Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Darth Bane said:

verovatno su bili zateceni - nije se ocekivao bas toliki broj. 

Ali kada su vec dosli - sto ne sede kuci , mnogi od njih se setaju okolo I za njih je sve jos uvek  "business as usual". 

 

Vidi se po novinama, širom sveta naredba mora da se uteruje. Nisu samo Srbi, u ovoj situaciji po celoj planeti narod razočarava svoje političare, obično je obrnuto.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Foster said:

Pre sedam dana kad su uvedene mere u Austriji, stopa novozarazenih je bila 40%

Juce javljaju da je nakon sedam dana stopa 20%.

Videcemo sta ce biti za narednih sedam dana.

Ovde kod meine se svi pridrzavaju, grad pust, nigde nikoga

Ne razumem 40% I 20% od cega?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Nicklord said:

U Paraćinu je prvi slučaj. Lik '95 došao 11. iz Švedske pre bili kakvog vanrednog stanja. Išao u kafanu 13. i blejao po gradu i posle. Kaže čim je dobio temperaturu i kašalj otišaou bolnicu. Sad je witch-hunt na društvenim mrežama 😄

Info od moje keve

 

Izvini sto sam kvotovao tvoj post, ali mene uzasno nervira sad vec ovakav recnik. Jbt covek dosao, bez ikakvih simptoma, isao do grada, i on je sad "blejao" . Stavi sebe u isti polozaj, da si ti bio negde i dosao , da li bi ti blejao po gradu ili ne? Nemoj da mislis na situaciju koja je nastupila posle toga. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, kalistenika u rutini said:

pa ja ne procitah tako.

 

ako je hipoteticki pre uvodjenja mera bilo 100, nakon uvodjenja mera ih je bilo 140.

 

tako ja to kontam.

Pre uvodjenja mera je bilo 40% necega, a posle uvodjenja 20%, tako pise u postu.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Azazelkg said:

Pošto su se, shvatajući ozbiljnost situacije, i svi opozioni političari primirili i ućutali, bilo bi lepo da se i ovde na forumu, barem na ovom topiku, malkice spusti lopta... 

 

A možda bi i Faraon trebao da se ugleda na opoziciju i spusti loptu, prestane da vodi kampanju i da počne da radi korisne stvari u ovoj situaciji. Onda ni mi ne bi imali šta da mu zameramo.

Edited by Klotzen
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Izvini sto sam kvotovao tvoj post, ali mene uzasno nervira sad vec ovakav recnik. Jbt covek dosao, bez ikakvih simptoma, isao do grada, i on je sad "blejao" . Stavi sebe u isti polozaj, da si ti bio negde i dosao , da li bi ti blejao po gradu ili ne? Nemoj da mislis na situaciju koja je nastupila posle toga. 

Ne razumem? Bleja nije ružna reč. Ako sam išta prozivao ovde to su ljudi što mu psuju familiju po fejsu 😄

 

A lično mene što se tiče. Ja ne izlazim iz kuće osim da prošetam po kraju sa klincima već 3 nedelje. Sreća pa smo odmah dobili dozvolu za rad od kuće pre nego što je bilo šta u celoj EU krenulo

Link to comment
Share on other sites

@Nicklord Kazem, nisam mislio direktno na tebe, ali sam u poslednje vreme primetio mnogo takvih reci za neke koji su "dosli" pa isli do kafica i po gradu.

Secam se za prvi slucaj u Srbiji, onaj iz Subotice/Backe Topole. Kako su pisali za njega, mislim, ok, covek isao do medicinske ustanove da trazi pomoc, kako da ode? da se stavi u kesu i da odgmize do klinike?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, djura.net said:

Pre uvodjenja mera je bilo 40% necega, a posle uvodjenja 20%, tako pise u postu.

 

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/austria/

 

Pogledaj bar chart Daily New cases:

 

porast (inkrementalni) sa 314 na 533: 100x(533-314)/533=41% 

 

zadnji broj upisan je 470 i ako uzmes dan sa 314 kao referencu dobije se negde oko 33% . Dakle porast novih slucajeva procentualno opada. Inkrementalan je pad za novoobolelih za 13%. ( 533->470)

 

Ako imaju srece kriva novih slucajeva se prelomila. Mada kod vecine ide cik -cak pre nego se definitivno prelomimi pocne da opada.

 

Mada jeste zbunjujuce kada se u medijima gadjaju procentima, a ne daju referencu.

Edited by Plavi Golub
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da sumiramo

 

Od EU 7.5m evra pomoći

Od Norveške 5m evra pomoći

Od Kineza lekari, maske, respiratori, druga medicinska oprema, pojedinačne donacije, plus organizovane donacije firmi

Od naše najveće braće-Rusa

 

Spoiler

Vrte Kitom GIF

 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Ha-ha 26
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Plavi Golub said:

 

 

porast (inkrementalni) sa 314 na 533: 100x(533-314)/533=41% 

 

zadnji broj upisan je 470 i ako uzmes dan sa 314 kao referencu dobije se negde oko 33% . Dakle porast novih slucajeva procentualno opada. Inkrementalan je pad za novoobolelih za 13%. ( 533->470)

 

(533-314)/314 = 69,7% ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da sumiramo
 
Od EU 7.5m evra pomoći
Od Norveške 5m evra pomoći
Od Kineza lekari, maske, respiratori, druga medicinska oprema, pojedinačne donacije, plus organizovane donacije firmi
Od naše najveće braće-Rusa
 
Spoiler

giphy.gif

 

Dakle, braca Skandinabci najvise pomogli zapravo, finansijski gledano. Kineske maske, nedefinisana oprema( koliko zapravo salju i kad stize?) I ljudstvo ( ovo ne bih finansijski kvantifikovao) da li dobacuje do 12,5m ne znam. Bas puno maski bi morali da salju.....a najveci prijatelji ikad. Skandinavske zemlje, koliko se secam, uvek su slale veiku pomoc nama, u kriznim a i u normalnim vremenima ( ako smo takva i imali u skorijoj istoriji ) a niko nesto nije zahvaljivao bratu Odinu i Lokiji, ne samo AV, koji ih je isto ovlas spomenuo. Za brata Sija, suze pusta odmah....

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, christofer said:

Dakle, braca Skandinabci najvise pomogli zapravo, finansijski gledano. Kineske maske, nedefinisana oprema( koliko zapravo salju i kad stize?) I ljudstvo ( ovo ne bih finansijski kvantifikovao) da li dobacuje do 12,5m ne znam. Bas puno maski bi morali da salju.....a najveci prijatelji ikad. Skandinavske zemlje, koliko se secam, uvek su slale veiku pomoc nama, u kriznim a i u normalnim vremenima ( ako smo takva i imali u skorijoj istoriji ) a niko nesto nije zahvaljivao bratu Odinu i Lokiji, ne samo AV, koji ih je isto ovlas spomenuo. Za brata Sija, suze pusta odmah....

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

 

Skandinavci kao i uvek carevi. Kinezi poslali, avion se upravo vraća (onaj naš a330). Drugi avion na putu za Kinu (sa presedanjem). Da su kargo avioni a ne putnički bilo bi lakše. 

 

A za kineze ti je jasno da je to dugoročna igranka, da nađeš nekog stabilnog partnera. Mek je lepo gore napisao, da ovaj kreten izbaci svoja tradicionalna kreveljenja, prenemaganja i kukanja, da izbaci šejmovanja na kzn, ovo je u datim okolnostima i ok ino politika (što se mene tiče, ko god samo dalje od rusa).

 

Za konkretne stvari šta kinezi daju, da vidimo kad stigne to. I koliko vredi.

 

Plus, otvara se dinarski i devizni račun kod nas, gde će firme uplaćivati pomoć.Već vidim kineze kako se trkaju ko će više da se uvuče u dupe AVu :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Referent said:

Mali off

Što Norveška toliko pomaže Srbiji? Ne samo sad, već pamtim donacije i od pre 15 godina. Koji im je interes, da kažem? Ili su jednostavno dobri?

Ako se ne varam, tokom II Sv. rata bilo je mnogo srpskih ratnih zarobljenika deportovanih od strane Nemacke u - Norvesku. Tamo su radili na norveskim farmam i ocito, pokazali dovoljno dobrih osobina da ih Norvezani zapamet. Nakon rata, osnivana su drustva Srpsko - Norveskog prijateljstva i bratimljenje gradova. Verujem i da je nasa zajednica u Norveskoj brojna, mnogo je lekara otislo 90...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ima li sredstava od sportista i poznatih?

Ja sam baš iznenađen koliko je sportista u CG uplatilo, biznismeni neki po 100.000 eura, eto čak su se i ministri odrekli pola plate, i valjda ce svi tako dok traje kriza.

Vjerujem da su prebacili milion što je za nas ipak solidna cifra.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, SamoFlacko said:

Ima li sredstava od sportista i poznatih?

Ja sam baš iznenađen koliko je sportista u CG uplatilo, biznismeni neki po 100.000 eura, eto čak su se i ministri odrekli pola plate, i valjda ce svi tako dok traje kriza.

Vjerujem da su prebacili milion što je za nas ipak solidna cifra.

 

Treba I onih SMS servisa, a svaki cent je sada bitan, a verujem da bi se lepa cifra skupila.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...