Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Tvoji razlozi da ne brojis umrle nisu nista vise altruisticki nego moji da brojim; ja ih pratim iz par razloga:

- to mi je deo posla

- u gradu sam u kom je registrovan zarazen pacijent, a obzirom da malo vise putujem i da sam / bicu okruzena i starijim ljudima koji vec imaju neke hronicne bolesti, ne zelim da ih dovodim u bespotrebnu opasnost - ja to nazivam predostroznoscu, ne morbidnoscu

 

 

Potpuno si u pravu, ali... Iste podatke gledaju milioni ljudi, svako ima svoj zaključak, opet će neko reći, ma lažu, ko zna koliko je umrlo, neko drugi, ma baš me briga, nije kod nas, kao i iz svih drugih informacija veoma mali broj ljudi ume da izvuče zaključak, da proceni koji je podatak verodostojan i da zna šta to znači.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Div said:

 

Potpuno si u pravu, ali... Iste podatke gledaju milioni ljudi, svako ima svoj zaključak, opet će neko reći, ma lažu, ko zna koliko je umrlo, neko drugi, ma baš me briga, nije kod nas, kao i iz svih drugih informacija veoma mali broj ljudi ume da izvuče zaključak, da proceni koji je podatak verodostojan i da zna šta to znači.

 

 

 

Slazem se, ali zamisli kakva bi tek panika bila da ne prikazuju nikakve brojke?

 

Teoreticara zavere na sve strane, vec par puta u drustvu cujem:"Ma to farmaceutska mafija da zaradi na vakcini"; pa sto nema nijedne farma kompanije da izleti s vakcinom i zaradi silne pare? Nije vrag da imaju vakcinu, ali eto cekaju da jos ljudi pomre, pa ce onda da kazu da imaju vakcinu

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

Slazem se, ali zamisli kakva bi tek panika bila da ne prikazuju nikakve brojke?

 

Teoreticara zavere na sve strane, vec par puta u drustvu cujem:"Ma to farmaceutska mafija da zaradi na vakcini"; pa sto nema nijedne farma kompanije da izleti s vakcinom i zaradi silne pare? Nije vrag da imaju vakcinu, ali eto cekaju da jos ljudi pomre, pa ce onda da kazu da imaju vakcinu

 

Ne razumes se ti u to. Sveckim mocnicima sve odgovara, oni vole kad se ljudi pate, jer im onda bolje rastu krljusti i rep.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

Tvoji razlozi da ne brojis umrle nisu nista vise altruisticki nego moji da brojim; ja ih pratim iz par razloga:

- to mi je deo posla

- u gradu sam u kom je registrovan zarazen pacijent, a obzirom da malo vise putujem i da sam / bicu okruzena i starijim ljudima koji vec imaju neke hronicne bolesti, ne zelim da ih dovodim u bespotrebnu opasnost - ja to nazivam predostroznoscu, ne morbidnoscu

 

Nemoj ovo da svhvatiš lično. Nemam ja ništa protiv toga da ti pratiš ili koji su razlozi, niti je ovo upereno protiv tebe. Svi mi imamo neke svoje razloge, od znatiženje do profesije. Moj komentar je pre svega bio protiv senzacionalističkog praćenja, gde su i život i smrt statistički podaci. 

Sada imamo praćenje iz minuta u minut, što polako se pretvara u jedan jako morbidni reality.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Laki Juan said:

Nemoj ovo da svhvatiš lično. Nemam ja ništa protiv toga da ti pratiš ili koji su razlozi, niti je ovo upereno protiv tebe. Svi mi imamo neke svoje razloge, od znatiženje do profesije. Moj komentar je pre svega bio protiv senzacionalističkog praćenja, gde su i život i smrt statistički podaci. 

Sada imamo praćenje iz minuta u minut, što polako se pretvara u jedan jako morbidni reality.

Ne shvatam licno, nijeproblem, ali  postoje razlozi zasto se tako pazljivo prati

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Kako ti gledas na situaciju u NL i kako se nase zdravstvo, ministarstvo zdravlja i RIVM odnose u ovoj situaciji? 

Virus se ozbiljno siri, a ja nemam neki utisak da institucije imaju neku ideju sta i kako.

 

Ovdje jos uvjek ima rize i toalet papira, ali nestalo nam je "hand sanitizer" gela za ruke. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nesto su mi previse lagodni - u celoj ovoj frci oko corone, prime ovde kod mene u bolnicu zenu sa ozbiljnim respiratornim problemima, nedelju dana je drze u bolnici i ne testiraju na corona virus, dok joj nije toliko bilo lose da su je prebacili u Rotterdam, tamo je testirali, ustanovili da j pozitivna i resili da zatvore nasu bolnicu. Bolnica se vadi da po porotokolu nisu imali razloga da je testiraju.

Bila sam u subotu u samoposluzi, nisam primetila neke nestasice. 

U nedelju odoh za Srbiju, pa ne bih da gomilam zalihe bespotrebno...

Citam po nekim sajtovima/ komentatima kako neki stranci zameraju Holandjanima "nonsalansnost i ignoranciju" 🙂

Mene cudi da nema i vise slucajeva, obzirom na to koliko Holandjani "ne postuju" tudji (i svoj) personal space!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Otkad to?

Neverovatni su!

Odem u gym, prostora za svakog kol'ko hoces....ne vredi, nabije se uz tebe, ne mozes nogu pomeriti - ja u neverici, pitam sto moraju tako da se nacickaju jedno uz drugo, kad je pola sale prazno, kaze:"A sto da ne?"

 Bazen - ista prica, tacno da mogu zalepili bi se jedni uz druge - ja to jos nigde nisam videla u takvoj meri -  navikli da "stede" prostor 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Teoreticara zavere na sve strane, vec par puta u drustvu cujem:"Ma to farmaceutska mafija da zaradi na vakcini"; pa sto nema nijedne farma kompanije da izleti s vakcinom i zaradi silne pare? Nije vrag da imaju vakcinu, ali eto cekaju da jos ljudi pomre, pa ce onda da kazu da imaju vakcinu

 

koliko je meni poznato, nema tu nekog velikog biznisa od pronalazenja / izrade vakcina za nove viruse. dugotrajna i skupa istrazivanja, niska cijena cjepiva, trc milojka. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

Neverovatni su!

Odem u gym, prostora za svakog kol'ko hoces....ne vredi, nabije se uz tebe, ne mozes nogu pomeriti - ja u neverici, pitam sto moraju tako da se nacickaju jedno uz drugo, kad je pola sale prazno, kaze:"A sto da ne?"

 Bazen - ista prica, tacno da mogu zalepili bi se jedni uz druge - ja to jos nigde nisam videla u takvoj meri -  navikli da "stede" prostor 😄

 

Aaaa to ...... nabacuju ti se. Ja nisam imao tih problema :). 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Od kad ih na teritoriji velicine Vojvodine ima skoro 20 miliona 🙂 Jebes privatni prostor 🙂

 

Ma jasno mi je to, bio tamo puno puta, ali nisam stekao utisak da mi ulaze u 16, bice da nisam obracao paznju previse, jer nije da ne cenim "postovanje rastojanja" 😁, ali ovde malo i preteruju doduse.

 

To je bitan faktor za epidemiju. Uzmi Japan gde pakuju u one vozove ko sardine, 1 kada ki'ne ode ceo vagon u k....arantin  i recimo USA gde svako svojim autom na sljaku.

 

Posle svih izvestaja iz celog sveta moram da primetim da Afrika nije na ovoj planeti. Imaju ljudi precih problema od zajebavanja sa nekim kineskim virusima.

 

A Srbija je oaza zahvaljujuci rukovodstvu na celu sa predsednikom ili virus nema interesovanja za Srbijicu?!?

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ma jasno mi je to, bio tamo puno puta, ali nisam stekao utisak da mi ulaze u 16, bice da nisam obracao paznju previse, jer nije da ne cenim "postovanje rastojanja" 😁, ali ovde malo i preteruju doduse.

 

To je bitan faktor za epidemiju. Uzmi Japan gde pakuju u one vozove ko sardine, 1 kada ki'ne ode ceo vagon u k....arantin  i recimo USA gde svako svojim autom na sljaku.

 

Posle svih izvestaja iz celog sveta moram da primetim da Afrika nije na ovoj planeti. Imaju ljudi precih problema od zajebavanja sa nekim kineskim virusima.

 

A Srbija je oaza zahvaljujuci rukovodstvu na celu sa predsednikom ili virus nema interesovanja za Srbijicu?!?

Bob cuva Srbe. :s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

I, sta kazu ti vasi sajtevi, koliko je danas umrlo?

 

Kažu i više, koliko ih je ozdravilo:

 

2020coronarecovered01.jpg

 

One, na brzinu podignute bolnice u Wuhanu su poluprazne. Ljudi ozdravili i izašli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...