u kući.

4. Još jednom, ružna se poruka šalje jer postoji mogućnost (nadam se ne i izvestnost) da će sada neki baja što bleji u karantinu da kaže jebe mi se, odoh do maksija, kad može Robija mogu i ja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Zizu said:

Sta je promasio? Koju poentu? Da jedan Zeljko ne treba u karantin jer je on nekakav VIP! Da treba ljude selektirati? Gde je kraj tome? Ko spada u kategoriju VIP- a, a ko ne? Ko odlucuje o tome, ko jeste a ko nije VIP?  I tu titulu  VIP- a je on debelo naplatio. Kako ce se osecati ljudi koji su smesteni u karantine dok ce gospodin " VIP " sa svojom familijom uzivati u nekoj vili na planini.

Nije dovoljno sto je za njega iste sekunde poslat avion, dok su mnogi noci provodili na aerodromima i pozivima molili da neko dodje po njih!

Meni nije jasno kako to nekome moze da bude prihvatljivo!

 

 

Zasto su VIP princ od Monaca, ili Kraljica majka npr. Odma su je sklonili u neki 6 stars podrum.

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Laki John Terry said:

Ako Obradovic nije u karantinu, mogli su barem da ga ne snimaju i da ne trube o tome da je dosao. Jebena neorganizovanost u svakom jebenom segmentu.

 

Ali kako ce se ministar pohvaliti ako ne trubi o tome, zar ne?

 

Nije morao ni sada da paradira. Mogao je i u Grcku. I jeste veliki problem sto se na svakom koraku pokazuje kako nismo isti, sto neki to prihvataju kao normalno i drugima sa onim sta se ti bunis. Nije to neorganizovanost, to je nas bahatluk kojim se cesto ponosimo. Samo sada onaj "posh" bahatluk.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...