Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, A sad said:

 

Ma vec je katastrofa. Ovo sto cu sad napisati su nezvanicni podaci, tako da postoji mogucnost da nisu u potpunosti tacni, ali greska sigurno nije velika. Podaci se odnose na period do 11. marta i samo na deo Sirije pod vladinom kontrolom. Nezvanicno je bilo do tada 2470 zarazenih od korone, a 427 je preminulo. To nije uopste cudno. Zna se kakva je situacija u Iranu, a desetine hiljada iranaca dolazi u Siriju, sto kao hodocasnici, sto kao podrska u ratu... 

 

Zdravstvena infrastruktura prakticno ne postoji, a ni pre rata nije bila bas najbolja. Kada se pogledaju rezultati epidemije H1N1 vidi se da zdravstveni sistem nije funkcionisao najbolje pre rata. Procenat smrtnosti je bio veoma velik, a kod tesko obolelih u nekim delovima smrtnost je bila stopostotna. Zato ne treba da cudi sto je Sirija potpuno nespremna za koronu. Olaksavajuca okolnost za pobunjenicke teritorije je sto su izolovane i tamo retko ko ide. Oni virus mogu da uvezu iz Turske, a tamo jos nije dostigao bas tolike razmere, ali krenuo je i tamo da se siri. 

 

Svi su oni gotovi tamo.

 

Mislim da su brojke mnogo vece i u Iraku, Avganistanu, Pakistanu, Indiji i drugim zemljama. Ostatak teritorije pod kontrolom HTS je devastiran i nema uslova za sprecavanje sirenja virusa iz Turske, deo pod kontrolom SDF ce isto da se zarazi od ostalih podrucja.

 

Kako stoji situacija u Tartusu i Latakiji? Tamo skoro i nije bilo rata i trebalo bi da imaju uslova za koliko - toliko normalan zivot.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

Kod nas se taj lek dobija isključivo na recept. Zar je moguće da je u Americi drukčije? Čini mi se da je reč o relativno jakom leku koji ne bi trebalo olako uzimati.

 

Ajd još jednom, kod nas NE TREBA recept. Odeš u apoteku (ako negde još ima) i kupiš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ovo valja pogledati, ako izuzmemo ovog retarda voditelja..

lik geneticar, dobrovoljno se nudi, niko ga ne zove.. kae da samo u sarajevu ima aparata da bi mogli testirati region, ali nema testova..

koji pri tom grubo receno kostaju oko 25e po komadu™

kae tamo neki govori kako ce se kupiti aparat za 250k eura koja ce moci da radi 100 testova dnevno, a ove sto vec imaju i sto se ne koriste, mogu do 500 dnevno da odrade..

opet se sve svodi na to, da ce ova stoka iz vrha i na ovoj situaciji da se obogati, ne samo tamo, vec u celom regionu

 

Edited by n4l1m
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Laki21 said:

 

Ajd još jednom, kod nas NE TREBA recept. Odeš u apoteku (ako negde još ima) i kupiš.

Cini mi se da je tako stajalo na uputstvu. No svakako deluje mi blesavo da ljudi ciste police od toga a ne znaju ni tacnu dozu. Ako nesto treba da leci malariju ili lupus, svakako nije za odokativno uzimanje.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Eddard said:

Ajd malo da opišem kako izgleda priprema za epidemiju u mojoj bolnici, kažem priprema jer smo tek pre neki dan dobili prvi slučaj, pa još uvek nije drama. Ja sam poprilično oduševljen kako je sve organizovano i pripremljeno, delom zbog toga što nam je šef hitne bivši vojni lekar koji je onako, baš vojnik, komandant, ali i ostale strukture, počevši od uprave, preko medicinskog direktora i svih šefova su situaciju shvatili krajnje ozbiljno. Situacija međutim nije ista svuda, u mom gradu sarađuju sve tri bolnice, odlučeno je da mi budemo jedini koji će lečiti obolele (za sad), da ne bi se bespotrebno širila zaraza na sve bolnice. U drugim gradovima ne znam kako je, ali recimo moja supruga, koja radi u jednoj velikoj bolnici 40ak km dalje, kaže da uopšte nije tamo na ovom nivou i bila juče oduševljena kad je došla do mene, kako to sve funkcioniše.

Elem, ukratko:
- sve posete su zabranjene, bez izuzetka.
- sve elektivne operacije su otkazane, kapacitet sala je smanjen sa 12 na 3, znači operišemo baš ono što se mora
- svi pacijenti koji mogu da se ranije otpuste se dalju kući (tako npr. za prelom skočnog zgloba gde se normalno leži 4 dana, idu kući već prvi ili drugi dan)
- hitna je rasterećena, time što sve što nije hitno (a Nemci imaju tu naviku da za svaku glupost dolaze u hitnu, tipa boli me rame od pre tri nedelje), šalje se kući, tj. ne dozvoljava se uopšte ulaz u bolnicu.
- ispred hitne je na parkingu za ambulanta kola (v. sliku) postavljen trijažni šator i svako ko hoće u bolnicu, mora prvo kroz njega gde se radi procena rizika od Corone i uopšte potreba da se ide u bolnicu. Tek iz njega, u pratnji osoblja, sa narukvicom, se sme u bolnicu.
- svi ulazi u bolnicu zamandaljeni, samo sa karticom zaposlenog može unutra.
- lečenje pacijenta je svedeno na po jedan kontakt (1 tehničar i 1 lekar po pacijentu)
- o 2 m razmaka među ljudima se strogo vodi računa
- kafeterija je zatvorena za sedenje, može da se uzme hrana i ponese, ali nema više mesta u bolnici u kojoj više od 5 ljudi zajedno sme da sedi
- svaki dan zaseda krizni štab u telefonskoj konferenciji, sagledava se situacija i donose mere koje se mailom šalju svakodnevno svim zaposlenima.
- tamo gde je moguće je personal podeljen. Tako recimo moje odeljenje ima tim od 6 ljudi (2 noć, 2 za dan na odeljenju i 2 za dan u hitnoj) koji kao tim rade 7 dana, a zatim idu u "rezervu" 2 nedelje, umesto njih dolazi drugi tim od 6 ljudi i tako u krug, kako bi uvek postojao tim koji je u pripravnosti.
- odeljenja koja nisu neophodna su zatvorena, dva odeljenja već predodređena i ispražnjena za corona pacijente (jedno intenzivno i jedno normalno)
- poseban set pravila za radnike koji su bili u kontaktu ili koji dolaze iz rizičnih oblasti.

itd... Da ne smaram više. U principu, sve odlično organizovano, ali videćemo kako će biti kad se proširi... Da li će i nemačka organizacija da pukne... Nadam se da neće, ali ovo je nešto sa čim se još niko nije sretao. d5a6fc893731b6c57610a4090a6285b0.jpg4ce27177725e82f699d7137d60afd7f8.jpg

 

impresivan posao, svaka vam cast. pitanje: da li kroz ovaj trijazni sator prolaze svi, tj. i oni koji dolaze na posao u bolnicu?

Link to comment
Share on other sites

 
Ajd još jednom, kod nas NE TREBA recept. Odeš u apoteku (ako negde još ima) i kupiš.

Ajde i ovo još jednom - NE UZIMAJTE LEKOVE NAPAMET!!
Ne deluje preventivno, ne možete ga sami sebi davati.

Nekome taj lek može da zatreba za bolest za koju je namenjen (lupus) i to brzo, a vi ćete ga štekati kod kuće i na kraju kad mu prođe rok jednog dana - baciti.

Ne pravite veštačku nestašicu.

Na stranu što može izazvati ozbiljna sranja ukoliko se uzima "preventivno".

Sent from my SM-N950F using...

  • Like 17
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fancy said:


Ajde i ovo još jednom - NE UZIMAJTE LEKOVE NAPAMET!!
Ne deluje preventivno, ne možete ga sami sebi davati.

Nekome taj lek može da zatreba za bolest za koju je namenjen (lupus) i to brzo, a vi ćete ga štekati kod kuće i na kraju kad mu prođe rok jednog dana - baciti.

Ne pravite veštačku nestašicu.

Na stranu što može izazvati ozbiljna sranja ukoliko se uzima "preventivno".

Sent from my SM-N950F using...
 

 

Ovo treba ponavljati svaki dan. Kao i za paracetamol i ostale stvari koje su se pojavljivali ovde kao MOGUCI lekovi.

 

Prvo, to su moguci lekovi, ne znamo dovoljno, drugo, to su LEKOVI, sto znaci, mozda te IZLECE, ali za to prvo treba da se razbolis, pa je potpuno besmisleno raditi ovo sto fancy pomenu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ocekuju li se danas nekakve nove mere koji ce Kinezi predloziti? Kazu da sada postoje neke nove dozvole za rad firmi, ne znam da li su kriterijumi poostreni ili sta je razlog. Nase gradiliste sa 350-400 ljudi normalno radi i dalje, plasim se da nece izaci na dobro. 

Link to comment
Share on other sites

@Spri

 

Pa možda ne testiraju jer nema ljudi sa simptomima...nemaju koga? Mislim, nagađam, ali ideja da prestanu da testiraju tek tako i da im se ponovo razbukta epidemija mi ne zvuči baš logično.

 

Ove što se vraćaju u Kinu trpaju u karantin a sve sa simptomima testiraju (eno ga Felaini juče, pozitivan).

 

Najavljuju basket i fudbal prvenstvo za par nedelje, teško će to ako im se ponovo razbukta epidemija.

Link to comment
Share on other sites

Jel zna neko gde zasigurno imaju zastitne maske u NS da se kupe? Procenat ljudi koji ih nosi se povecava svaki dan, pa kontam da su mozda dospele maske na trziste, a posto sutra moram na posao...

Navodno će ih od četvrtka svuda biti dovoljno.
Mada kad vidim kako se rukavice prodaju...
Juče čujemo da u obližnjoj apoteci ima rukavica a posto u kući nemamo ništa od zaštite, jedva smo našli neki gel za ruke i hidrogen, odemo verenica i ja da pokušamo da kupimo. Kad sam ušao u apoteku bio sam jedini i vidim da radi poznanica sa treninga. Na pitanje da li ima i koliko daju, ona kaže “10 smo davali ali daću ti koliko ti treba, hoćeš više?”, rekoh “Neka, i 10 pari je dosta, neka ostane za druge...”

Ali neko će tako da pokupi 100 i začas nestane
Link to comment
Share on other sites

Bilo je ovo,ali i ja cu da stavim. 
 

Spoiler
Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

Gostujući na RTS-u, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević rekla je da je prva infekcija koronavirusom u Srbiji izolovana 1. marta. Građanima je, pak, rečeno da je prvi slučaj otkriven 5 dana kasnije - 6. marta, dva dana nakon što su bili raspisani izbori, i dan nakon što je SNS skupio potpise i predao ih Republičkoj izbornoj komisiji.

“Bio je u pitanju importovani slučaj – ta osoba je izolovana, hospitalizovana i nije se dalje proširilo”, rekla je dr Kisić u večerašnjoj emisiji “Oko” na Radio-televiziji Srbije.

Ova informacija – da je prvi slučaj koronavirusa otkriven 1. marta – predstavlja novost za građane Srbije: javnost je o datumu pojavljivanja koronavirusa u Srbiji obaveštena 6. marta, na konferenciji za medije ministra zdravlja Zlatibora Lončara, koji je tada potvrdio da je u Srbiji izolovan prvi slučaj.

Dr Kisić je na RTS-u rekla i da je dva dana kasnije – dakle, 3. marta – zabeležen i drugi slučaj koronavirusa u Srbiji:

“Tu se već desila lokalna transmisija”, rekla je dr Kisić.

Postavlja se pitanje – zbog čega su građani Srbije tek 6. marta saznali za prvi slučaj zaraze, ako je, prema rečima dr Kisić, prvi slučaj zabeležen 1. marta, a već kod drugog slučaja (3. marta) došlo je i do lokalne transmisije?

Odgovor, verovatno, leži u događajima koji su se desili između 1. i 6. marta.

Tog 1. marta, predsednik države se nalazio u poseti SAD i tada se sastao sa Majklom Kirbijem i Metjuom Palmerom.

Posetu Americi Vučić je završio 3. marta, a sutradan, 4. marta je raspisao parlamentarne izbore. Dakle, tri dana nakon što je otkriven (ne i obznanjen) prvi slučaj koronavirusa u Srbiji.

Odmah po raspisivanju izbora, ogroman broj ljudi je otišao u mesne i lokalne odbore SNS-a da priloži svoj potpis za listu “Aleksandar Vučić – Za našu decu”. Fotografije iz tabloida svedočile su o ogromnim gužvama u prostorijama SNS-a tokom 4. i 5. marta – danima nakon što je otkriven prvi slučaj koronavirusa, koji je još uvek bio nepoznat javnosti.

Potpisi su skupljeni u rekordnom roku i 5. marta je SNS predala potpise Republičkoj izbornoj komisiji.

Sam Vučić se 6. marta – dana kada je ministar Lončar izjavio da je otkriven prvi slučaj – hvalio da je 90.000 ljudi dalo potpise za SNS.

Tog istog dana, 6. marta, komentarišući koronavirus, Vučić je rekao da u svetu 25 puta više ljudi umire od ujeda komarca nego od koronavirusa, te da njega brine “da li će put Preljine – Požega kasniti”.

Pitanje za nadležne je sledeće: Koliki broj ljudi je ugrožen time što se pet dana ćutalo o koronavirusu u Srbiji, a širom zemlje na desetine hiljada ljudi bilo u bliskom kontaktu zarad davanja potpisa SNS-u?

https://nova.rs/politika/precutali-prve-zarazene-zbog-prikupljanja-potpisa/?fbclid=IwAR0DO6o4eBtmO4uMLxO-oHZq3zxwrVqYwYMFlRvs5I-G-ya4KYGfsc2AlRk

E,sad..znajuci koliko smo mi u sustini jedan servilan i slugerajski narod,ovo ce proci bez ikakvih posledica po Mordor. Cak ce biti i neka rekordna pobeda na izborima.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Crni Bombarder said:

Bilo je ovo,ali i ja cu da stavim. 
 

  Reveal hidden contents
Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

Gostujući na RTS-u, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević rekla je da je prva infekcija koronavirusom u Srbiji izolovana 1. marta. Građanima je, pak, rečeno da je prvi slučaj otkriven 5 dana kasnije - 6. marta, dva dana nakon što su bili raspisani izbori, i dan nakon što je SNS skupio potpise i predao ih Republičkoj izbornoj komisiji.

“Bio je u pitanju importovani slučaj – ta osoba je izolovana, hospitalizovana i nije se dalje proširilo”, rekla je dr Kisić u večerašnjoj emisiji “Oko” na Radio-televiziji Srbije.

Ova informacija – da je prvi slučaj koronavirusa otkriven 1. marta – predstavlja novost za građane Srbije: javnost je o datumu pojavljivanja koronavirusa u Srbiji obaveštena 6. marta, na konferenciji za medije ministra zdravlja Zlatibora Lončara, koji je tada potvrdio da je u Srbiji izolovan prvi slučaj.

Dr Kisić je na RTS-u rekla i da je dva dana kasnije – dakle, 3. marta – zabeležen i drugi slučaj koronavirusa u Srbiji:

“Tu se već desila lokalna transmisija”, rekla je dr Kisić.

Postavlja se pitanje – zbog čega su građani Srbije tek 6. marta saznali za prvi slučaj zaraze, ako je, prema rečima dr Kisić, prvi slučaj zabeležen 1. marta, a već kod drugog slučaja (3. marta) došlo je i do lokalne transmisije?

Odgovor, verovatno, leži u događajima koji su se desili između 1. i 6. marta.

Tog 1. marta, predsednik države se nalazio u poseti SAD i tada se sastao sa Majklom Kirbijem i Metjuom Palmerom.

Posetu Americi Vučić je završio 3. marta, a sutradan, 4. marta je raspisao parlamentarne izbore. Dakle, tri dana nakon što je otkriven (ne i obznanjen) prvi slučaj koronavirusa u Srbiji.

Odmah po raspisivanju izbora, ogroman broj ljudi je otišao u mesne i lokalne odbore SNS-a da priloži svoj potpis za listu “Aleksandar Vučić – Za našu decu”. Fotografije iz tabloida svedočile su o ogromnim gužvama u prostorijama SNS-a tokom 4. i 5. marta – danima nakon što je otkriven prvi slučaj koronavirusa, koji je još uvek bio nepoznat javnosti.

Potpisi su skupljeni u rekordnom roku i 5. marta je SNS predala potpise Republičkoj izbornoj komisiji.

Sam Vučić se 6. marta – dana kada je ministar Lončar izjavio da je otkriven prvi slučaj – hvalio da je 90.000 ljudi dalo potpise za SNS.

Tog istog dana, 6. marta, komentarišući koronavirus, Vučić je rekao da u svetu 25 puta više ljudi umire od ujeda komarca nego od koronavirusa, te da njega brine “da li će put Preljine – Požega kasniti”.

Pitanje za nadležne je sledeće: Koliki broj ljudi je ugrožen time što se pet dana ćutalo o koronavirusu u Srbiji, a širom zemlje na desetine hiljada ljudi bilo u bliskom kontaktu zarad davanja potpisa SNS-u?

https://nova.rs/politika/precutali-prve-zarazene-zbog-prikupljanja-potpisa/?fbclid=IwAR0DO6o4eBtmO4uMLxO-oHZq3zxwrVqYwYMFlRvs5I-G-ya4KYGfsc2AlRk

E,sad..znajuci koliko smo mi u sustini jedan servilan i slugerajski narod,ovo ce proci bez ikakvih posledica po Mordor. Cak ce biti i neka rekordna pobeda na izborima.

Hoce, spustam slusalicu prijateljicama koje su preko noci zaboravile sva s...a koja zivimo zarad "visheg interesa".....suze rone od tihe radosti sto im je zivot "organizovan do savrsenstva", t.j. mogu da pozovu  opstinu da im neko kupi toalet papir.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

 

Svi su oni gotovi tamo.

 

Mislim da su brojke mnogo vece i u Iraku, Avganistanu, Pakistanu, Indiji i drugim zemljama. Ostatak teritorije pod kontrolom HTS je devastiran i nema uslova za sprecavanje sirenja virusa iz Turske, deo pod kontrolom SDF ce isto da se zarazi od ostalih podrucja.

 

Kako stoji situacija u Tartusu i Latakiji? Tamo skoro i nije bilo rata i trebalo bi da imaju uslova za koliko - toliko normalan zivot.

 

Naravno da su vece kad niko ne radi testiranja.

 

Ovo i jesu podaci za Tartus, Latakiju i Damask. Za ostale oblasti nema nikakvih podataka, ne postoji nikakva infrastruktura koja bi dala makar i nezvanicne podatke. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:


Ajde i ovo još jednom - NE UZIMAJTE LEKOVE NAPAMET!!
Ne deluje preventivno, ne možete ga sami sebi davati.

Nekome taj lek može da zatreba za bolest za koju je namenjen (lupus) i to brzo, a vi ćete ga štekati kod kuće i na kraju kad mu prođe rok jednog dana - baciti.

Ne pravite veštačku nestašicu.

Na stranu što može izazvati ozbiljna sranja ukoliko se uzima "preventivno".

Sent from my SM-N950F using...
 

 

Miki, ne mislim da uzimam za preventivu.

 

Takođe, nakon perioda 1993-2000, i gorkih iskustava sa zdravstvenim sistemom u kriznim i vanrednim situacijama,  obećao sam sebi da NIKADA JEBENO VIŠE neću dozvoliti da moje dete ili neko drugi iz moje porodice nema lek koji mu treba ako zatreba. Ali jebeno NIKAD VIŠE.

 

Poverenje u zdravstveni sistem u ovom ćumezu i govnetu od države nakon nebrojenih sranja kroz koje sam prošao kod mene je bukvalno nepostojeće, stoga se oslanjam na ono što kao pojedinac mogu da učinim, u ovom slučaju, da obezbedim medikament koji potencijalno može spasiti život.

 

Što se tiče onih koji ga troše na dnevnoj bazi, ako imaju trun zdravog razuma imaju i zalihu istog dovoljnu makar za par meseci.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...