Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ja se nisam ukljucivao, ali mislim da ovde od pocetka niko nije ni tvrdio da je beli lukac lek i da se treba iskljucivo oslanjati na narodnu medicinu. S druge strane, to da nacin ishrane i "zivotni stil" ne uticu na imunitet je prilicno suplja prica.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Charlie Foxtrot said:

Čen ili dva belog luka dnevno, na duže staze reguliše krvni pritisak u velikoj meri. Pustite vi Meklauda šta priča. Ja sam recimo lik koji se poprilično fizički zapustio u prethodnih pet ili šest godina. Nekih 25-30 kila viška, žderem masno, jako, slatko, fizički sam apsolutno pasivan. I za jednu stanicu čekam autobus, jedina aktivnost otprilike stepenice i peti sprat jednom ili dva puta dnevno i to zato što nema lifta. ( znam da sve ovo nije nešto čime se treba hvaliti, ali je tako )

 

U periodima kad koristim beli lukac u navedenim količinama, krvni pritisak 120/80. Čak su mi i one analize krvi bili vrlo pristojne za gore opisanu osobu poslednji put kad sam ih radio ( manje više sve u granicama osim onog dobrog holesterola koji je malo ispod, ali to se ne može popraviti nikakvom ishranom nego fizičkom aktivnošću ).

Poanta je da kad izbacim beli luk, posle nekih 15 dana krvni pritisak mi bude nekih 160/110 recimo. Unormali se posle nekoliko dana nakon što vratim svež beli luk u ishranu i ostaje takav dok god ga ne izbacim iz ishrane. Već nekih pet ili šest puta empirijski provereno...

 

E sad možda ima uticaj da li nosim pamučne ili sintetičke čarape, ili pijem kafu iz bele ili crne šolje a da ja naivno pozitivno dejstvo pripisujem belom luku...sve je moguće.

Kolliko dnevno? Cesanj-dva? meni je to potrebno, takodje iamm probleme sa visokim pritiskom. 

Btw ja sam primetio da mi se pritisak snizava kad pijem pivo! Isto tako empirisjki dokazano: merio sam ga pre, a zatim nekon sto popijem 3-4 piva! 5-6 puta sam to proveravao - I zaista mi se snizava! 

Link to comment
Share on other sites

Ko je to rekao, izvini?

 

A da citate malo sta pisem? 99% ljudi ne zna sta je imunitet, jer se laicki razbacuje taj pojam okolo.

 

Imunitet se "jaca" iskljucivo vakcinama. Tacka. Nismo pronasli nijedan drugi nacin da to uradimo, do sad. Mozda cemo uspeti recimo nano-robotima, ali to je jos daleka buducnost.

 

Zdrava ishrana ne jaca imunitet. Ali zdrava ishrana i zivotni stil moze uticati na opste stanje organizma NARAVNO.

 

Ali to nije jednako jacanju imuniteta.

 

I zdrava ishrana nece pomoci vec bolesnim ljudima, znaci to nije lek, i da, pominje se kao lek, prelistaj topik malo bolje.

 

Zdrava ishrana i zdrav zivotni stil, vezbanje, kretanje, bavljenje sportom, teretana, trcanje, voznja bicikla, itede itece UTICE na OPSTE STANJE ORGANIZMA ali to ne znaci da takav covek nece da se razboli od neke teske/retke bolesti ili lakse, poput gripa. Mozda ce jedan dan manje lezati, jer snazniji i mladji organizmi GENERALNO lakse podnose takve bolesti.

 

Posto se frljate pojmovima vrlo je VAZNO biti SAVRSENO JASAN, da ne bismo posle pricali kako oboleli od raka treba da jedu beli lukac i slicne idiotizme, A DO TOGA SE UVEK DODJE.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Citam ove analize i gledam krive po kojima Francuska i Nemacka kasne za Italijom nekih desetak dana. Znaci da ocekujemo ista desavanja.

Smrtnost u Italiji je izuzetno velika i misle da je to jer u Italiji ima jako mnogo dugovecnih, i tamo uglavnom stariji ljudi umiru. Izgleda da broj umrlih zavisi direktno od broja raspolozivih respiratora po bolnicama, na kraju se na to svodi spasava te ili tvoj imuni sistem ili raspoloziv respirator, nema treceg, naravno najbolje je izbeci da se zarazis

 

https://www.huffingtonpost.fr/entry/pourquoi-litalie-est-elle-tant-touchee-par-le-coronavirus_fr_5e66481cc5b60557280877d8

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam dezurni intelektualac opste prakse na forumu, a ko je sta pisao moze da se vidi i procita na prethodne dve strane. Samo nervoze bez.

 

Edit: caps lock valjda treba izbegavati u komunikaciji.

Edited by Laki21 koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

Ja nisam dezurni intelektualac opste prakse na forumu, a ko je sta pisao moze da se vidi i procita na prethodne dve strane. Samo nervoze bez.

 

Edit: caps lock valjda treba izbegavati u komunikaciji.

 

Vidi, ovde ne pricamo o tome da li ce Nole da obori Federerov rekord ili da li je Dule Vujosevic gepekovao sudije ili da li ce Sanders da dobije Trampa.

 

Pricamo o jebenom zivotu i smrti. Ja sam jako precizan. I da nisam u pravu, a ne da sam 90%, nego 100% u pravu, mozete bar, ako se ne slazete, da budete precizni kao ja.

 

A ne da dodjes ovde i kazes niko nije tvrdio da je beli lukac lek... jeste.

 

I druga recenica, to da nacin ishrane i zivota ne utice na imunitet je savrseno tacno, objasnio sam zasto.

 

Ako ne verujes meni, pogledaj malo strucnu literaturu u vezi toga sta je imunitet.

 

Evo ti i linkovi, da se ne mucis sa guglanjem.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Immunity_(medical)

 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320101#immune-system-disorders

 

https://www.niaid.nih.gov/research/immune-system-overview

 

Znaci, pricamo o vrlo ozbiljnim stvarima, sa kojima ne treba da se zajebavamo, a kao sto vidimo do sada, narocito u Italiji, upravo lezerni pristup, neinformisanost i budalastost pospesuje sirenje bolesti.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ciao said:

Citam ove analize i gledam krive po kojima Francuska i Nemacka kasne za Italijom nekih desetak dana. Znaci da ocekujemo ista desavanja.

Smrtnost u Italiji je izuzetno velika i misle da je to jer u Italiji ima jako mnogo dugovecnih, i tamo uglavnom stariji ljudi umiru. Izgleda da broj umrlih zavisi direktno od broja raspolozivih respiratora po bolnicama, na kraju se na to svodi spasava te ili tvoj imuni sistem ili raspoloziv respirator, nema treceg, naravno najbolje je izbeci da se zarazis

 

https://www.huffingtonpost.fr/entry/pourquoi-litalie-est-elle-tant-touchee-par-le-coronavirus_fr_5e66481cc5b60557280877d8

 

Otprilike.

 

Jedino što bi moglo da umanji posledice je da Francuska i Nemačka odmah primene mere koje Italija tek sada primenjuje. Ali očigledno da raznim politikantima nije dovoljno čak ni kad na delu vide kako izgledaju posledice nečinjenja.

 

O ovim našima neću ni da trošim reči...

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Don Laki Juan said:

Inače zadnje Olimpijske igre je organizivao Rio, a ne London 

 

To kaže koliko me je briga za Olipijadu. Ionako sam mislio da odem iz zemlje nedelju dana pre i da se vratim nedelju dana kasnije. Tako sam isto izbegao i sidnejsku Olimpijadu 2000-te.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Interesantna je odluka o emitovanju filma o Wuhanu sutra u 20h. Nadam se da je to psihološka priprema stanovništva za uvođenje barem nekakvih konkretnih mera, kao i da niko nije toliko lud da glumi bika Ferdinanda dok zemlja na 1000 km udaljenosti ulazi u lockdown. Mada, znajući sa kim imamo posla...

 

Edit: AV najavljuje moguću zabranu ulazaka za one koji dolaze iz Kine, Irana, Italije, delova Švajcarske i Španije, čini mi se.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

Interesantna je odluka o emitovanju filma o Wuhanu sutra u 20h. Nadam se da je to psihološka priprema stanovništva za uvođenje barem nekakvih konkretnih mera, kao i da niko nije toliko lud da glumi bika Ferdinanda dok zemlja na 1000 km udaljenosti ulazi u lockdown. Mada, znajući sa kim imamo posla...

 

Edit: AV najavljuje moguću zabranu ulazaka za one koji dolaze iz Kine, Irana, Italije, delova Švajcarske i Španije, čini mi se.

Pucousti Sauron kaže nešto u stilu :

'' Biće mnogo zaraženih, mi ćemo se truditi da taj broj smanjimo (u prevodu vec ih ima brda zarazenih, ali tiću), eto Italijani su sve uradili po PSu ali avaj.... 

Pa nisu burazeru uradili sve sto treba! 

A ni mi nismo, nama se mongoloidi pre nedelju dana smeju u face i sprdaju sa virusom, pa sta sada bi, dupe gaće žvaće? 

Fukara se nakupila... prosto išamarati ga do beskraja za sav bezobrazluk.... 

Edited by JohnnyDragon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, JohnnyDragon said:

Pucousti Sauron kaže nešto u stilu :

'' Biće mnogo zaraženih, mi ćemo se truditi da taj broj smanjimo (u prevodu vec ih ima brda zarazenih, ali tiću), eto Italijani su sve uradili po PSu ali avaj.... 

Pa nisu burazeru uradili sve sto treba! 

A ni mi nismo, nama se mongoloidi pre nedelju dana smeju u face i sprdaju sa virusom, pa sta sada bi, dupe gaće žvaće? 

Fukara se nakupila... prosto išamarati ga do beskraja za sav bezobrazluk.... 

 

Ta konferencija za štampu je za anale ljudske gluposti i nedostatka elemenatarne pristojnosti. U situaciji kada u Kini umire toliko ljudi i virus počinje da pravi haos po Italiji, da izgovoriš onakve gluposti i onako se kliberiš...treba da si zaista od posebne fele. Ali, što ti kažeš, gaće postaju pretesne  za dupe, nadajmo se da će to uroditi i nečim dobrim. Kapiram da imamo još 2-3 dana za neke radikalne poteze, a da će posle toga biti, manje-više, svejedno...nadam se da je vlast svesna stanja u zdravstvu i da je naša jedina nada da ovo sasečemo dok još možemo. Ali, opet ponavljam, znam sa kim imamo posla.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

 

Vidi, ovde ne pricamo o tome da li ce Nole da obori Federerov rekord ili da li je Dule Vujosevic gepekovao sudije ili da li ce Sanders da dobije Trampa.

 

Pricamo o jebenom zivotu i smrti. Ja sam jako precizan. I da nisam u pravu, a ne da sam 90%, nego 100% u pravu, mozete bar, ako se ne slazete, da budete precizni kao ja.

 

A ne da dodjes ovde i kazes niko nije tvrdio da je beli lukac lek... jeste.

 

I druga recenica, to da nacin ishrane i zivota ne utice na imunitet je savrseno tacno, objasnio sam zasto.

 

Ako ne verujes meni, pogledaj malo strucnu literaturu u vezi toga sta je imunitet.

 

Evo ti i linkovi, da se ne mucis sa guglanjem.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Immunity_(medical)

 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320101#immune-system-disorders

 

https://www.niaid.nih.gov/research/immune-system-overview

 

Znaci, pricamo o vrlo ozbiljnim stvarima, sa kojima ne treba da se zajebavamo, a kao sto vidimo do sada, narocito u Italiji, upravo lezerni pristup, neinformisanost i budalastost pospesuje sirenje bolesti.

A balneomedicina? Sta sa visevekovnim slanjem u lekovite banje? Sta sa vazdusnim banjama a la Zlatibor na kojem je postojao stacionar za lecenje stitne zlezde? Tamo se odlazilo sa uputom endokrinologa? Koliko dugo postoji savremena medicina? Da zaokruzimo velikodusno na 200 godina?  Kako smo se lecili vekovima? Sta je osnova svih sintetickih lekova?

Imam doktora ljubi ga majka i savrseno mi je jasno koliko je ta struka nadobudna, protokoli su zakon? Tako kategoricki tvrditi nesto sa pozicija nauke koja jos uvek ne moze da se dogovori ni da li su jaja zdrava, mleko stetno, da li statini lece ili ubijaju...? 

Jako sam ponosna na sina koji je izvrstan u svojoj struci. Koji prevrce ocima na moju kutiju sa suplementima, na moju policu sa cajevima....svaka cast medicini ali, dragi moji doktori, imate vi jos sto sta da otkrijete i naucite o ljudskom telu - od majke Prirode. Over.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Citam vas, ali nisam imala vremena da odgovaram.

 

Za sukob oko belog luka, prvo mislim da je ta glupost oko belog luka i rakije balkanska glupost. Necu reci da neki bapski lekovi ne pomazu, ali nikad se ne bih oslonila na tako nesto. Zdrava ishrana, vitamini, zdrav odnos prema telu...naravno da pomazu u situacijama na duze staze, nikako ne lece u slucaju oboljenja.

Vitamin C, ostali vitamini, minerali, pod nadzorom lekara su naravno korisni, za celokupno zdravlje, ali generalno ne sprecavaju oboljenja.

 

Ovo u Italiji je naravno, zbunjujuce. Jel neko primeto da je Turska izuzetno bezbedna :23: a i Rusija ne kaska daleko iza.

 

 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pletilja said:

A balneomedicina? Sta sa visevekovnim slanjem u lekovite banje? Sta sa vazdusnim banjama a la Zlatibor na kojem je postojao stacionar za lecenje stitne zlezde? Tamo se odlazilo sa uputom endokrinologa? Koliko dugo postoji savremena medicina? Da zaokruzimo velikodusno na 200 godina?  Kako smo se lecili vekovima? Sta je osnova svih sintetickih lekova?

Imam doktora ljubi ga majka i savrseno mi je jasno koliko je ta struka nadobudna, protokoli su zakon? Tako kategoricki tvrditi nesto sa pozicija nauke koja jos uvek ne moze da se dogovori ni da li su jaja zdrava, mleko stetno, da li statini lece ili ubijaju...? 

Jako sam ponosna na sina koji je izvrstan u svojoj struci. Koji prevrce ocima na moju kutiju sa suplementima, na moju policu sa cajevima....svaka cast medicini ali, dragi moji doktori, imate vi jos sto sta da otkrijete i naucite o ljudskom telu - od majke Prirode. Over.

 

 

Vekovima smo se lecili lose i nikako. Sto dokazuje recimo i ova slika.

 

spacer.png

 

Sta li se to toliko promenilo u poslednjih 200 godina, pa smo od prosecnog zivotnog veka od oko 28 u najgorim nehigijenskim zabitima do 35 godina (sto je btw. bio prosek od praistorije pa do 19. veka) dosli do toga da gradjani najrazvijenijih delova sveta danas zive u proseku, pazite, u proseku, preko 80 godina?

 

Mora da imamo bolji beli lukac od nasih predaka, ja ne vidim drugo logicno objasnjenje.

 

Inace, bacite pogled posebno na ovu poslednju slicicu i snimite da je Srbija jedina zemlja u Evropi ciji stanovnici u proseku zive krace od 70 godina, znaci najgori smo na evropskom kontinentu, od nas je gora samo podsaharska Afrika, ali nas to ne sprecava da mislimo da smo najpametniji na svetu i da nasa "prirodna medicina" obavlja odlican posao.

 

Drugo, odakle se sintetisu lekovi? Pa od aktivnih supstanci koje mozemo naci u prirodi. Ali kao da i vi niste citali sta sam pisao, to sto beli luk ima aktivnu supstancu alicin koja moze imati ograniceno antibioticko dejstvo ne znaci da pukom konzumacijom belog luka vi sebe lecite.

 

Prvo, zato sto nece u svakom cenu belog luka da postoji ista kolicina alicina, i vi bez testiranja ne mozete ni znati koliko je to. Sto znaci, ne mozete sebi odrediti dozu, sto je najvaznija stvar kod lecenja. Dalje, u belom luku postoje i neke druge supstance, koje ne da nisu lekovite, nego u vecim koncentracijama (koje su potrebne da bi se unela veca kolicina alicina) mogu biti i stetne.

 

Dalje, da je beli luk, odnosno alicin, toliko efikasan, odavno bi postao tabletica koja bi se dobijala na recept kao i drugi antibiotici. Posto nije, postoje samo neki ekstrakti, na kojima jasno pise - suplement, dodatak ishrani. Odnosno, divan nacin da farmaceuti ne kazu ovo nije lek niti ce vam posebno pomoci al kad vec hocete da vam uzimamo pare, ko smo mi da se bunimo?

 

Sto se tice vazdusnih banja, obicnih banja itd. naravno da ni to ne predstavlja lek u uskom smislu te reci. Predstavlja rehabilitacioni centar za odredjeni tip bolesnika koji svakako ne mogu tableticom izleciti svoje boljke, niti mozemo recimo hronicne ili reumatske bolesti poistovetiti sa infekcijama i zaraznim bolestima koje prouzrokuju virusi i bakterije.

 

A sta to radi i zasto se ljudi tamo brze oporavljaju? Pa, ljudi su odavno primetili da ako stavite coveka u drugo okruzenje, koje je recimo mirnije, gde ce jesti bolju hranu, biti u prirodi, van stega njegovog standardnog i obicnog zivota, da se ljudi preporode, najvise zbog toga sto im se mozak odmori i stres eliminise. E zato vazdusne i sve druge vrste banja.

 

Nauka nema odgovore na sva pitanja, ali ako da definitivan odgovor, on je tacan. Nikakve bapske price tu ne pomazu.

 

Vi se lecite kako god zelite. Verujte u sta god hocete. Imate pravo na to, kao slobodno ljudsko bice.

 

Ono na sta nemate pravo je da u javnom prostoru promovisete nesto sto moze naskoditi nekom drugom. To se granici sa odredjenim ekstremnim ideologijama, a oni koji javno zagovaraju prirodno i alternativno lecenje (takozvano) su jedna od najvecih posasti modernog doba i licno smatram da bi to trebalo inkrimisati kao krivicno delo sa visegodisnjom zatvorskom kaznom, kao sto su neke drzave poput recimo Australije resile svoj problem sa antivakserima.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ono što se može pročitati nezvanično (na twitteru iz ličnih iskustava) o stanju u bolnicama u Italiji je blago rečeno zabrinjavajuće. Kapaciteti već sada na izdisaju, ne mogu svi da dobiju aparate za veštačko disanje, mora da se bira praktično. Oboleli se premeštaju južnije, ali pitanje koliko dugo će to tako da funkcioniše. Pogotovo nakon ove bežanije sa severa na jug i izvesnog širenja virusa na celu teritoriju.

 

Ako je istina, da je nekih 10% obolelih potrebna intezivna nega, a 20% bolničko lečenje, to nijedan zdravstveni sistem neće moći da izdrži sa ovakvom epidemijom, o srpskom da ne pričamo.

 

 

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dok ostale drzave u EU preduzimaju strozije mjere protiv Corona virusa, nas NL premijer kaze da prestanemo da se rukujemo.

 

Na kraju konferencije za stampu......:smiley26:

 

 

 

Edited by Doorn
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, djole said:

Ako je istina, da je nekih 10% obolelih potrebna intezivna nega, a 20% bolničko lečenje, to nijedan zdravstveni sistem neće moći da izdrži sa ovakvom epidemijom, o srpskom da ne pričamo.

 

Zato je karantin i slicne mjere kao sto su zabrane skupova, otkazivanje skola i slicno od krajnje vaznosti:

 

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...