Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Šta je bitnije ekonomija ili zdravlje i život ljudi? Znaju se, valjda, trenutni prioreti... Zbog ekonomije, profita i novca nije odreagovano na vreme u većini država, te su posledice mnogo gore nego što bi bile da su mere preduzete malkice ranije... Ali niko nije želeo da se odrekne potencijalnog profita za tih nekoliko dana za koliko je trebalo ranije reagovati.... I sad je nebo iznad Evrope prepuno aviona (već sam kačio link), a ovamo granice zatvorene...

...bo vas profit, da vas ..bo....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam odakle ta prica o starijima kao iskljucivo ugrozenima.

Citao sam o par primera ljudi u 30im godinama koji su bili u savrsenom stanju a sada se bore za dah (neki su nazalost bitku i izgubili).

 

Mislim da i psihickom bolesniku polako postaje jasno da recenica "ovo radimo zbog nasih milih penzionera" nema smisla i da je neophodno zastiti sve. Nadam se da ipak nije kasno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

Prakticno je dao alibi onima koje je do sada bolelo uvo da se socijalno distanciraju (i indirektno podstice nezadovoljstvo doticnih, koje onda moze da dovede do gadnih stvari).

Pretpostavimo da se to desi. Da maloumnici počnu da divljaju zbog teške golgote što moraju da sede kući umesto da štrokave ulice. Ako i druga društva (osim srbskog, gde se to odavno desilo) dozvole da postanu taoci tog društvenog šljama, umesto da se brzo sa njime obračunaju, onda možda i ne treba da postoje.

 

8 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Pa ljudska prava su, kako termin kaze, za ljude, a ne za one koji znaju da su bolesni od nepoznate bolesti, ili se sumnja da su zarazeni, a i dalje idu medu prave ljude da sire zarazu. To nisu ljudi te ih kao takve treba i tretirati.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, uini said:

 

da se nadovezem: zašto se zaustaviti na starijim ljudima, onima generalno ugroženog zdravlja i aktuelnoj viralnoj situaciji? po toj logici svakoga ko ugrožava zdravlje tržišta i kada je business as usual treba "ukloniti" na ovaj ili onaj način. 

 

To je tek posebna tema. U analizu ispravnosti takvog ugla posmatranja stvari nisam ni ulazio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, n4l1m said:

da ne bude opet prica o zaveri, ali koja je verovatnoca da u svakoj drzavi na ovoj poziciji sede retardirani  idioti koji nemaju veze sa poslom koji treba da rade, il su u pitanju neke dublje igre.

Sto ne smislis bolju teoriju zavere, imas sve elemente. Imas zajednice koje imaju kontakt jedne sa drugima, neke su razvijenije, neke zaostalije, neke bogatije, neke siromasnije, neke demokratske, neke centralisticki organizovane, itd i imas izolovani uzorak na onom brodu, gde su čak najbolje prošli. Ovo ili neko igra planetarni Sims, ili eventualno kao u South Parku, neko gleda planetarni rialiti šou :classic_biggrin:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, wrach said:

Ja ne znam odakle ta prica o starijima kao iskljucivo ugrozenima.

Citao sam o par primera ljudi u 30im godinama koji su bili u savrsenom stanju a sada se bore za dah (neki su nazalost bitku i izgubili).

 

Mislim da i psihickom bolesniku polako postaje jasno da recenica "ovo radimo zbog nasih milih penzionera" nema smisla i da je neophodno zastiti sve. Nadam se da ipak nije kasno.

 

Pa pazi, ima i takvih slucajeva. Ali jako malo. U Italiji je do jucerasnjeg dana preminulo 10 osoba izmedju 30 i 39 godina. 0,2 posto od svih preminulih. Uglavnom sa teskim hronicnim problemima. Culi smo samo za jednu osobu koja nije imala zdravstvenih problema, a u stvari problem mozda nije bio otkriven na vreme.

U toj grupi je verovatno i najvise osoba koje su stupile u kontakt sa virusom. Procentualno, nivo statisticke greske. 

Sto naravno ne znaci da ne treba da se mladje osobe cuvaju i paze.

 

Inace, 50 posto preminulih iznad 80 godina, jos 35 posto izmedju 70 i 80 godina, i jos 10 posto izmedju 60 i 70 godina. Prosek godina preminulih 79 godina.

 

Podaci; Istituto Superiore di Sanita, Roma, na dan 23. 3. 2020.

 

Edit: Preneo nemacki The European.

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, wrach said:

Ja ne znam odakle ta prica o starijima kao iskljucivo ugrozenima.

Citao sam o par primera ljudi u 30im godinama koji su bili u savrsenom stanju a sada se bore za dah (neki su nazalost bitku i izgubili).

 

Mislim da i psihickom bolesniku polako postaje jasno da recenica "ovo radimo zbog nasih milih penzionera" nema smisla i da je neophodno zastiti sve. Nadam se da ipak nije kasno.

Možda sam psihički oboleo, ali tu rečenicu stalno čujem, iz zvaničnih izvora. Ukoliko nisu "glasovi u mojoj glavi" stalno se ponavlja, iznova i iznova, mantra takoreći. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wrach said:

Ja ne znam odakle ta prica o starijima kao iskljucivo ugrozenima.

Citao sam o par primera ljudi u 30im godinama koji su bili u savrsenom stanju a sada se bore za dah (neki su nazalost bitku i izgubili).

 

Mislim da i psihickom bolesniku polako postaje jasno da recenica "ovo radimo zbog nasih milih penzionera" nema smisla i da je neophodno zastiti sve. Nadam se da ipak nije kasno.

Pa statisticki se pokazalo da veci procenat starije populacije umire od corona virusa (postavljani su i neki dijagrami ovde na forumu), sto je onda pojednostavljeno i (pogresno) interpretirano: virus ubija SAMO starije (a to statistika i dijagrami zapravo ne kazu).

 

Pre neki dan je bila neka tv emisija, razgovor u studiju, gde su nekoliko novinara/tv komentatora/javnih licnosti diskutovali o tome kako obavljaju svoju profesiju u ovo vreme. Pa su izmedju ostalog pricali i o tome kako odabrati sta prezentirati gledalistu. Kazu da im dolaze potresne vesti/video zapisi iz pogodjenih oblasti, potpuno sokantni. Teoretski mogli bi da ih prikazu gledaocima (i to bi onda definitivno ubedilo i 99% nevernih Toma), ali se plase da bi sok bio preveliki, sto bi moglo da izazove paniku i brojne propratne negativne posledice. Pa se stoga odlucuju da ipak filtriraju vesti.

 

S druge strane, Prof. Drosten je u jucerasnjem podcastu govorio o pogresnom prenosenju i interpretiranju naucnih studija i podataka. Naveo je primer jednog intervjua koji je ovih dana dao nekom listu, a ovi su isekli neke delove njegovog intervjua, a ostalo nisu citirali vec interpretirali (i dodali jos par stvari koje covek nije ni rekao). Pri tome su on-line stavili bombasticni naslov: Prof Drosten je protiv nastavka fudbalske sezone jos bar godinu dana! I stavili ceo clanak iza paywall-a.  I onda su njega (ni krivog ni duznog) besni fudbalski navijaci zasuli ljutitim e-mailovima. A covek je diskutovao situaciju postepenog ukidanja ovih mera i vracanje u normalu. Pa je komentarisao da je drustveno potrebnije da se deca vrate u skole nego da se napune stadioni i igra fudbal, i da se vrlo skoro moraju sakupiti podaci koji ce pomoci da se odluci da li da se nastavi sa skolom samo za nize razrede, za sve osnovce ili i za srednjoskolce (covek je diskutovao neku preliminarnu studiju/model iz Teksasa o tome koliko je dece zapravo vec "neprimetno" prelezalo virus i steklo imunitet, te vise nisu zarazni, pa bi stoga mogli da se vrate u vrtice i skole). Naravno, poruka je da se i novinari moraju dozvati pameti ponasati se u skladu s ozbiljnoscu situacije i prestati s senzacionalistickim pisanjem jer ono samo dovodi do toga da vecina strucnjaka i ne zeli vise da govori za javnost iz straha da ce ih pogresno intrpetirati.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

. A covek je diskutovao situaciju postepenog ukidanja ovih mera i vracanje u normalu. Pa je komentarisao da je drustveno potrebnije da se deca vrate u skole nego da se napune stadioni i igra fudbal, i da se vrlo skoro moraju sakupiti podaci koji ce pomoci da se odluci da li da se nastavi sa skolom samo za nize razrede, za sve osnovce ili i za srednjoskolce (covek je diskutovao neku preliminarnu studiju/model iz Teksasa o tome koliko je dece zapravo vec "neprimetno" prelezalo virus i steklo imunitet, te vise nisu zarazni, pa bi stoga mogli da se vrate u vrtice i skole). Naravno, poruka je da se i novinari moraju dozvati pameti ponasati se u skladu s ozbiljnoscu situacije i prestati s senzacionalistickim pisanjem jer ono samo dovodi do toga da vecina strucnjaka i ne zeli vise da govori za javnost iz straha da ce ih pogresno intrpetirati.

 
👍

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

U vezi sa najavljenim masovnim testiranjem kod nas, sta mislite kakav ce to potencijalni efekat imati na rast panike? 
U smislu, do sada se dnevno u proseku testiralo 50-100 ljudi, i broj novih slucajeva je bio 30-50. Teoretski, za ocekivati je da ukoliko se broj testiranih poveca za 10x dnevno, da se i broj zarazenih povecava 5x-10x dnevno.
Dodatno, uzimajuci u obzir i ovo prethodno, ali i najavljeno izolovanje ljudi sa blazim simptomima na Sajmu, Spensu itd., verujem da ce i to izazvati dodatnu paniku (druge vrste doduse).

Plasim se da se ne pocne povecavati i broj ljudi koji ce da kriju simptome zbog ove druge situacije. 
Da rezimiram, brine me situacija da istovremeno imamo dve vrste panike koje deluju u obrnutim smerovima, i da kombinacija obe ne izazove dodatni haos. 
(Izvinjavam se ukoliko ste o ovome vec diskutovali, nije bas lako ispratiti sve, posebno kada dobar deo dana provedes na poslu).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klipan said:

U vezi sa najavljenim masovnim testiranjem kod nas, sta mislite kakav ce to potencijalni efekat imati na rast panike? 
U smislu, do sada se dnevno u proseku testiralo 50-100 ljudi, i broj novih slucajeva je bio 30-50. Teoretski, za ocekivati je da ukoliko se broj testiranih poveca za 10x dnevno, da se i broj zarazenih povecava 5x-10x dnevno.
Dodatno, uzimajuci u obzir i ovo prethodno, ali i najavljeno izolovanje ljudi sa blazim simptomima na Sajmu, Spensu itd., verujem da ce i to izazvati dodatnu paniku (druge vrste doduse).

Plasim se da se ne pocne povecavati i broj ljudi koji ce da kriju simptome zbog ove druge situacije. 
Da rezimiram, brine me situacija da istovremeno imamo dve vrste panike koje deluju u obrnutim smerovima, i da kombinacija obe ne izazove dodatni haos. 
(Izvinjavam se ukoliko ste o ovome vec diskutovali, nije bas lako ispratiti sve, posebno kada dobar deo dana provedes na poslu).

 

Ovo je gotovo izvesno. Samo, na stranu što će jedan deo njih sebe da otera u grob, oteraće i svoje najbliže. Italiji se dešava manje više to, nisu na vreme skapirali da ovi nije sezonski grip, da ovo nije obična influenca, da je neće preležati na nogama i najvažnije, da će dovesti u ogroman rizik starije sugrađane. I par nedelja posle BOOM!

 

Kini treba jebati mater za inicijalno skrivanje i zataškavanje nalaza. Tu dvojbe nema i oko toga ih neće oprati ni Hoanho i Jang ce, koliko god se posipali pepelom u vidu humanitarne pomoći, lekara i čega sve ne, zemljama koje sada vode bitku. Ostaje pitanje, ko će oprati sve ove ostale (Srbija included) koji su olako pristupili celom problemu iako su, tada već, imali jasna i nedvosmislena uputstva i sve informacije iz Kine. Pa su se do sredine februara (dakle, skoro mesec dana od kompletnog lockdown-a u Hubeiu) Španci sprdali sa virusom od koga nema ništa, mi pričali o najsmešnijem virusu, Italijane poslovično boleo falus (plus ooogromna zabluda da je to još jedna influenca), budaletina Tramp se sprdao sa virusom i podsmevao (pride, prebacujući priču da je to podvala odvratnih demokrata :ajme:) i ama baš niko (verovatno svi sem Nemaca u određenoj meri) nije ozbiljno shvatao informacije iz Kine koje su tada, nakon inicijalnog skrivanja, bile vrlo jasne i upozoravajuće.


Tako da, mentalitet koji je spreman na ovo što sam naškrabao, svakako može i da krene da krije simptome (opet svesno ugrožavajući druge, kao i sa inicijalnim sprdanjem) jer se eto, boji Sajma ili Spensa ili čega već. Da vam kažem, zaista ne bio u koži onome ko će da leži na Sajmu, u hali od par hiljada kvadrata sa još njih 2999. I ne bio u koži policiji, vojsci i lekarima najpre koji će to morati da drže pod kontrolom. Međutim, još više ne bio u koži onome ko će da krije simptome pa da pobije pola svoje familije kao što se desilo u Italiji. 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klipan said:

U vezi sa najavljenim masovnim testiranjem kod nas, sta mislite kakav ce to potencijalni efekat imati na rast panike? 
U smislu, do sada se dnevno u proseku testiralo 50-100 ljudi, i broj novih slucajeva je bio 30-50. Teoretski, za ocekivati je da ukoliko se broj testiranih poveca za 10x dnevno, da se i broj zarazenih povecava 5x-10x dnevno.
Dodatno, uzimajuci u obzir i ovo prethodno, ali i najavljeno izolovanje ljudi sa blazim simptomima na Sajmu, Spensu itd., verujem da ce i to izazvati dodatnu paniku (druge vrste doduse).

Plasim se da se ne pocne povecavati i broj ljudi koji ce da kriju simptome zbog ove druge situacije. 
Da rezimiram, brine me situacija da istovremeno imamo dve vrste panike koje deluju u obrnutim smerovima, i da kombinacija obe ne izazove dodatni haos. 
(Izvinjavam se ukoliko ste o ovome vec diskutovali, nije bas lako ispratiti sve, posebno kada dobar deo dana provedes na poslu).

 

Testiranja pre svega treba da daju potrebne podatke stručnim ekipama, što više informacija i što veća preciznost istih, efikasnija borba, kako rekoše juče, prelaze iz pozicije odbrane od virusa u fazu napada na virus, i to je, verujem OK. 

Kakve će informacije dolaziti do javnosti, nas laika, ne treba da bude teško odrediti, Treba da dilaze tačne informacije, najveću paniku izaziva skrivanje informacija ili doziranje informacija po nečijoj proceni. Ako treba da budemo preplašeni neka to bude od realne opasnosti, najbolje je kad znamo ko nam je neprijatelj.

Mislim, čak, da je suviše često gostovanje stručnjaka po televizijama, to ih em odvaja od svakodnevog posla, isv+cpljuje ih, em sve što kažu, bude interptretirano od strane polupismenih novinara, novinari imaju, recimo, 15 minuta da razgovaraju sa članom štaba, iako dobiju sve bitne informacije u prvih 5 minuta, razvuku priču na još deset ubacujući nebulozna pitanja i zaključke.

Dakle, ne moram sve da znam, ali ako mi nešto govorite, govorite istinu.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Htece ljudi da skrivaju informacije sigurno, ali pitanje je koliko ce to biti efektivno. 

 

Ako sam ja dobro razumeo sta je plan, kod nas ce da krenu da istrazuju i rekreiraju sve kontakte onih ljudi koji budu testirani pozitivno i da ih sve testiraju. 

 

Tako da nece biti bas ostavljena slobodna volja svakom gradjaninu da li zeli da ae testira. 

 

Pored toga siguran sam da ce vecina onih koji osete makar malo jace simptome hteti da se testira, jer sad je vec skoro svima jasno da ovo nije sala. Tako da kapiram da ce uspeti da obuhvate veliki broj zarazenih. 

 

Ono sto mene brine je sposobnost nase strane da uspešno organizuje te karantine velikih razmera. One prve informacije koje smo dobili iz Morovića su dosta zabrinjavajuće, a i iskustvo mojih roditelja na granici u petak je da su svi bili jako neorganizovani i bilo je bas puno konfuzije, al ajde to je bio prvi dan zatvaranja granica, verovatno nisu imali sve informacije jos. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ciao said:

Sad se i ja zbunih, potrazila sam podatke koliko godisnje umire ljudi u Francuskoj od zapalenja pluca :

 

https://www.pasteur.fr/en/medical-center/disease-sheets/influenza

 

"...Influenza is an acute contagious respiratory infection caused by influenza viruses, which are unique due to their vast genetic variability. It is a public health issue because of the annual seasonal outbreaks that affect 2 to 8 million people in France every year, with influenza-associated excess mortality estimated at 10,000 to 15,000 deaths, mainly in vulnerable individuals. The pandemic risk associated with zoonotic influenza is also a major public health challenge... "

 

Nista mi nije jasno, jel znaci frka da ne bude vise jer je virus neobican?

Ili je mozda sve vise zgusnuto  u kratko vreme u odnosu na ranije godine?

 

Frka je jer postoji mogucnost da se ogroman broj zarazi, a 2% od 100k i 2% od 100 miliona nije isto, slozices se? Tako da mortalitet nece na kraju biti veci, ali u apsolutnim brojkama to moze biti zaista ogromna brojka, jer se korona jako brzo i lako "zakaci". Uz to, nov je virus i ne zna se mnogo o njemu sto je dodatan razlog za oprez.

Link to comment
Share on other sites

Ali tek se sada otkriva koliko nasi ne znaju gde udaraju. 

Kaze Kon rekli nam Kinezi da nosimo maske.... jbt 😳

Posle priznaje da su testirali samo zarazene, ne i clanove porodica i da nemamo testova.... 

Horror. 

Jos i ovo za vma, cekali Kineze da im kazu da ne mogu da ga koriste za lecenje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CLakiSH said:

VMA je bila planirana za lecenje ali sada Kinezi kazu da ne moze jer ima centralnu ventilaciju.

Znaci na Sajam vecina.

Osim ovih sa godisnjom za KKCZ, oni idu u Zeleznik.

 

Na sajam idu ovi sa blagim simptomima. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...