Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, Constantin said:

Ne znam zbog čega ovakva rekacija Italajina, možda zbog tih optužbi, koje su izgleda istinite da su Česi i Poljaci zaustavili humanitarnu pomoć iz Kine, namenjenu Italiji i podelili svojim bolnicama....šta znam.

Navodno, u pitanju je partnerstvo Italije i Kine u  projektu  Jedan pojas, jedan put koji nije bio po volji EU pa sa ih zato pustili niz vodu...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SamoFlacko said:

Na sahrani kod prvozarazene iz Ulcinja.

nadam se da ljudima sa foruma ne smeta sto povremeno ubacimo odje pricu iz cg, ne mogu nesto po ovih nasih foruma, em su svi nesto cinicni em su debili, odje makar ima normalnih ljudi.

Sto bi smetalo? :krstipd4:
Ima nas kojima je maltene cela rodbina dole (taj sam),pa mi recimo informacije od jos nekoliko ljudi dobro dodju. (mada sam u kontaktu sa CG)

Moze li neko da u par crta napise stanje u SAD? Ono - broj zarazenih,sta je uvedeno od mera i radi li privreda,kompanije?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, SamoFlacko said:

Na sahrani kod prvozarazene iz Ulcinja.

nadam se da ljudima sa foruma ne smeta sto povremeno ubacimo odje pricu iz cg, ne mogu nesto po ovih nasih foruma, em su svi nesto cinicni em su debili, odje makar ima normalnih ljudi.

Samo pici. 

Drugar u Teksasu, mesec dana je 25+ stepeni a virus se siri. Morace vakcina sto pre, ceo svet je ukljucen, bice to ok.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mrd said:

Jeste, čini se da se Kina stabilizuje pošto ima prezdravile (kako sad ta reč zvuči na našem jeziku ne znam), ako mene pitaš, to bi bio korak k'rešenju pre nego se razvije protivotrov.

Jes...Ali nije Kina samo Vuhan i okolina...

Sta ako pukne u nekom drugom gradu?

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2020 at 10:40 PM, CLakiSH said:

A sta moze drugo biti osim jacanja populistickih, diktatorskih i orvelovskih rezima? Ove mere su trenutno neophodne zarad ocuvanja ljudskih zivota sto je globalno neka vrhunska vrednost i ja ih podrzavam.

Ali  na tom talasu ce svaki lokalni diktator da jase jos dugo vremena. Svet kakav znamo ce se neminovno promeniti. Drustva koja imaju tradiciju demokratije i institucija ce se povratiti ali uz svakodnevnu borbu za povrat slobode.

Mi nista, kod nas je isto bilo i pre korone, ovo je samo mali predah, cekamo da prodje ovo pa da se vratimo na nase zivotne teme, izbori i Kosovo. I rasveta za Novu godinu.

Agreed completely. Toliko  testova (prolecnih i zimskih poplava i kojecega faced with nature), generalnih proba, toliko scenarija za popravak drustva, a onda tropiko bend. Brutalna cabrilija never ends.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde se sve vise prica i pishe po mrezama kako se namerno blokira chloroquine kao lek za koronu zato sto ako bi se to primenjivalo kao lek niko se tu ne bi posebno obogatio jer je to vec postojeci lek a  ako se plasira neki novi lek makar i minimalno razlicit tu neko moze da se obogati naravno zestoko i da se zato sve radi na visokom nivou da se ne prizna zvanicno kao lek - to je kazu uzrok razdora Raoult- vlada, Raoult smatra da je bar za sada otprilike zlocin ne koristiti chloroquin i od ovih koji se testiraju u njegovoj bolnici besplatno za one koji se ispostave pozitivnim daje se terapija na bazi cloroquine - ne ista za sve i u kombinaciji sa antibioticima i zavisno od stadijuma zavisi i doza, ali koliko sam shvatila on smatra da bi veliki broj slucaja mogao glatko da se izleci

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Valensija said:

Zarazena porodica iz Tuzi je prije 4 dana organizovala sahranu i primala saucesce. Od danasnjih 18 slucajeva 14 je iz njihove porodice. 
Ko zna koliko je jos zarazenih...

 

 

Pa to je trebalo zabraniti takodje kud su ostala okupljanja zabranili. Sestra mi kaze da su u nasem gradu (nedaleko od Beograda) zabranili sahrane sa okupljanjem porodice.

 

I familijarna okupljanja povodom drugih povoda (Mladenci, vencanja, itd.) su odlozena.

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
Pa to je trebalo zabraniti takodje kud su ostala okupljanja zabranili. Sestra mi kaze da su u nasem gradu (nedaleko od Beograda) zabranili sahrane sa okupljanjem porodice.
 
I familijarna okupljanja povodom drugih povoda (Mladenci, vencanja, itd.) su odlozena.
Tesko u zemlji u kojoj je bitniji kvalitet grobnice i nadgrobnog spomenika od kvaliteta kuce.
  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Entuzijazam od 2013. kada je dobijena Olimpijada 2020.

 

2020tokyoolympic01.jpg

 

Virus je odložio na godinu dana. Taro Aso, ministar finansija i jedan od glavnih saradnika premijera Japana Šinzo Abea je rekao "Ove su igre "cursed", kao otkazane 1940. (Tokyo) i bojkotovane 1980. (Moskva). Na svakih 40 godina, ovo je treći put "

 

2020tokyoolympic02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nisam za 24 - casovni karantin.

 

Da li ste svesni kolikom broju ljudi ce se pogorsati zdrastveno stanje ako se ne budu mogli kretati? Imacemo gomile slucajeva za bolnicu po kucama kada se sve ovo zavrsi.

 

Najvaznije od svega je uterati strah u ljude - mozes da setas sam koliko god zelis, 24 sata, ali ako bilo koga primetimo da se krecu u blizini jedni drugih, ako bilo koga primetimo bez maske ili rukavice, ides u zatvor i ostaces dok sve ovo ne prodje.

 

Takodje je ludilo da se razmislja o strpavanju 3000 ljudi u veliku halu bez ikakvih higijenskih ni bilo kojih drugih uslova. Da li su oni upoznati da korona nije jedina bolest od koje covek moze da oboli?

 

Primetno je da u svetu sada dnevno oboljeva 40 000 ljudi, to je tempo vec dva dana i ocekuje se da vrlo brzo dodjemo do 50 000 dnevno. Takodje je broj umrlih danas dostigao maksimum jer je preko dve hiljade ljudi umrlo. Ovo ne treba da bude uzrok za paniku jer je najverovatnije posledica rasta broja testiranja, sto je i bolje nego da se tesimo da imamo pola miliona zarazenih u svetu i 500 u zemlji, a situacija je mnogo losija.

 

Zao mi je Bergama, grada koji mi je uvek bio simpatican i citave te regije. Nadam se da ce da prodju sa sto manje zrtava.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

Entuzijazam od 2013. kada je dobijena Olimpijada 2020.

 

2020tokyoolympic01.jpg

 

Virus je odložio na godinu dana. Taro Aso, ministar finansija i jedan od glavnih saradnika premijera Japana Šinzo Abea je rekao "Ove su igre "cursed", kao otkazane 1940. (Tokyo) i bojkotovane 1980. (Moskva). Na svakih 40 godina, ovo je treći put "

 

 

 

Mali off

 

Nemoguće je dobiti Olimpijadu 2020 🙂

 

Naime, Olimpijada predstavlja vremenski period od 4 (u ovom slučaju 5 ) godina od jednih Olimpijskih Igara do drugih. Tako da je Tokio dobio pravo na organizaciju Olimpijskih Igara, odnosno tridesetdrugu Olimpijadu. 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Jurgen said:

 

Mali off

 

Nemoguće je dobiti Olimpijadu 2020 🙂

 

Naime, Olimpijada predstavlja vremenski period od 4 (u ovom slučaju 5 ) godina od jednih Olimpijskih Igara do drugih. Tako da je Tokio dobio pravo na organizaciju Olimpijskih Igara, odnosno tridesetdrugu Olimpijadu. 

 

 

😂😂😂😂

 

Jedan nadrealan post, imo

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, goldberg said:

Nisam za 24 - casovni karantin.

 

Da li ste svesni kolikom broju ljudi ce se pogorsati zdrastveno stanje ako se ne budu mogli kretati? Imacemo gomile slucajeva za bolnicu po kucama kada se sve ovo zavrsi.

 

Najvaznije od svega je uterati strah u ljude - mozes da setas sam koliko god zelis, 24 sata, ali ako bilo koga primetimo da se krecu u blizini jedni drugih, ako bilo koga primetimo bez maske ili rukavice, ides u zatvor i ostaces dok sve ovo ne prodje.

 

Takodje je ludilo da se razmislja o strpavanju 3000 ljudi u veliku halu bez ikakvih higijenskih ni bilo kojih drugih uslova. Da li su oni upoznati da korona nije jedina bolest od koje covek moze da oboli?

 

Primetno je da u svetu sada dnevno oboljeva 40 000 ljudi, to je tempo vec dva dana i ocekuje se da vrlo brzo dodjemo do 50 000 dnevno. Takodje je broj umrlih danas dostigao maksimum jer je preko dve hiljade ljudi umrlo. Ovo ne treba da bude uzrok za paniku jer je najverovatnije posledica rasta broja testiranja, sto je i bolje nego da se tesimo da imamo pola miliona zarazenih u svetu i 500 u zemlji, a situacija je mnogo losija.

 

Zao mi je Bergama, grada koji mi je uvek bio simpatican i citave te regije. Nadam se da ce da prodju sa sto manje zrtava.

 

Meni je uzasno surovo i glupo stavljanje "penzionera" u totalni karantin bez prava da izlaze uopste - pa nije 65 godina duboka starost, duboko sam uverena da ogromna vecina njih vrlo dobro i mnogo bolje od ovih neodgovornih klinaca 15-25 naprimer ume da sa ponasa a plus mnogo njih ima potrebu da ode do apoteke imaju neke svoje lekove koje uzimaju redovno i uopste zasto im zabraniti da promole nos kao da su debili. Sem toga njima je frka, vidim ovde u francuskoj ti stariji i ako mogu vrlo retko izlaze, samo kad moraju, ja kad odem u samisku naprimer jedini koji se guraju i ponasaju polubahato su klinci, ovi stariji svi uredno postuju distancu sva pravila, sve, njima jeste frka, nisu oni budale i njih jeste strah

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Danas sam izasao na 5km jogging do parka i izgledalo je kao da je cijeli NW London imao istu ideju. Bilo me sramota da se nadjem tu i samo sam zaobisao i vratio se doma.

 

Ovde su i dalje neozbiljni, vlada i ministri salju konfuzne poruke. "Ne izlazite osim ako morate do ducana ili da vjezbate", kazu. Naravno da odjednom svi moraju u ducan i onda vjezbati. Ali bukvalno svi. I ja.

 

Opet, u parku na otvorenom mozda i nije tako opasno kao u zatvorenom prostoru ali ljudi sjede skupa na klupama, setaju ili trce blizu jedni drugih. U supermarketima prodavci rade bez ikakve zastite, poneki imaju plasticne rukavice, maske ni jedan. Puno ljudi na ulici. OK, manje nego prije pandemije ali puno. Grupa ceka bus na stanici. Na busu nekoliko sjedista zbijeno popunjena, gledam sa ceste...

 

 

 

 

1 minute ago, Sunshine State said:

 😞

Nemacka ima preko 24000 ICU beds (29.2 na 100 000) a UK oko 4000 (6.6 na 100 000).....i krenuli bez "qrca u svatove" (na herd immunity!!)

 

Ocigledno je da je Brexit Boris out of his depth i da je nedorastao situaciji. Neki od ministara i nesto rade i imaju rezultata ali je tanko. Vecina ovo jos ne shvata ozbiljno. Ljudi se ponasaju kao da su na godisnjem odmoru, a ne usred globalne pandemije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Honey Badger said:

Ovde su i dalje neozbiljni, vlada i ministri salju konfuzne poruke. "Ne izlazite osim ako morate do ducana ili da vjezbate", kazu. Naravno da odjednom svi moraju u ducan i onda vjezbati. Ali bukvalno svi. I ja

 

Ne znam sta se svi cude tome. Meni je sa psiholoske strane jasno. To se mozak bori protiv stresa, pokusava da unormali situaciju da ne kljokne u depresiju. Napravili su (politicari) svi gresku u kratkom vremenu u fazonu od nije nista do "zakopavaj" se u zemlju. Onaj Nemac je u pravu. Dok god ljudi drz distancu ne vidim problem u vezbanju. Cak naprotiv.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...