Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, Honey Badger said:

Imunitet krda ne znaci da se stari i nemocni prepuste virusu i da se puste da pomru, nego da imuni postanu vecina i da virus nema kuda da se siri i ugrozi populaciju iz rizicnijih demografskih grupa, tj stare i bolesne.

 

A izvini, kako ce da izvedu to, tako sto ce se virus cekirati kao kad ulazis na stadion na utakmicu, tamo samo deca i mladi da igraju "Korona tag" ostanu tu dve nedelje, i onda ih pustis kuci i imunodeficijentni ne mogu da se razbole jer nema ko da prenese bolest.

 

To je moguce ako postoji vakcina.

 

Ovako je nemoguce, mislim da je Dzonson, posto je poznati sarlatan inace skoro kao Tramp, pogresno razumeo svoje savetnike, pa je ispalio ovu ortodoksnu glupost.

Link to comment
Share on other sites

Sinoc u CG na tv emisija o virusu, tip koji je glavni za svo ovo sranje samo sto nije pao na koljena da moli narod da ovo shvate ozbiljno.
Inace,
Jutros se petoro ljudi vratilo sa nekog sajma iz Belgije i na granici im je odredjen karantin od 14 dana i javljanje svako 12 sati telefonom.
Isto se desilo i momku koji je dosao iz Spanije, nasao je apartman na 14 dana i javlja se svako 12 sati. To sto znam licno.

Kretanje se kaznjava zatvorom, valjda i do 3 godine.

Sto se tice Srbije, isto sto znam, ulazi se iz istih tih mjesta bez ikakvih problema, bez karantina.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

ja imam masku koju iskljucivo cuvam ako osetim simptome, pa da je metem kad budem isao kod lekara, kako bih izbegao koliko-toliko da ugrozim druge.

 

mada, ko zna koliko sam ja (ili bilo koji drugi pojedinac) do sad vec ugrozio ljudi.


Meni se cini da je pranje ruku vaznije, kao i cesce pranje garderobe i ostalog tekstila sto se nosi ili upotrebljava. I cesce prebrisavanje prostorija gde se obitava dzogerom. I izbegavanje kompulsivnog doticanja lica.

 

@McLeod Nije to izjavio Dzonson, nego savetnik u njihovom ministarstvu zdravlja.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Ljudi, to je nemoguce.

 

Da je to moguce, zasto bismo sve ovo radili sada? Kako ces da kontrolises sirenje virusa osim ako se ljudi izoluju?

 

Mislim, hocemo da apelujemo na fer plej Covida 19 i zamolimo ga da inficira samo ljude do 30-ak godina u punoj snazi, a da ne napada ostale, dok ne zarazi otprilike 60% tih jakih i stvori se imunitet krda, pa da nema ko da prenese starijima virus.

 

Ili da izolujes tih nekoliko stotina hiljada ljudi koji su rizicni dok ne prodje epidemija, pa kad se ostali razbole i ozdrave, onda da ih pustimo.

 

A da ne pricamo o tome sto postoji mogucnost da se ljudi razbole opet, imali smo primer one Japanke koja se razbolela i drugi put, pa samim tim ovo dodatno nema smisla.

 

A tek da ne pricamo o cinjenici da u Britaniji ima 20% ljudi preko 65 godina, koji su rizicna grupa sama po sebi, pa kada dodas i ostale koji su rizicna grupa, ispada da gotovo SVI Britanci koji ne spadaju u te grupe treba da se razbole i ozdrave kako bi se taj imunitet krda stvorio.

 

A tek povrh toga da ne pricamo da imajuci u vidu upravo britanska iskustva sa antivakserskom histerijom koju je zapoceo Vejkfild, videli smo da procenat vakcinacije protiv malih boginja ispod nekih 80% prakticno znaci da imunitet krda eksponencijalno opada i deca oboljevaju od te bolesti.

 

Pa tako, 60% najverovatnije nije ni dovoljno, i da se razmotri ta suluda ideja, iako ovaj virus nema tu zaraznost kao male boginje, ali je vrlo verovatno da to ne bi bilo dovoljno.

 

Tako da sam stvarno frapiran time sto se predlaze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Treba imati u vidu da odredjene socijalne navike kod “severnjaka” smanjuju mogucnost zarazavanja staraca koji su kuci. Realna je opasnost za one koji su zbog neceg drugog u bolnici.

 

Ovo je tacno, ali u Svedskoj je ta svakodnevna samoizolazija zastita samo za one boljedrzece, zdravije stare osobe. Manji broj onih slabijih i bolesnijih je u domovima i za njih nema opasnosti jer su i oni sada izolovani, nema poseta. Problem je ona vecina koja je ovisna o pomoci u kuci, tzv hemtjänst. Njima svakodnevno kroz kucu prodje po nekoliko zaposlenih u tom hemtjänst-u i ako samo jedan nosi virus, gotovo je s njima. Zato nam se ovih dana desava da zovu i otkazuju pomoc o kojoj su potpuno ovisni. Mi ih za sada uredno registrujemo, ali nemamo nikakvo resenje za njih. U delu grada u kojem ja radim imamo oko 1000 klijenata, oko 20 je do sada otkazalo pomoc u kuci, iz straha da im ne donesu virus.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, CLakiSH said:

E jebemliga, nestasica maski a sad sam video dve (2) osobe sa maskom a pune ulice. Sta rade sa njima?

To sam se i ja pitao. Ceo Novi Sad sam  juce presao i video jednu jedinu osobu sa maskom, a u prodaji ih nigde nema.
Zubarka mi isto rece da ih nema u nabavci nigde i da oni koriste u ordinaciji stare zalihe koje ce im potrajati dva meseca. Isto rece da je cula od prijatelja da ogromne kolicine stoje na granici sa Madjarskom.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam juce jedini u bg nosio masku i rukavice. Sigurno sam nekome bio smesan ali sta da radim.Jbg, gradski prevoz, 16ica, imam petomesecnu bebu kuci, svaki rizik treba smanjiti. Inace je gsp bio poluprazan u vreme kad sam isao, ljudi se voze komotno, niko oko tebe, a i jedan deo puta sam prepesacio. Nista u prevozu ne pipam (rukavice me opominju), kad stignem kuci procedura: skidanje na verandi, tu jakna, tu cipele, odmah pravac kupatilo, pranje rukavica, pa pranje ruku, pa tusiranje...Pola sata dezinfekcije, pa tek onda beba. Covek uradi sta moze i sta je u njegovim rukama.

 

  • Like 14
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

A izvini, kako ce da izvedu to, tako sto ce se virus cekirati kao kad ulazis na stadion na utakmicu, tamo samo deca i mladi da igraju "Korona tag" ostanu tu dve nedelje, i onda ih pustis kuci i imunodeficijentni ne mogu da se razbole jer nema ko da prenese bolest.

 

To je moguce ako postoji vakcina.

 

Ovako je nemoguce, mislim da je Dzonson, posto je poznati sarlatan inace skoro kao Tramp, pogresno razumeo svoje savetnike, pa je ispalio ovu ortodoksnu glupost.

 

Nemam pojma kako ce izvesti, ja sam pokusao prenijeti kako sam razumio sta je "imunitet krda". 

 

Imam vrlo malo povjerenja u Borisa Johnsona i njegovu vladu, nesto kao vi ovdje u Vucica. Nije pokazao nikakav leadership, trenutna situacija je za sad pod kontrolom, ne znam sta ce biti ako oboli na desetine hiljada ljudi i bude vise smrtnih slucajeva. Od juce, kada je bilo 11 smrtnih, danas je 21 - skoro duplo. 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Imunitet krda je ono sto stiti imuno kompromitovane, koji recimo ne mogu da prime vakcinu, da se ne razbole.

 

Male boginje su tu najbolji primer. Ima u opstoj populaciji uvek 5-8% onih koji su "bolesljivi", bez obzira na godine, a smatra se da za eradikaciju malih boginja treba 96-98% imunih u opstoj populaciji i to se ne moze postici najverovatnije, zato ta bolest ostaje da se vakcinisemo protiv nje.

 

Taj procenat je zbog izuzetne zaraznosti. COVID 19 je manje zarazan od malih boginja, ali mislim da 60% je svakako nedovoljno, nisam strucnjak, neka me lekari odavde isprave ako gresim.

 

Ali opet, i da je to dovoljno, to bi znacilo sticanje prirodnog imuniteta, posto vakcine nema, sto znaci da se 60% tih koji nisu u ugrozenim grupama razboli i posto zdravi "stite" kao krdo ostale.

 

Tu stoje i ovi drugi problemi koje sam pomenuo, koji i da ne stoje, to je tipican ruski rulet.

 

Ni mene ne cude gluposti od Dzonsona, lik je Tramp u malom, a ni od Vucica nije mnogo bolji, potpuna budaletina i sarlatan, u ovakvoj je poziciji zato sto je vasa politicka scena stvarno devastirana u svakom smislu trenutno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

Ni mene ne cude gluposti od Dzonsona, lik je Tramp u malom, a ni od Vucica nije mnogo bolji, potpuna budaletina i sarlatan, u ovakvoj je poziciji zato sto je vasa politicka scena stvarno devastirana u svakom smislu trenutno.

 

Nemam nista dodati na ovu konstataciju osim da se slazem sa iznesenim.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, McLeod said:

Imunitet krda je ono sto stiti imuno kompromitovane, koji recimo ne mogu da prime vakcinu, da se ne razbole.

 

Male boginje su tu najbolji primer. Ima u opstoj populaciji uvek 5-8% onih koji su "bolesljivi", bez obzira na godine, a smatra se da za eradikaciju malih boginja treba 96-98% imunih u opstoj populaciji i to se ne moze postici najverovatnije, zato ta bolest ostaje da se vakcinisemo protiv nje.

 

Taj procenat je zbog izuzetne zaraznosti. COVID 19 je manje zarazan od malih boginja, ali mislim da 60% je svakako nedovoljno, nisam strucnjak, neka me lekari odavde isprave ako gresim.

 

Ali opet, i da je to dovoljno, to bi znacilo sticanje prirodnog imuniteta, posto vakcine nema, sto znaci da se 60% tih koji nisu u ugrozenim grupama razboli i posto zdravi "stite" kao krdo ostale.

 

Tu stoje i ovi drugi problemi koje sam pomenuo, koji i da ne stoje, to je tipican ruski rulet.

 

Ni mene ne cude gluposti od Dzonsona, lik je Tramp u malom, a ni od Vucica nije mnogo bolji, potpuna budaletina i sarlatan, u ovakvoj je poziciji zato sto je vasa politicka scena stvarno devastirana u svakom smislu trenutno.

 

Ne znam, samo sam pokusala da razumem logiku kojom se sluze. I cak i da to teoretski funkcionise sa imunitetom krda, sam nacin je neprimenljiv na juznjacki mentalitet plus sa balkanskom crtom, kao i na svakodnevicu, nacin zivota. Licno mislim ni da sasvim represivne mere nisu (zbog inadzijske crte) vec ovo sto rade u Hrvatskoj. Ali ko mene pita, kao i bilo kog od nas.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hamilton said:

A covece, svestan da ne treba da se diras po licu, da pazis za sta se hvatas rukama itd - stalno nesto svrbi po licu i jos vise se cesnes i sl. 😕

 

Pa posle pranja ruku i kad si kuci valjda je ok 🙂 Kako da se obrijes inace 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

To sam se i ja pitao. Ceo Novi Sad sam  juce presao i video jednu jedinu osobu sa maskom, a u prodaji ih nigde nema.
Zubarka mi isto rece da ih nema u nabavci nigde i da oni koriste u ordinaciji stare zalihe koje ce im potrajati dva meseca. Isto rece da je cula od prijatelja da ogromne kolicine stoje na granici sa Madjarskom.

Pocece se pojavljivati na "crnom trzistu" ako se situacija sa virusom rasplamsa,naravno po visestruko visim cenama. Kao sto sam cuo da je bilo pokusaja da se uvaljaju odredjenim kanalima u Italiju (opet,pogadjate,po paprenim cenama).
Jbg,krizne i vanredne situacije iz nekog izvuku najbolje,a iz nekog najgore. Uvek bilo.

Inace,prijateljica koja radi u jednoj apoteci mi rece da je jos prosle sedmice lik u drugoj kupio svu zalihu maski..tipa 400 komada. Ono..kod kupovine ulaznica za Zvezdine utakmice za Ligu sampiona je prodaja bila ogranicena na koliko - 4 kompleta po osobi? A ovde se baji dozvolilo da pazari sve do poslednje maske. Veliki fejl apotekarske ustanove. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

A da ne pricamo o tome sto postoji mogucnost da se ljudi razbole opet, imali smo primer one Japanke koja se razbolela i drugi put, pa samim tim ovo dodatno nema smisla.

 

cek trenutak. koliko takvih (medicinski dokumentiranih) slucajeva ima da se netko uistinu ponovno razbolio? dakle ne da je i dalje bio bolestan, ali prerano pusten iz bolnice, ili kucne karantene, vec da se netko u potpunosti izljecio, i onda sljedeci mjesec ponovno razbolio? usprkos antitijelima koje je razvio u organizmu?

 

ne bi u tom slucaju ni cijepljenje imalo smisla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Pa posle pranja ruku i kad si kuci valjda je ok 🙂 Kako da se obrijes inace 🙂


Razumem, razumem. Ali em bili gosti, em hrani psa, em drndaj telefon, listaj knjige, brojis pare kad placas stogod, vozis auto pre i posle toga...

Link to comment
Share on other sites

Imamo li nekoga blizu Avale da proveri da li je ovo stvarno ili fejk?
 

Spoiler

1862ee83a615d7f94df2429c978a54c2.jpg

 

ako je stvarno, koliko god mozda delovalo zastrasujuce...bar je znak da se nesto radi i priprema :thumbsup:

Edited by NMX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...