Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Romantik said:

 

Imam drzvljanstvo Srbije, ali realno nisam odavde i isto sam zeleo da pobegnnem, ali nazalost imao sam tu nesrecu da sam predao vozacku dozvolu u mup na zamenu pre proglasenja vanrednog stanja, sad nemam istu i nisam moogao autom da odem iz Srbije, dvoumio sam se 4 dana da li da odem dok jos mogu na neki drugi nacin (po cenu i posao da izgubim), ali nisam mogao da ostavim auto (kupio ga pre 10 dana nakon godina mastanja o istom).

 

 

Podrska. Samo bahato ... i ja bih da mi je blize i da mogu makinom. :s_d: Nisam ni ja odatle! Ujedinjeni gastarbajteri !!!

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

Mislim da drzava ne bi trebala ni pod kojim uslovima da ogranici svojim gradjanima povratak u zemlju. Gradjanin ne bi trebalo da bude debil pa da ne shvata koje su njegove obaveze u takvoj situaciji.

 

U boldovanom je problem. Kako procenjuješ građane Srbije po tom pitanju?

 

Ameri ili Kanađani, o Azijatima da ne govorimo, će ipak pokazati neku dozu racionalnosti i shvatiti posledice svog nepridržavanja pravila igre pod ovim okolnostima. Biće makar koliko-toliko disciplinovani. Naši će biti ponosni na kreativne načine, kojima će izigrati sistem. Problem je ako sistem izigraju oni, koji dolaze iz područja sa pojačanim rizikom. Dnevno smo ili lično svedoci takvih slučajeva (lično video za oko dve nedelje bar jedno 20tak takvih slučajeva, bilo kroz strane tablice na kolima bilo live in person i to sve oni, koji po svoj prilici nisu jadni sezonci nego regularni gastosi) ili čujemo o njima. A uhvaćeni slučajevi su samo vrh ledenog brega, mnogo veći je broj onih koji prođu ispod radara.

 

Sad sam čuo na TV-u da je neka procena da do 6000 od ovih, koji su u zadnje vreme ušli, mogu biti nosioci. Po strani pitanje realnosti te procene, gledajmo nešto drugo. Ajde neka je i većina tih što su došli, koliki god da im broj bio, pristojna i pridržava se samoizolacije ( iskreno rečeno, veoma sumnjam u to), dovoljno je da bude jedno 300 morona koji će baš morati da izađu da se druže, da vide rodbinu, etc, od tih 300 neka su 30tak zaraženih, i obzirom na karakteristike virusa i progresiju širenja - do the math.

 

Mnogo se ovde razumevanja pokazuje za jade mladih (ili manje mladih) Werthera iz inostranstva i njihove (koji god joj povod bio) T'ge za jug, odnosno domajom, umesto da se gledaju kao liability. OK, ne valja da im se zabranjuje ulazak, dobro, neka uđe ko god oseti potrebu. Ne valja da se odmah iza grane organizuju prijemni medicinski logori da se drže dve nedelj i istestiraju pre nego što se puste dalje, to su konclogori, to je fašizam, to je ovo ili ono, tu će se tek masovno zaraziti, dobro neka odmah svi nastave gde god da su se uputili i neka odmah opale u prvu kafanu i obavezno da se izgrle i izljube sa svima usput.

 

Onda makar da pošteno priznamo da smo za pristup herd immunity-ja pa da makar znamo na čemu smo. Čemu onda sve ove fake restrikcije, koje će se vremenom sve više izigravati i zaobilaziti, pusti život da ide normalno pa kom opojci, kom opanci.  Ne funkcioniše život po omiljenom srpskom principu sedenja na dve stolice - i istok i zapad, i Rusija/Evroazija i Evropa, i Kosovo i Evropa, i humanost/solidarnost i bezbednost. Bezbednost zahteva teški discomfort svih a posebno onih, koji predstavljaju pojačani rizik. To je jednostano tako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djura.net said:

Bansko

Znaci izbacili ih :classic_biggrin:

Citao sam preksinoc da je Bansko stavljeno u totalni karantin zbog nekoliko registrovanih slucajeva. Jedino ako su tom prilikom 'pustili' sve strance da idu. 
U svakom slucaju nadam se da se ti prijatelji pridrzavaju samoizolacije

Link to comment
Share on other sites

Zabeležen prvi smrtni slučaj u Hrvatskoj od virusa korona.

 

 

Spoiler

Croatia reports first death of person infected with coronavirus

 

ZAGREB, March 19 (Reuters) - Croatia registered its first death of a person infected with the coronavirus, the state public health institute said on the official government web page for the crisis.

 

"A deceased (70-year-old) man was infected with the coronavirus. Further checks are under way to see whether the person had some chronic diseases or the only cause of death was the coronavirus," Irena Hrstic, head of the hospital in the northern Adriatic city of Pula, told a news conference.

 

Croatia has so far recorded 102 cases of the coronavirus infection. Five people have recovered.

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Cooper said:

 

 

Jadna, mozda je dementna. 

 

Hvala ljudima koji su se juce javljali sa predlozima za moje. Uspeli su nekako da nahvataju avion za Sarajevo, sleteli su skoro tamo. Kapiram da ce se odatle relativno lako organizovati povratak. 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

Gledam Norvesku, prvi slucaj je zabelezen 27. Februara, a recovered samo 1!!

Nakon 3 nedelje samo jedan oporavljen 😞

 

Gledam dinamiku povecanja zarazenih, u Italij je za 2 nedelje bilo oko 800 zarazenih. Nama je danas dve nedelje, imamo utesnih 118. Nadamo se da  uvedene ipak daju(da ce dati) nekog efekta.

 

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

Znaci izbacili ih :classic_biggrin:

Citao sam preksinoc da je Bansko stavljeno u totalni karantin zbog nekoliko registrovanih slucajeva. Jedino ako su tom prilikom 'pustili' sve strance da idu. 
U svakom slucaju nadam se da se ti prijatelji pridrzavaju samoizolacije

Pridrzavaju se, a vec su dolazili da ih kontrolisu, sto je odlicno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

Gledam dinamiku povecanja zarazenih, u Italij je za 2 nedelje bilo oko 800 zarazenih. Nama je danas dve nedelje, imamo utesnih 118. Nadamo se da  uvedene ipak daju(da ce dati) nekog efekta.

 

Taman otprilike koliko je puta Italija veca od nas 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Gledam Norvesku, prvi slucaj je zabelezen 27. Februara, a recovered samo 1!!
Nakon 3 nedelje samo jedan oporavljen [emoji20]
 
Gledam dinamiku povecanja zarazenih, u Italij je za 2 nedelje bilo oko 800 zarazenih. Nama je danas dve nedelje, imamo utesnih 118. Nadamo se da  uvedene ipak daju(da ce dati) nekog efekta.
 
 
Kad se tacno racuna da je oporavljen?
Sinoc su pricali kako i nakon sto simptomi prodju, oporavljeni moze da bude prenosilac i naredne dvije nedelje, pa ce se forsirati i dodatni karantin.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SamoFlacko said:

Kad se tacno racuna da je oporavljen?
Sinoc su pricali kako i nakon sto simptomi prodju, oporavljeni moze da bude prenosilac i naredne dvije nedelje, pa ce se forsirati i dodatni karantin.


Koliko sam citao pre nekih nedelju dana, a na temu da se kod nekih pacijenata vracala bolest, Kinezi su rekli da bi bili sigurni da je pacijent ozdravio trebalo bi iskombinovati dva test, CT sken pluca i na osnovu brisa. Zato su oni objasnjavali te pojave vracanja da najverovatnije testiranje nije bili pouzdano (radjen samo jedan test) 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima oko broja auslandera koji su se vratili u Srbiju.
Ocito da ja nisam sve uzeo u obzir..inace nasao se jedan moron koji je juce paradirao pijacom iako se iz Nemacke vratio pre tri dana. :twak:

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, SamoFlacko said:

Kad se tacno racuna da je oporavljen?
Sinoc su pricali kako i nakon sto simptomi prodju, oporavljeni moze da bude prenosilac i naredne dvije nedelje, pa ce se forsirati i dodatni karantin.


Mislim 2 nedelje od dana testiranja ili sumnje na istu (posto je nemoguce sve testirati). Zato je nalozeni karantin tj distanciranje dve nedelje.

Link to comment
Share on other sites

Otac mog druga zivi u Austriji odavno i zatekao se u Beogradu dosao je jos od pre par nedelja, nema simptome, nista i sad bi da se vrati tamo jer tamo ima socijalno osiguranje i uopste za slucaj da zakaci virus bolje mu je da je tamo nego u Bg u svakom pogledu to je sad shvatio. Medjutim kaze mi drug frka mu je jer je 65+ i ako sedne u auto (kolima je i dosao) i krene prema kuci u Austriji mogu da ga uhapse ???? Sta da radi covek kaze ne zna - jel stvarno mogu da ga uhapse jer je 65+  da sada mora da sedi u Bg ? 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

Otac mog druga zivi u Austriji odavno i zatekao se u Beogradu dosao je jos od pre par nedelja, nema simptome, nista i sad bi da se vrati tamo jer tamo ima socijalno osiguranje i uopste za slucaj da zakaci virus bolje mu je da je tamo nego u Bg u svakom pogledu to je sad shvatio. Medjutim kaze mi drug frka mu je jer je 65+ i ako sedne u auto (kolima je i dosao) i krene prema kuci u Austriji mogu da ga uhapse ???? Sta da radi covek kaze ne zna - jel stvarno mogu da ga uhapse jer je 65+  da sada mora da sedi u Bg ? 

Mora da sedi, nema mrdanja, uredba se odnosi na sve u republici. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako ima sreće i deluje na daljinu možda malo mlađi nego što jeste, možda se provuče do granice da ga ne zaustave. Carinici ga sigurno neće vraćati. Načuo sam nešto da od ponedeljka možda zabrane upitrebu kola (čak i za dozvoljene lokalne nabavke). Sad, priča ima mnogo, pitaj boga, šta će stvarno biti, ali ako stvarno zabrane vožnju, onda definitivno neće moći da se izvuče, jer će svako vozilo zaustavljati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...