Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

 

Toga, u tom sistemu koji ti nazivaš jednim od najboljih u svetu nema ni utopijskoj naučnoj fantastici, tamo ja znam za slučajeve gde su ženu posle porođaja treći dan isterali iz bolnice jer osiguranje pokriva samo dva dana ( kuma od moje prijateljice ), tako da ti predlažem da svoje bajke sačuvaš za nekog drugog. 

 

 

Ja rekoh da ne pricas dezinformacije, jer ja u tom sistemu zivim, a ne treba mi "reko mi jedan co'ek". 

Za tvoju informaciju, zene koje se porode a nemaju medicinsku potrebu za bolnickim smestajem, ovde izlaze istog dana iz bolnice. Sto nema veze sa osiguranjem. A drugo ako mora da ostane - niko je nece isterati, zato sto osiguranje pokriva samo dva dana :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ja rekoh da ne pricas dezinformacije, jer ja u tom sistemu zivim, a ne treba mi "reko mi jedan co'ek". 

Za tvoju informaciju, zene koje se porode a nemaju medicinsku potrebu za bolnickim smestajem, ovde izlaze istog dana iz bolnice. Sto nema veze sa osiguranjem. A drugo ako mora da ostane - niko je nece isterati, zato sto osiguranje pokriva samo dva dana :classic_biggrin:

 

Je l mozes sa tvojim osiguranjem da odes kod lekara i kazes zelela bih da uradim ultrazvuk abdomena?
Ili moras kao ja da odes i da kazes osecam neizdriziv bol u abdomenu pa on onda kaze ajd da odradimo ultzv?
Jer zbog osiguranja nema sansone da je 1. red realna situacija

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

Aj ne lupaj, nije ni vreme ni mesto za ovakvu pricu, to samo neko ko ne poznaje US zdravstvo moze da kaze.

 

Ajde bre, ljudi imaju crno trziste za f'kn insulin. Da ne pricamo o tome sto je 15% stanovnistva bez osiguranja, itd. Kvalitet zdravstvenih usluga je svakako na visokom nivou, dostupnost ne.

 

Sto se korone tice, cenim da ce od ponedeljka da zatvore skole i fakultete. Kapiram da ce mnogi roditelji da ostave decu kuci, pa ce ovima valjda da dodje do mozga kad ucionice budu poluprazne. A s obzirom na prosecnu starost stanovnistva ovde, rekao bih da nam se ne pise dobro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ja rekoh da ne pricas dezinformacije, jer ja u tom sistemu zivim, a ne treba mi "reko mi jedan co'ek". 

Za tvoju informaciju, zene koje se porode a nemaju medicinsku potrebu za bolnickim smestajem, ovde izlaze istog dana iz bolnice. Sto nema veze sa osiguranjem. A drugo ako mora da ostane - niko je nece isterati, zato sto osiguranje pokriva samo dva dana :classic_biggrin:

 

Nema problema...nađi mi samo jedan primer ( može i rekao mi jedan čo'ek ) gde je neko na najnižim poslovima i sa najnižim primanjima u Amerikama dobio opisani vid healthcare-a.

 

Ako hoćeš da kažeš da su američki doktori među najboljim u svetu, da su  tehnologija i lekovi koji se koriste cutting edge u medicinskim naukama, OK vervatno možeš da nađeš argument za tako nešto. Sistem kao sistem je truo ko Danska u Hamletu, i ne treba Michael Moore da bi se to ukapiralo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

 

Nema problema...nađi mi samo jedan primer ( može i rekao mi jedan čo'ek ) gde je neko na najnižim poslovima i sa najnižim primanjima u Amerikama dobio opisani vid healthcare-a.

 

Ako hoćeš da kažeš da su američki doktori među najboljim u svetu, da su  tehnologija i lekovi koji se koriste cutting edge u medicinskim naukama, OK vervatno možeš da nađeš argument za tako nešto. Sistem kao sistem je truo ko Danska u Hamletu, i ne treba Michael Moore da bi se to ukapiralo.

 

Ima medicare, koji ne prihvata gro "dobrih" lekara.
Ovi koji primaju? Sacuvaj boze.
Znaci ako si na medicare, moras prvo da potrosis 4h zovuci raznorazne ordinacije da potvrdis da primaju isti pa tek onda da odes.
 

 

To je bast case za mucenike sa niskim ili nikakvim primanjima..

 

A onda imas foru da npr na poslu imas opciju za Kaiser. To je vrhunska bla bla medi instit itd, oni imaju 1 zackoljicu.
Medical provider je kaiser, a healthcare osiguranje je isto Kaiser. Tako da bolnica izdaje racun za pregled hm ajd npr hemoroida svojoj kevi firmi i tako vrte lovu u krug.
 

A tebe salju kod specijaliste samo kad oni procene da je bas bas neophodno, a to sto placas osigur 12 meseci u godini to nema veze..

 

mada kad se setm da su meni za 4 shava i 3h jbnog cekanja u emergency room-u hteli da uzmu 1,400 dolara, dosta mi jasnije
 

 

pardon za off

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

Jos od referenduma 2016 imam obicaj povremeno da kupim po neki paket paste ili rize viska, po neku konzervu pelata ili sardina i bacim u ostavu. Sve u ocekivanju smetnji u vezi sa Brexitom, a poucen iskustvom iz '92. Nije to nista sto bi me spasilo zombi apokalipse ali imam mali buffer da prebrodim jedno mjesec-dva bez vecih problema. Valjda nece dotle ni doci ali kako ova roba nije kvarljiva tako nista i ne rizikujem. 

 

Nas vrli PM kaze da ce mnogi izgubiti mile i drage od ovog virusa u narednim danima i nedeljama, sto znaci da vlada nema namjeru preduzimati nikakve specijalne mjere zastite. Izgleda da je cilj da svi prelezimo virus, pa ko prezivi steci ce imunitet, ko ne prezivi, seri ga.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

 

i ne treba Michael Moore da bi se to ukapiralo.

Aha, Moor :lol_2: Sorry, iako znam neke ljude koji su imali terminalno obolele - jednostavno mi ne bi palo na pamet da ih pitam o detaljima brige, i sta ih to kosta.

13 minutes ago, Knipex 4 Laki said:

Naravno da je neće isterati, samo će joj odrati kožu sa leđa za svaki dodatni dan...

To zavisi od tipa osiguranja koje ima, i da li postoji medicinska potreba. Ako ne postoji potreba sta ce koj djavo u bolnici, a ako postoji - cisto sumnjam da ce da ima takvo osiguranje koje pokriva samo 2 dana. 

Da ne pominjem da ce prvo da ima deductible. 

12 minutes ago, Squabbit said:

 

Je l mozes sa tvojim osiguranjem da odes kod lekara i kazes zelela bih da uradim ultrazvuk abdomena?
Ili moras kao ja da odes i da kazes osecam neizdriziv bol u abdomenu pa on onda kaze ajd da odradimo ultzv?
Jer zbog osiguranja nema sansone da je 1. red realna situacija

Mogu, ne razumem pitanje, naravno da mozes. Ima jos i lekar da te izljubi za taj zahtev.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

Toga, u tom sistemu koji ti nazivaš jednim od najboljih u svetu nema ni utopijskoj naučnoj fantastici, tamo ja znam za slučajeve gde su ženu posle porođaja treći dan isterali iz bolnice jer osiguranje pokriva samo dva dana ( kuma od moje prijateljice ), tako da ti predlažem da svoje bajke sačuvaš za nekog drugog. 

 

To je totalno oprecno specijalnim uslovima u exYU gde trudnica dobije da sedi u memljivoj sobi, koliko hoce. Posebno sto moze da se sedi kuci i dobija plata i do 4-5 godina.

 

Jasno je da u normalnim uslovima porodilja ne mora da sedi u bolnici duze od 2 (dva) dana. Ne razumem sta je tu lose. Svakako ne mozes da mi kazes koristeci tu informaciju iz prve ruke da sobe u kojima su porodilje nisu bolje nego hotel A kategorije!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

Nas vrli PM kaze da ce mnogi izgubiti mile i drage od ovog virusa u narednim danima i nedeljama, sto znaci da vlada nema namjeru preduzimati nikakve specijalne mjere zastite. Izgleda da je cilj da svi prelezimo virus, pa ko prezivi steci ce imunitet, ko ne prezivi, seri ga.

 

 

Realno nista specijalno ne moze da se uradi ako se ne reaguje ko Kina ili Koreja na pocetku epidemije. Kina karantinom koji je nezamisliv na zapadu, dok su pak Korejanci vrlo brzo nastancovali veliki broj testova dovoljan za J.Koreju pa su mogli da testiraju koga su hteli. Sad je pak velika nestasica za sirovinama za proizvodnju testova. Dakle mozemo reci prosao voz 😞

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Kaže doktor Radovanović da se maska nosi par sati, čim postane mokra od disanja ona više nema nikakvu zaštitnu ulogu a i do tada nije sigurna zaštita jer ne može kao gas maska da pokrije disajne organe. To znači da bi nam dnevno trebalo bar 3-4 maske. U tom slučjau bolje koristite stare gaće nego da vas deru svaki dan 1.000 dinara.

 

SBB otključao kanale i video klub da lakše podnesemo izolaciju.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

 

Mogu, ne razumem pitanje, naravno da mozes. Ima jos i lekar da te izljubi za taj zahtev.

 

vrhunski. Ja eto imam gore opisano iskustvo.
Moj izabrani lekar nije hteo, kaze moram da pokrijem to kod osiguranja. 

Kad sam hteo na rentgen za neke bolove  grudima to moglo odmah

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Aha, Moor :lol_2: Sorry, iako znam neke ljude koji su imali terminalno obolele - jednostavno mi ne bi palo na pamet da ih pitam o detaljima brige, i sta ih to kosta.

 

Dobrotm

 

Inače, bio je carski rez, to ne napisah prvi put. 

Edited by Charlie Foxtrot
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

 

Inače, bio je carski rez, to ne napisah prvi put.

To menja na stvari, samo ako je komplikacija, ili neka sepsa u pitanju. U ostalim slucajevima carski rez je obicna rutinska intervencija. :)

Edited by mrd
vocab
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Honey Badger said:

Jos od referenduma 2016 imam obicaj povremeno da kupim po neki paket paste ili rize viska, po neku konzervu pelata ili sardina i bacim u ostavu. Sve u ocekivanju smetnji u vezi sa Brexitom, a poucen iskustvom iz '92. Nije to nista sto bi me spasilo zombi apokalipse ali imam mali buffer da prebrodim jedno mjesec-dva bez vecih problema. Valjda nece dotle ni doci ali kako ova roba nije kvarljiva tako nista i ne rizikujem. 

 

Nas vrli PM kaze da ce mnogi izgubiti mile i drage od ovog virusa u narednim danima i nedeljama, sto znaci da vlada nema namjeru preduzimati nikakve specijalne mjere zastite. Izgleda da je cilj da svi prelezimo virus, pa ko prezivi steci ce imunitet, ko ne prezivi, seri ga.

 

Ovo danas pročitah. Neki vladin savetnik je rekao da treba izravnati krivu, dakle usporiti epidemiju i izbeći da svi odjednom budu bolesni, ali da cilj nije da se previše smanji broj obolelih, kako bi se povećao imunitet krda jer će se virus vraćati. Predlažem da onda gospoda iz vlade pokažu to na svom primeru.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Squabbit said:

 

vrhunski. Ja eto imam gore opisano iskustvo.
Moj izabrani lekar nije hteo, kaze moram da pokrijem to kod osiguranja. 

Kad sam hteo na rentgen za neke bolove  grudima to moglo odmah

moje iskustvo je da ces verovatnije da imas visak testova koji su nepotrebni, nego da ce da te odbiju.

Ali ako opisujes ovo kao deo situacije sa kaiserom, to je moguce.

 

Mozemo da pricamo dal je neko osiguranje dobro ili lose, iako je to totalno individualno, ali zdravstvo jeste vrhunsko, i dostupno celoj srednjoj klasi. Znaci pricati kako je to samo za bogate je budalastina.

 

Moje osiguranje recimo polaze dosta na prevenciju, pa me lekari stalno ganjaju sa testovima koji mi ne trebaju jer ih osiguranje pokriva na godisnjoj bazi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sprivel said:

Andjo, jel istina da placate test 1400 dolara?

Test je besplatan. CDC je rekao da pokriva trosak, NY je recimo rekao da ce drzava snositi troskove, osiguranja su se vec javila da ce test biti besplatan.

Znaci ne znam odakle ta informacija o $1,400. Uz to i Trampova administracija raspravlja o pokrivanju svih troskova.

 

https://www.ahip.org/health-insurance-providers-respond-to-coronavirus-covid-19/

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Treba uvesti vanredno stanje, Srbi neće biti disciplinovani i poštovati mere izolacije i karantina, kaže za Nova.rs profesor na Medicinskom fakultetu Goran Belojević, šef katedre za higijenu sa medicinskom ekologijom na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

“Biće gore nego što je sad u Italiji ako se ne preduzmu vanredne mere. Ovo što oni rade, to je ništa. Mnogo stvari ne kontrolišu, ne znam šta rade ljudi, a vreme curi”, kaže dr Belojević.

Po njegovim rečima, napuštanje karantina ili izolacije je vrlo opasno za društvo.

“Mora vanredno stanje, to nije obična epidemija, to nije obična bolest. Srbi su ludi, oni će iz inata da izlaze. Kada se uvede vanredno stanje onda je druga priča, onda je vojska i policija na ulicama”, kaže Belojević.

Po njegovim rečima, otprilike devet od deset pacijenata koji su zaraženi biće lečeni od kuće, dok će samo jednom od njih biti potreban respirator.

“To je do sada iskustvo iz Kine. Nema nikakvog smisla slati u bolnicu obolelog koji nije ugrožen, koji nema problema s disanjem. Zato što će se zatrpati bolnice, to ne sme”, objašnjava dr Belojević.

On kaže da kad oboleli od koronavirusa uđe u stan, od tog trenutka su svi koji sa njim žive u izolaciji ili karantinu.

“Ostali ukućani su takođe ugroženi i ne treba da izlaze. Što znači da neko mora da im donosi hranu i ostale potrepštine. To bi bio neki rođak ili prijatelj koji nije zaražen”, objašnjava Belojević.

“Čišćenje mora da bude opsesivno. I svi ukućani moraju da nose maske neprekidno, tu nema hoću-neću”, tvrdi profesor i dodaje da najveća opasnost preti od nedostatka discipline.

Lončar pozvao građane da budu disciplinovani

“Ne postoji nijedna država koja može da reši ovaj problem ako su građani nedisciplinovani. Ako se nekome kaže da mora da bude u izolaciji i to prihvati, mi ćemo biti u boljoj situaciji. Ovo ne može da se reši nekim dekretom ili čarobnim štapićem, sve zavisi od nas. Nije stvar da li će vas neko kontrolisati u izolaciji, već je poenta što ćete izlaskom zaraziti nekoga. Da li je problem da 15 dana provedemo kod kuće?”, rekao je ministar zdravlja na jučerašnjoj konferenciji.

Prema preporukama Ministarstva zdravlja, pacijent u izolaciji bi trebalo da bude smešten u zasebnu sobu, kao i da se ograniči broj osoba koje ga neguju, po mogućnosti na jednu zdravu osobu.

Međutim, nemaju sve porodice mogućnost da za pacijenta izdvoje zasebnu sobu. Zato je precizirano da u tom slučaju ostali ukućani održavaju udaljenost od najmanje jednog metra od obolele osobe, ne spavaju u istom krevetu ili naprave improvizovane paravane.

Uputstva nalažu i da se od zaražene osobe razdvoji pribor za jelo, posuđe, piće, peškiri, ili posteljina. Površine koje se često dodiruju bi trebalo da se čiste običnim dezinfekcionim sredstvom za domaćinstvo, koje sadrži razblaženi rastvor varikine.

https://nova.rs/drustvo/dr-belojevic-bez-vanrednog-stanja-bice-gore-nego-u-italiji/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Klotzen said:

Kaže doktor Radovanović da se maska nosi par sati, čim postane mokra od disanja ona više nema nikakvu zaštitnu ulogu a i do tada nije sigurna zaštita jer ne može kao gas maska da pokrije disajne organe. To znači da bi nam dnevno trebalo bar 3-4 maske. U tom slučjau bolje koristite stare gaće nego da vas deru svaki dan 1.000 dinara.

 

SBB otključao kanale i video klub da lakše podnesemo izolaciju.

 

Imam 2 gas maske kuci, jel one rade stvar, doduse stare su jedno 30 i nesto godina a nisu nikad koriscene :s_d:

Edited by Zvezdinho
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...