Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Atreid said:

 

Ma dajte, ali je potpuno besmisleno praviti zalihe, usred rata, inflacije, sankcija, bombardovanja, opsteg sloma ekonomije, uvijek, ali uvijek si imao osnovne stvari da kupis, ulje, so, secer, brasno,... itd. I toalet papira je bilo. Koliko se sjecam nikad ga nije nedostajalo.

Pa zalihe pravis da ne bi izlazio ako pocnes da pokazujes simptome. Naravno ovde se prave zalihe da ne umres od gladi i slicno ali avaj.

Link to comment
Share on other sites

Danas sam krenuo u uobičajenu nedeljnu nabavku u Beogradu i imao sam šta da vidim.

 

Prvo svratio u lokalni Maxi. Očišćeno meso, testenine, brašno, negazirana voda, pileća supa. Ostalih namirnica ima dovoljno, ljudi pakuju kolica i korpe ko da sutra ne postoji.

Sledeća nabavka, pet shop (mačak pokućar ne zna šta je to nestašica). Ispred Pet shopa red ko kod Jezde i Dafine u svoje vreme, valda ljudi smatraju da će, ako budu radile samo prehrambene prodavnice i apoteke, kućni ljubimci ostati na suvom. Zaposleni puštaju unutra po desetak ljudi u turi, svi nose maske, prskaju svaka vraćena kolica i korpu asepsolom. Čekao oko pola sata da uđem, robe ima ali ljudi takođe pakuju kolica ko besni. Radnici pričaju između sebe da će, ako se proglasi vanredno stanje, radnja biti zatvorena i svi poslati na neplaćeno dok sve ne prođe i prodavnica se ponovo ne otvori. Jedna od zaposlenih žena kuka ko Damjanov zelenko da je u stambenom kreditu i banka sigurno neće da je čeka za ratu dok cela frka ne prođe. Cenim da će tako biti kod mnogih privatnika.

Poslednja stanica, obližnji Super Vero. Takođe radnik prska asepsolom sva vraćena kolica, zaposleni ne nose maske ali sve robe ima više nego dovoljno. Što naravno ne sprečava ljude da pune kolica toliko da roba ispada sa strane. Tu sam dopunio uobičajenu nedeljnu kupovinu i ćao zdravo.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Pa zalihe pravis da ne bi izlazio ako pocnes da pokazujes simptome. Naravno ovde se prave zalihe da ne umres od gladi i slicno ali avaj.

 

Ti mislis da ce stvarno svako moci da napravi "zalihe" za sebe?

 

Mogu misliti sta ce se desavati ako zabrane kretanje, a ogroman broj ljudi ne bude imao nista u frizideru ni gde da se snabde. Zato ce oni najjaci, najpametniji, najsnalazljiviji imati za narednih 5-6 meseci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo proverih sta se desava sa dostavom kod MAXI-ja i IDEA-e i iste nema u dogledno vreme. Verujem da je ista situacija i kod drugih vecih marketa. Umesto da pojacaju i forsiraju online porucivanje i dostavu u ovoj situaciji, oni je ukidaju... sve naopako.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Belgrade said:

Upravo proverih sta se desava sa dostavom kod MAXI-ja i IDEA-e i iste nema u dogledno vreme. Verujem da je ista situacija i kod drugih vecih marketa. Umesto da pojacaju i forsiraju online porucivanje i dostavu u ovoj situaciji, oni je ukidaju... sve naopako.

Zato što su im se magacini prazne velikom brzinom 

Link to comment
Share on other sites

Nisam u toku, može li netko napisati koliko je godina imala najmlađa žrtva koronavirusa, ako je takva informacija uopće dostupna.
Nisam video tako nešto, ali nam je predsednik juče izjavio da u Italiji niko mladji od 30godina nije umro. A mislim da ot pre postoji podatak iz kine da nije bilo smrti kod dece, do 12 godina valjda

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Pa zalihe pravis da ne bi izlazio ako pocnes da pokazujes simptome. Naravno ovde se prave zalihe da ne umres od gladi i slicno ali avaj.

 

Pa nece niko od nas moci 100% da se izoluje, to je iluzorno ocekivati, ali sa druge strane ne treba ni izazivati sudbinu. Dostava ili odlazak u kupovinu ce morati nekako da se organizuju, u Kini kad je bilo najstrozije imao si "volontere" da narucis telefonom i donesu ti ispred vrata. Imao si i doktora za tvoj kvart i medicinske radnike koji te obilaze i ove za snadbjevanje, samo da ne izlazis vani. Tako da morat ce nesto slicno i ovdje da se organizuje ako bude toliko strogo. Namirnica ima, i bice ih.

 

I treba imati u vidu da po matematickom modelu (worst case scenario) pik epidemije treba da se desi u septembru, a dok se sve smiri znaci jos 9 mjeseci poslje septembra, to ti je maj - jun naredne godine uz broj zarazenih od preko 50% (vjerovatno oko 60-70%), jer sa zarazom od preko 50% virus nema vise gdje da se siri, vec ce da opada broj zarazenih. Pa niko ne moze napraviti tolike zalihe za vise od godinu dana. Naravno postoji mogucnost i da sve to traje i krace (da opadne sa toplim vremenom, suncanim danima i slicno).

 

Opet, karantin sluzi da bi se ovo dole na slici desilo, da bi medicinska infrastruktura mogla da izdrzi sav nalet bolesnih, a ne da se ti ne bi zarazio:

 

spacer.png

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, todorovic said:

Nisam video tako nešto, ali nam je predsednik juče izjavio da u Italiji niko mladji od 30godina nije umro. A mislim da ot pre postoji podatak iz kine da nije bilo smrti kod dece, do 12 godina valjda

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

 

Tačnije na toj listi stoji da od 0-9 godina nema smrtnih slučajeva a od 10-19 je smrtnost 0,2%. Možemo reći da je najmlađi koji je umro bio u ovoj drugoj grupi.

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Ljudi, ok, pravite zalihe, ali kakvih crnih 5-6 meseci.

 

I u najcrnjem scenariju ovo se od pocetka pika zavrsava za mesec dana najvise.

 

Kina je zavrsila svoje za mesec dana sve ukupno.

 

hold my beer

 

 

E sad...to je Kina, kina je uspela da završi za dva meseca...ali će ovaj Hubei ostati zatvoren bogami...duže nego što se mislilo...ali ako je to potrebno...

 

Neće ovo biti gotovo za metar dana...no way

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Belgrade said:

Upravo proverih sta se desava sa dostavom kod MAXI-ja i IDEA-e i iste nema u dogledno vreme. Verujem da je ista situacija i kod drugih vecih marketa. Umesto da pojacaju i forsiraju online porucivanje i dostavu u ovoj situaciji, oni je ukidaju... sve naopako.

Kako da pojacaju kad nemaju kapacitet ni u redovnim uslovima. Niti imaju robe, niti imaju vozila, niti imaju radnike. To ne moze da se resi tako sto ujutru sazoves sastanak i kazes radnicima da pojacaju dostave.

 

Ja praktikujem nocnu kupovinu kad nema puno ljudi, mada je pojacan promet i tada. 

 

Po mom misljenju, prodaja je morala da se ogranici na n komada po proizvodu po kupcu. Ok bilo bi ljudi koji bi i to eksploatisali ali bi situacija bila daleko bolja. Jos nije kasno da se to uradi. Bas kao sto se trudimo da ne preopteretimo zdravstveni sistem, treba da se trudimo i da ne preopteretimo logisticki kapacitet prodajnog lanca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...