Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@AkiroNecu da ulazim u sve aspekte tvoje price i necu reci kako masis poentu,ali zaista mi je ta cifra prevelika. Naravno da ne tvrdim da je tvoja;ti si samo preneo zvanican podatak ako se ne varam.
Da probam da obrazlozim.

Ovde na severu Vojvodine je zatvoren jedan deo granicnih prelaza sa Hrvatskom i Madjarskom. Ostali su otvoreni veci i frekventniji prelazi. To bi trebalo da dovede do toga da se svi ulasci (ili daleko najveci deo) iz Madjarske dogadja preko Backog Brega i Horgosa. Tu je odmah i Kelebija,ali je to manji prelaz. Ja uopste ne primecujem povecani intenzitet saobracaja iz pravca Backog Brega recimo. A mogu da ga uocim oko velikih praznika i tokom sezone letnjih godisnjih odmora. Sto se tice Hrvatske tu se ionako sve skoro usmerava na Batrovce,mali deo otpada na Bogojevo. Batina je zatvorena.
Jedino ako Madjari otvaraju tranzitnu rutu iskljucivo  ka Horgosu,ne dozvoljavajuci odvajanje ka Baji. Alo koliko sam upucen - to nije slucaj. Hocu reci - bilo bi vidno da ovoliki broj ljudi u kratkom roku ulazi na fakticki tri prelaza,jer je bukvalno minoran broj nasih drzavljana koji ce u Srbiju uci iz Rumunije i Bugarske ili Severne Makedonije.

Slicna analogija mi je i za avio-saobracaj. Da vecina pristize avionima na "Nikolu Teslu" to bi znacilo neprestana sletanja..

Ne znam..ili mojja logika propusta da nesto registruje ili je ova cifra prenaduvana. 

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice aviona i sletanja na Nikolu Teslu mislim da je to potpuno iskljuceno - od kad je pocela prica o koroni pocela je i prica da je aviosaobracaj medju prvim ekonomskim zrtvama jer su ljudi prestali da putuju, avioni leteli takoreci prazni jer nije bilo putnika, onda je bilo objasnjenje da moraju avioni da lete iako su prazni - (avioni fantomi su dobili nadimak) jer ako ne obave 80% predvidjenih letova gube pravo za sletanje na aerodromima, onda se to pravilo promenilo pre nekih mesec dana pa vise nisu morali da lete prazni itd sve u svemu prica se vec mesec dva o tome kako ljudi jednostavno ne lete tj lete bitno manje od kad je pocela frka. Cisto sumnjam da je sad Nikola Tesla jedini aerodrom gde se slece i polece punim avionima

 

Jel moze neko malo da pojasni - nisam slusala Vucica ali me zainteresovalo ovo o paru iz Pariza koji je zarazen seo u avion pa sam na googlu videla tekst

 

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/vucic-medjugradski-saobracaj/tvk81eb

 

"...Imali smo bračni par iz Pariza, bili su pozitivno testirani na koronu iz Mladenovca, seli su u avion, pun, samo je red ispred bio ispražnjen." 

  Nije mi jasno da li je par iz Mladenovca pa bili kao turisti u Parizu (i tamo se usput testirali ?) ili su pretpostavljam poreklom iz Mladenovca a zive u Parizu ? Uopste nije jednostavno testirati se u Parizu na koronu, treba da imas bas simptome i to ne lagane da bi te testirali i ako su istestirani pozitivno cisto sumnjam da bi bili pusteni tek tako da sire zarazu po Parizu,  a pogotovo mi je nelogicno da bi par koji znaci zivi u Parizu pa ima i socijano osiguranje otisao tek tako sa dijagnozom korone umesto da se leci u drzavi gde zive i imaju socijalno - mozda mi je nesto promaklo ali prica mi je potpuno sumanuta. Ako postoji neka verzija price logicna  kazite mi molim bas

Edited by ciao
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

 

Ukupan broj, mada tek ujutru u osam zatvaraju granice. Ne znam da li ce ih nocu pustati posto je od 20h zabrana kretanja.

 

 

Vidi, mozda gresim, ali evo zasto ja mislim da gresis sa pricom o gastosima:

Prvo, za veci deo zivota koliko sam zivela u SR, nisam primetila neko masovno dolazenje imigranata pa ni onih koji se racunaju u "privremeni rad" za uskrs, koliko se secam to je negde u aprilu, ja se u crkvene praznike razumem ko magare u kantar. Uvek je bilo da se vecinski sjate za leto u vreme odmora. Nit je dolazak tako jeftin, niti imaju dovoljno vremena da provode neke produzene dane u SR.

Drugo, deluje mi poprilicno neverovatno da neko u vreme zdravstvene krize, napusta uredjena zdravstva na zapadu da bi jeo pecenje u SR, i skoncao trazeci pristojnog lekara u SR.

Mozda si u pravu, da ima nekih koji se samo osecaju bezbedno u svom krdu, ali ima i onih koji mozda zele da stignu do svojih ostarelih porodica.

 

Znaci, kako se meni cini, vecinu tih sto ulaze, najverovatnije cine "ilegalci" koji ionako moraju da se vrate, mozda deo onih koji traze svoje krdo, ili im je preskupo da ostanu tu gde jesu bez plata. A veoma verovatno da je dosta tih tzv povratnika, u stvari najobicniji turisti koji su se seckali po Evropi pa sad trk kuci kad su naleteli na problem.

 

Nista manje nego ti im zameram da izlaze, vidjaju grupno ljude, i ne prate preporuke, ne Vucica, nego WHO.

Ako su dosli iz "hot spot" naravno da treba da se izoluju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

@AkiroNecu da ulazim u sve aspekte tvoje price i necu reci kako masis poentu,ali zaista mi je ta cifra prevelika. Naravno da ne tvrdim da je tvoja;ti si samo preneo zvanican podatak ako se ne varam.
Da probam da obrazlozim.

Ovde na severu Vojvodine je zatvoren jedan deo granicnih prelaza sa Hrvatskom i Madjarskom. Ostali su otvoreni veci i frekventniji prelazi. To bi trebalo da dovede do toga da se svi ulasci (ili daleko najveci deo) iz Madjarske dogadja preko Backog Brega i Horgosa. Tu je odmah i Kelebija,ali je to manji prelaz. Ja uopste ne primecujem povecani intenzitet saobracaja iz pravca Backog Brega recimo. A mogu da ga uocim oko velikih praznika i tokom sezone letnjih godisnjih odmora. Sto se tice Hrvatske tu se ionako sve skoro usmerava na Batrovce,mali deo otpada na Bogojevo. Batina je zatvorena.
Jedino ako Madjari otvaraju tranzitnu rutu iskljucivo  ka Horgosu,ne dozvoljavajuci odvajanje ka Baji. Alo koliko sam upucen - to nije slucaj. Hocu reci - bilo bi vidno da ovoliki broj ljudi u kratkom roku ulazi na fakticki tri prelaza,jer je bukvalno minoran broj nasih drzavljana koji ce u Srbiju uci iz Rumunije i Bugarske ili Severne Makedonije.

Slicna analogija mi je i za avio-saobracaj. Da vecina pristize avionima na "Nikolu Teslu" to bi znacilo neprestana sletanja..

Ne znam..ili mojja logika propusta da nesto registruje ili je ova cifra prenaduvana. 

 

Ja sam iz malog mesta, ti znas I iz kog. Znaci selo od maksimum 3500 stanovnika. Od uvodjenja vanrednog stanja vratilo se najmanje 10 ljudi, verovatno cak I duplo vise. Tih deset znam I u kontaktu sam sa njima na neki nacin, da se moze kretati kao ranije sigurno bi primetio I duplo, mozda I troduplo vise povratnika.

Slicna situacija je I u okolnim selima I u gradu. Vecana njih je isla tri meseca da radi u inostranstvu I vratili su se kao deo neke organizovane grupe. Uglavnom su to povratnici iz Nemacke, Austrije I Svajcarske. Naravno vecina njih ne postuje karantin, posebno muskarci. Dosta ljudi radi I u Italiji, ima da se vracaju, ali nisam primetio tako masovni povratak kao iz ovih drzava. Pricao sam sa nasim notarem juce, prekjuce I kaze mi da je dobio veliki broj zahteva za solemnizaciju kupoprodajnih ugovora od gasterbajtera iz Francuske. To je stara emigracija, posto ovi sto idu na tri meseca uglavnom ne idu tamo. Znaci svi su se vratili I taj broj je vrlo realan.

 

On samo pokazuje, koliko mnogo ljudi je ovih godina otislo u inostranstvo I koliko je losa ekonomska situacija u zemlji. Nisi primetio pojacan promet na granici zato sto je to verovatno postao standardan broj ljudi koji cirkulise preko granice usled konstantnog odlaska na rad u inostranstvo I povratka iz njega. 

 

1 hour ago, Angelia said:

Vidi, mozda gresim, ali evo zasto ja mislim da gresis sa pricom o gastosima:

Prvo, za veci deo zivota koliko sam zivela u SR, nisam primetila neko masovno dolazenje imigranata pa ni onih koji se racunaju u "privremeni rad" za uskrs, koliko se secam to je negde u aprilu, ja se u crkvene praznike razumem ko magare u kantar. Uvek je bilo da se vecinski sjate za leto u vreme odmora. Nit je dolazak tako jeftin, niti imaju dovoljno vremena da provode neke produzene dane u SR.

Drugo, deluje mi poprilicno neverovatno da neko u vreme zdravstvene krize, napusta uredjena zdravstva na zapadu da bi jeo pecenje u SR, i skoncao trazeci pristojnog lekara u SR.

Mozda si u pravu, da ima nekih koji se samo osecaju bezbedno u svom krdu, ali ima i onih koji mozda zele da stignu do svojih ostarelih porodica.

 

Znaci, kako se meni cini, vecinu tih sto ulaze, najverovatnije cine "ilegalci" koji ionako moraju da se vrate, mozda deo onih koji traze svoje krdo, ili im je preskupo da ostanu tu gde jesu bez plata. A veoma verovatno da je dosta tih tzv povratnika, u stvari najobicniji turisti koji su se seckali po Evropi pa sad trk kuci kad su naleteli na problem.

 

Nista manje nego ti im zameram da izlaze, vidjaju grupno ljude, i ne prate preporuke, ne Vucica, nego WHO.

Ako su dosli iz "hot spot" naravno da treba da se izoluju.

 

To je bilo ranije. Sad redovno dolaze za uskrs I bozic. Nije ni put vise skup. Do Nemacke nije nikakav problem doci, da ne pricam za ove blize drzave.

Ti ljudi uglavnom nemaju zdravstveno osiguranje I rade na crno. Tako da uredjeno evropsko zdravstvo za njih ne znaci mnogo. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas jos uvek nema brasna, a kvasca izgleda da nece ni biti u dogledno vreme. 

Pricalo se o guzvama na benzinskim pumpama, ceo dan se u medijima I na drustvenim mrezama govori o tome, kod nas nikakvih guzvi nije bilo, iako su poljoprivredni radovi u punom jeku. Goriva ima svuda I stanje je normalno. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

@AkiroNecu da ulazim u sve aspekte tvoje price i necu reci kako masis poentu,ali zaista mi je ta cifra prevelika. Naravno da ne tvrdim da je tvoja;ti si samo preneo zvanican podatak ako se ne varam.
Da probam da obrazlozim.

Ovde na severu Vojvodine je zatvoren jedan deo granicnih prelaza sa Hrvatskom i Madjarskom. Ostali su otvoreni veci i frekventniji prelazi. To bi trebalo da dovede do toga da se svi ulasci (ili daleko najveci deo) iz Madjarske dogadja preko Backog Brega i Horgosa. Tu je odmah i Kelebija,ali je to manji prelaz. Ja uopste ne primecujem povecani intenzitet saobracaja iz pravca Backog Brega recimo. A mogu da ga uocim oko velikih praznika i tokom sezone letnjih godisnjih odmora. Sto se tice Hrvatske tu se ionako sve skoro usmerava na Batrovce,mali deo otpada na Bogojevo. Batina je zatvorena.
Jedino ako Madjari otvaraju tranzitnu rutu iskljucivo  ka Horgosu,ne dozvoljavajuci odvajanje ka Baji. Alo koliko sam upucen - to nije slucaj. Hocu reci - bilo bi vidno da ovoliki broj ljudi u kratkom roku ulazi na fakticki tri prelaza,jer je bukvalno minoran broj nasih drzavljana koji ce u Srbiju uci iz Rumunije i Bugarske ili Severne Makedonije.

Slicna analogija mi je i za avio-saobracaj. Da vecina pristize avionima na "Nikolu Teslu" to bi znacilo neprestana sletanja..

Ne znam..ili mojja logika propusta da nesto registruje ili je ova cifra prenaduvana. 

Pa da su i svi ušli kolima, a nisu, to je otprilike oko 20-25k kola za 4,5 dana, to ne možeš ni da primetiš. 

Edited by Green23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, A sad said:

 

To je bilo ranije. Sad redovno dolaze za uskrs I bozic. Nije ni put vise skup. Do Nemacke nije nikakav problem doci, da ne pricam za ove blize drzave.

Ti ljudi uglavnom nemaju zdravstveno osiguranje I rade na crno. Tako da uredjeno evropsko zdravstvo za njih ne znaci mnogo. 

Mozda se promenilo, znam dok sam bila u UK i dolazila svaka 2-3 meseca na vikend, vecina cudila, a onda od kako sam presla u US bilo tako na 4 meseca, kad sam poslom u Evropi svratim za produzeni vikend. Verovatno da dugo vremena nisam potrefila te crkvene praznike. 

Iako, ja i rekoh da je verovatno vecina tih ilegalaca, sto idu 3 meseca tamo 3 ovamo, pa i nemaju koristi od zdravstvenog u Evropi.

Oni verovatno i moraju da se vrate, ali bi bilo pozeljno da ispostuju izolaciju u ovakvoj situaciji.

Link to comment
Share on other sites

Odnos kanadske drzave prema gradjanima koji su zaglavljeni u inostranstvu ukratko: molimo vas dodjite kuci sto pre kako znate i mozete - je upucena od premijera u samoizolaciji (zena ima koronu, dobila u Engleskoj, navodno).

 

Brojevi telefona za informacije i hitnu finansijsku pomoc od 5000$ su objavljeni sa posebnom porukom za one u USA -  ako mozete da vozite - vozite.

 

Mislim da drzava ne bi trebala ni pod kojim uslovima da ogranici svojim gradjanima povratak u zemlju. Gradjanin ne bi trebalo da bude debil pa da ne shvata koje su njegove obaveze u takvoj situaciji.

 

Trenutno stanje ...

 

COVID-19
CASES
DEATHS
RECOVERED
Canada
736
11
10
Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Odnos kanadske drzave prema gradjanima koji su zaglavljeni u inostranstvu ukratko: molimo vas dodjite kuci sto pre kako znate i mozete - je upucena od premijera u samoizolaciji (zena ima koronu, dobila u Engleskoj, navodno).

 

Brojevi telefona za informacije i hitnu finansijsku pomoc od 5000$ su objavljeni sa posebnom porukom za one u USA -  ako mozete da vozite - vozite.

 

Mislim da drzava ne bi trebala ni pod kojim uslovima da ogranici svojim gradjanima povratak u zemlju. Gradjanin ne bi trebalo da bude debil pa da ne shvata koje su njegove obaveze u takvoj situaciji.

 

Trenutno stanje ...

 

COVID-19
CASES
DEATHS
RECOVERED
Canada
736
11
10

 

Isto i u Australiji, s tim da je povratak, naravno, moguc i permanentnim rezidentima ali NE i strancima sa radnim vizama koji su se zatekli preko.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blond said:

 

Isto i u Australiji, s tim da je povratak, naravno, moguc i permanentnim rezidentima ali NE i strancima sa radnim vizama koji su se zatekli preko.

US je danas izdala upozorenje "Vratite se odmah ili ne ocekujte pomoc kad vise nema transporta". I mislim da je to ok, jer vec vise od nedelju dana upozoravaju ljude da se vrate.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Angelia said:

US je danas izdala upozorenje "Vratite se odmah ili ne ocekujte pomoc kad vise nema transporta". I mislim da je to ok, jer vec vise od nedelju dana upozoravaju ljude da se vrate.

 

 

Jeste ok, s tim da su mnogi zaglavljeni i danima ne mogu da bukiraju let.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, CLakiSH said:

Kako da ti kažem Vjeko pojma nemam šta si hteo da kažeš sa ovim. 

Naravno da u Srbiji imamo ozbiljnijih problema od korone odavno, ali moja poenta je da ne možeš šetati kučiće ili se na bilo koji drugi način kurčiti kada je policijski čas.

Zato što ovo nije policijski čas uveden zbog nekog političkog sranja od strane hunte.

Šta je namera dotične koja je stavila ovaj clip ne znam i ne interesuje me, ponavljam dobro je za disciplinovanje grupacije " ne može nam niko ništa" .

I u Srbiji i u Hrvatskoj i u regionu.

 

ne, ne, i ne. takvo "disciplinovanje" nije dobro. pa ni za Srbiju. ti ocigledno mislis da je Miloseviceva milicija koja je na takav nacin "disciplinovala" bila u krivu samo zato sto je iza nje stajala pogresna politika. i tu grijesis. niti jedna policija ne smije se ovako dziberski tuci sa gradjanima, nevezano za razloge. meni je jasno da ste se vi poprilicno uplasili (sto je ok, i ja sam), medjutim strah ne moze biti opravdanje za ovakve divljacke postupke. tako sta nije bilo dobro 1941, nije bilo dobro 1991, ne moze biti dobro ni danas. mora postojati (kristalno jasna) razlika izmedju onih koji krse zakone i onih koji ih provode. kad se takva razlika izgubi, onda se stvari vracaju na pleme, i zakone plemena. ne zelis zivjeti po takvim zakonima.

 

 

15 hours ago, realno *w said:

 

Je l postoji neki drugi snimak, gde se vidi početak cele situacije? Kontam da tamo ima dosta kamera, da neće biti problem doći do toga.

 

Ako je iživljavanje, slažem se. Sa druge strane, može biti da su mu najnormalnije prišli, tražili dokumenta. Ovaj odbio, ok privode ga, on se opire, gura ih ili šta god, posle toga kreće ovaj snimak? Onda ne da ne ide oduzimanje značke, nego dotičnom ide prijava za napad na službeno lice.

 

 

ne privodi se tako, vec sa lisicama na ledjima. i to onda rade dvojica, a ne jedan, kao sto vidimo na snimci. nota bene, svaki udarac u glavu moze biti smrtonosan. tip koji je setao psa mogao je biti (a mozda i jeste) neuracunljiva osoba. i sta cemo onda? potamanit sve dusevne bolesnike? zato je kod policije najosnovnija stvar predvidjanje, a zatim obucenost / istreniranost za ovakve situacije. ovdje nema ni predvidjanja, ni obucenosti, ovdje vidimo klasicnu ulicnu tucu.

 

 

...

 

 

https://vijesti.hrt.hr/593211/vojska-srbije-podigla-kamp-karantenu-blizu-granice-s-hrvatskom

 

Morovic? ti bokca, pa to je Sremski front. samo sad s kontra strane. :classic_biggrin:

Srbijo, ne daj se. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

U Mostaru očito misle da pljesak za liječnike i zdravstvene radnike(među kojima je i ona karikatura od ravnatelja bolnice i student medicine koji je u Mostaru zarazio x ljudi) nije dovoljan znak podrške pa su organizirali i VATROMET!  😂

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Crni Bombarder said:

Da li se ta cifra od 71k odnosi na period od uvodjenja VS (nedelja vece u 20.00 - fakticki ponedeljak) ili na neki drugi,duzi period. Meni deluje nekako previse da da je 70+k uslo u zemlju u 4-5 dana..

 

Definitivno nije previse. Valjda je prva reakcija ako ce ti neko uskratiti slobodu kretanja da pre toga se izvuces iz tog prostora i odes tamo gde te zabrane nema ili gde ces je lakse prebroditi  (dakle tamo gde ti je veci deo porodice). Imam drzvljanstvo Srbije, ali realno nisam odavde i isto sam zeleo da pobegnnem, ali nazalost imao sam tu nesrecu da sam predao vozacku dozvolu u mup na zamenu pre proglasenja vanrednog stanja, sad nemam istu i nisam moogao autom da odem iz Srbije, dvoumio sam se 4 dana da li da odem dok jos mogu na neki drugi nacin (po cenu i posao da izgubim), ali nisam mogao da ostavim auto (kupio ga pre 10 dana nakon godina mastanja o istom).

Posledica svega ovoga je da sam nazalost ostao zarobljen ovde u Srbiji i meni ce ovaj period biti kao u paklu jer sam izmedju ostalog na posebnom rezimu ishrane a za koji nisam pripremljen u datim uslovima (nemam zalihe kukuruznog brasna, jer sam to donosio iskljucivo od kuce, ne znam ni gde se to ovde moze kupiti u vecoj kolicini, a sigurno nema mesta gde se moze kupiti u datom kvalitetu, potrebno je krupnije mleveno, a ne ono sitno za palentu sto ima po radnjama). Dodatno, kad dodje do izolacije i zabrane kretanje, to se mnogo lakse podnosi na selu nego u gradu, jer selo zadrzava bar slobodu na mikro planu dok ti u gradu to nista ne znaci cak iako je imas.

 

Kad bi krenuli da analiziramo sad ovih 70 hiljada, svako od njih, ili bar velika vecina ima neku svoju pricu zbog koje im je ovde bolje nego tamo. Nisu ti ljudi bezali od virisa, vec od zatvora, koncentracionog logora, nemogucnosti kretanja. Neki od njih su turisti koji su morali da se vrate zbog pretnje da to kasnije nece moci uraditi, neki su studenti, vecina ilegalci, i zasto biti ljut na ljude koji su se nasli u problemu i prosto trazili spas i manju patnju i danima koji predstoji?

 

Ono sto sam vec konstatovao ranije, vecina ljudi na forumu je toliko uplasena ovog  virusa kao da je sida u pitanju, a ne malo jaci grip. Ovo se moglo resiti vrlo jednostavno i uz minimalne posledice po ekonomiju, a samim tim i drustvo izolacijom takvih grupa, a ne celog stanovnistva, cime se nista ne reseva, samo problem odlaze. Dakle te ugrozene usobe su trebale da se samo izoluju na mesec do dva, a virus da cirkulise medju ostalima, i sve bi se resilo za mesec--dva uz minimalne zrtve. Ovako ce se sve ovo razvlaciti mesecima, a broj stradalih kad se uzmu ekonomske posledice (i sve one koji ce usled nemastine, gubitka posla i slicno ostati bez medicinske zastitie, adekvatne ishrane, pa i higijene, posrnuti za alkoholom ili prosto navuci nesto gore kao posledica slabljenja imuniteta zbog navednog i stresa) sigurno nece biti manji.

 

Edited by Romantik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Romantik said:

Ono sto sam vec konstatovao ranije, vecina ljudi na forumu je toliko uplasena ovog  virusa kao da je sida u pitanju, a ne malo jaci grip. Ovo se moglo resiti vrlo jednostavno i uz minimalne posledice po ekonomiju, a samim tim i drustvo izolacijom takvih grupa, a ne celog stanovnistva, cime se nista ne reseva, samo problem odlaze. Dakle te ugrozene usobe su trebale da se samo izoluju na mesec do dva, a virus da cirkulise medju ostalima, i sve bi se resilo za mesec--dva uz minimalne zrtve. Ovako ce se sve ovo razvlaciti mesecima, a broj stradalih kad se uzmu ekonomske posledice (i sve one koji ce usled nemastine, gubitka posla i slicno ostati bez medicinske zastitie, adekvatne ishrane, pa i higijene, posrnuti za alkoholom ili prosto navuci nesto gore kao posledica slabeljenja imuniteta zbg navednog i stresa) sigurno nece biti manji.

 

Britanska studija o scenarijima reagovanja na problem corona virusa (modeliranje situacije uzimajuci brojne uticajne faktore vezane za specificno drustvo, UK i USA) pokazuje upravo suprotno. Zbog toga je vlada UK sad promenila strategiju, pa ce od danas da zatvara skole/fakultete/vrtice. A nisu iskljucene i dalje mere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ciao said:

CG mora da prodje kroz proces mislim da je cak bolje za njih sto pre to bolje sasvim sigurno nisu mogli docekati sezonu sa nula slucajeva - u tom slucaju bi tek onda pocelo sa turistima sto bi bilo jos gore, bar meni tako izgleda

 

Ne znam kako neko moze razmisljati o turistickoj sezoni u ovom trenutku. Nadam se samo da vise nikad nece biti ovakvih turistickinh putovanja kao do sada. Ovo je bio vrhunac, i moze se reci da su turisti i krivi za sirenje virusa po celom svetu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romantik said:

 

 Imam drzvljanstvo Srbije, ali realno nisam odavde i isto sam zeleo da pobegnnem, ali nazalost imao sam tu nesrecu da sam predao vozacku dozvolu u mup na zamenu pre proglasenja vanrednog stanja, sad nemam istu i nisam moogao autom da odem iz Srbije, dvoumio sam se 4 dana da li da odem dok jos mogu na neki drugi nacin (po cenu i posao da izgubim), ali nisam mogao da ostavim auto (kupio ga pre 10 dana nakon godina mastanja o istom).

 

 

 

Koji je auto u pitanju, zivo me interesuje?

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Neko pomenu da se odlažu nekriticne operacije, to se već radi kod nas, samo im je kriterijum baš rastegljiv pa je komšija od 60 godina prekjuče umro jer su mu odložili operaciju za 5. maj. Takodje puštaju i teže bolesnike kući, ako je procena da nemaju šanse da se izleče 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...