Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Uopste ne mislim da nas je previse, jos uvek, samo smo nepametni

Pa jos 30 godina imamo ako su projekcije tacne. 9-10 milijarde je procena strucnjaka kao najveci podnosljiv broj.
Ali da GMO i ove Mekove kokoske su realnost neke skorije buducnosti. Dok se ne jave one filmske kapsule koje ce da hrane masu.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, McLeod said:

 

 

Ono za ibuprofen je vrlo verovatno pogresno preneto, posto kako je preneto je ortodoksna glupost.

 

 

 

Samo bih upozorio na ove opasne, laicke "vrlo verovatno", "ortodoksna glupost" postove.

 

Upozorenje je objavljeno u 200 godina starom medicinskom zurnalu Lancet i prihvaceno od ministarstva zdravlja Francuske i ministra, vrsnog lekara i nije nikakvo sharlatanstvo, niti je pogresno preneto. Cak je i dokazano da ibuprofen povecava broj receptora, pretpostavljam u plucnom epitelu za koje se virus vezuje i time pogorsava zapaljenje pluca.

 

U svakom slucaju ja ne vidim nijedan dobar razlog da se ibuprofen NE izbegava, pa cak i da to nije tacno.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Pa jos 30 godina imamo ako su projekcije tacne. 9-10 milijarde je procena strucnjaka kao najveci podnosljiv broj.
Ali da GMO i ove Mekove kokoske su realnost neke skorije buducnosti. Dok se ne jave one filmske kapsule koje ce da hrane masu.

u jednom trenutku kanibalizam mora biti legalizovan, tako se dobija i na hrani i na smanjenu stanovništva

 

samo mora biti dobra termička obrada, zbog virusa ( :

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

U istom medicinskom zurnalu koji je objavio recimo Vejkfildovu antivaksersku studiju.

 

Pricao bih nesto o logickoj greski appeal to authority, ali ti si hodajuca logicka greska, egoisticni samoprozvani strucnjak za zivot koji ne zna gde je supalj, na nivou adolescenta (ako i toliko), koji se u starackim godinama lozi na SOAD, tako da bih manje gubio vreme ako bih pokusao recimo svog psa da naucim da govori.

 

Za ostale koji su funkcionalno pismeni - "postoje indicije" ne znaci da je potvrdjeno. Plus je ovde na forumu preneto u kratkoj formi koja prosecnom citaocu namece logicno zakljucak da je to zastita od COVID 19, sto je jos jedna greska.

 

I sve to na koncu nije bitno dok si zdrav, a ostaces zdrav ako se potrudis da se ne razbolis.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ciao said:

Nije taj slucaj, niti je opskurni portal niti je Elon Musk nego je

France Blue jedna od najjacih radio stanica u Francuskoj intervjuisala i snimila video sa Profesorom  Didier Raoult iz Marseja koji je jedan od najpoznatijih naucnika  u svetu molekularne biologije moze se videti i na wikipedia koju strucnjaci ovde citiraju stalno

 

https://fr.wikipedia.org/wiki/Didier_Raoult

 

Znavi svetski priznati naucnik je testirao u bolnici u Marseju i dao intervju da tretman izgleda vrlo promissing nema veze ni s abelim lukom ni za Musk -om

 

 

Nismo se razumeli. Uradio sam Google pretragu i video da se spominje Musk na više portala. Ne sporim ničiji naučni kredibilitet, ali kada mediji nisu odgovorni, evo šta je posledica:

33 minutes ago, NMX said:

Zapravo, pomama je po Beogradu za lekom. Na "D" listi je, možeš da ga kupiš, dobiješ i fiskalni. Ljudi poludeli za tim. Zbog nekih, koliko čuje, kineskih iskustava iz Vuhana u lečenju VEĆ OBOLELIH pacijenata. Ne znam šta bih rekao za to ludilo

Verujem da i francuski mediji koriste istu strategiju kao i ostali državni mediji, a to je insistiranje na optimističkim vestima. Kada vest bude na svim svetskim medijima i kada se u praksi dokaže da je tako, onda ćemo moći da govorimo o nekom uspehu. Ovako kako stvari stoje, jedina posledica je pustošenje apoteka. reče lepo Mek iznad - postojanje indicija je jedno, a potvrda nešto drugo.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Za ostale koji su funkcionalno pismeni - "postoje indicije" ne znaci da je potvrdjeno. Plus je ovde na forumu preneto u kratkoj formi koja prosecnom citaocu namece logicno zakljucak da je to zastita od COVID 19, sto je jos jedna greska.


Cekaj Srbine, ako je taj lek iz grupe onih lekova koji obaraju prirodni imunitet  zar to nije moguc indikator da organizam nakon uzimanja istog moze da bude vise podlozan virusu?

 

Zar se onda nije bolje privremeno drzati paracetamola i sl. dok se ovo detaljno ne razjasni u bolja vremena? Just asking.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

U istom medicinskom zurnalu koji je objavio recimo Vejkfildovu antivaksersku studiju.

 

Pricao bih nesto o logickoj greski appeal to authority, ali ti si hodajuca logicka greska, egoisticni samoprozvani strucnjak za zivot koji ne zna gde je supalj, na nivou adolescenta (ako i toliko), koji se u starackim godinama lozi na SOAD, tako da bih manje gubio vreme ako bih pokusao recimo svog psa da naucim da govori.

 

Za ostale koji su funkcionalno pismeni - "postoje indicije" ne znaci da je potvrdjeno. Plus je ovde na forumu preneto u kratkoj formi koja prosecnom citaocu namece logicno zakljucak da je to zastita od COVID 19, sto je jos jedna greska.

 

I sve to na koncu nije bitno dok si zdrav, a ostaces zdrav ako se potrudis da se ne razbolis.

 

Bold - nek si nam i kaz'o!

Mi, inace, ne znamo, nego iz dosade i radoznalosti prenosimo ono u sta i malo strucniji od nas nisu sigurni. Ja radim na jedno klinickoj studiji vec 5-u godinu, pa jos se ne moze sa sigurnocu potvrditi niti da nema serious adverse effects, niti da je efikasan toliko da ga treba odobriti,.... a ne da ocekujem da, u jeku nepoznatog virusa, bilo ko na svetu ima POTVRDJENE podatke, terapije, etc za taj isti virus.... 

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Nismo se razumeli. Uradio sam Google pretragu i video da se spominje Musk na više portala. Ne sporim ničiji naučni kredibilitet, ali kada mediji nisu odgovorni, evo šta je posledica:

Verujem da i francuski mediji koriste istu strategiju kao i ostali državni mediji, a to je insistiranje na optimističkim vestima. Kada vest bude na svim svetskim medijima i kada se u praksi dokaže da je tako, onda ćemo moći da govorimo o nekom uspehu. Ovako kako stvari stoje, jedina posledica je pustošenje apoteka. reče lepo Mek iznad - postojanje indicija je jedno, a potvrda nešto drugo.

 

Bold: To je vec stvar drzave - ne mozes u Nemackoj opustositi apoteku, ako je lek na recept, taman da se svaki minut vrti na svim medijima da taj lek leci coronu.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sunshine State said:

Ne mogu da editujem moj poslednji post - vazno da dodam, za sve moje upise: radim u Drug Safety, Medical Affairs and Pharmacovigilance i vrlo dobro znam koliko je vremena, para i znanja potrebno da bi se bilo sta moglo tvrditi - pa ni onda nije "zapisano u kamenu" (hint: slucaj Vioxx), tako da sve ovo sto se sad radi i pokusava sa COVID-19 su upravo to, samo pokuaji, zasnovani na prethodnim saznanjima i iskustvima, sa slicnim virusima (SARS, MERS).

 

Draga moja, u mojoj IT industriju, da se razvije patch da nešto popravi, minimum je 6 nedelja i to ako neki veliki korisnik, kao Citibank, traži. Inače je min 6 meseci.To onda ide po svetu.


Kako je to kod tebe, koliko god da je istraživanja u procesu, koliko dugo pre nego što nešto iz toga ispadne, šta ceniš? Mesece, kvartale, godine od danas?

Link to comment
Share on other sites

Malo starija stvar, ali kačim zbog slike. 

 

 

5-Figure2-1.png

 

2013

 

The severity of emerging infectious diseases is influenced by the host–pathogen interaction. Many zoonotic agents cause little or no signs of disease in their natural hosts, such as wild birds and bats, but transmission hosts might present with disease symptoms ranging from moderate (for example, pigs infected with avian influenza virus) to severe (for example, horses infected with Hendra virus). The terminal or spillover host can present with severe symptoms and high mortality rates (for example, in the case of humans infected with H5N1 influenza and Hendra virus). For some of the most recently identified emerging infectious diseases, such as H7N9 influenza and Middle East respiratory syndrome (MERS) coronavirus, natural and transmission hosts have not been conclusively identified (indicated by a question mark). SARS, severe acute respiratory syndrome. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

 

Draga moja, u mojoj IT industriju, da se razvije patch da nešto popravi, minimum je 6 nedelja i to ako neki veliki korisnik, kao Citibank, traži. Inače je min 6 meseci.To onda ide po svetu.


Kako je to kod tebe, koliko god da je istraživanja u procesu, koliko dugo pre nego što nešto iz toga ispadne, šta ceniš? Mesece, kvartale, godine od danas?

 

Postavih ranije neki link koji su nam juce slali, da ce sve vezano za COVID-19 biti fast track, nece ici redovnim, najcesce dugogodisnjim procedurama.

 

S jedne strane treba naci vakcinu, lek, testirati da je efikasno, a s druge osigurati da nije stetno....nece sutra, svakako - plasim se da cemo pre doci do herd immunity, nego do approved vakcine/leka, koja je "potvrdjena" ( by McLeod)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Tip za ektremiste: mogu da se pazare germicidne lampe (lampe za bolnice i operacione sale). Ima ih i na stativu sa točkovima pa guraš iz sobe u sobu i zračiš površine. Koštaju negde oko 120-125 Ojra (bar je bilo tako pre par godina) kod domaćih proizvođača iz Srbije.

 

 

Ja bi ovde ljude pozvao na razum. Imate javne državne službe gde možete pronači šta se upotrebljava za dezinfekciju. Nemojte sad kockati se nekim  opasnim hemikalijama i sličnim, da ne budete se povredili/otrovali sebe familiju i  povredili stan, kuču, nameštaj,...

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Postavih ranije neki link koji su nam juce slali, da ce sve vezano za COVID-19 biti fast track, nece ici redovnim, najcesce dugogodisnjim procedurama.

 

S jedne strane treba naci vakcinu, lek, testirati da je efikasno, a s druge osigurati da nije stetno....nece sutra, svakako - plasim se da cemo pre doci do herd immunity, nego do approved vakcine/leka, koja je "potvrdjena" ( by McLeod)

 

Pa isto mislim. Vakcina je mesecima i mesecima udaljena, ako se populacija nada čudima, biće razočarana. Jedino da sam vurus nekako nestane, kao što negde nestaje, u samom bivšem epicentru.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

U istom medicinskom zurnalu koji je objavio recimo Vejkfildovu antivaksersku studiju.

 

Pricao bih nesto o logickoj greski appeal to authority, ali ti si hodajuca logicka greska, egoisticni samoprozvani strucnjak za zivot koji ne zna gde je supalj, na nivou adolescenta (ako i toliko), koji se u starackim godinama lozi na SOAD, tako da bih manje gubio vreme ako bih pokusao recimo svog psa da naucim da govori.

 

Za ostale koji su funkcionalno pismeni - "postoje indicije" ne znaci da je potvrdjeno. Plus je ovde na forumu preneto u kratkoj formi koja prosecnom citaocu namece logicno zakljucak da je to zastita od COVID 19, sto je jos jedna greska.

 

I sve to na koncu nije bitno dok si zdrav, a ostaces zdrav ako se potrudis da se ne razbolis.

Ako mislis na moj post ja nikad nisam napisala da je bilo sta zastita od Covid-a 19 niti je to bilo ko napisao jedino sto se pisalo je da ako se ima izbor ibuprofen ili paracetamol uzeti paracetamil i ja ako budem u bolnici zbog COVIDa i budu me pitali da li hocete da uzmete cloroquine ili cete da umrete ja cu da ga uzmem a ti kako god hoces 

Link to comment
Share on other sites

Baš zato što radiš u toj industriji  ne treba neko ko radi u medijima da ti objašnjava zašto su takve vesti - štetne . Ja bi ovde prvi trebalo da gruvam takve poluproverene informacije i da mi budete pokusni kunići pošto su neki ovde idealni za tu vrstu eksperimenta, ali jebeš ga kad se vodim ozbiljnošću situacije

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, McLeod said:

U istom medicinskom zurnalu koji je objavio recimo Vejkfildovu antivaksersku studiju.

 

 

 

Bas u tom zurnalu, koji objavljuje razlicite studije pa i one koje se pokazu kao netacne, pa cak i stetne. Jebote kako si ogranicen, pa to im je posao, da ih objavljuju zbog svetske medicinske populacije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Baš zato što radiš u toj industriji  ne treba neko ko radi u medijima da ti objašnjava zašto su takve vesti - štetne . Ja bi ovde prvi trebalo da gruvam takve poluproverene informacije i da mi budete pokusni kunići pošto su neki ovde idealni za tu vrstu eksperimenta, ali jebeš ga kad se vodim ozbiljnošću situacije

 

Ma da, svi cemo skociti da pijemo masnu sodu, ako nam ti/mediji kazu - daj malo vise poverenja bar u ljude koji ovde kuckaju. 

 

Hajde hipoteticki - ako se potvrdi da je ibuprofen stvarno stetan, kako ces to objasniti umrlima, koji su (mozda), umrli zbog toga, a mogli su da uzmu paracetamol?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CLakiSH said:

Ovde virusi prikazani bas onako simpa, kao neke sarene pufnice

 

Ovako izgledaju malo više realno:

 

1*ei5XajtdN8EC7Tny4Vj0qQ.jpeg

SARS-CoV-2-coronavirus-cropped.jpg

An electron microscope image showing particles of the new coronavirus being released from an infected cell. Image credit: The University of Hong Kong

 

 

20200225-cov-2.jpg?itok=hPpVdIM0&timesta

 

Novel Coronavirus SARS-CoV-2 This scanning electron microscope image shows SARS-CoV-2 (round magenta objects) emerging from the surface of cells cultured in the lab. SARS-CoV-2, also known as 2019-nCoV, is the virus that causes COVID-19. The virus shown was isolated from a patient in the U.S. NIAID-RML

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ducani se polako prazne, nova roba ne stize. Jos ima da se kupi osnovnih potrepstina ali to su one malo skuplje varijante. U mom lokalnom ducanu sam vidio lika kako ukrade konzervu graha. Ukocio se kad je vidio da sam ga vidio, ni on ni ja nismo znali sta sad. Ja sam se samo izasao iz ducana, nisam rekao nista. Nece Chief propasti radi konzerve, a ovaj je mozda gladan.

 

Ovdje panika za brasnom, u USA redovi za municiju. Jeboteled, sta se ovo desava?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dorcol said:

Mozda da probas sa prevoznicima robe, to sljaka uz propisano maksimalno zadrzavanje u Srbiji od xy sati. 

Verujem da oko ovoga 90dana u 6 meseci stvarno nema nikakvih problema. Vanredna situacija je i za vanredno "gledanje kroz prste". Pa prva ti tvoja zemlja savetuje da ne dolazis, na sajtu Ministarstva spoljnih poslova to stoji, zvanicno. Kao i verujem velika vecina zemalja svojim ljudima u ino.


Da, hvala za ideju za prevoznike robe...  Srećom ne žurim, a i nadam se da će se do kraja meseca aktivirati neke druge opcije. 

Što se tiče pa prva ti tvoja zemlja savetuje da ne dolazis, to stvarno nema nikakve veze, jer oni savetuju pre svega gastarbajtere, a ja to nisam. 
Nemam nikakvu sumnju da neće biti problema kada budem izlazio iz Šengena, ali isto tako verujem da će to smanjiti broj dana koliko mogu da budem u Šengenu posle perioda vanrednog stanja i da te dane neće kasnije računati samo i jedino ako se izričito odluči i objavi da se ti dani ne računaju... Ako budeš prepušten diskusiji i objašnjavanju sa policijom i birokratijom - jasno je kako će se to završiti.
 

5 hours ago, nemanjaol said:

Nadji na internetu broj nase ambasade u Sloveniji pa ih zovi i pitaj sta da radis. 

Ove preporuke drzave da ljudi ne dolaze se odnose na one koji zive i rade u inostranstvu. Ako ti je boraviste u Srbiji, a samo si se nasao napolju tokom ovoga logicno je da zelis da se vratis. 


Hoću, svakako. Hteo sam da uradim mali brainstorm pre nego što dodje trenutak za to.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

Ducani se polako prazne, nova roba ne stize. Jos ima da se kupi osnovnih potrepstina ali to su one malo skuplje varijante. U mom lokalnom ducanu sam vidio lika kako ukrade konzervu graha. Ukocio se kad je vidio da sam ga vidio, ni on ni ja nismo znali sta sad. Ja sam se samo izasao iz ducana, nisam rekao nista. Nece Chief propasti radi konzerve, a ovaj je mozda gladan.

 

Ovdje panika za brasnom, u USA redovi za municiju. Jeboteled, sta se ovo desava?

 

Kataklizma kapitalizma

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...