Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Hamilton said:


Bikovic spasava ceo svet nemogucom misijom i kradjom vakcine iz USA mordora. 

Inace, gledam snimke iz Venecije, Rima...kakva lepota jbt kad nema mravinjaka po ulicama i trgovima. Zamisljam da sam sedim za stolom na trgu sv Marka i polako trosim espreso - neprocenjivo. Nazalost, to nikada nece biti moguce. 

 

Izvinjavam se, ali zasto ti sebe vidis kao drugacijeg turistu, pa vidis sebe na trgu sv marka kako ispijas espreso? 

 

Sto jest jest, ako je verovati onim snimcima na twiteru i ostalim socijalnim mrezama, kako se sve procistilo, vazduh, voda,.. Kao da se sama priroda postarala za svoje ozdravljenje, saljuci ovaj virus na ljude.

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Izvinjavam se, ali zasto ti sebe vidis kao drugacijeg turistu, pa vidis sebe na trgu sv marka kako ispijas espreso? 

 


Nisam razumeo pitanje. Ne zamisljam sebe kao drugacijeg turistu u bilo kom smislu. Verujem da bi vecina zelela da u miru i tisini ispije espreso na tom trgu i divi se okolini, bez enormne buke i guzve. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Malo me stigla neka panika posle vasih kataklizmicnih predvidjanja, pa samu sebe obradovah kad sam videla da je karantin u Kini uspeo da odrzi broj zarazenih ispod 0.15 % stanovnistva - u slucaju Srbije to bi bilo oko 10 000, i uz neku prosecnu smrtnost od oko 2-3 %, umrlo bi oko 200-300 ljudi.

I jedan je previse, da se razumemo, ali verovatno i od obicnog gripa umre par stotina ljudi godisnje.

 

 

Sve zavisi od disciplinie i sprovodjenja mera. Ako mi donesemo odluku a onda ne sprovodimo mere, ne vredi nam nista. Kinezi su napravili lockdown i za dve nedelje sprecili ekspanziju, ali to je bio pravi lockdown, dakle donosenje hrane od ovlascenih, nema uopste izlaska na ulicu i slicno... a mi, lagano dolazak u domovinu, pa pravac u kafanu, jebes karantin.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hamilton said:


Nisam razumeo pitanje. Ne zamisljam sebe kao drugacijeg turistu u bilo kom smislu. Verujem da bi vecina zelela da u miru i tisini ispije espreso na tom trgu i divi se okolini, bez enormne buke i guzve. 

 

To je uredu videti samog sebe samog na trgu, ali posto ima mnogo koji bi to voleli, tako da ne verujem da bi bio sam 🙂 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Iskreno ja nemam pojma gde to CNN vidi, Fili je juce objavio lockdown, naprasno uvece (nismo jos uvek ocekivali). Ja sam danas poslepodne otisla u kupovinu, nisam pakovala panicno pa jos uvek kupujem i ono za 14 dana .... i naisla sam na skoro sve prazno. kad kazem prazno, ne mislim potpuno, ima u prodavnici ljudi, drze odstojanje, ali videla sam parkinge koji su obicno puni, sa samo par automobila. Znaci bukvalno u mom kraju ko da su ljudi nestali...

Deca izadju napolje da se igraju u dvoristu, poneko vozi bicikl, ili dzogira, ali je neobicno tiho i pusto. Nisam usla u Fili centar par dana...posto smo odlucili da se relativno samo-izolujemo jos pre vikenda, sutra cu da udjem u centar pa cu bas da vidim, da obavim par stvari sa veoma malo kontakta sa ljudima

 

Ne znam, svakako vi koji ste tamo bolje vidite i znate. 
Oni su se uhvatili za one pune plaze na Floridi, a i SF su pominjali kao grad gde ljudi ne shvataju dovoljno ozbiljno mere 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Veliki broj ljudi ne shvata ozbiljno, a i da je cak mali broj ljudi takav, opet imas ogroman problem.
Sebicluk je pobijedio.
CG je mnogo prije uvela zestoke mjere ali nazalost prekasno.
Da ne pricam da se kod nas u roku od sat znalo, ko su, dje su bili, koliko dana su se kretali.

Link to comment
Share on other sites

Slavisa, brate mili.

Daj malo vise razmisli pre nego sto kliknes "Submit reply". Tvoji upisi su toliko povrsni, cesto apsolutno ne dobacuju do poente, kao da ne procitas, nego odgovaras bez ikakve sustine.

Ponekada se pitam da li zavlacis ljude, da li ti je dosadno ili samo ne shvatas o cemu pricas.

 

Vezano za penzionere - hoce li njih zakon sacuvati, neki dekret, policijski cas, Kurta na belom konju ili ce sami sebe ako se ponasaju malo odgovornije? I ne, ne mozes mi reci da njima nema ko da donese. Da, apsolutno postoje takvi slucajevi, ali ne, apsolutno je nemoguce da su se svi penzioneri zato ispilili po ulicama kao Pokemoni, pa sad moramo da ih skupljamo.

Nece nas niko sacuvati, ako mi sami to ne zelimo.

 

Sto je vise ljudi po ulicama, duze ce ovo trajati, vise ce biti slucajeva, ekonomija ce ici u rikverc, a valuta vrlo verovatno u nekom trenutku i depresirati usled ekonomske zavisnosti.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, bosMan_jr said:

Da li ima neki Woj za koronu da kaze kakve bi dodatne zvanicne mere trebalo da uslede/ocekuju se veceras/sutra?

 

Policijski cas traje ceo dan, zatvaraju se sve prodavnice osim samoposluga i apoteka. 

 

Izlazak je dozvoljen samo ako ides na posao, u nabavku ili do apoteke. 

 

Korak dalje je Vuhan, gde mislim da su organizovali volontere koji su isli i kupovali ljudima namirnice, tako da skoro niko nije izlazio. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nemanjaol said:

 

Policijski cas traje ceo dan, zatvaraju se sve prodavnice osim samoposluga i apoteka. 

 

Izlazak je dozvoljen samo ako ides na posao, u nabavku ili do apoteke. 

 

Korak dalje je Vuhan, gde mislim da su organizovali volontere koji su isli i kupovali ljudima namirnice, tako da skoro niko nije izlazio. 

A zanima me i zvanicno zna li se ko radi a ko ne radi, dosta je prostora tu nedefinisanog

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

 

To je uredu videti samog sebe samog na trgu, ali posto ima mnogo koji bi to voleli, tako da ne verujem da bi bio sam 🙂 


Ma jasno, rekoh da je nemoguce. 
 

Beleznik me zvao upravo i otkazao solemnizaciju jer su dobili instrukcije iz komore - ne primaju starije od 65 godina, a ako se neko pojavi, trebalo bi da prijave nadleznima. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

TEMPORARY LOCK DOWN A POSSIBILITY, NOT YET NECESSARY, DUTCH PM SAYS ABOUT COVID

 

Prime Minister Mark Rutte is keeping the possibility open to temporarily halt public life in the Netherlands completely in the fight against the coronavirus. But, as the country's care capacity is still sufficient, such a lock down is not yet necessary, he said to NOS in response to criticism on the Dutch policy to strive for "herd immunity" against Covid-19.

Some critics say that the "herd immunity" approach is risky and could lead to many deaths, according to NOS. Other critics point out that other countries like France opted for a lock down approach. Belgium also took a step towards lock down on Tuesday evening.

But according to Rutte, there is not much of a difference between the Netherlands' approach and that of other countries. "We don't have a different strategy. This is the strategy that the whole world is following," he said. According to Rutte, the capacity of ICUs is the decisive factor in all countries' decision making. France and Belgium are locking down their countries because their ICUs are filled up. "That is also conceivable here, but we don't have to do that now," he said to the broadcaster.

 

Rutte added that a complete lockdown until a vaccine is available, is off the cards. "I don't think we're going to say to people: you can't go outside and that could take a year or maybe longer. Because it can take that long before there is a corona vaccine," he said.

The Prime Minister also commented on the Ministry of Foreign Affairs' advise to cancel all unnecessary trips abroad, even if the destination is in the EU. "I say to people with travel plans: don't do it, stay here. Chances are that you will get stuck and cannot come back. We already have our hands full with bringing back Dutch people."

 

Link to comment
Share on other sites

U Nisu izgleda pocinje drasticno da skace broj, sto i nije neocekivano jer sad treba da krene taj talas koji je zarazen od i posle nultog pacijenta ovde. Problematicno je sto su dva slucajeva izgleda po fabrikama, jedan potvrdjen i ta fabrika je vec zvanicno zatvorena a radnici u samoizolaciji, a u drugoj cekaju da stignu rezultati za jednu radnicu. Obe fabrike se nalaze u istom kompleksu, jedna pore druge maltene, a mislim da je barem 80% zaposljenih zena (godina izmedju 30 i 50) koje rade u velikim pogonima... Znaci to je potencijalno ogroman broj novozarazenih 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

ja pre par dana kupio:

 

po kg belog i integralnog pirinca

pakovanje integralne testenine

2kg krompira

kg ovsenih pahuljica

pola kg kikirikija

2 kg belog pileceg

i 8 konzervi tunjevine i 2 skuse

imam u steku jos neke mesine, sira i nekih sitnica, kao sto su jaja itd.

 

od nabrojanog nisam pojeo ni polovinu, imam klope za jos par dana sigurno.

 

nisam picajzla, ali mnogo mi je bitno da se hranim ovako, pa pitanje - da li obnoviti i pojacati zalihu u sto skorije vreme, postoji li mogucnost da prodavnice zdrave hrane ne rade u narednom periodu, nego samo marketi? Pitam posto je neko iznad napisao da ce raditi samo marketi i apoteke.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...