Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pa jeste glupo produzavanje trajanja policijskog casa, ako se ima u vidu da vecina ljudi i dalje radi. Sta je poenta, potvrde se izdaju svima koji traze, i vecina ce i dalje raditi, samo nece imati kad da obavi bilo sta i stvarace se guzve u tih par sati svuda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guzve su cini mi se vece nego kad je bilo penzionera. Valjda tad ljudi odustanu zbog njih.

 

Ne kapiram koja je poenta ovoga. 

Preko dana kafici i trzni centri rade a od 20h do 05 se sve zatvara zbog cega? Ne razumem taktiku al nek mi neko objasni koja je 

poenta da stojim na ulici dva metra udaljen od ljudi do sebe u redu za postu, da salteri poreske ne rade, a na drugoj strani ulice kafic pun sede svi jedan do drugog?

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Pa poenta je da ovo sluzi da se ljudi demotivisu da izlaze osim za najosnovnije stvari, znaci neces da hordujes, ides u prodavnicu ujutru, izvodis kuce ako imas i to je to. Nema kafica nema nista.

 

Ali mi nismo ljudi nego stoka i onda to izgleda ovako.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

I Hessen uveo dodatna ogrnicenja (od ponoci): zabrana okupljanja grupa sa vise od 5 ljudi na javnim mestima (izuzetak su porodice sa vise od 5 clanova, npr roditelji s 4 dece koji zive na istoj adresi). Videce kako ce ova mera da se pokaze, pa ako ne bude dovoljna ici ce se na dalje poostravanje. Ocekuje se i da Saarand danas proglasi iso

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Discipline,koliko uspevam da iscitam iz postova @wwwwnema bas ni u Nemackoj... nije kod nas samo do discipline kao takve. Na "naplatu" dolazi ceo paket od 1989. No,kao sto rekoh sinoc - o ovome na drugoj temi i drugom prilikom.

Ni Nemacka nije sto je nekad bila :lol_2: unistili ih dodjosi.

Mada ima malo i do razlicitog mentaliteta u razlicitim delovima Nemacke (ovi u istocnoj NEmackoj, bivsa Priska, imaju drugaciji mentalitet od ovih duz Rajne).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Rheinland-Pfalz zabranio okupljanje grupa s vise od 5 ljudi, zatvaraju se restorani itd. Dozlogrdilo im da gledaju kako narod boli uvo za preporuke, ponasaju se kao da se nista ne desava, prave zurke i piknike, pa su uveli zabrane.

 

1 hour ago, SamoFlacko said:

Tako da iskljucivo zabrane djeluju.

 

Pa vidite da kod nas ni zabrane skroz ne pomazu, prethodne noci je policijski cas prekrsilo 154 osobe (verovatno i vise ali toliko je policija evidentirala)

Link to comment
Share on other sites

Znate sta meni nije jasno u celoj ovoj situaciji... za Kinu mi je sve jasno, cvrsta ruka i autoritet u ovom slucaju je pomogao, razumem i Skandinavce i Amere kojima je ovo atak na ljudska prava, sve je to ok.

 

Nije mi jasno kod nas (mislim jeste i tu, samo taj okidac mi nije bas najjasniji kako se javi uvek kad ne treba) - izgubices posao/privilegije/dete ti nece na fakultet ako ne zaokruzis Vucica, i ti kao ovca ides i zaokruzujes godinama.

 

Pricaju matori kako nama treba cvrsta ruka, vodja, e kako je bilo za vreme Tita, znalo se, lepo zivis, ne smes da zucnes, ali lepo zivis, znalo se brate, cvrsta ruka, vodja.

 

Sad imas Vucica, koji maltene prevazilazi Slobu po podrsci (diskutabilno doduse), ali svakako ga prevazilazi po ovom usponu koji je imao, dok je Sloba sve dobio na tacnu od partije, Vucic je gradio i preuzeo svoju piramidu, ima autoritet, ima sve, ali opet mu to upravo njegovo biracko telo tera inat.

 

Sto mu ne tera inat kad treba da glasa za njega, a ne sad? 😄 Znaci ne postoji covek koji ga ne podnosi organski, a ne shvata ozbiljnost ove situacije, ili ga ja ne znam. Verovatno postoji, ali posto u mom okruzenju i virtuelnom i stvarnom ne znam gotovo nikoga ko glasa za njega i sada ne znam gotovo nikoga (znam doduse njihove roditelje i babe i dede) ko ne shvata koliko je situacija ozbiljna, zakljucak se sam namece.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Patrijarh Irinej: Crkve neće biti zatvarane tokom vanrednog stanja

 

 

Apsolutno nebitno dal su crkve,s kole, kafici, trzni centri... sve je to izvor skupljanja ljudi pa i potencijalne zaraze. Stvarno ne kapiram taktiku drzave. Kao slice im se neki dinar od kafica? 

Pa oni prvi ne izdaju racune. Zarad nekog dinara u budzetu mi cemo rizikovati sirenje epidemije i onda ceno te pare potrositi na lecenje ljudi i testove na koronu. 

Dakle zalazem se za apsolutno zatvaranje drzave na dve nedelje. Do 500m od zgrade. osobito ako nemas neku radnju mogu da ti progledaju kroz prste. Nece propasti ni drzava ni ljudi za dve nedelje sedenja kuci. Mozes i vezbas kuci, mozes i da citas i da gledas filmove a od gladi sigurno neces crci jer si nakupovao za dva meseca izolacije. 

 

Ali kada se setimo da je nasa bajna drzava uzela 10% radnicima i penzionerima pre par godina i onda sve te pare grunula u rupe bez dna zvane Bor, Eps, subvencije strancima i ne cudi ovo secenje grane na kojoj sedimo. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Inace

 

spacer.png

 

Ovo je prilicno optimisticno, vec deluje kao to razvlacenje krive. Znacemo za nekoliko dana.

 

S obzirom na to da je @McLeod retko optimistican (ovaj put oprezno, doduse, ali ipak), i da narocito nema naviku da bude neutemeljeno optimistican, onda su ovo dobre vesti 🙂

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

To je tacno, i dalje je jako malo testova. Ali ni Italija se do ovog trenutka nije pretrgla od testiranja, vec su im ljudi sa ozbiljnim simptomima nagrnuli u bolnice. Kod nas toga nema.

 

(sace prica o superiornim srbskim genima 😛 )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li ovaj post ima veze sa temom. Možda i nema, ali ima veze sa ovom pošasti koja hara planetom.

U Saudijskoj Arabiji su do daljnjeg zabranjena bogosluženja, kao i u ostalim muslimanskim bogomoljama. Rimokatolička crkva (barem ovde u  Nemačkoj) ja zabranila sve mise i sva bogosluženja do daljeg. Danas partrijarh SPC-a Irinej, izjavljuje da se crkve neće zatvarati za bogosluženje. (izvor N1)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inače jučer slušam itajilanske vesti...u Lombardiju (verovatno najbogatiju i najviše nastradalu od kronavirusa regiju u Italiji) se šalje dodatnih cca. 500 lekara iz drugih delova Italije. Plus su se aktvirali pezionisani lekari i mladi specializanti.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja shvatam da ljudi imaju potrebu da izađu malo na vazduh i da se prošetaju, pogotovo što je sad krenulo proleće i sunce posle zime.

 

Ali nije mi jasno da moraju da idu u centar grada, na glavna gradska šetališta, da sede u trendi kafićima itd. Jebote ako ti je do šetnje prošetaj malo po kraju, nekim sporednim ulicama, ako baš moraš da sedneš u kafić, sedi u baštu nekog malog lokalnog. Realno sedenje u kafićima bi trebalo skroz izbeći, ali bar i ovako nešto bi značilo.

 

Dosta ovoga je posledica one prve konferencije i onog retarda Nestorovića. Ljudi imaju jak confirmation bias, i kad su tad od autoriteta u doktorskim mantilima čuli da je ovo najsmešniji virus u istoriji čovečanstva njima se taj stav, koji su verovatno već imali, učvrstio i zacementirao. I sad ga je dosta zajebano promeniti.

  • Like 13
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Znate sta meni nije jasno u celoj ovoj situaciji... za Kinu mi je sve jasno, cvrsta ruka i autoritet u ovom slucaju je pomogao, razumem i Skandinavce i Amere kojima je ovo atak na ljudska prava, sve je to ok.

 

Nije mi jasno kod nas (mislim jeste i tu, samo taj okidac mi nije bas najjasniji kako se javi uvek kad ne treba) - izgubices posao/privilegije/dete ti nece na fakultet ako ne zaokruzis Vucica, i ti kao ovca ides i zaokruzujes godinama.

 

Pricaju matori kako nama treba cvrsta ruka, vodja, e kako je bilo za vreme Tita, znalo se, lepo zivis, ne smes da zucnes, ali lepo zivis, znalo se brate, cvrsta ruka, vodja.

 

Sad imas Vucica, koji maltene prevazilazi Slobu po podrsci (diskutabilno doduse), ali svakako ga prevazilazi po ovom usponu koji je imao, dok je Sloba sve dobio na tacnu od partije, Vucic je gradio i preuzeo svoju piramidu, ima autoritet, ima sve, ali opet mu to upravo njegovo biracko telo tera inat.

 

Sto mu ne tera inat kad treba da glasa za njega, a ne sad? 😄 Znaci ne postoji covek koji ga ne podnosi organski, a ne shvata ozbiljnost ove situacije, ili ga ja ne znam. Verovatno postoji, ali posto u mom okruzenju i virtuelnom i stvarnom ne znam gotovo nikoga ko glasa za njega i sada ne znam gotovo nikoga (znam doduse njihove roditelje i babe i dede) ko ne shvata koliko je situacija ozbiljna, zakljucak se sam namece.

 

 

 

Refleksna i ogorcena borba za kontrolu sopstvenog zivota i donosenje odluka u njemu. Samostalnih, malih, o pijaci, o setnji o dnevnom tracu sa ortacima. Ti sve vreme trazis odgovor za to ponasanje u politici, ono sa politikom nema veze. Psihologija. Strah (da li uvek bezrazlozan, I don't think so) da kad im se jednom uzme odluka iz ruku za ma koliko tebi banalnu stvar da im nece se nece vise vratiti . Kao kad im u porodicama na silu zaposedaju imovinu.

 

Znaju oni kako se (neki od njih!) ponasaju prema odrasloj deci i ne trpe da se prema njima ponasaju tako. Sa stanovista psihologije i tog mentaliteta ocekivanio ponasanje.

 

Toga se vecina Amera ili Skandinavaca ne plasi.

 

Ljudi moji shvatite koji je nivo medjuljudske agresije u tom drustvu, cak i dobronamerne, nedostatka strpljenja na sve strane. Ima ga ovde na forumu, ima ga u svakodnevnom zivotu. Da se nisu (vlast) zajebavali onako na pocetku, pa napravili  U-turn i da su ih polako uhodavali, mozda, ali mozda bi bilo malo bolje. Nije bilo potrebe da ih zatvore kao u zatvor dovoljno je bilo nekakvo postepeno podesavanje uz manjak opste agresije sa TV i unutar kuce.

 

Quote

Pricaju matori kako nama treba cvrsta ruka, vodja, e kako je bilo za vreme Tita, znalo se, lepo zivis, ne smes da zucnes, ali lepo zivis, znalo se brate, cvrsta ruka, vodja.

 

Cvrsta ruka ili vodja njima ne remeti svakodnevni normalni  zivot, partiju saha, kafu lokalni trac, setnju. Eventualno ih saceka kad se razbole. Ta cvrsta ruka pogadja i limitira vas. Mada ima dosta onih medju mladjima koji bi ovu cvrstu ruku da zamene nekom drugom cvrstom rukom

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

Gledam Norvesku, prvi slucaj je zabelezen 27. Februara, a recovered samo 1!!

Nakon 3 nedelje samo jedan oporavljen 😞

 

Gledam dinamiku povecanja zarazenih, u Italij je za 2 nedelje bilo oko 800 zarazenih. Nama je danas dve nedelje, imamo utesnih 118. Nadamo se da  uvedene ipak daju(da ce dati) nekog efekta.

 

 

 

Italija ima osam puta više ljudi.

 

5 hours ago, CLakiSH said:

Nema auto fetisa ako nije  alfa romeo fetis.:wink2:

 

Najbolniji fetiš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li ovaj post ima veze sa temom. Možda i nema, ali ima veze sa ovom pošasti koja hara planetom.
U Saudijskoj Arabiji su do daljnjeg zabranjena bogosluženja, kao i u ostalim muslimanskim bogomoljama. Rimokatolička crkva (barem ovde u  Nemačkoj) ja zabranila sve mise i sva bogosluženja do daljeg. Danas partrijarh SPC-a Irinej, izjavljuje da se crkve neće zatvarati za bogosluženje. (izvor N1)


704d357d66ea916b0e66aa173b146f74.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...