Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

21 minutes ago, Plavi Golub said:


<10kg brasna = nije gomilanje 😂

 

 

 

pa mozda i nije, Honey Badger ce da portvrdi. :)

 

edit: u jebote kako pice postovi, otisao na shop floor i vratio se.

 

Edited by nonick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Akiro said:

Šire se glasine da ćemo za koji dan pod potpuni zatvor u sopstvene stanove. Na to čujem na vestima da je što već stiglo, što graničnim prelazima 65.000 neodgovornih majmuna iz rizičnih evropskih područja. Na Batrovcima navodno kolona od 30 kilometara.

 

Već sam pisao šta mislim o motivima većine njih, a ovu vest ne bih smeo ni da ih komentarišem, t.j. nadenem im imena i kvalifikacije, koji mi spontano padaju napamet i koje realno zaslužuju, jer bi trenutno zaradio ban. Da ostanemo na tome da su neodgovorni majmuni.

Sa tako neodgovornim narodom i ne zaslužujemo ovako nešto da preživimo. Problem je što se, na žalost, ovo neće zadržati na njima, nego će preći i na svet, koji nije ni kriv ni dužan. Sve koji su iz rizičnih područja Italije, Španije, Švajcarske, etc, odmah ekspedovati u ograđena medicinska šatorska naselja da ostanu među sobom i dele to, što su možda doneli, samo među sobom. Nisu zaslužili da ovdašnji lekari svoje zdravlje rizikuju za njih. Pa kod koga se posle 28 dana ne pokaže ništa, može dalje. A ostali - valjda će se među njima naći i ponešto medicinskog osoblja da ih neguje jer nisu zaslužili da bilo ko drugi rizikuje zbog njih. Lepo su moljeni da ne dolaze.

 

A sad, ajde rafal fašizam, konclogori, i sve ostalo po spisku. Zabole me.

 

bold http://www.mup.gov.rs/7f98698a-a212-4cab-b0fc-c70df1a6fa8e

 

ulazilo se, na kilo. I Brnaba je potvrdila da je 65k njih došlo. Samo kolona nije 30km, imaš kamere. 

 

Što se odgovornosti tiče, ja sam ubeđen da je svako ko je gastos sa urednim papirima, sa radnim dozvolama i boravištima u inostranstvu, nije došao ovde. Jer ima full zdravstveno (pričam o Nemačkoj, Austriji, Švici...). Ovi što su na modelu 90 dana u Požarevcu 90 dana perem klozet/čuvam decu u Beču na crno, su došli jer nemaju osiguranje a i može da im se desiti da probiju 90 dana i fasuju zabranu ulaska u EU.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, McLeod said:

 

Realno, nidje veze, sto rece i Fender. Mislim ok, mozda je jelte mala plata, svakome je mala, i onom ko ima 300 evra i onom ko ima 5000 jer svako hoce vise.

 

Treba da se, na principima ove ekonomije koju imamo (dakle te surove kapitalisticke) motivisu subjekti u trzisnoj utakmici da ulazu i u recimo razvoj ove tehnologije koja ce doneti obrt sporije.

 

To je, potpuno se slazem, zaista potrebno.

To ima smisla za lekove, terapije, medical devices... za postojece indikacije...ali, zar zaista ocekujes da jedna pharma kompanija ima razlog da ulaze stotine miliona dolara da razvija  vakcine za jos nepostojece, nepoznate, potencijalne ili neke pretpostavljene viruse?

Jos je ovaj virus slican vec poznatim SARS-u i MERS-u..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Akiro said:

Šire se glasine da ćemo za koji dan pod potpuni zatvor u sopstvene stanove. Na to čujem na vestima da je što već stiglo, što graničnim prelazima 65.000 neodgovornih majmuna iz rizičnih evropskih područja. Na Batrovcima navodno kolona od 30 kilometara.

 

osam sati su pre neki dan čekali...  uklasična rulja. i  ono realno,  ko nije imao virus, zakačio ga je na granici :s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, NMX said:

 

bold http://www.mup.gov.rs/7f98698a-a212-4cab-b0fc-c70df1a6fa8e

 

ulazilo se, na kilo. I Brnaba je potvrdila da je 65k njih došlo. Samo kolona nije 30km, imaš kamere. 

 

Što se odgovornosti tiče, ja sam ubeđen da je svako ko je gastos sa urednim papirima, sa radnim dozvolama i boravištima u inostranstvu, nije došao ovde. Jer ima full zdravstveno (pričam o Nemačkoj, Austriji, Švici...). Ovi što su na modelu 90 dana u Požarevcu 90 dana perem klozet/čuvam decu u Beču na crno, su došli jer nemaju osiguranje a i može da im se desiti da probiju 90 dana i fasuju zabranu ulaska u EU.

 

 

Takvi, pretpostavljam, ni nemaju posao u Srbiji, pa nece biti ni veliki gubitak ako su (bar) 2 nedelje negde u izolaciji - velika hala, poljski kreveti, i nek sacekaju da prodje period inkubacije. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene danas ulice puste, skoro nikog nije bilo na ulici ceo dan. One koje sam video uglavnom nose maske, sto me je prijatno iznenadilo. Vidim da se i policijski cas postuje.

 

Snabdevenost u prodavnicama je bolja nego prethodnih dana, ali brasna i kvasca jos uvek nema, navodno ce biti od subote. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda sam ja glup ali elementarna logika je da bi se malo šta postiglo hipotetičkim karantinom u dužini perioda inkubacije na toliki broj ljudi, ukoliko bi ih strpao sve skupa.  Na toliki broj ljudi, nek ih je samo 2 posto inficirano, oni će širiti bolest među njima. Neko će pokupiti virus deseti dan i biti taman top spreman da izigrava tifusarku meri kad izađe, a šatro je OK.

Svako od njih mora biti izolovan posebno od svih ostalih, a to je jako teško, ako ne i nemoguće postići. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NMX said:

 

Što se odgovornosti tiče, ja sam ubeđen da je svako ko je gastos sa urednim papirima, sa radnim dozvolama i boravištima u inostranstvu, nije došao ovde. Jer ima full zdravstveno (pričam o Nemačkoj, Austriji, Švici...). Ovi što su na modelu 90 dana u Požarevcu 90 dana perem klozet/čuvam decu u Beču na crno, su došli jer nemaju osiguranje a i može da im se desiti da probiju 90 dana i fasuju zabranu ulaska u EU.

 

 

 

Nisam siguran da je takvih baš 65.000. Mnogi takvi se i ne koriste sopstvenim vozilima. Valjalo bi videti, koje su registracione tablice na njihovim kolima. Ako su srpske, to su takvi slučajevi, ali ako su nemačke, italijanske, švajcarske, etc, nešto sumnjam da neko, ko tamo na crno radi i nema zvaničan boravak i adresu, vozi kola nemačke registracije. A zadnjih par dana se sve više porodica sa decom a i samostalnih dua i trija srednjškolaca vidi, koji mešaju srpski i francuski, italijanski, nemački, čak i engleski. Ono po principu: Isabelle, nemo da roveeš.

 

Ovih dana preko dana odemo na kaficu na Adu jer je praktično prazna i razmak između retkih zauzetih stolova preko pet metara (hvala bogu, sada su ljudi razumniji, pa sami zauzmu udaljeniju poziciju od drugih) i tu sam čuo te raznorazne jezičke kombinacije, koje mi nekako ne deluju na srednjoškolsku decu stranih diplomata, o porodicama, gde majka sa nekim na mobilnom priča na srpskom a deci se obraća na nekom drugom jeziku, tek da ne govorimo. Nije toga uopšte mali broj. Plus znam za izvestan broj studenata i mlađih zaposlenih, čiji roditelji žive u inostranstvu a ne ovde, koji su naprasno došli.  Takođe i cele porodice. Niko od tih nije povremeni pečalbar na crn već svi tamo tablirani gastosi. Pa sad neka svako vidi za koliko takvih slučajeva zna i izvuče zaključak.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

Možda sam ja glup ali elementarna logika je da bi se malo šta postiglo hipotetičkim karantinom u dužini perioda inkubacije na toliki broj ljudi, ukoliko bi ih strpao sve skupa.  Na toliki broj ljudi, nek ih je samo 2 posto inficirano, oni će širiti bolest među njima. Neko će pokupiti virus deseti dan i biti taman top spreman da izigrava tifusarku meri kad izađe, a šatro je OK.

Svako od njih mora biti izolovan posebno od svih ostalih, a to je jako teško, ako ne i nemoguće postići. 

Jedino moze da im se odredi karantin u kucnim uslovima,ali posto za razliku od zemalja gde arbajtuju ovde ne hebu nikog zivog pisi propalo...

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=18&nav_category=16&nav_id=1667738

Bice ovde kod nas cirkus ovih dana kao da gledam...

Link to comment
Share on other sites


Dobro, nisam racunala sa pecenjem hleba kuci. Sorry!
Bila je to vise sala.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

 
^This
 
 
Pogotovo sto su razgrabili, a i ne znaju sta ce s tim. Hljeba ima da se kupi redovno.
Ovde u Fr nema hleba, sve prazno. Jedino brasna nabavit ako moze i peci kuci

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoe Bg said:

Mislim da je ta kolona od ~30km bila na ulazu u Madjarsku jer su pustili tranzit Rumunima, Bugarima i Srbima.

 

Ovo sam i ja čuo ali se odnosilo na kamione, doduše rekoše i do 60km. Kolona za automobile je manja ali ne rekoše kolika je. Izvor je neki naš kamiondžija koji se javio N1.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

Možda sam ja glup ali elementarna logika je da bi se malo šta postiglo hipotetičkim karantinom u dužini perioda inkubacije na toliki broj ljudi, ukoliko bi ih strpao sve skupa.  Na toliki broj ljudi, nek ih je samo 2 posto inficirano, oni će širiti bolest među njima. Neko će pokupiti virus deseti dan i biti taman top spreman da izigrava tifusarku meri kad izađe, a šatro je OK.

Svako od njih mora biti izolovan posebno od svih ostalih, a to je jako teško, ako ne i nemoguće postići. 

 

Zato i jeste najbolje rešenje da se malo prekrši ustav (uostalom ne ni bilo prvi put, stalno vlast nešto krši, može ovog puta i u korisnije svrhe) i da se stranim registracijama zabrani ulaz u zemlju, nezavisno od toga, kakav pasoš pasažiri dotičnog vozila imaju. Moći će da uđu jadnici, koji rade 90 dana na crno, a oni, koji imaju boravak i osiguranje u nekoj rizičnoj zemlji, nek se vrate tamo.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...