Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Drakaris said:

Ne znam kakav je posao u pitanju, ali mislim da je uvece zesca bleja 😄

pa nema veze koje je doba, nema se prostora za spavati ali nista ni fizicki zahtevno(90% sedis ako sve podesis dobro :lol: ), jedino je nocu bolje sto nema onih day walkera iz kancelarija.. mada njih svakako nema, oni sada (ne)rade od kuce:default_coffee:

Edited by n4l1m
Link to comment
Share on other sites

Kod nas u BiH ludi Dodik izgleda pravi potencijalno leglo zaraze. Svi koji udju u BiH od danas iz ovih zemalja tipa Italije, Austrije, Njemacke idu 14 sedmica u staore koji bi kao trebali glumit karanten. Bukvalno je dovoljan jedan jedini zarazen covjek u tim satorima da sve ode u pizdu maternu. Daj Boze da ovo na dobro izadje. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, stefan81888 said:

Lepo je što se po televizijama upozorava na ozbiljnost situacije. Lično bih sad, a naročito ako ne uvedu totalno zaključavanje, kreirao digitalnu kampanju da iskače mlađoj populaciji na instagram i fejsbuku, da svima dođe do mozga. 

Vec iskace.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, n4l1m said:

ja i navijam da me zaustave, al za sada nisu.. videcemo nocas..

a sto treca da radi 12 sati? 😛

Zato da bi ovi iz druge stigli kući pre 20h uveče i da bi ovi u prvu mogli da krenu posle 5h ujutru tako da od 6 počnu da rade.

 

Evo link za vest privredne komore

 

https://pks.rs/vesti/instrukcija-privrednim-subjektima-dozvole-za-kretanje-2442

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Kod nas u BiH ludi Dodik izgleda pravi potencijalno leglo zaraze. Svi koji udju u BiH od danas iz ovih zemalja tipa Italije, Austrije, Njemacke idu 14 sedmica u staore koji bi kao trebali glumit karanten. Bukvalno je dovoljan jedan jedini zarazen covjek u tim satorima da sve ode u pizdu maternu. Daj Boze da ovo na dobro izadje. 

14 sedmica im je taman kad su sad navalili nazad 😄 druga opcija je da ih pusti sve da uđu i da se svi nadamo da će se pridržavati samoizolacije, a neće.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, prolup said:

14 sedmica im je taman kad su sad navalili nazad 😄 druga opcija je da ih pusti sve da uđu i da se svi nadamo da će se pridržavati samoizolacije, a neće.

Tu ce sigurno biti i ljudi koji zive u BiH i koji ce onda virus rasiriti dalje. Sulud potez po mom misljenju. Imas toliko hotela koji svakako ne rade i time su idealni za karantene. Daj Boze da ovo na dobro izadje jer pocne li se virus siriti po BiH, Italija ce biti mila majka sta ce se desit. U Mostaru i Bihacu u bolnicama kolaps nakon prvog zarazenog. U Zenici imas neka 3 respiratora u citavoj bolnici. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Kako zatvaranje granica više nije protivustavno i zašto se zahvaljuje vlasnicima restorana skoro kao lekarima?

zašo što imamo Vođu zato je ustav i sloboda nebitna imenica i malim slovom.

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

zašo što imamo Vođu zato je ustav i sloboda nebitna imenica i malim slovom.

Sa jedne strane si u pravu šta pišeš. Ali, molim te, objasni kako bi ti rešio problem sa virusom, ne samo u Srbiji, već bilo gde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2020 at 7:10 PM, mrd said:

Ja mislim da je sada vreme da se pitamo:" A ko će sve to da plati?"

 

On 3/17/2020 at 8:40 PM, Angelia said:

Mene brine ekonomija.

 

 

Kasnim sa odgovorom, jbt, ovde se pise brze nego ja mogu da citam....

Kako god okrens. nece izaci na dobro. Pitanje je samo velicine sranja u kojima cemo se naci.

 

Proveo sam 8 dana u L.A. i Anaheimu, od 8. do 16. ovog meseca. Rezervacije, karte, sve dogovoreno i placeno mesec dana ranije, kad jos nije bilo virusne panike. Bio sa cerkom i njenim momkom - decko je majstor svog sporta i ovo mu je bilo bitno za kvalifikacije za Olimpijadu.

Situacija se nenormalno brzo menjala.

Decko je pon/ut/sr jos trenirao. U sredu navece su mu javili da ce se turnir odrzati, ali bez publike. U cetvrtak javise da je otkazan.

Leteo sam za LA k'o u tramvaju posle neke utakmice - guzva, svi stisnuti, delovi tela ispadaju kroz prozor. Kad sam se vracao, nas malo putnika smo imali svako svoj red, mogli smo da spavamo preko tri sedista.

U ponedeljak smo u restoranu cekali da se neki sto oslobodi. U subotu, gazda samo sto nije pao na kolena - bili smo nas troje i jos neki par jedini gosti u restoranu sa nekih 200 stolova. Covek nam je pricao da nema bas lokalne goste nego su uglavnom turisti - u Anaheimu je veliki Disneyland. Kako je Disney zatvoren, on nema nikoga. Kazao je da moze tako mesec-dva, a ako potraje duze - morace zatvoriti.

 

Mrde, najverovatnije je dobro sto se nismo druzili kao ranije planirano. Ne znam da li je i ko zarazan, a imali smo i svako svoju ludnicu...

 

U Alabami je proglaseno izvanredno stanje. Tako je moj supermarket koji radi 24/7 sad po sili zakona otvoren 7-20. Otisao sam juce u 7, bio jedan od mozda 5 musterija u celom ducanu, kupio konzerve i gluposti, nemam potrebe da izlazim iz kuce tri nedelje.

 

Javio sam lokalnoj familiji i prijateljima da sam bio tamo gde zaraze ima i se necemo druziti barem par nedelja jer nema nacina da znam jesam li zarazan ili nisam.

To mi je jedeni nacin da budem koliko-toliko posten i odgovoran.

Preuredjujem kucu pa sam imao zakazane radove - i to sam odgodio na mesec dana.

 

Cerka je otisla za Zagreb. Smesno, ali nakon sletanja nije dobila naredbu o samoizolaciji jer tada USA jos nije zvanicno bila na popisu "sumnjivih" drzava. Svejedno, hvala [organu], imamo dva stana tamo. Pa su u jednom mama/zena i njeni stari roditelji, a u drugom cerka. Dete, bez zakonske obaveze i samo po licnom dogovoru, sedi u stanu a zena (njena mama) dostavlja potrepstine pred vrata. Dogovor je da prodje barem mesec dana pre nego poseti dedu i baku, ako prodje bez simptoma.

 

Naprosto, sa ovim nema zajebancije.

 

Mozda, nadam se, sve ovo ce izgledati smesno za nekoliko godina.

U medjuvremenu, pokusavamo da budemo odgovorni.

 

Edited by zoran59
  • Like 15
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Hamilton said:

Niko ne moze ni prici ono gospodjici sto se fotografisala negde sa Malagurskim i Boškom Obradovicem. Jbt kakva je...strasno. 

Hana Adrovic !

Kad' ce te bre vise nauciti... 🤣

S' kim ja provodim karantinske dane....:twak:

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Referent said:

Sa jedne strane si u pravu šta pišeš. Ali, molim te, objasni kako bi ti rešio problem sa virusom, ne samo u Srbiji, već bilo gde.

Hteo sam i prethodna pitanja da ignorišem, ali si uporan prijatelju, pa da ti odgovorim taksativno: 

1, Nisam lekar, makar radim u Poliklinici, doduše kao IT, sysadmin. Dakle ne znam kako bih.
2. Ono što znam je da je sloboda, SVAKOG POJEDINCA previše dragocena da je prepustimo Vučiću, onom istom koji se cerekao pre neki dan, na temu "najsmešniji virus sa FB"
3. Šta je tačno razlika, između tog cerekanja, i danas, ukidanja ustavnih sloboda? Pazi, lik kojem je smešno bilo onda "idite žene u Milano, hahah, ja popijem po rakiju dnevno sve u redu" ti vlastan da ti otme slobodu kretanja...
4, I nama je volšebno isto...

Muka je da je sloboda nežna pojava i valja je gajiti, ima vremena kada je valja zalivati vodom, ali dešava se da je treba zalivati krvlju. Mene lično je ovo društvo, moje, tvoje, samo dvaput zvalo da ponudim krv za slobodu, oba puta iz pogrešnih razloga i motiva i srećom po mene - zaobišlo me. Ono što vidim sad je dilema:

...ne hoćeš li se zaraziti, već kad ćeš se zaraziti jer će ukoliko je pandemija - ogromna većina će biti zaražane samo je vremenska kriva različita
...svi će se zaraziti, i  pitanje je u kom vremenskom periodu
i ti @Referent i ja: bićemo zaraženi i nadam se preboleti.
...i ovi naši najstariji - zaraziće se, samo da peglamo krivu i vremensku konstantu, ali hoće, na kraju. dakle pitanje je vremenske krive
...Čuvaćemo javna preduzeća i javni sektor, bez obzira na zarazu, jer smo "tako u mogućnosti" bez obzira na sve i socijalnu pravdu,
...Privatni sektor, mala i srednja preduzeća, oh jebiga: jeste videli Bergamo??? Tamo je 60 sanduka oh užas. ok. (kao da smo mi krivi, iz nedržavnog sektora za tih tačno 60 sanduka)

šta je poruka: predali smo sopstvenu slobodu, koju uzgred nismo zaradili, i zato smo je dali, za "smanjenje vremenske krive neminovnog"

Ukoliko sam negde pogrešio - molim te Referent - pojasni mi, ja sam čovek sklon kritičkom mišljenju, pa i na svoj račun.

 

Edited by urosg3
typo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zoran59 said:

 

 

...

 

Cerka je otisla za Zagreb. Smesno, ali nakon sletanja nije dobila naredbu o samoizolaciji jer tada USA jos nije zvanicno bila na popisu "sumnjivih" drzava. Svejedno, hvala [organu], imamo dva stana tamo. Pa su u jednom mama/zena i njeni stari roditelji, a u drugom cerka. Dete, bez zakonske obaveze i samo po licnom dogovoru, sedi u stanu a zena (njena mama) dostavlja potrepstine pred vrata. Dogovor je da prodje barem mesec dana pre nego poseti dedu i baku, ako prodje bez simptoma.

 

Naprosto, sa ovim nema zajebancije.

 

Mozda, nadam se, sve ovo ce izgledati smesno za nekoliko godina.

U medjuvremenu, pokusavamo da budemo odgovorni.

 

 

Svaka cast na disciplini - ko ce ako neces ti kao lekar, pitanje : zasto mesec dana ako je inkubacija koliko sam shvatila negde desetak pa je vec i 14 dana siroko? Bio je valjda jedan jedini slucaj a i taj nije bas jasan sa preko 20 dana pretpostavljene inkubacije koliko procitah

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zoran59 said:

 

Proveo sam 8 dana u L.A. i Anaheimu, od 8. do 16. ovog meseca.

 

Ja sam u LA trebala da stignem 15og, i 13og sve otkazala, posto su neki eventi vec otkazivani, iskreno receno obradovali me kad sam mogla ceo put da otkazem.

I do tada sam u kuci....uglavnom.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...