Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, CLakiSH said:

Svaka rec, svaka pauza, svako prenemaganje gadja njegovo biracko telo u centar. Pravi se postavka da samo bog i Aco Srbin mogu da nas spasu od iskonskog zla.

Stay tuned, Avengers Endgameb ima nastavak.

Jbg, to je ono sto nam treba sad.

 

Sto se mene tice, i nek se rasplace naredni put, samo da ljudi jebeno ostanu kuci.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LayupFromTheMidget said:

Nisam bas siguran koliko je ovo pametno. Ako nas ne ubije Korona, ima da se poubijamo 😄.
Sva sreca pa nema automatskih pusaka u Maxiju kao u Merici bilo bi krvi do kolena 😄

 

nisu diletanti takvi, to je vise pokusaj zastrasivanja, posto molbe i apeli vise ne pomazu.

 

2 minutes ago, Sprivel said:

Sta je sa Somborom?

 

35 minutes ago, Crni Bombarder said:

To je to.
Nisam hteo da pisem dok ne bude zvanicno (iako sam jos oko podne cuo informaciju). Virus je usao u somborsku bolnicu. Interno odeljenje pod karantinom. Zdravstveni radnici - lekari + sestre/tehnicari + drugo osoblje = kucna izolacija. Ugrozena i druga odeljenja. Porodiljsko isto sumnjivo da je "crvena zona" - do daljnjeg nema porodjaja. 
Sve zbog neodgovornosti pojedinaca (a ona je isprva nahranjena prvom KZS Prvog Bolesnika Srbije kada su se smejali "najsmesnijem virusu" u istoriji)

 

  Reveal hidden contents

КОРОНА ВИРУС СТИГАО У СОМБОРСКУ БОЛНИЦУ

 

 Објављено: 21.03.2020.
1900.jpg

 

 ИНТЕРНО ЗАТВОРЕНО, ОКО 100 ДОКТОРА И СЕСТАРА У КУЋНОЈ ИЗОЛАЦИЈИ!

 

Оно чега смо се плашили се, управо, догодило. Због једног неодговорног пацијента, зараженог корона вирусом, најмање 100 здравствених радника, који су са њим били у контакту, је послато у кућни карантин, а комплетно интерно одељење је испражњено и затворено!

-На Интерно одељење примљен је мушкарац, старости око 40 година,  са симптомима тровања. Стање му се рапидно погоршавало, алије он, иако свестан и комуникативан, сакривао чињеницу да је био у контакту са особом, која је стигла из Италије и која је заражена корона вирусом. Након сумње да је и он заражен, тестиран је и налаз је био позитиван, сазнајемо од извора из сомборске болнице.

Сви лекари, медицинске сестре и помоћно особље, који су били у контакту са овим пацијентом су одмах упућени у кућни карантин, а комплетно Интерно одељење је затворено.

-Тежи пацијенти су пресељени на друга одељења болнице, а лакши су упућени у кућну изолацију. Интерно одељење је затворено до даљњег. Нови пацијенти, са упутима за Интерно, за које се утврди да им је неопходно болничко лечење, биће збринути на другим одељењима, објашњава наш извор и додаје да је „ван строја“ тренутно око сто медицинских радника и помоћног особља, од којих је око 20-ак лекара.

Ево и на овом примеру се потврђује оно, на шта нам здравствени радници свакодневно указују - колико је немарност или неодговорност само једне особе опасна за цео здравствени систем. Због овог једног пацијента затворено је цело једно болничко одељење и угрожено здравље (и животи) многих људи - лекара, сестара, осталих пацијената...

Дозовимо се памети!!!


U clanku cak nije sve receno. Sumnja se da mozda ovaj pacijent nije inficiran od strane brata (brat mu je bio u Lombardiji),vec iznutra,sto bi bilo jos gore. Takodje - u neposrednoj blizini internog odeljenja nalazi se veliki hirurski blok na 4.sprata. Ne dao bog da se i tamo desila kontaminacija. A znajuci da somborska bolnica inace funkcionise po sistemu spojenih sudova (licno mi je poznato iz dana casova prakse tokom srednje skole),ovo uopste nije nemoguce.

I tako. Do juce se ovde osecao nekakav spokoj jer u celom Zapadno-backom okrugu nije zabelezen nijedan slucaj,a danas se kod ljudi uvukla zebnja. Kad bi ljudi bili upoznati sa onim sto se desava u Italiji (ovde mnogi to ne znaju ili odbijaju da prihvate) mislim da bi strah bio i veci.
A sve zbog neodgovornog pojedinca. :frusty:

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kalistenika u rutini said:

RTS 

JAVNI SERVIS SVIH GRADJANA

U UDARNOM TERMINU DNEVNIKA

U OVAKVOM TRENUTKU

SVU PAZNJU USMERAVA NA PROMOCIJU VUCICA

NISTA O SOMBORU, NI DEMANTI - JEBENO NISTA!

 

 

Ne mogu da demantuju kad se to zaista desilo. A nesmeju jos uvek da pricaju o tome da se ne bi napravila panika. 

 

Ovde je posle saznanja sta se dogodilo prilicno losa atmosfera, nije daleko od panike, veliki broj jos ljudi ne zna sta se dogodilo. 

Link to comment
Share on other sites

 

13 minutes ago, attolini said:

A da  se spustis ti u neko atomsko skloniste... i spases sebe od horde degenerika koji te proganjaju svuda...

 

Niko mene ne proganja, i to sve ne kazem ja, nego logika:

 

spacer.png

 

Prema tome, udri, hapsi, gazi, hvataj.... satri izdajnike sa zemljom! Nemaju sta da traze oni na ulicama. Do prodavnice i paljba kuci, inace... meca. Sta hoces da kazes, da je vaznije pravo nekih beskorisnih i beslovesnih degena da se smucaju ulicama, nego pravo normalnih ljudi da ne budu zarazeni kojekakvim anjima, cije sirenje bi moglo da se spreci tako sto bi degeni sedeli u kućama i ne bi štrokavili ulice? Da, da.

 

Onda imam drugo resenje, ako ti se ovo ne svidja. Amputacija gangrenoznog tkiva. To je bezbolnije. I efektnije deluje na preostale degene. Tako bi sigurno ostali u kucama.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Jbg, to je ono sto nam treba sad.

 

Sto se mene tice, i nek se rasplace naredni put, samo da ljudi jebeno ostanu kuci.

Da se razumemo, sto se tice mera ja sam bio za totalni lockdown jos pre sedam dana.
Samo kazem da je ovo njegov standardni dramaqueen  nacin koji kroz ovu prizmu krize jos jace udara njegove glasace.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CLakiSH said:

Da se razumemo, sto se tice mera ja sam bio za totalni lockdown jos pre sedam dana.
Samo kazem da je ovo njegov standardni dramaqueen  nacin koji kroz ovu prizmu krize jos jace udara njegove glasace.

Naravno, nego kazem da ako taj dramaqueen pristup funkcionise, onda je sve kul, nek place svaki put, prezivecu nekako ili cu da promenim kanal jednostavno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je neko to već komentarisao, ali nisam siguran da duži policijski čas ima smisla. Ovako će samo ljudi koji moraju ili žele da izađu biti napolju u istom periodu. Znači, veća gužva u radnjama i na ulicama. Bolja bi bila zabrana za sve iznad 50 god, ili tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

Npr. Italija i pored totalnog lockdowna dopusta ljudima da izadju napolje i bave se fizickim aktivnostima, trcanje, setnja, itd. Sto je po meni suludo jer i da svako od njih seta/trci sam to je opet potencijalni rizik, a posebno sto sigurno ne izadje tri coveka napolje, vec se tu nakupi ljudi. Nadam se da to kod nas nece moci, a cini mi se da nece, a Italijanima neka je bog u pomoci.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, quentin said:

Ne znam da li je neko to već komentarisao, ali nisam siguran da duži policijski čas ima smisla. Ovako će samo ljudi koji moraju ili žele da izađu biti napolju u istom periodu. Znači, veća gužva u radnjama i na ulicama. Bolja bi bila zabrana za sve iznad 50 god, ili tako nešto.

 

Najvise smisla ima totalni lockdown, jedino da prodavnice i apoteke rade normalno kao i pre ovog policijskog casa (do 20-22h). Onda bi izlazio samo ko mora i uz dozvolu, radno vreme prodavnica bi se rasteglo , tako da bi se smanjila sansa da se napravi guzva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, NMX said:

 

udarih lajk na prvi mah

 

koji sekund kasnije...nisam siguran ya ovo jbt...u CG je ovo maltene smrtna presuda, biće manhunt lagano

:classic_ohmy::krstipd4:

Razumem da vlast zeli da proizvede odredjeni psiholoski efekat,malo zaplasi stanovnistvo,ali ovo..bukvalno poziv na lov i linc

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dolce gusto said:

Nije to tako lako, nisu samo prodavnice i apoteke u pitanju. Transport, banke, proizvodnja, sve mora da radi... Slazem se da treba poostriti, danas u maksiju u juznom bulevaru bar 50 ljudi unutra, nema brasna, mleka, rastojanja. U Sumicama kao da je 1.maj

 

Normalno, bez logistike nista, ja govorim o onome sto treba da interesuje jednog prosecnog gradjanina u takvoj situaciji. "Radnja - apoteka - sedi kuci i uzivaj".

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, NMX said:

 

udarih lajk na prvi mah

 

koji sekund kasnije...nisam siguran ya ovo jbt...u CG je ovo maltene smrtna presuda, biće manhunt lagano

Ne mora da bude. Jedino sto ovi kojima je odredjena izolacija treba da urade je da ostanu u izolaciji. Zasto ne bi? Neka zamisle da su u Sibiru ili negde gde su surovi uslovi života, šta znam, ekspedicija na na juznom polu za vreme oluja, i gotovo. Ne razumem tu potrebu da se izlazi na ulice. Kako to neko ne moze da izdrzi bedne dve nedelje da sedi u kuci i da ne izlazi na ulicu? Kakvi su to ljudi? Uostalom, "ako je napolju tako dobro, zbog čega su onda ljudi hiljadama godina usavršavali unutra - Šeldon Kuper"

 

Poenta je, to je super mera Crne Gore, bas prema svecu i tropar. I moderni uterivaci dugova vise ne lome kosti nego javno objavljuju "taj i taj je duzan a ne placa" i tako to. To bi trebalo i ovde da se uvede.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...