Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, McLeod said:

Kad ste vec poceli o kugi... bilo je neko istrazivanje relativno skoro i dosli su do zakljucka da kuga, kolera i ostale posasti koje su nas bukvalno desetkovale u proslosti, uopste nisu "strasnije" nego verzije tih virusa koje postoje i danas i to je bilo iznenadjenje.

 

A zapravo i nije toliko. Mi smo potomci onih koji su preziveli, sto znaci da smo imuniji. Sto vise i ovaj virus bude cirkulisao, to cemo biti imuniji, samo po koju cenu?

 

Svinjski grip nam je presao u sezonski recimo jako brzo i jako brzo je postao manje opasan nego sto je bio kad se pojavio.

 

Ali mislim da bi morali da naucimo jednu lekciju iz ovoga i postanemo svesni opasnosti koje nose ovakve zarazne bolesti. Ne samo da ce ih biti jos u buducnosti, i da ce biti mozda jos ozbiljnije, vec treba na prvom mestu da naucimo da budemo odgovorni prema sebi i drugima.

 

Pa ne bi se složijo za sve. Recimo na smallpox su samo stariji cepljeni, kad bi se opet pojavile (iako ih nema više u prirodi; postoje 2 laboratorija (USA i RUS) gde e virus shranjen/zamrznjen) bi bilo veselo

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jel moguce da u Srbiji ne postoji neki sistem emergency notifikacija koje bi stizale svima? 

 

Kao sto u ostlaim drzavama imaju upozorenja za razne stvari. 

 

Tako mogu ovde barem da informisu ljude o merama koje su donete. Meni vec postaje tesko da ispratim koja mera od kad vazi, najavljuju ih na konferencijama pre nego sto su zvanicno usvojene. Pricaju nestruktuirano i ponavljaju stvari i na kraju ne znas sta je kad doneto. 

 

A to bi moglo da se iskoristi iza ulozorenje ljudima da ostaju kod kuca. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Asterion said:

 

Pa ne bi se složijo za sve. Recimo na smallpox su samo stariji cepljeni, kad bi se opet pojavile (iako ih nema više u prirodi; postoje 2 laboratorija (USA i RUS) gde e virus shranjen/zamrznjen) bi bilo veselo

 

 

 

Postoji razlika u virulenci i samoj tezini bolesti. Za male boginje, da bi nestale, mora da bude preko 95% ljudi imunizovano. Treba imati u vidu i kad su te pandemije pokosile ljude, nikakav zdravstveni sistem, pa cak ni higijena nije postojala. Ovo sa cime se sada suocavamo je, paradoksalno, mnogo ozbiljnije.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Izgleda da niko nije pogledao video iz mog posta.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk
 

Pogledao ja upravo i jako me interesuje ko je govornik?

 

Jako zanimljiva teorija, o kojoj niko ne prica... Prelepo i prejednostavno objasnjeno.

Edited by KrX037
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Daleko od toga da se ne slazem, ali samo bih se nadovezao na tvoj post jer je ista tema -cini mi se da sam jutros cuo da je planirano jos 10 letova za prebacivanje kineske pomoci Srbiji. 

Nije laz da ce nama Kinezi pomoci. Laz je da je ON uradio nesto sto ostali evropski politicari nisu. Jos jedan dokaz da on sve i dalje radi kao da je u kampanji.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

I PORED ZABRANE OKUPLJANJA, MLADENCI NAPUNILI PORTU CRKVE

Crkva-Sv.-Trojice-Kraljevo-22032020.jpg

 

Quote

 

SPC danas obeležava Mladence, a vernici i pored naredbe o zabrani okupljanja napunili dvorište crkve


Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik Mladenci u pomen na stradanje Svetih četrdeset mučenika sevastijskih.
Iako je zbog velike opasnosti zbog širenja VIRUSA KORONA na snazi zabrana okupljana više od 5 osoba na jednom mestu, jutros je porta Crkve Svete Trojice bila puna vernika sa malom decom, a gotovo niko od njih nije imao maske na licu i rukavice.
Fotografija sve govori, komentar nije potreban.

 

 

Ima li u ovoj državi neko ko donosi odluke, a da ima bar dva grama mozga? Ovo nije privatno okupljanje na nekoj ledini koja ne postoji ni na geografskim kartama, već na javnom i prometnom mestu. Čitam da neki objašnjavaju i da je „naučno dokazano” kako su crkveni rekviziti imuni na zarazu. 🤮 Pa j*** vas lude!

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, McLeod said:

 

Postoji razlika u virulenci i samoj tezini bolesti. Za male boginje, da bi nestale, mora da bude preko 95% ljudi imunizovano. Treba imati u vidu i kad su te pandemije pokosile ljude, nikakav zdravstveni sistem, pa cak ni higijena nije postojala. Ovo sa cime se sada suocavamo je, paradoksalno, mnogo ozbiljnije.

 

 

Imaaš puno faktora koji uticu na patogenst mikroba i ti faktora su drugačji danas i nekad. Zato je težko to uporediti i pričati koji je patogen opasniji.

Link to comment
Share on other sites

vidim i ruska pravoslavna crkva ne primenjuje mere vec saziva vernike na moleban.

kao i da su i rusi malo u frci.

 

U Nemackoj mise u praznim crkvama prenose na tv (nisam primetila za islamske obrede, kako god da se oni izvode i zovu, pardoniram, ne poznajem materiju).

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sector said:

Jel tacno ovo za Italiju, da dizu ruke od 60+ pacijenata? 

 

Pa verovatno ako bude se ovaj trend nastavljajo, onda ide u smeri da odabiru manje zlo. Spasiti majku sa decom ili nekog 70+ penzionera sa jednom nogom u grobu.

 

Inače kad pratite italijanske TV programe...

 

- kod zabavnih programa sa ljudima u sali piše, da je program snimljen prije pandemije

- kod tv dnevnika (i sličnih emisija)...na levoj gornjoj strani piše tekuči račun za donacije civilnoj zaštiti.

 

Još brojeva od jučer...

na special medical force task za coronavirus za S Italiju (Lombardia etc.) se je prijavilo oko 3,5k doktora iz cele Italije... trebali su ih oko 300.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gradonačelnik Banjaluke objavio da se bogosluženja odvijaju, uz mjere zabrana socijalnog kontakta, za čije provođenje će biti zaduženi sveštenici. Jebena katastrofa.

Tako mogu i kafane da rade, ali da gazde kažu da može samo jedan za stolom da sjedi.

Ne postoji kataklizma koja balkanske političare može da izvuče iz šupka respektivnih vjerskih zajednica.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...