Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, JohnnyDragon said:

Odlične mere su propisali što se mene tiče, ali ovo je trebalo odmah uraditi nakon pojave virusa u Srbiji.

 

i onda shvatis da samo u kolubari, koja mora da radi, ima skoro 10 soma radnika, koji putuju autobusom iz 25 razlicitih pravaca iz cele srbije i ti onda suzbijas virus, time sto ces uvesti policijski cas. :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad me zvala drugarica iz Beca, fasovala je virus. Prvi slucaj nekoga koga poznajem. Kaze za sad je OK, prvo bio neki lik u firmi koji je negdje pokupio virus, pa zarazio troje njih, pa se prosirilo i na sve ostale. Tako da je citava firma pokupila virus.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Romantik said:

 

Obavazeujuca odluka, sve banke ce u naredna tri dana (dakle do petka) morati da na sajtu objave da se stavlja moratorijum na sve kredite (fizickih i pravnih lica, ukljucujuci preduzetnike i poljoprivrednike) a onda ce ta lica imati 10 dana da se izjasne ako to ne zele. Svako ko se ne izjasni u tom periodu ce automatski dobiti moratorijum od 90 dana (dakle u tom periodu ne placa ni kamatu ni glavnicu i nema naknadnog zaracunavanja zatezne kamate).

 

 

Upravo u ovome i jeste problem, ubijena je ekonomija u celom svetu a zasto? Da bi se sacuvalo par hiljada zivota. Totalno nerazumna odluka. Sad ce vecina skociti kako je svaki zivot bitan, ali mora se imati u vidu da slabljenje ekonomije u nekom malo duzem roku (par godina) dovodi  takodje do znacajnog broja izgubljenih zivota kao direktna posledica i sto ekonomija vise propadne, to ce biti vie takvih slucajeva. Zbog toga, iako generalno nisam pristalica teorija zavera, ovako globalno jedinstvo u unistavanju ekonomije zarad tako malog kratkorocnog dobitka (par hiljada zivota, i to uglavnom starije populacije koja svakako ne bi izdrzala jos mnogo godina) mora imati neku mnogo mraciju pozadinu (meni deluje ovo prosto kao test sirokih razmera kojim pokusavaju da utvrde koliko tesko bi bilo generalnu populaciju degradirati i prosto joj oduzeti prava, kao u doba Hitlera). Ovo ce biti vidljivo tek kad sve ovo prodje, a verujem da ce vecina onih koja je aplaudirala ovim merama i oduzimanju slobode ljudima shvatiti koliko je doprinosila pogresnoj propagandi. I ne, ne trolujem temu, vec je ovo segment koji jako malo ljudi uzima u obzir i zato ce nas verovatno mnogo skupo kostati u bliskoj buducnosti. Ja bih najiskrenije voleo da nisam u pravu...

 

 

Mogu samo da ti kazem jednu rec: buondjorno.

Da nisu donete mere, samo u Italiji bi bile hiljade zrtava i to dnevno. 

Jednostavno svet nema luksuz da ne proba da se izbori sa ovim virusom, tim pre jer se jos ne zna pouzdano koje bi bile razmere da se ne radi nista, uostalom videcemo u Engleskoj i Holandiji.

Mozda ce ispasti najpametniji, a mozda ce se vratiti u srednji bek sa decenijskom blokadom.

Jasno je meni da ce ekonomski udar biti gori od bilo kod virusa dugorocno, ali otom potom. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

brat moj, samo da ti kazem da je retrdirani krlo najavio da bi bilo dobro da se i drustvene mreze pogase kako bi se suzbio virus, a kako se stvar razvija tako ce i biti, onda cemo doci u situaciju da se stvarno lecimo sljivom ali zbog depresije i ostalih psihickih poremecaja.

 

generalno mene ovaj policijski cas ne dotice ni najmanje, ja iz kuce necu izlaziti u skorije vreme ni preko dana, ali ostali ljudi koji ce se osecaju, na prvom mestu zdravo i odgovorno nece moci dugo da izdrze sa zutom trakom oko ruke.

 

u nekom delu mozga mi vibrira i vristi da ovo nije dobro iako sam svestan da je ovo jedini nacin, ali onda nema zajebancije ni preko dana ako zelimo da zaustavimo epidemiju, ako je to pravi motiv.

 

Naravno da nije dobro, policijski cas nikad nije dobar. Pitanje je da li je neophodan. Nazalost mislim da jeste. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Da, ali nije to plan. Ja sam drugačije shvatio i razumeo KZŠ.

Kako si ti razumeo? Pitam apsolutno bez cinizma.

Pitao sam i Enemiksa..dosadan sam,znam,ali hocu da "proverim" da li sam ja dobro razumeo mere..da li ih ja ispravno tumacim. Ovde ima dosta ljudi do cijeg stava drzim i cenim ga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, SamoFlacko said:

Buknuce u CG def, osoba dosla iz Amerike prije 12 dana a otkrivena nocas.

 

I ova druga iz Spanije... 

 

Ma ljudi su govna, ako je uopste bilo dileme i prije ovog virusa. Ko zna koliko njih dodje iz kriticnih zemalja i ne javi se, a onda imaju kontakt sa x ljudi. :ajme:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cavani said:

Mogu samo da ti kazem jednu rec: buondjorno.

Da nisu donete mere, samo u Italiji bi bile hiljade zrtava i to dnevno. 

Jednostavno svet nema luksuz da ne proba da se izbori sa ovim virusom, tim pre jer se jos ne zna pouzdano koje bi bile razmere da se ne radi nista, uostalom videcemo u Engleskoj i Holandiji.

Mozda ce ispasti najpametniji, a mozda ce se vratiti u srednji bek sa decenijskom blokadom.

Jasno je meni da ce ekonomski udar biti gori od bilo kod virusa dugorocno, ali otom potom. 

 

Mi nemamo mogucnosti da uradimo kao Holandija i Britanija. Da imamo zdravstvo na njihovom nivou, ja bih prvi zahtevao takav pristup. Medjutim, nas sistem bi se urusio za dva dana sa takvim pristupom. Zbog toga su ovakve mere neminovnost, cak se ide i sporije nego sto bi mozda trebalo. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Atreid said:

Sad me zvala drugarica iz Beca, fasovala je virus. Prvi slucaj nekoga koga poznajem. Kaze za sad je OK, prvo bio neki lik u firmi koji je negdje pokupio virus, pa zarazio troje njih, pa se prosirilo i na sve ostale. Tako da je citava firma pokupila virus.

 

Zena iz mog sela koja zivi vec dugo u Italiji je dobila virus. Dosta je lose, a radi se o relativno mladoj osobi.

1 minute ago, nemanjaol said:

 

 

 

Ovaj je pokvaren do srzi, al barem nije toliko glup. I sad se bar nije drao, ona prethodna dva nastupa su bila skandalozna. 

 

Za njegove standarde danas je bio prolicno normalan, ne racunajuci oni ulizivanje Siu. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Green23 said:

Ovo nema veze sa državom, jer ipak nismo toliko bogati kao Danska, da može tri meseca da pokriva 3/4 plata u privatnom sektoru, za ovo je kriv taj moron koji ih je otpustio. Koji god privatnik nema 2-3 meseca da plaća svoje radnike, makar i 70%, bez da zaradi dinara, u tom poslu nešto ne valja, nego jednostavno mnogi ne žele.

Mislim da postoji neki mehanizam u nasem zakoniku koji stiti radnike u ovakvim slucajevima, pogotovo ako poslodavac na to isto mesto zaposli nekog drugog u roku od 12 meseci, pasce na sudu sigurno.


EDIT: ove brojke iz Nemacke i Austrije mi nikako nisu ohrabrujuce, posto sam pre 10-ak dana divanio u firmi sa gostima iz Stutgarta i Beca koji su ne mnogo pre posete NS-u bili u Barseloni. Pre 20-ak dana pricao i sa kolegom i koleginicom koji stigose iz Sangaja. Koji sam se kurac zaposlio/vratio u IT 😄

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, A sad said:

 

Mi nemamo mogucnosti da uradimo kao Holandija i Britanija. Da imamo zdravstvo na njihovom nivou, ja bih prvi zahtevao takav pristup. Medjutim, nas sistem bi se urusio za dva dana sa takvim pristupom. Zbog toga su ovakve mere neminovnost, cak se ide i sporije nego sto bi mozda trebalo. 

Pa nemoguce da samo dve drzave u svetu imaju jako zdravstvo, posto vidim da se cela unija zatvorila. 

Link to comment
Share on other sites

Penzionerima koji zive sami je jedini spas da sutra ujutru sav novac koji imaju da potrose za hranu. Brasno, kvasac, ulje itd.. pa dokle potraje. 

 

Mali broj mladih ljudi zele pomoci, a jos manje ici svaki dan za njihove potrebe. 

 

Tako imamo i mladice koji traze 500-1000 dinara od penzionera koji imaju malu penziju od 15-20 000 dinara. 

Slabo humanosti ima. Samo se gleda korist. 

Edited by Drakaris
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Pa nemoguce da samo dve drzave u svetu imaju jako zdravstvo, posto vidim da se cela unija zatvorila. 

 

Mi nismo Evropska Unija, mi smo Srbija. Ovakve mere su neminovnost u Srbiji, ne u EU. Vecina drzava EU ima mogucnost izbora metoda borbe protiv korone, mi nemamo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Crni Bombarder said:

Kako si ti razumeo? Pitam apsolutno bez cinizma.

Pitao sam i Enemiksa..dosadan sam,znam,ali hocu da "proverim" da li sam ja dobro razumeo mere..da li ih ja ispravno tumacim. Ovde ima dosta ljudi do cijeg stava drzim i cenim ga.

 

13 minutes ago, stefan81888 said:

Ovo ograničavanje kretanja penzionerima ima smisla ako država stvarno bude u stanju da ih snabdeva potrepštinama. U suprotnom će početi da nalaze načine da izlaze, kao u ostalom svi koji su pod zabranom. 

 

Da se ne bavim statistikom, bar ne "napamet", ali neće baš svi penzineri u isto vreme biti na istom mestu. Nekome će potrepštine doneti deca, nekom komšije, nekome će to volonteri koji se organizuju, a neki će morati ipak u predviđeno vreme u nabavku. Ne sumnjam da će tu biti i nekih koji su već snabdeveni, ali jbg.....sve je bolje nego da onako, kao juče u Nišu, a verujem da je bilo tako i u drugim gradovima, da je od svih prisutnih "pešaka" na ulicama, više od 2/3 bilo tih starijih lica. Neki poslom, ali dosta njih, reko bih po navici, besciljno su tumarali ulicama. Bilo kakva kontrola, pa i ovakva, kakvu su predvideli u Vladi, je bolja nego nikakva. Tu su i propisi od razdaljine 2 m.....itd...itd.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

 

 

Da se ne bavim statistikom, bar ne "napamet", ali neće baš svi penzineri u isto vreme biti na istom mestu. Nekome će potrepštine doneti deca, nekom komšije, nekome će to volonteri koji se organizuju, a neki će morati ipak u predviđeno vreme u nabavku. Ne sumnjam da će tu biti i nekih koji su već snabdeveni, ali jbg.....sve je bolje nego da onako, kao juče u Nišu, a verujem da je bilo tako i u drugim gradovima, da je od svih prisutnih "pešaka" na ulicama, više od 2/3 bilo tih starijih lica. Neki poslom, ali dosta njih, reko bih po navici, besciljno su tumarali ulicama. Bilo kakva kontrola, pa i ovakva, kakvu su predvideli u Vladi, je bolja nego nikakva. Tu su i propisi od razdaljine 2 m.....itd...itd.

 

Slažem se, ima onih kojima će pomoći neka bliska osoba i tačno je, neće svi biti na ulici u isto vreme, ali neki možda ipak nemaju nekog bliskog ili su ljudi zauzeti.. I o tome treba povesti računa. 

 

Mere su meni ok, samo da vidimo, ko što rekoh pre neki dan, kakva je implementacija. 

 

A i narod treba da shvati da 65 godina nije neka magična granica... I da smanji izlaske. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, CLakiSH said:

Kakva nam je vlast i kakvi smo mi, ovo je najbolje sto se mogli uraditi.

Ovo su prepisane mere, od zemalja iz EU kkje su vise pogodjene od nas, nije ovo Vucic izmislio.

Jos su mu ovo blage mere. Jos nije zatvorio barove,. Cak i Americke "States" su pocele da  zatvaraju barove.
Samo se nadam da ce stvarno da hapse bezobrazne Gastose.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Crni Bombarder said:

A da li podrzavas da se kafici zatvaraju i 08-20h ili samo nocu,iza 20h?

Ja sam za complete shutdown, pisao sam o tome jos prosle nedelje. I sve ozbiljnije studije koje su ljudi stigli da urade od pocetka epidemije preporucuju isto.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, stefan81888 said:

Bukvalno bih svake vesti počinjao podacima o Italiji, da se osveste ljudi. Neće im pasti kruna s glave ako sede kući neko vreme. 

 

Preko 300 mrtvih dnevno, jebote. Tuga. 

 

Onda mozes da ocekujes da ljudi upadaju u radnje kao u Venecueli. 

 

Ovamo se siri panika, ali se cude sto ljudi masovno kupuju. 

Ne znamo sta ce biti za dva meseca, ali nam neverovatno sto se pustose radnje i prave zalihe... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

Ja sam za complete shutdown, pisao sam o tome jos prosle nedelje. I sve ozbiljnije studije koje su ljudi stigli da urade od pocetka epidemije preporucuju isto.

Ako su zatvorene kladionice, a mnogi se brinu za iste :ajme:, ne vidim razloga da se isto ne uradi sa kafićima, barovima, klubovima. Isti efekat je. SVako javno okupljanje, osim proizvodnje, svesti na najmanju moguću meru, a verujem da sedenje u kafićima i nije od nekog strateškog značaja za opstanak države. Čak i ta proizvodnja treba, po meni, biti redukovana i održavati je minimalno. Mislim da i u proizvodnji treba organizovati da jedna smena ljudi radi svaki drugi ili treči dan.

 

 

Quote

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...