Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Zizu said:

Ako samo dobro razumeo da je u zatvorenom prostoru dozvoljeno da boravi najvise 5 ljudi. Kako je moguce da jos uvek nisu prekinuli zadrugu i parove?!

 

Pa oni su vec u karantinu, a uz to dodju i neka porodicna zajednica, jer tu ima i majki i cerki i bivsih muzeva i sadasnjih ljubavnika... 🙂 A i bolje da su tamo, samo nam jos fale takvi "na slobodi" 🙂

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

http://rs.n1info.com/Vesti/a580477/Raskrikavanje-Analiza-Nestorovicevog-gostovanja-sta-je-sve-netacno-rekao.html

 

Na temu sta to rade Nemci pa im je smrtnost mala 

 

Quote

5. "Azijati su vrlo disciplinovan narodi. Kod njih kad kažeš nema, nema. Italijani ne spadaju u tu kategoriju, ni Španci. Zato imate tu diskrepancu da Španija i Nemačka imaju isti broj obolelih, a u Španiji je umrlo par stotina ljudi, a u Nemačkoj dvadesetak. Jer i Nemci su disciplinovani narod, oni slušaju šta im se kaže".
Prema poslednjim zvaničnim podacima španskih vlasti (20. mart u 20h) Španija je imala oko 25.000 zaraženih i 1326 umrlih. U Nemačkoj su registrovana 16.662 obolela i 46 umrlih.

 

I dok Nestorović ovu značajnu razliku u smrtnosti nejasno povezuje sa "disciplinom", nemački stručnjaci, kako piše Fajnenšl Tajms, smatraju da je stvar u nečemu mnogo konkretnijem.

Nemačka, naime, sprovodi ogroman broj testova, od najranijih faza i kod najblažih simtpoma. Fajnenšl Tajms prenosi reči Lotara Vilera, predsednika nemačkog Robert Koš instituta, zvanične institucije koja prati razvoj virusa u Nemačkoj, koji navodi da tamošnje laboratorije testiraju 160.000 ljudi nedeljno.

To je "više nego sve evropske zemlje zajedno od početka krize". Poređenja radi, Španija je, prema pisanju tamošnjih medija, do 19. marta uspela da testira svega 30.000 ljudi.

Prednost ovako velikih kapaciteta je što testiraju i ljude sa blagim simptomima, kako navodi Hans-Georg Krojslih, profesor medicine i načelnik virologije na Univerzitetu u Hajdelbergu.

"Pretpostavljamo da detektovanje tako blagih slučajeva varira od zemlje do zemlje. U statističkom smislu, to dovodi do razlike u stopi smrtnosti", kaže Krojslih a prenosi FT.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Ridji said:

Nemačka, naime, sprovodi ogroman broj testova, od najranijih faza i kod najblažih simtpoma. Fajnenšl Tajms prenosi reči Lotara Vilera, predsednika nemačkog Robert Koš instituta, zvanične institucije koja prati razvoj virusa u Nemačkoj, koji navodi da tamošnje laboratorije testiraju 160.000 ljudi nedeljno.

Aman i testovi.

Test je specijalna  dijagnostička metoda.Ona potvrđuje da li je korona virus ili neki drugi sezonski.

 

A sudbina obolelog zavisi od starosti , drugih hroničnih bolesti(dijabet,gojaznost,hiertenzija...),pušenja ,raspoloživog broja respiratora , obučenog osoblja itd.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aman, da l treba da se crta

 

Quote

Prednost ovako velikih kapaciteta je što testiraju i ljude sa blagim simptomima, kako navodi Hans-Georg Krojslih, profesor medicine i načelnik virologije na Univerzitetu u Hajdelbergu.

"Pretpostavljamo da detektovanje tako blagih slučajeva varira od zemlje do zemlje. U statističkom smislu, to dovodi do razlike u stopi smrtnosti", kaže Krojslih a prenosi FT.


Puno testiranja -> puno registrovanih slucajeva, medju kojima mnogo sa blagim simptomima -> dobar prosek jer je bilo mnogo obolelih sa blagim simptomima

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da udjemo malo u zavere..

lm, kao sto rekoh pre neki dan, jeste da kinezi jedu svakakva govna, al opet ako bi trebao da se odlucim sta je uzrok nastanka covida-19, dal batman u supi ili ovo

  Quote

In 2015, the Institute published successful research on whether a bat coronavirus could be made to infect HeLa. A team from the Institute engineered a hybrid virus, combining a bat coronavirus with a SARS virus that had been adapted to grow in mice and mimic human disease. The hybrid virus was able to infect human cells.

barem za mene nema dileme..

fun fact, gde se nalazi taj institut za virusologiju gde je to odradjeno, imate pravo na jedan pokusaj.. wuhan

ali, ne bih smeo da se kladim, da su ga kinezi pustili u "promet", pogotovo sto je od starta bila isforsirana prica da je sve poteklo™ sa wet market-ova iz wuhana, pri tom ja bar nisam bio cuo da je neko podjednako tako isticao da se u tom istom wuhanu nalazi i institut za virusologiju.

ko je to pokrenuo, mozemo samo da nagadjamo, ali neminovnost je da ce doci do ekomskog kolapsa, dok ce sa druge strane milijarde biti inevstirane za nova istrazivanja..

sto se nas obicnih smrtnika tice, pogotovo u ovom regionu,  ovo ce sigurno trajati i ceo april, a u maju bi trebalo da se primiri.. s tim sto bi onda u novembru i decembru opet se nosili sa istom problematikom, ali otom potom, prvo da prezivimo ovaj prvi talas..

i jedna mala digresija ako dozvolite, kuga je takodje imala put kina-iran-italija, pri tom ne insinuiram na broj zrtava pu pu pu, vec samo na pattern..

Edited by n4l1m
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sasa965 said:

Aman i testovi.

Test je specijalna  dijagnostička metoda.Ona potvrđuje da li je korona virus ili neki drugi sezonski.

 

A sudbina obolelog zavisi od starosti , drugih hroničnih bolesti(dijabet,gojaznost,hiertenzija...),pušenja ,raspoloživog broja respiratora , obučenog osoblja itd.

 

 

 

Pa to nam i treba. Ja trenutno idem u nabavku za roditelje. Ako bih mogao da se testiram i otkrijem da imam koronu onda bih stopirao tu aktivnost i smanjio bi rizik po roditelje. Ovako kako se kod nas radi apsolutno svako ko dobije koronu će da zarazi nekoliko ljudi iz svoje okoline iz prostog razloga što nije svestan da je kliconoša. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Crni Bombarder said:

Odvratno. Bez obzira na ispoljenu neodgovornost,ovo je nedopustivo.

Oprecne su informacije o slucaju u Somboru. Ja imam dosta drugara/ica koji rade u bolnici,pa svejedno ne moze da se dodje (jos uvek) do tacnih informacija. Neko kaze da je lik lezao 2 dana,pa 5,pa 7. Pa da je bio na intenzivnoj nezi,pa na hitnoj hirurskoj sluzbi (jer je tamo neki prijem,sta li?). Uglavnom - on je prebacen u Novi Sad,a za brata nemam nikakvu spoznaju. 

 

Zato najbolje ne pisati iz prve sta se cuje. Jer kod nas je sve rekla kazala. I onda ispade da lika treba na vesala. 

9 hours ago, Constantin said:

Danas, Kamenički Vis, u neposrednoj blizini Niša...kao za Uranak....na hiljade Nišlija izašlo na izlet. Roštiljalo se, čak se i prase okretalo na ražnju. Čelični Srbi Made in Niš. Pa džabe se aplaudira u 20,00 č kad su preko celog dana moroni. :smiley60:

 

Ni u Francuskoj nije drugacije. Sad u petak koji je prosao, skupilo se drustvo da rostilja, ali naravno ovde je policija rasterala skup.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Zato najbolje ne pisati iz prve sta se cuje. Jer kod nas je sve rekla kazala. I onda ispade da lika treba na vesala. 

 

Ni u Francuskoj nije drugacije. Sad u petak koji je prosao, skupilo se drustvo da rostilja, ali naravno ovde je policija rasterala skup.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AgroLaki said:

Ako testiramo samo ove što već imaju temp + kašalj, znači da vrv imamo već 5-10 hiljada zaraženih?

Niko nema pojma. Nemamo dovoljno podataka da napravimo model, a izgleda da se niko i ne bavi time, bar ne javno. Jedino je sigurno da ih ima vise od potvrdjenih.

Edited by momohyoideus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Crni Bombarder said:

Odvratno. Bez obzira na ispoljenu neodgovornost,ovo je nedopustivo.

Oprecne su informacije o slucaju u Somboru. Ja imam dosta drugara/ica koji rade u bolnici,pa svejedno ne moze da se dodje (jos uvek) do tacnih informacija. Neko kaze da je lik lezao 2 dana,pa 5,pa 7. Pa da je bio na intenzivnoj nezi,pa na hitnoj hirurskoj sluzbi (jer je tamo neki prijem,sta li?). Uglavnom - on je prebacen u Novi Sad,a za brata nemam nikakvu spoznaju. 

 

Oprecne su u delovima koji zapravo nisu toliko ni bitni. Cinjenica je da je lezao u bolnici I da je vise puta slagao da nije bio u kontaktu sa licem iz zarazenog podrucja. 

Moja drugarica koja je medicinska sestra tamo je trenutno u izolaciji zato sto se brinula I o tom pacijentu. Sad, da li je on tamo bio 2,5,7 ili kako mi je ona rekla 6 dana je manje bitno. Kljucno je da je svojom neodgovornoscu potencijalno zarazio veliki broj medicinskog osoblja I pacijenata koji su tamo boravili. 

Za te detalje gde je lezao nisam se raspitivao. Najmanje joj sad treba da je neko smara o tome. 

Ima prijem na hitnoj hirurskoj. Mogao je gore na urgentnom da bude primljen, sto je I najlogicnije. Oni koji treba da znaju, sigurno imaju informacije kuda se kretao u bolnici. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kronostime said:

Najavljeno ukidanje javnog prevoza: radim u javnom sektoru, nemam sluzbena kola, zovem sefa da pitam kako ce se organiyovati rad u ovim uslovima i ne dobijam nikakvo uputstvo.

Sada nesposobni iybijaju na scenu.

 

:default_coffee:

 

 

ako ste do sada kao firma imali organizovan prevoz za radnike, imacete i od sada, tu se nista nece menjati kako rece meni moj sef.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

 

ako ste do sada kao firma imali organizovan prevoz za radnike, imacete i od sada, tu se nista nece menjati kako rece meni moj sef.

za moj kombinat je oduvek bio organizovani prevoz(al ja svakako bajsom idem), al od sutra nema vise organizovanog prevoza..

jos me zova smenovodja za sutra dal imam prevoz, kreno da kazem idem svakako bajsom, pa reko cekaj mozda mi kaze ako nemam da ne moram ici na posao, al je onda rekao da ima kod njega mesta u kolima.. reko bajsom cu ja :lol:

 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...