Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Na KOsovu su vlasti raspustile škole, međutim škole koje rade pod kapom Ministarstva prosvete Republike Srbije nisu dobile takvu zabranu pa su uglavnom danas nastavnici u tim školama održali samo prvi čas kao upoznavanje sa korona virusom i pustili decu kući.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, laki perkos said:

Na KOsovu su vlasti raspustile škole, međutim škole koje rade pod kapom Ministarstva prosvete Republike Srbije nisu dobile takvu zabranu pa su uglavnom danas nastavnici u tim školama održali samo prvi čas kao upoznavanje sa korona virusom i pustili decu kući.  

Kako nisu, juče su na sednici doneli tu odluku

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Liska Manjina said:

Niko ne tvrdi da je to neko namerno uradio, ali obzirom na to kakav je zdravstveni sistem u USA i koliko ljudi uopšte nema zdravstveno osiguranje, niša me ne bi začudilo.

 

Sta li je ovo trebalo da znaci - posto se generalno zna da je USA zdravstveni sistem jedan od najboljih u svetu?

  • Thanks 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Green23 said:

Kako nisu, juče su na sednici doneli tu odluku

da se prekine od 16.03.2020. samo da ne bude u skladu sa odlukom iz Prištine, jadno je i bedno da i u ovim situacijama politikanti gledaju da politički budu na "ispravnom kursu"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, laki perkos said:

Na KOsovu su vlasti raspustile škole, međutim škole koje rade pod kapom Ministarstva prosvete Republike Srbije nisu dobile takvu zabranu pa su uglavnom danas nastavnici u tim školama održali samo prvi čas kao upoznavanje sa korona virusom i pustili decu kući.  

Danas su imali samo 1 cas, i to o virusu i sta treba da rade u takvoj situaciji.

 

Fakulteti i skole ne rade do 27 marta

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CLakiSH said:

Glede virusa i toplog vremena  kaže drugar sa posla  da je jutros negde pročitao:

Nemere nista virusu toplo vreme nego je fora u otežavanju prenosa.

Pored toga što je kraće zadržavanje u zatvorenim prostorijama, pa samim tim i manja verovatnoća prenosa, hladno i suvo vreme isušuje sluzokužu koja je prvi odbrambeni zid.

Kaže još da se nagadja da je kod toplijeg vremena povećana vlažnost pa iskijane kapljice sa  virusom  u putu vežu tu vlagu i ne mogu da lebde, pa je kraći  domet.

Aj sad ovo za sluzokožu je logično ali ne znam ima li smisla ovo sa vlagom, jer je u Aziji 100% vlažnost zraka pa ono.

Takodje navodno i UV zračenje utiče na razaranje  virusa.

Ako je stvarno ovako, ovo je nešto kao utešno. 

 

Postoje oprecne informacije u vezi toga.

 

To je obicno slucaj sa obicnim gripom, ali mislim da ovde nije. Sve stoji da se lakse prenosi u zatvorenom prostoru, naravno, ali toplota ne otezava toliko i eliminise ga prakticno kao obicni grip.

 

Zbog cega, ne znam, da li su otkrili takodje ne znam, ali znam da virus "dobro stoji" u Australiji u kojoj se zavrsava leto, pa po logici stvari, to nije tacno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bek said:

 

 

Haahahaha u Severnoj Koreji ubijaju ljude, sa tim je okej sprdati se, ali nemojmo slucajno sa tri babe u Italiji sto su riknule.

 

Ne pratim sta se dogadja tako da ne znam nista o italijanskim babama. Ne prebacujem ljudima paniku, svako ima svoj hobi, jednostavno zadrzavam svoje pravo da me se to uopste ne dotice.

 

Razmisljam kako bi bilo lepo kada bi preduzetJa zatvorili na 2-3 nedelje kao sto skole zatvaraju u ponedeljak pa da malo sedim kuci i ono ..... drka-drka-djon, drka-drka-da-djon ...... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dnevni izvestaji o tome koliko se Tom Henks puta nakasljao danas. Lik sedi negde i nije mu nista i sad cekamo da ga prodje prehlada.

 

Tako je bila generalno sprdnja po celom svetu sa virusom dok je bio u Kini pa kad je stigao u evropu, oni se usrali, a mi nastavili da se sprdamo. Sad kad imamo sest i po slucajeva, panika i kod nas.

 

Ko panici od pocetka i upozorava - posteno, ko se sprda od pocetka - isto posteno. Licemeri nek jedu govna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Squabbit said:


Ne vredi moracu i ja u nabavku.
Voda - check
Tariguz - Jok, al' ima se vrlo kvalit ubrus, prshtim
brasno za @Honey Badger 'leba - check

Mango - :smiley33: jao pa danas je 5ak 13ti, ima akcija 2 1/8 za 1 🙂

 

 

 

Ybt :ajme:...... ja nisam obavio panic shopping ...... a nemam rezervu ni za veceru :roflmao: .... valjda ce otvoriti neke narodne kujne. 

 

Sad mi je kasno, kazu da je cak i Costco prazan kao avionski hangar, sve to hijene razvukle. Sta ti je masa ..... puta ubrzanje!

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...