Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Piše se o epidemiji na nekoliko različitih tema, pa rekoh da objedinimo sve na jednom mestu.

 

Domaći, a i mnogi svetski zvaničnici ubeđuju nas da nema razloga za paniku. Sve češće čujemo da je bolest izazvana ovim virusom čak i manje opasna od običnog sezonskog gripa, iako nijedan statistički podatak koji nam je dostupan ne govori u prilog tome. Dok je smrtnost od običnog sezonskog gripa ispod 0.1%, procenjena smrtnost od bolesti izazvane koronavirusom je trenutno oko 3%. U odnosu na neke prethodne epidemije (SARS, MERS), smrtnost je manja ali izgleda i da se virus daleko brže širi.

 

 

Naravno, uvek postoji pitanje koliko su podaci o smrtnosti u ovoj fazi pouzdani i da li je broj zaraženih zapravo veći (ukoliko veliki broj ljudi prolazi sa blažim simptomima pa ti slučajevi nisu ni evidentirani), a samim tim i procenat smrtnosti manji, ali onda imamo posla s virusom koji se izuzetno lako prenosi.

 

I dok je WHO u početku davala poprilično umirujuće izjave i govorila da nema razloga za paniku, jedan od njihovih stručnjaka je pre par dana rekao da jednostavno nismo spremni da se suočimo sa epidemijom korona virusa.

 

Ima li razloga za strah ili ne? Ili je možda bolje pitanje, da li je u ovakvim slučajevima ipak isplativije biti uplašen i preduzeti neke nepopularne i možda na prvi pogled preterane mere?

 

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

Eno na topicu o Hrvatskoj pre pola sata napisah:"Odakle takav outbreak u Italiji, dok u ostalim EU drzavama ima tek po max 20-ak slucajeva?"

Za Kinu znamo da je onde krenulo, alii sta se sa Italijom desilo da kod njih ima oko 400, dok recimo u NL (bar za sad) nema registrovanih? 

 

 

Ovo bi mogao biti odgovor.

 

Quote

 

The Lombardy outbreak came to light when a 38-year-old Italian tested positive for COVID-19 in Codogno, the province of Lodi, Lombardy. Previously, he met a friend who had returned from China on 21 January 2020.

On 14 February, he felt unwell and went to a doctor in Castiglione d'Adda. He was prescribed treatments for influenza.

On 16 February, as his condition worsened, he went to Codogno Hospital, reporting respiratory problems.[13] Initially, there was no suspicion of SARS-CoV-2, so no additional precautionary measures were taken and the virus was able to infect other patients and health workers.[14] Later, the patient, his pregnant wife and a friend tested positive. However, the friend from China whom he met tested negative.[13] Three more cases were confirmed on the same day after the patients reported symptoms of pneumonia.[15] Thereafter, extensive screenings and checks were performed on everyone that had possibly been in contact or near the infected subjects.[16]

He was asymptomatic for weeks and reportedly led an active social life, potentially interacted with dozens of people before spreading the virus at Codogno Hospital.[13][14] 

 

 

I ovo samo pokazuje koliko neki ljudi fundamentalno ne razumeju situaciju kada pričaju o epidimiji virusa frljajući se statistikom i govoreći kako je veća šansa da vas udari auto na ulici i slične gluposti.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa po ovome ispqda da  onih 20-ak Nemaca i Francuza imaju vrlo siromasan drustveno-socijalni zivot 😄

 

Salu na stranu, problem s ovim virusom i jeste sto je jos uvek nedovoljno ispitan, nepoznat... eno zena u Japanu po drugi put za poslednjih mesec i po obolela - bar po onom sto pisu, bila cleared kao ozdravljena pre mesec dana, sad opet testirana pozitivna na virua

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Sunshine State said:

Eno na topicu o Hrvatskoj pre pola sata napisah:"Odakle takav outbreak u Italiji, dok u ostalim EU drzavama ima tek po max 20-ak slucajeva?"

Za Kinu znamo da je onde krenulo, alii sta se sa Italijom desilo da kod njih ima oko 400, dok recimo u NL (bar za sad) nema registrovanih? 

 

A ko bi to znao.

Čitao sam kako je Singapur odlični reagovao na virus, i za sada imaju samo slučajeve po bolnicama, tako da ima dosta i u načinu i brzini reagovanja. Italijani su opet uradili dobar posao, ali karantin kao kartantin može samo da uspori širenje virusa, ali nije garant da će virus biti i zaustavljen.

Link to comment
Share on other sites

U Italiji su obavili jako veliki broj testova preko 10 000 i dosta njih se pokazalo pozitivnim, u ostalim zemljama je bilo bitno manje testova.

U Francuskoj ni hiljadu testova nije uradjeno - panike nema iako ima slucajeva, testiraju se uglavnom oni koji se prijave da imaju simptome tj bili su u kontaktu sa nekim ko se pokazao pozitivnim i plus dobio temperaturu ili ima visoku temperaturu i kaslje, ako se sam ne prijavis nema ni testa.

Moj drug bio u Italiji i vratio se prosle nedelje, rekli mu da bude kod kuce u izolaciji dve nedelje i tek posle toga dodje na posao naravno pod uslovom da nema temperaturu. Izgleda da se relativno lako prenosi virus a posle zavisi od imunog sistema koliko moze organizam da se izbori i da li se sve zavrsi sa kao laksim gripom ili zapalenje pluca u tezim slucajevima.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

U Italiji su obavili jako veliki broj testova preko 10 000 i dosta njih se pokazalo pozitivnim, u ostalim zemljama je bilo bitno manje testova.

U Francuskoj ni hiljadu testova nije uradjeno - panike nema iako ima slucajeva, testiraju se uglavnom oni koji se prijave da imaju simptome tj bili su u kontaktu sa nekim ko se pokazao pozitivnim i plus dobio temperaturu ili ima visoku temperaturu i kaslje, ako se sam ne prijavis nema ni testa.

 

Ovo sam negde pročitao. I sad kao i Italijani će da smanje broj testova, testiraće samo one sa simptomima. Pa baš super, odličan način da se virus što više proširi. Dok ne pokaže simptome,  ako ih uopšte pokaže, taj može na ko zna koliko ljudi da prenese. Ne znam da li je takva odluka donešena zbog tehničkih nemogućnosti ili samo nameštaju statistiku da bi se smanjila panika i ekonomske posledice.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Laki Juan said:

Jebiga meni počinje FEST za dva dana, tako da ću morati da rizikujem.

 

I ja ovde bar za sada zivim normalno, idem u bioskop i slicno, ovo moze da potraje ne mozes bas ni da se izolujes. - sa drugom bas necu da se druzim dok mu ne istekne kucni karantin 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Upravo zavrsila neki teleconference, pricali o coroni.... Jedna Dr, Italijanka koja radi u UK, kaze prosle nedelje isla kuci u Italiju, na aerodromu merili temperaturu, ispitivali o simptomima, vratila se juce u UK, niko je nista nije pitao....kaze, ko zna koliko takvih se moze "provuci" ispod radara.

Druga Dr, u US, kaze da se 80-ak ljudi s Long Island-a dobrovoljno karantinisalo (nije rekla gde si putovali); problem u US je sto testiranje kosta oko $ 230 dolara, i onaj ko nema insurance, ako nema nekih simptoma, tesko da ce otici da se testira "reda radi".

 

Jutros na Year end sastanku, naravno komentarisao se uticaj na finasije ove godine (veliki deo klinickog tema je usko povezan s bolnicama); par Investigator's meetings koji su planirani u Japanu su otkazani; vecina zaposlenih u nasoj kompaniji (ca. 14 000) je savetovana da radi od kuce u naredne 2-3 nedelje.....sve u svemu, neke stvari su malo drugacije nego kod "uobucajene" gripe

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Jedna Dr, Italijanka koja radi u UK, kaze prosle nedelje isla kuci u Italiju, na aerodromu merili temperaturu, ispitivali o simptomima, vratila se juce u UK, niko je nista nije pitao....kaze, ko zna koliko takvih se moze "provuci" ispod radara.

Pa sad baš nisam siguran da tako lako puštaju, pošto imaju toplotne skenere na aerodromima.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Laki Juan said:

Pa sad baš nisam siguran da tako lako puštaju, pošto imaju toplotne skenere na aerodromima.

Ja ti kazem sta je upravo receno, iz prostog razloga sto je i njoj, lekaru, u celoj situaciji bilo cudno da se tako "nonsalantno" ponasaju (verovatno misleci na to sto dolazi iz Italije u jeku frke)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Ja ti kazem sta je upravo receno, iz prostog razloga sto je i njoj, lekaru, u celoj situaciji bilo cudno da se tako "nonsalantno" ponasaju (verovatno misleci na to sto dolazi iz Italije u jeku frke)

Problem je što ljudi nisu baš upućeni kako rade aerodromi, posebno u visoko razvijenim zemljama. Ne sumnjam da je prošla toplotni skener na aerodromu i nije bilo potrebe da se opet meri temperatura, pošto je to jedino što može da se uradi, a da nije test. Verovatno da je skener pokazao nešto sumnjivo, bila bi zaustavljena. Ne verujem da su Britanci tako opušteni.

Link to comment
Share on other sites

I moj drug kad se vracao iz Italije (Milano) na aerodromu u Parizu niko ga nista nije pitao medjutim obzirom da radi na faku sa studentima poslusao je preporuku i prijavio da je bio u Italiji i rekli mu da sedi kod kuci i zaboravi da treba da drzi predavanja dok mu ne isteknu dve nedelje od povratka. Mislim da je mogao i da ne prijavi da je uopste bio. Njegova zena nije prijavila jer je njen posao takav da nije mnogo u direktnom kontaktu sa puno ljudi

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:

Nije ni mene pre nedelju dana na FRA niko ništa pitao. E sad, toplotni skeneri ne znam ni kako izgledaju ni da li sam prošao kroz njih.

https://www.businessinsider.com/wuhan-china-virus-airports-actions-screening-stop-spread-travel-2020-1#the-us-centers-for-disease-control-and-prevention-have-been-screening-and-introducing-quarantine-measures-in-major-airports-and-funneling-all-passengers-from-wuhan-through-them-2

 

E sada koliko su efikasni, ja ne znam, ali pretpostavljam da odrađuju posao.

Edited by Don Laki Juan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ciao said:

 

I ja ovde bar za sada zivim normalno, idem u bioskop i slicno, ovo moze da potraje ne mozes bas ni da se izolujes. - sa drugom bas necu da se druzim dok mu ne istekne kucni karantin 🙂

 

Pa glupo mi je da preskačem FEST zbog virusa, a sa druge strane se svaki dan vozim javnim prevozom na posao gde su šanse da se zarazim jedno 100 puta veće, ali bukvalno.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Don Laki Juan said:

Pa glupo mi je da preskačem FEST zbog virusa, a sa druge strane se svaki dan vozim javnim prevozom na posao gde su šanse da se zarazim jedno 100 puta veće, ali bukvalno.

 

peri ruke sapunom ili sredstvom cim izdjes iz gradskog prevoza - preporuka francuza

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Bek said:

BREAKING NEWS - Ako imate 150 godina i milion i jednu bolest i zakači vas neki virus - umrećete. Ako ste mladi i zdravi i zakači vas neki virus, odmorićete par dana i nastaviti dalje sa životom.

 

Ovo je jako glupo i neodgovorno razmišljanje, ja sam mlad i ne bojim se virusa, ali poznajem neke ljude i imam u porodici osobe koje imaju kardiovaskularne bolesti, i naravno da mi nije svejedno kada bih bio zaražen i nehotice preneo nekome virus od kojeg bi neka osoba izgubila život. Neverovatno je kako ljudi plitko i sebično razmišljaju. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...