Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, marejosip said:

 

Ne mogu reći da mi je mnogo bolje, ali svakako nije gore, hvala na pitanju. 

I dalje osećam manju iscrpljenost i glava me dosta boli, ali nema i dalje nekog većeg kašlja, ni temperature. 

Nisam za sve ovo vreme izlazio iz kuće, ali s obzirom na tip bola i razvitak situacije, kao i na to sa se niko od ljudi sa kojima sam provodio dosta vremena prošle nedelje ne žale na neke virusne simptome, mislim da će biti da je samo neka upala sinusa u pitanju. 

Nadam se da će me i ovo uskoro proći.  

 

Proveri pritisak, to više liči na to.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, McLeod said:

 

Evo iskreno, od kako je ovo krenulo, vrlo malo mojih kolega prijavljuje da imaju problem, a u nekim industrijama imaju i duplo vise posla.

 

Nemoj samo svoja iskustva da ekstrapoliras.

Da li razumes koliko u EU (ili sirom sveta) ima dostavljaca biciklom / vozaca ubera / radnika koji servisiraju i dopunjavaju e-trotinete i automobile itd.?

IT i razne forme CS su tu najmanji problem.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

 

Oni su samo jedan deo price u gig ekonomiji i iskreno nisu mi ni pali na pamet, izvinjavam se.

 

Mislio sam na frilensere, konsultante i druge nezavisne profesionalce, honorarce.

 

Pogodice ovo dosta ljudi i kod nas i u svetu.

 

Najlakse je misliti da vecina radi posao vezan za kompjuterima i onda je sve u redu, ali nije, vecini ce biti jako lose ako se ovo nastavi unedogled.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

Razmisljam naglas i racunam, uzimajuci u obzir brojke lekara iz Johns Hopkins - ako ima 25-50 zarazenih na jednog potvrdjeno zarazeno, brojke u ovom trenutku za US su onda ovako:

 

Zarazenih: 4700, znaci  120 k - 250 k (in reality)

Umrlih: 93

U kriticnom stanju: 12

 

 

 

 

Ovo ima smisla jer mislim da je smrtnost ispod 1%. Mozda ni pola procenta. To je jedini logincan zakljucak ago gledas testirane sa zarazom i niskim stepenom smrtnosti u nekim zemljama.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da znam da je dosta lose, nisam malouman.

 

Komentar je bio zbog izraza gig ekonomija, tehnicki jesu ljudi u usluznim delatnostima gig ekonomija, ali su recimo hotelijerstvo, taksi, avionska industrija i sve vezano za tu, tradicionalniju vrstu usluznih delatnosti, pedeseta stvar koju cu da vezem za izraz "gig ekonomija".

 

Izvinjavam se, ponovo.

Link to comment
Share on other sites

Neko pametniji ( @Doorn ) da objasni ovoliku razliku u brojkama/procentima  u dve EU zemlje sa, relativno, istim standardom, zdravstvom, etc...Naravno, velicina / naseljenost drzave igra vaznu ulogu, no svejedno, smrtnost ne bi trebala da bude toliko razlicita:

 

Nemacka: zarazenih 8000      umrlih 20     (0.25 %)   serious  2

Holandija: zarazenih 1705   - umrlih  43     (2.5 %)     serious 45

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo je sad guess, utisak - bila je prica da Nemci imaju najvise testova i da testiraju i prate bukvalno sve, pa se uklapaju u onu pricu da osim registrovanih ima 5x vise zarazenih koji nemaju ozbiljnije simptome, pa se nisu javili - oni su pohvatali dobar deo tih sa blazim simptomima jer su ih pratili od potvrdjenih zarazenih.

 

Sto se drugog dela tice, nisam siguran da Holandija moze da se meri sa Nemackom kad je u pitanju zdravstvo. Svakako da ocekujes da su sve drzave zapadne Evrope razvijene i u tom smislu, ali je Nemacka ipak nivo iznad svih po svemu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Ja razumem o cemu pricas, i prva stvar i u mojoj struci, kao i u medicini je "do no harm" - da nije tako, pola lekova bi bilo na trzistu posle dva meseca, a ne posle 10 godina ispitivanja.
 
U konkretnom slucaju, ibuprofen vs. paracetamol - koji je, actually, harm, ako neko poslusa, pa uzme paracetamol umesto ibuprofen? Nikakav, ili skoro zanemarljiv ... stoga, ne vidim cemu tolika buna oko ovog - ja licno, i inace, uzimam paracetamol (acetaminophen)/caffeine (Panadol extra, ), a ne ibuprofen/ Brufen/Advil
Ne znam zasto nekome padne napamet uzeti ibuprofen kod prehlade/gripa, pored ovih lekova koje si nabrojao .

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Mozda Nemacka ima blaze kriterijume za testiranje i hvataju zarazene bez jakih simptoma.

 

 

 

To. Plus, sve testiraju na običnu influencu pa odbacuju one koji su pozitivni a sve koji su negativni testiraju na koronu. Imaju jako decentralizovanu zdravstvenu zaštitu pa tako pored tih famoznih 1900 bolnica (najviše u EU po glavi stanovnika) imaju i niže nivoe primarne zaštite koje su upregli u ovu priču. I plus privatno možeš da radiš test a, ovo sad nisam siguran, osiguranje državno ti pokrije. 

 

Nit "imunitet krda" nit stihija i histerija kao Italija. Za vikend su bili jebeni lokalni izbori u Bavarskoj, ortak iz Minhena se krsti i levom i desnom. Ali za sada sve to radi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Neko pametniji ( @Doorn ) da objasni ovoliku razliku u brojkama/procentima  u dve EU zemlje sa, relativno, istim standardom, zdravstvom, etc...Naravno, velicina / naseljenost drzave igra vaznu ulogu, no svejedno, smrtnost ne bi trebala da bude toliko razlicita:

 

Nemacka: zarazenih 8000      umrlih 20     (0.25 %)   serious  2

Holandija: zarazenih 1705   - umrlih  43     (2.5 %)     serious 45

 

 

 

Da se uradi mandatorno testiranje na nacionalnom nivou u svim zemljama, mislim da bi broj zarazenih probio sva ocekivanja. Rekao bih da se imunitet krda duze vreme potajno gradi, ispod radara. Naravno, ststistiku treba uvaziti, ali malo je podataka sa terena.

 

Ono sto je najbitnije je broj ljudi na respiratorima, neka on bude sto manji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Neko pametniji ( @Doorn ) da objasni ovoliku razliku u brojkama/procentima  u dve EU zemlje sa, relativno, istim standardom, zdravstvom, etc...Naravno, velicina / naseljenost drzave igra vaznu ulogu, no svejedno, smrtnost ne bi trebala da bude toliko razlicita:

 

Nemacka: zarazenih 8000      umrlih 20     (0.25 %)   serious  2

Holandija: zarazenih 1705   - umrlih  43     (2.5 %)     serious 45

 

 

Procitala sam da nemci nekog ko naprimer ima diabetes a umro je od korone ne vode kao da je umro od korone nego je za njih on umro od diabetesa pa su na njihovom spisku umrlih od korone otprilike samo zdravi ljudi umrli od korone - tako bar francuzi interpretiraju toliko razlicitu smrtnost u izmedju francuza i nemaca uz priblizno isti broj zarazenih

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

Ovo je sad guess, utisak - bila je prica da Nemci imaju najvise testova i da testiraju i prate bukvalno sve, pa se uklapaju u onu pricu da osim registrovanih ima 5x vise zarazenih koji nemaju ozbiljnije simptome, pa se nisu javili - oni su pohvatali dobar deo tih sa blazim simptomima jer su ih pratili od potvrdjenih zarazenih.

 

Sto se drugog dela tice, nisam siguran da Holandija moze da se meri sa Nemackom kad je u pitanju zdravstvo. Svakako da ocekujes da su sve drzave zapadne Evrope razvijene i u tom smislu, ali je Nemacka ipak nivo iznad svih po svemu.

 

Bold - pa to je super vest, jer u tom slucaju na 40 000 zarazenih imamo 20 umrlih, te je smrtnost manja nego kod redovnog gripa! Naravno, uvek postoji mogucnost onog sto @ciao napisa, sto otezava neke zakljucke 

 

Ja uopste nisam odusevljena holandskim zdravstvenim sistemom (bar ono sto licno znam), ali brojke (opet te brojke) kazu drugacije:

 

https://worldpopulationreview.com/countries/best-healthcare-in-the-world/

 

Healthcare outcomes are changes in health that result from specific measures or investments. Healthcare outcomes include amenable mortality, readmission, and patient experience. The Healthcare Access & Quality (HAQ) Index ranks healthcare outcome scores on a scale of 0 to 100, with 100 being the best. Countries with the best healthcare systems in the world have scores between 90-96.1. The Netherlands holds the highest score of 96.1.

Edited by Sunshine State
dodatak
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Dies at the End said:

 

Znam šta je "pričala" Merkel, ali mi je malo čudno bilo jer si napisaLA 😄 da su mere uvedene na celokupnoj teritoriji De.. Za Bayern znam, pročitao sam vest i koje su mere.

 

Inače, ovde i danas sve normalno radi : "Gym" , Spielhalle  i svi ne prehrambeni trgovinski lanci ..

 

 

E pa j... ga, ja tako razumela Angelu (izgleda da sam ja veci Nemac od Nemaca 😉 ).

Elem, u pola dva sad popodne predsednik vlade NRW imao KZS, covek poludeo sto ljudi ne shvataju situaciju ozbiljno vec se i dalje svrckaju gradom. Rekao da ljudi moraju da shvate da se radi o zivotu i smrti (bukvalno ovo rekao). Manje-vise rekao da ako se ne opamete uvesce se policijski cas kao u Spaniji i Italiji.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

Neko pametniji ( @Doorn ) da objasni ovoliku razliku u brojkama/procentima  u dve EU zemlje sa, relativno, istim standardom, zdravstvom, etc...Naravno, velicina / naseljenost drzave igra vaznu ulogu, no svejedno, smrtnost ne bi trebala da bude toliko razlicita:

 

Nemacka: zarazenih 8000      umrlih 20     (0.25 %)   serious  2

Holandija: zarazenih 1705   - umrlih  43     (2.5 %)     serious 45

 

 

 

Evo ko moze da cita nemacki. Nisam nasla na engleskom. Temeljno oni to rade kao sto se od njih i ocekuje.

 

https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/coronavirus/virologe-hendrik-streeck-ueber-corona-neue-symptome-entdeckt-16681450.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam zasto se leciti na svoju ruku i ne slusati savete lekara.:default_coffee:
Ne lecim se sada. Vec obicno ako imam prehladu uzimam paracetamol . To mi uvek i doktor kaze. Kaze uzmi paracetamol , panadol 3 dana pa ako ne bude bolje dodji ponovo.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Evo ko moze da cita nemacki. Nisam nasla na engleskom. Temeljno oni to rade kao sto se od njih i ocekuje.

 

https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/coronavirus/virologe-hendrik-streeck-ueber-corona-neue-symptome-entdeckt-16681450.html

 

Doktor je naveo jedan simptom koji nije spominjan na listi najcesce navodjenih simptoma  - dve trecine su opisale  gubitak mirisa i ukusa koji traje nekoliko dana, toliko da jedna majka cak nije osecala "miris" sadrzaja pelene njene bebe:

 

Fast alle Infizierten, die wir befragt haben, und das gilt für gut zwei Drittel, beschrieben einen mehrtägigen Geruchs- und Geschmacksverlust. Das geht so weit, dass eine Mutter den Geruch einer vollen Windel ihres Kindes nicht wahrnehmen konnte.

 

Evo njegovog objasnjenja - slicno onom od strane WHO - testirati, testirati, testirati:

 

U Italiji su testirani samo vrlo teški simptomatski slučajevi. Na primer, trenutna studija iz Shenzhena  je otkrila da se deca zaraze patogenom jednako često kao i odrasli, ali oni razvijaju samo blage ili nikakve simptome. Ako se prati studija i pretpostavi se da 91% Covid-19 ima samo blage ili umerene simptome, Italijani su se u početku usredotočili na preostalih 9 %. Pored toga, mrtvi se naknadno testiraju i na Sars-CoV-2. I u Kini se na početku naglo povećao broj smrtnih slučajeva, ali ne i broj zaraza, jer su se skoncentrisali na mrtve. Sada je obrnuto, jer u Kini ima puno više testiranja.
U Nemačkoj su od pocetka testirani i pacijenti sa samo blagim simptomima. Na primer, naš indeksni pacijent u Bonnu imao je samo ogrebotinu u grlu; siguran sam da se to nikad ne bi testiralo u Italiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

Sa onakvom gustinom naseljenosti i "zivotnim navikama" prosto mi neverovatno deluje podak da Nizozemci imaju "samo" 1700 zarazenih.

 

pa nigde ne pise to, nego ima toliko zarazenih koji su testirani. Veovatno 25 do 50 puta toliko. Znaci njamanje 42,500.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ne lecim se sada. Vec obicno ako imam prehladu uzimam paracetamol . To mi uvek i doktor kaze. Kaze uzmi paracetamol , panadol 3 dana pa ako ne bude bolje dodji ponovo.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Kod mene te za*bancije, praskovi i slicno nista ne radi. Mislim, mozda i radi ali nisam osetio efekte. :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nonick said:

 

pa nigde ne pise to, nego ima toliko zarazenih koji su testirani. Veovatno 25 do 50 puta toliko. Znaci njamanje 42,500.

 

Da, da, jasno mi je, ja sam se osvrnuo na brojke koje je @Sunshine State okacila. Doduse, mislim da je 50 puta ekstremna procena, ne znam, ali ako se tako lako prenosi, broj zarazenih je sigurno prilicno veci svuda. Samim tim, realna smrtnost prilicno niza. Ali ono sto u stvari sve interesuje je broj slobodnih respiratora.

 

Pratim nedelju dana na worldometer procenat teskih slucajeva. Krenuo je sa 13 posto, a sada je na 6 %. Ohrabrujuc podatak.

 

Smrtnost je velika u Italiji, a negde sam naisao na podatak da je prosek godina preminulih 80, i da je 25 posto zena. Ne znam da li je tacno. Mislim da ce u Italiji smrtnost da opada, jer kako stare osobe vise ne mogu da se krecu, redje ce dolaziti u kontakt sa virusom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...