Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, sreta-steta said:

@vilhelmina jel skole i dalje rade u Svedskoj? Citao sam o tom njihovom rezonu: da se pusti da se taj najsnazniji deo stanovnistva zarazi i tako imunizuje a da se samo stariji u medjuvremnu drze u izolaciji. Kao to odgovara i mentalitetu, zdravstvenom... Ima li smisla?


Rade osnovne skole; srednje i univerzitet su zatvoreni. Ali neki rezon slican tome sto pominjes, ovde neces cuti. Naprotiv, vrlo otvoreno se kaze da se skole drze otvorene zato da bi se zaposleni u zdravstvu zadrzali na poslu, jer inace sledi potpuni raspad sistema. Sve mere koje se ovde (ne) primenjuju i po cemu se Svedska razlikuje od vecine evropskih zemalja, imaju jasno definisana dva cilja: ocuvati zdravstveni sistem i ocuvati privredu, oba u najvecoj mogucoj meri. Nema to nikakve veze s mentalitetom, jer ljudi su svuda isti, brinu za sebe i svoje najblize, i nista ih drugo u ovakva vremena ne interesuje.

Sto se tice izolacije starijih, ni govora o tome. Naprotiv. Starijima od 70 je preporuceno da ne izlaze, ali im nije ponudjena alternativa. Mnogi od njih ovde nemaju nikoga da im ode u kupovinu ili apoteku, i mi u socijalnim sluzbama koji radimo sa starima, ovih dana imamo ogroman broj zahteva za bas tu vrstu pomoci, kupovina i apoteke. I sve ih odbijamo, takvo nam je uputstvo dato. 
Znaci niko se ovde ne izoluje uz podrsku drzave vec kako se ko snadje. Mnogi nalaze sopstvena resenja, ne pustaju decu u skole, otvaraju bolovanja, pomazu roditeljima ako su u prilici, jer znaju da je to potrebno. Ali nikakvog poziva na samoizolaciju od strane drzave nema, ni za jednu starosnu ili neku drugu grupu ljudi, osim sto se trazi da oni koji su bolesni, makar bila i najlaksa prehlada, ne dolaze na posao i u skolu. To je sve. Na sta ce to izaci, ostaje da se vidi.

Eh da, jos nesto po cemu je ovdasnji pristup svemu karakteristican, jeste i to sto se testovi rade samo za ljude koji su u teskom stanju i treba im respirator, kao i za zdravstvene radnike koji s njima dolaze u kontakt. Ostalima se dijagnoza postavlja telefonom, na osnovu simptoma, i oni dobijaju savet kako da se ponasaju. Ne registruju se i odatle sve manji broj obolelih. Ali zato sve veci broj umrlih i onih kriticnih, i sve alarmantnije izjave zvanicnih organa. Ali na izjavama za sada i ostaje, nikakve posebne mere. I dalje vazi zabrana skupova preko 500 ljudi, sve manje od toga je u redu. Licno ne znam sta da mislim o svemu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da prenesem ukratko sta je Prof Drosten (sef Virologije na Berlinskom Institutu koji savetuje nemacku vladu) rekao danas povodom maski:

Maske, ove obicne hirurske, vas ne stite protiv virusa (da se ne zarazite). One eventualno mogu da stite ostale od vas ako ste bolesni pa kasljete (zadrzi kapljice na maski). Pomama za maskama moze samo da dovede do nestasice maski tamo gde su one preko potrebne, a to su bolnice gde su one preko potrebne medicinskom osoblju. Takodje, isti efekat se postize ako u kucnoj radinosti sami sasijete masku/koristite sal. Tekstilne maske mozete potom oprati, a ove papirno/koji-god-materijal mogu da se "dezinfikuju" za ponovnu upotrebu zagrevanjem u rerni na 60-70°C (ta temperatura ubija svaki virus - to on rekao, ne ja). Jedini efekt nosenja maski koji on vidi je sto upozorava one neodgovorne (salje poruku) da je situacija ozbiljna i da se uozbilje.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Crni Bombarder said:

Po svemu sudeci,izbegnut je najgori scenario. Cak je i interno odeljenje proradilo i samo ("samo") 10-ak zdr.radnika je u izolaciji. I to je dosta obzirom na manjak kadrova,ali je moglo biti mnogo gore.

 

 

To cemo videti tek za desetak dana. Koliko ljudi se zarazilo, to je kljucno i da li su oni distribuirali virus dalje. Nisam ja uopste sumnjao da ce interno brzo proraditi, makar i sa jednim doktorom. Bojim se da ti slucajevi iz Sombora i Subotice, a siguran sam da ih ima jos mnogo po Srbiji, pa onaj sto je umro u Crnoj Gori a prethodno boravio u Srbiji gde ga niko nije detektovao,  jasan indikator da se virus slobodno siri zemljom, a to s obzirom na stanje u nasem zdravstvenom sistemu moze imati katastrofalne posledice. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

 

To cemo videti tek za desetak dana. Koliko ljudi se zarazilo, to je kljucno i da li su oni distribuirali virus dalje. Nisam ja uopste sumnjao da ce interno brzo proraditi, makar i sa jednim doktorom. Bojim se da ti slucajevi iz Sombora i Subotice, a siguran sam da ih ima jos mnogo po Srbiji, pa onaj sto je umro u Crnoj Gori a prethodno boravio u Srbiji gde ga niko nije detektovao,  jasan indikator da se virus slobodno siri zemljom, a to s obzirom na stanje u nasem zdravstvenom sistemu moze imati katastrofalne posledice. 

Sprovedena je kontrola. 
Oni koji su bili u neposrednom kontaktu sa pacijentom su izolovani. Oni koji su bili u posrednom kontaktu (dakle ne sa njim direktno,vec sa nekim ko jeste) nisu. Da li tako treba biti? Ne znam. Nisam strucno lice,a ni odgovorno. Prenosim ono sto znam,a izvor je prilicno kredibilan. Ja u nase nemam poverenja,ali (mislio sam da ovo nikada necu reci) u ove strucnjake iz Kine imam ili imam vise. Navodno im je prezentovan slucaj iz Sombora i postupa se njihovim preporukama. Videcemo,sto kazes.

Za ostatak posta se slazem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Sprovedena je kontrola. 
Oni koji su bili u neposrednom kontaktu sa pacijentom su izolovani. Oni koji su bili u posrednom kontaktu (dakle ne sa njim direktno,vec sa nekim ko jeste) nisu. Da li tako treba biti? Ne znam. Nisam strucno lice,a ni odgovorno. Prenosim ono sto znam,a izvor je prilicno kredibilan. Ja u nase nemam poverenja,ali (mislio sam da ovo nikada necu reci) u ove strucnjake iz Kine imam ili imam vise. Navodno im je prezentovan slucaj iz Sombora i postupa se njihovim preporukama. Videcemo,sto kazes.

Za ostatak posta se slazem.

 

Medicinsko osoblje za koje znaju da je bilo sa njim u kontaktu je u izolaciji, ali naravno nisu testirani. On je bio duze vreme sa virusom pre detektovanja i sigurno je bio u kontaktu sa vecim brojem ljudi. I tu dolazimo do manjkavosti naseg sistema kojem je najbitnija stvar marketing, a ne resavanje problema. Svo osoblje koje je bilo u kontaktu sa njim, ali i drugi bolesnici, su morali biti testirani da bi se utvrdilo u kom pravcu se virus siri i da se onda dalje vrsi kontrola. Naravno interno nije trebalo odma na silu otvarati. Oni su stavili nekoliko ljudi u karantin i teraj dalje kao da nista nije bilo. 

 

Mene u ovom slucaju prilicno zabrinjava sto je ocigledno da ovde imamo i zataskavanje. Uopste se ne prica o ovom slucaju, mediji ne govore o njemu, a radi se sigurno o veom intresantnoj prici za njih. Drugi slucajevi ulaska virusa u bolnicu su medijski ispraceni, ali o ovome ni reci. Nije to slucajno. 

 

Kao sto ne verujem Vucicu, ne verujem ni Kinezima, niti bilo kome ko sa njim tikve sadi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta bih ti rekao...najteze je kada te sagovornik dovede u poziciju da se branis od necega sto niti si rekao,niti pomislio.
Ispada da ja botujem..(ne znam zapravo ni za koga ovde tacno?),a ja sam samo preneo neke informacije koje su proverene. Ni manje ni vise od toga.

Link to comment
Share on other sites

ajmo bre žabari, ajmo...idemo na dole

 

Quote

Broj novih slučajeva:

21. mart - 6.557

22. mart - 5.560

23. mart - 4.790

 

Broj smrtnih slučajeva:

21. mart - 793

22. mart - 651

23. mart - 602

 

  • Like 26
  • Thanks 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

ajmo bre žabari, ajmo...idemo na dole

 

 

Ne treba vezivati broj umrlih po danu sa time da se epidemija smirila. Jedini pravi pokazatelj je broj novoobolelih. Najveće je pitanje koliko se ljudi testira u odnosu na pre 5 dana. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ne znam sta bih ti rekao...najteze je kada te sagovornik dovede u poziciju da se branis od necega sto niti si rekao,niti pomislio.
Ispada da ja botujem..(ne znam zapravo ni za koga ovde tacno?),a ja sam samo preneo neke informacije koje su proverene. Ni manje ni vise od toga.

 

Nema potrebe da se branis, niti te neko optuzuje da botujes. To sto si ti preneo jeste tacno, tu nema spora. Komentarisem to sto je ucinjeno. A realno, ucinjeno je nedovoljno i prilicno amaterski, sa ciljem da se postigne marketinski efekat na mikro nivou.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, A sad said:

 

To cemo videti tek za desetak dana. Koliko ljudi se zarazilo, to je kljucno i da li su oni distribuirali virus dalje. Nisam ja uopste sumnjao da ce interno brzo proraditi, makar i sa jednim doktorom. Bojim se da ti slucajevi iz Sombora i Subotice, a siguran sam da ih ima jos mnogo po Srbiji, pa onaj sto je umro u Crnoj Gori a prethodno boravio u Srbiji gde ga niko nije detektovao,  jasan indikator da se virus slobodno siri zemljom, a to s obzirom na stanje u nasem zdravstvenom sistemu moze imati katastrofalne posledice. 

 

Kaze mi brat da su i musterije ove kozmeticarke iz Subotice zarazene. Videt cemo u narednim danima.

 

Link to comment
Share on other sites

prvo su svi hteli da se testiraju makar i preventivno, a ovi su odlagali sto je kasnije moguce..

a sad kad su rekli da ce se i sa najblazim simptomima lezati u bolnici,  bice ko i za vojsku ovog sto treba testirati, dva ga vuku a trojica tuku.

sjebanog li naroda:lol:

 

  • Like 4
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Green23 said:

Ne treba vezivati broj umrlih po danu sa time da se epidemija smirila. Jedini pravi pokazatelj je broj novoobolelih. Najveće je pitanje koliko se ljudi testira u odnosu na pre 5 dana. 

izgleda su manje testirali danas a imaju veci % pozitivnih nego juce.
 

23/03 Tests: 25,180 Positive: 5,560 Percentage: 22.1%

24/03 (Today) Tests: 17,066 Positive: 4,789 Percentage: 28.1%


https://www.npr.org/sections/coronavirus-live-updates/2020/03/23/820043866/mass-religious-gathering-in-pakistan-leads-to-fresh-concerns-over-covid-19-sprea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Bobby Axelrod said:

Da li neko zna,ova zena sto je preminula danas da li je bila na respiratoru,posto Loncar rece da je imala blaze simptome i onda odjednom pogorsanje.

Na konferenciji u 15h rekoše da niko iz KBC "Dragiša Mišović", gde se preminula žena lečila, nije na respiratoru, tako da izgleda da nije, verovatno da joj se stanje naglo pogoršalo danas popodne. 😞

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

izgleda su manje testirali danas a imaju veci % pozitivnih nego juce.
 

23/03 Tests: 25,180 Positive: 5,560 Percentage: 22.1%

24/03 (Today) Tests: 17,066 Positive: 4,789 Percentage: 28.1%


https://www.npr.org/sections/coronavirus-live-updates/2020/03/23/820043866/mass-religious-gathering-in-pakistan-leads-to-fresh-concerns-over-covid-19-sprea

 

 

Užasan podatak... jbg, a te cifre su mi delovale koliko toliko ohrabrujuće... Al ajde da se nadamo da taj pad ipak nešto znači.

 

KONAČNO kod nas masovna testiranja, da vidimo na čemu smo. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, realno *w said:

 

 

Užasan podatak... jbg, a te cifre su mi delovale koliko toliko ohrabrujuće... Al ajde da se nadamo da taj pad ipak nešto znači.

 

KONAČNO kod nas masovna testiranja, da vidimo na čemu smo. 

Pa i jesu ohrabrujuce posto je njihov peak trebao da bude ove nedelje, pa makar to bile ove surove brojke prisutan je barem neki pad (broj umrelih npr).

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...