Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ima li neka mapa da se vidi gde su sve zatvorene škole? Čini mi se da smo jedini u regionu koji odbijamo to da uradimo.

I u Iranu je jako zajebana situacija 
U Iranu se ko zna šta dešava, još od početka epidemije.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Onaj ko pusta decu u skolu je lud. Ja sam bio zapanjen kad sam otisao po cerku pre par godina i u wcu nema ni sapuna, ni toalet papira, ama bas se nista nije promenilo od devedesetih. I sada ta decurlija koja inace guraju prste u usta treba da idu u ustanovu gde se higijena apsolutno nikada nije postovala. Vazi. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kao što znate, u RS su već zatvorene škole i univerziteti, a uz to se po gradovima poduzimaju oštrije mjere prevencije. Kod mene u Prijedoru, iako nema zaraženih za sad, zatvoreni su i noćni klubovi, igraonice i teretane. Djeluje da su ozbiljnije shvatili situaciju i da su svjesni da nemaju kapacitet za liječenje većeg broja pacijenata. Bolnica je u haosu i bez toga, uslovi su nepostojeći. 

 

Po Novom Sadu se šuška da bi mogli zatvarati fakultete od naredne sedmice. Navodno je medicinski već zatvoren. 

Link to comment
Share on other sites

Nemačka napokon donela odluku da od ponedeljka zatvori škole i vrtiće... Otkazuju se skupovi, događaji...

Kod nas se otkazuju sve operacije koje mogu da se otkažu, šalju nas kući kako bi imali rezervni tim kao backup.

Nekako mi ipak deluju sve mere, za nemačke pojmove, nekako trome i zakasnele, šta znam...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Nemačka napokon donela odluku da od ponedeljka zatvori škole i vrtiće... Otkazuju se skupovi, događaji...

Kod nas se otkazuju sve operacije koje mogu da se otkažu, šalju nas kući kako bi imali rezervni tim kao backup.

Nekako mi ipak deluju sve mere, za nemačke pojmove, nekako trome i zakasnele, šta znam...

 

Može li neki link za ovu vest?

Link to comment
Share on other sites

Quote

Beogradska Osnovna škola "Mihailo Petrović Alas" zatvorena je preventivno jer postoji bojazan da je jedan od zakupaca prostora te škola zaražen koronavirusom. Reporterka N1 javlja da je u toku dezinfekcija škole.

Kako su agenciji Beta rekli u toj školi, deci je saopšteno da ne dodju u školu jer se pojavila ta informacija. U školi, međutim, nisu mogli da kažu kada će nastava ponovo biti uspostavljena.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sad izaso ispred kuce, da pustim malo kera da proseta i izlazi komsija, i pitam ga za virus kao kako se snalazite vi gore sa virusom (velika kuca na tri sprata, on na trecem ja na drugom) a on meni kaze: brate evo nikako, imam temperaturu 2 dana, grlo me boli sam sedim gore, klinci isto bolesni ali sam ih sklonio :Hail::classic_blink:

 

A on na teresi ja ispod i tacno vidim cestice kako mi padaju na lice, sad je verovatno kasno..da li je moguce da su ljudi ovoliko nemarni, da li je moguce da ovo prihvataju na fazon a sta ima veze, nije opasno ili brzo ce da prodje? 

 

I sad ja da se jebem u bulju sto sedim kuci vec par dana da se ne zarazim, da izbegnem ovo...mada kako stoje stvari ovo je nemoguce da se izbegne, jedino ako ste sami i odete mozda u neku kolibu na neku planinu...

 

Pre isto dodje sestra, kaslje ne moze da se zaustavi...stvarno sjajno, buse me sa strane.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, McLeod said:

 

Ne mozes da uradis sve.

 

Meni je majka onkoloski pacijent, a baba je matora i slaba, iako generalno ne boluje ni od cega osim od pritiska i starosti.

 

I sta sad, da ne izlazim napolje uopste? Ne mogu. Ne mogu ni da ne odem u Postu/SBB itd, bar da platim racune, u banku, mogu elektronski nesto, ali ne mogu sve.

 

Ne mogu da ne obidjem babu jer ne zivi sa mnom. Ne mogu ni zbog mentalnog zdravlja da se u takvoj situaciji samoizolujem, ali mogu da pazim, izbegao sam da recimo idem na pab kvizove koje redovno posecujem, proredio sam izlaske, nisam isao u kafanu niti kod nekoga gde ima vise ljudi u malom prostoru, proredio sam odlaske u board game klub, idem sa proverenim ljudima i kad nema guzve.

 

I pored svega toga - mozes da zakacis virus. Na ulici, na otvorenom. I tu ne mozes nista, ali bar malo mozes da budes odgovoran prema sebi i drugima.

Sa aspekta jedna bake, majke i pacijenta sa ozbiljnom dijagnozom: pre cemo da presvisnemo nego da vas dovedemo u opasnost. Dakle, pitajte baku telefonom sta joj treba i to joj odnesite. do vrata i uz mere opreza. Svako vece ili jutro, kako vam odgovara, pozovite je na minut samo da utvrdite da je dobro. I brinite o sebi jer je svaka vasa muka nama 100 puta veca od vlastite. Nije mnogo i nije strasno? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Trebalo je da putujem u Srbiju sledece nedelje, kod kuma na mladence, plus jos da se vidim sa familijom. Ali zaista nemam nameru da sebe izlazem opasnosti u avionu od 200 ljudi a onda, sto je jos gore, roditelje i tazbinu koji su svi redom ili dijabeticari ili srcani bolesnici (ili oba) da izlazem opasnosti.

Neka, za sebe mi nije frka, mlad sam i dobrog imuniteta. Ali kada bih roditeljima ili nekom drugom bliskom preneo virus, ne bih mogao da zivim sa tim.

Edited by Laki Marvini
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Pletilja said:

Sa aspekta jedna bake, majke i pacijenta sa ozbiljnom dijagnozom: pre cemo da presvisnemo nego da vas dovedemo u opasnost. Dakle, pitajte baku telefonom sta joj treba i to joj odnesite. do vrata i uz mere opreza. Svako vece ili jutro, kako vam odgovara, pozovite je na minut samo da utvrdite da je dobro. I brinite o sebi jer je svaka vasa muka nama 100 puta veca od vlastite. Nije mnogo i nije strasno? 

 

Ja majku moram da pazim, babu uglavnom pazi komsiluk, ja odem jednom dnevno ako stignem.

 

Ali da ne pricam o privatnim stvarima ovde, nije ni vreme ni mesto.

 

Pazim koliko mogu i ozbiljan sam u tome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas (krajnji severo-zapad zemlje) su zatvoreni pojedini granicni prelazi prema Hrvatskoj i Madjarskoj. U pitanju su ili granicni prelaze koji rade skraceno inace (od 7 do 19) ili nisu narocito frekventni. Jedno od objasnjenja je i to da mi nemamo kapacitete (u tehnici i ljudstvu) da na svakom od ovih prelaza uspostavimo adekvatne medicinske/preventivne punktove.
Sve 5,zvuci racionalno i logicno,ali..

Ali bi to trebalo da znaci da su na prelazima koji su jos otvoreni takvi punktovi uspostavljeni i da se sprovode kakve-takve kontole. Medjutim - kifla,nista,nula bodova. Sinoc mi se jedan komsija vratio iz Beca (tamo je na "privremenom" radu) i kaze da je 'ladno presao. Madjarski carinici i policajci nose maske i rukavice,nasi ni to. Nikakve kontrole nema,nikave procedure.

Pa glasno razmisljam.
Cemu onda uopste zatvaranje nilo kog prelaza onda? Zatvoris prelaz Bezdan - Batina, kojem zbog masovnog odliva stanovnistva sa obe strane granice,gravitira mali broj ljudi,a ostavis Backi Breg otvorenim,a tamo ne sprovodis apsolutno nikakve mere kontrole.

Besmislica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Kod nas (krajnji severo-zapad zemlje) su zatvoreni pojedini granicni prelazi prema Hrvatskoj i Madjarskoj. U pitanju su ili granicni prelaze koji rade skraceno inace (od 7 do 19) ili nisu narocito frekventni. Jedno od objasnjenja je i to da mi nemamo kapacitete (u tehnici i ljudstvu) da na svakom od ovih prelaza uspostavimo adekvatne medicinske/preventivne punktove.
Sve 5,zvuci racionalno i logicno,ali..

Ali bi to trebalo da znaci da su na prelazima koji su jos otvoreni takvi punktovi uspostavljeni i da se sprovode kakve-takve kontole. Medjutim - kifla,nista,nula bodova. Sinoc mi se jedan komsija vratio iz Beca (tamo je na "privremenom" radu) i kaze da je 'ladno presao. Madjarski carinici i policajci nose maske i rukavice,nasi ni to. Nikakve kontrole nema,nikave procedure.

Pa glasno razmisljam.
Cemu onda uopste zatvaranje nilo kog prelaza onda? Zatvoris prelaz Bezdan - Batina, kojem zbog masovnog odliva stanovnistva sa obe strane granice,gravitira mali broj ljudi,a ostavis Backi Breg otvorenim,a tamo ne sprovodis apsolutno nikakve mere kontrole.

Besmislica.

 

Pa to. Gomila ljudi je ušla u poslednjih par dana (po priči ljudi oko mene) iz zemalja koje su pomenuli da se kontrolišu, bez problema i bilo kakve provere. Ovo što laprdaju o nekakvim proverama je čisto da se kaže da se nešto radi, dok je realnost drugačija.

 

Idioti još uvek nisu zatvorili škole (žena i sestra su profesori), dok je gotovo cela Evropa to uradila. Ako za vikend ne donesu odluku, one neće ići od ponedeljka na posao. 

 

Ne bih da dramim, ali ovo se neće dobro završiti. 

Link to comment
Share on other sites

Malo preterujete sa tom kritikom oko ljudi koji su došli iz neke od zemalja gde je jača ekspanzija virusa. Ti ljudi nisu bolesni ali su možda prenosioci virusa i zato je veliki problem kontrolisati širenje virusa. Neki doktori sumnjaju čak i da ima ljudi koji prenose virus a da uopšte nemaju simptome i nemoguće ih je preventivno izolovati. Pritom za izolaciju velikog broja ljudi potrebni su i kapaciteti i stručni ljudi koji će to organizovati a zna se kakvo je stanje u Srbiji. Možda i neko od nas koji pišemo ovde koliko god se trudio da izbegava rizična mesta i veće grupe ljudi pokupi virus ( u prevozu, trgovini, na poslu) i nesvesno prenese to na druge osobe. Ne znam šta naši pametuju sa školama koje je već trebalo zatvoriti.

U firmi gde radim formiran je već Krizni odbor i najverovatnije za neki dan idemo na 30% zaposlenih tj. na minimum potreban za funkcionisanje firme.   

Edited by laki perkos
Link to comment
Share on other sites

ona raspala smrdljiva neurotična seljačka poltrončina koja se odaziva na ime mladen šarčević kaže samo da prođe sve ovo pa će da odgovaraju ove direktorke što su zatvorile škole na svoju ruku

samo da prođe ovo...

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

A zatvoriće ih koliko već sutra, posle odluke Nemačke. Biće da je to zbog velikih pritisaka, roditelji su krivci bla bla...

 

U Španiji se izgleda uvodi vanredno stanje, za sada 1063 novoobolelih danas i 34 smrnih slučajeva.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stoned Laki21 said:

osim ovog boldovanog, molim te da nadješ ovde na temi ili na forumu, NA OVOM FORUMU da se priča (što bi ti onako nadasve produhovljeno rekao sere) kako sve zemlje sveta zataškavaju slučajeve  korona virusa i kako će velik broj slučajeva pripisati nečem drugom (što je i do nekle normalno  jer od Korone umiru stari i hronično bolesni u teškom stanju),  znači ako može ta kampanja o zataškavanju, a da se pominje NA OVOM FORUMU.

 

14 hours ago, n4l1m said:

sve je to relativno, broj zarazenih je daleko veci ne samo kod nas nego i preko.. mediji obavestavaju samo o zvanicno potvrdjenim, a tek da ne pricamo o broju potencijalno zarazenih..

pri tom nemojte ni racunati da ce se u srbiji i u okolini i objavljivati za zrtve starije dobi nastradale od korone, vec ce se to prepisivati starosti..

tako da ono, nije da treba paniciti, al nije i da ne treba, pogotovo ako pripadate starijoj dobi..

a to namece samo po sebi neke druge teme, al sto se kaze, nije momenat..

 

On 3/12/2020 at 7:23 AM, NMX said:

Naravno da je Kina zataskavala, to niko ne spori...

 

On 3/12/2020 at 8:16 AM, Plavi Golub said:

 

 Mesec dana prikrivanja dok se to siri u periodu Bozica, pa kineske Nove godine kad imas milione u tranzitu. Blago receno neodgovorno.

 

On 3/12/2020 at 8:32 AM, demag said:

Dok su se Kinezi igrali "pametnjakovića", virus se proširio na globalnoj razini, nema tu više popravka.

 

 

On 3/12/2020 at 1:15 AM, LayupFromTheMidget said:

Heroji nema sta. Jos na startu umesto sto su jurili doktore i novinare  koji su upozoravali (video dole) sta ce da se desi, oni su gledali da zastite svoju usranu ideologiju (nesto kao Chernobyl).

 

On 3/11/2020 at 6:55 PM, Eddard said:

Ja bih podatke iz Kine uzimao sa određenom dozom rezerve.

 

On 3/11/2020 at 7:00 PM, Denis Jasharevic said:

 

Po informacijama Kineza koji ovde zive, a vesti dobijaju od rodjaka oni spaljuju 3000 mrtvih dnevno, tako da bih ja bio "oprezan" kada su informacije i komunizam u snosaju .... pardon, u pitanju.

Evo ti ne jedan već 7 dokaza! A ti ako nisi pazio na času onda bi bolje bilo da se ne uključuješ u raspravu, ali izgleda da voliš banuti bez ikakve najave i uvoda... Naravno, ja se slažem sa ovim forumašima, smatram da prikrivaju broj obolelih/mrtvih, ali oni nisu jedini koji to rade.

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Perkose,brate :ajme:

Niko i ne tvrdi da su "bolesni" vec da su potencijalni prenosioci. Dalje,niko ne misli da moraju biti zatvarani u nekim prihvatilistima. Dovoljno bi bilo da se samo-izoluju. Namerno sam ovo podvukao jer to znaci da ostanu u kuci tih 14 minimalnih dana,a ne da bleje po kaficima i svima redom bacaju 'petaka' na ulici. Dakle - vise odgovornosti na licnom planu je nesto sto minimalno ocekujem. Kad je vec drzava u kojoj zivim "kora od banane republika".

Cuh se malopre sa dugarom koji zivi u Becu.
Od ponedeljka zatvaraju skole i fakultete. Otkazuju se sve javne manifestacije. Nece raditi shopping mall-ovi,butici i prodavnice sem onih koje prodaju prehrambene namirnice. Apoteke ce raditi,a jos nije donesena odluka o zatvaranju ugostiteljskih objekata,ali po svemu sudeci ce i oni privremeno kljuc u bravu.

I u Hrvatskoj od ponedeljka (na celoj drzavnoj teritoriji) nema nastave u skolama i na univerzitetima.

Edited by Crni Bombarder
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pričamo o lokalu i zaštiti u našoj državi, a avioni lete li lete.... Broj letova puta broj putnika... Šta mislite koliko njih je mogući nosilac zaraze? Dok god je ovoliko frekventno kretanje ljudi između država i kontinenata džaba sve što mi u lokalu pokušavamo da sprovedemo... Pre par dana intervju na graničnom prelazu sa Hrvatskom... Pita novinarka rts-a čoveka odakle ide.... Odgovor: iz Italije, proverili su me, sve je u redu i ja sad idem dalje... I? Svaki dalji komentar je suvišan...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...